Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 ώρα πριν, gatakos είπε

Παίδες ποιο rasberry pi να παραγγείλω ώστε να ξεκινήσω και εγώ να πειραματίζομαι. Βάλτε κάποιο Λίνκ αν μπορείτε... επίσης να είναι κάπως future proof και ας είναι και λίγο ακριβό..

https://www.skroutz.gr/s/14311305/Raspberry-Pi-3-Model-B.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικότερα μπορείτε να το βάλετε σε διάφορα μηχανάκια το Home Assistant. Το έχω εγκαταστήσει χωρίς πρόβλημα σε raspberry Pi b+, 2, 3, zero, zero wifi. Επίσης και στο C.H.I.P και σε Beaglebone black και green(έχει grove sensor και αν δεν κάνω λάθος διάβαζα και τους σένσορες εντός HA)

Επίσης παίζει και σε άλλα ARM based μηχανάκια όπως orange pi και banana pi. Εν ολίγοις και πιο φθηνά απο Raspberry Pi. Εκεί που θα ζοριστεί είναι στο streaming απο κάμερες αλλά και πάλι δεν θα είστε απο πάνω συνέχεια εκτός κι αν το έχετε σαν dashboard πχ σε ένα tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators

@tsakfot

ειχα κάνει αυτο το topic για να είναι μονο για HA. Μπορεις να δώσεις μερικές λεπτομέρειες σχετικά με τα notifiacation Στο κινητο πως το εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το μόνο smart που εχω είναι μια λαμπα xiaomi philips που ίσως να μην παίζει με HA. Παρόλα αυτά, για να να παίξω λίγο και για μην χαραμίσω καποιο από τα pi μου αλλά και μιας και ο microserver μου ετσι κι αλλιως δουλευει 24/7, εγκατεστησα εκεί raspbian (vm στο eSXi) και πανω σε αυτό περασα το Home assistant.

 

Αυτή την στιγμή βρίσκεται στο 1ο boot που θελει τον χρόνο του. 

 

Εχει κανεις επιχειρήσει κατι τέτοιο; Γνωρίζετε αν εχει τίποτα προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Το μόνο smart που εχω είναι μια λαμπα xiaomi philips που ίσως να μην παίζει με HA. Παρόλα αυτά, για να να παίξω λίγο και για μην χαραμίσω καποιο από τα pi μου αλλά και μιας και ο microserver μου ετσι κι αλλιως δουλευει 24/7, εγκατεστησα εκεί raspbian (vm στο eSXi) και πανω σε αυτό περασα το Home assistant.

Αυτή την στιγμή βρίσκεται στο 1ο boot που θελει τον χρόνο του. 

Εχει κανεις επιχειρήσει κατι τέτοιο; Γνωρίζετε αν εχει τίποτα προβλήματα;

Δεν το εχω κανει αλλα δεν νομιζω να εχεις καποιο θεμα. Για οτι βοηθεια θες και μπορουμε εδω ειμαστε! :) Καλη αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

εχει βαλει καποιος το ΗΑ σε docker στο Pi? ετσι ωστε να μην ειναι μονο για μια δουλεια

Αξίζει να το κανεις se RPi? δεν ειναι και τα πιο δυνατα μηχανακια για πολλα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Το μόνο smart που εχω είναι μια λαμπα xiaomi philips που ίσως να μην παίζει με HA.

Έχω μια ceiling lamp και μια απλή Ε27 led λάμπα Philips-Xiaomi, καθώς και μια RGB yeelight και ένα desk light της yeelight και τα έχω καταφέρει να παίζουν όλα στο HA. Δεν ξέρω βέβαια για πόσο ακόμα, καθώς η Xiaomi προσπαθεί να αλλάζει τα tokens και να τα κρύβει, σαμποτάροντας την απεξάρτηση από τις εφαρμογές της  (βλ. Mi Home).

18 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

εχει βαλει καποιος το ΗΑ σε docker στο Pi? ετσι ωστε να μην ειναι μονο για μια δουλεια 

Δεν το έχω σε docker αλλά σε Pi 2B έχω το HA, kodi και pihole να δουλεύουν ταυτόχρονα. Αλλά όπως είπε και ο Spect~ δεν νομίζω ότι το Pi είναι για περισσότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2019 στις 6:03 ΜΜ, Spect~ είπε

@tsakfot

ειχα κάνει αυτο το topic για να είναι μονο για HA. Μπορεις να δώσεις μερικές λεπτομέρειες σχετικά με τα notifiacation Στο κινητο πως το εκανες?

Sorry αλλά τώρα πήρα χαμπάρι, το post σου!

Λοιπόν, σε iOS κοιτάς εδώ ! Γενικά δεν με δυσκόλεψε ποτέ. Το μόνο "πρόβλημα" είναι στο automation πως θα συντάξεις το title και το μήνυμα που θες να λαμβάνεις.Μπορώ να σου στείλω ένα δικό μου ενδεικτικό να παίξεις πάνω του!

Σε android κοιτάς εδώ ! Copy - paste τα files στο repository του hassio και κάνεις install το application στο κινητό σου. Με την εγκατάσταση , ανοίγεις το app και ενεργοποιείς τα notifications.

Επίσης μπορώ να σου στείλω ενδεικτικά Notifications- automations να δοκιμάσεις ;)

Οι τύποι notifications είναι δύο. Είτε απλά notifications που σου δίνουν για παράδειγμα " η πόρτα άνοιξε " etc. ή τα πιο μπελαλίδικα που είναι actionable, που σου δίνουν και επιλογές τύπου " θέλεις να κλειδώσω την πόρτα ? " - Ναι / Οχι ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, tsakfot είπε

Sorry αλλά τώρα πήρα χαμπάρι, το post σου!

Λοιπόν, σε iOS κοιτάς εδώ ! Γενικά δεν με δυσκόλεψε ποτέ. Το μόνο "πρόβλημα" είναι στο automation πως θα συντάξεις το title και το μήνυμα που θες να λαμβάνεις.Μπορώ να σου στείλω ένα δικό μου ενδεικτικό να παίξεις πάνω του!

Σε android κοιτάς εδώ ! Copy - paste τα files στο repository του hassio και κάνεις install το application στο κινητό σου. Με την εγκατάσταση , ανοίγεις το app και ενεργοποιείς τα notifications.

Επίσης μπορώ να σου στείλω ενδεικτικά Notifications- automations να δοκιμάσεις ;)

Οι τύποι notifications είναι δύο. Είτε απλά notifications που σου δίνουν για παράδειγμα " η πόρτα άνοιξε " etc. ή τα πιο μπελαλίδικα που είναι actionable, που σου δίνουν και επιλογές τύπου " θέλεις να κλειδώσω την πόρτα ? " - Ναι / Οχι ;)

Ωραιος, θα το δω μετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators
2 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

καλησπερα, εχω πλεον το pi στα χερια μου και ξεκιναω να στηνω σιγα σιγα. 1 ερωτηση. χρειαζεται να κανω assign static ip στο Pi πριν περασω ΗΑ?

εγω το εχω κανει απο το router 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

εννοεις εχεις static ip στο router?

οχι εβαλα static ip στο HA μεσω του DHCP, ουσιαστικα εκανα συνδεση mac address με συγκεκριμενη IP

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...