Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Shelly 1PM X3, ίσως σε εξυπηρετήσει. Προσοχή όμως μην ανοιγοκλείνει χωρίς να είναι off το κλιματιστικό, γιατί υπάρχει κίνδυνος βλάβης.

Ναι, τα 1PM έχουν καλύτερη συνεργασία με το ΗΑ από ότι το POW αλλά και σχεδόν διπλάσια τιμή.

Κάτι από τα 2 θα επιλέξω

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

προσπαθώ να μπω σιγά-σιγά στο κόσμο του ΗΑ.
Έχω ήδη στημένο HomeKit (το οποίο θα διατηρηθεί προς το παρόν) μαζί με homebridge για συσκευές που δεν υποστηρίζουν HomeKit.

Βλέπω ότι οτι ΗΑ έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες, και λέω να το τσεκάρω.
Έχω κάνει το αρχικό στήσιμο του HA OS σε RPi3 B+, το βλέπω κανονικά μέσω web, μπορώ να το διαχειριστώ και όλα οκ μέχρι εδώ.

Αυτό που με δυσκολεύει είναι το Z-Wave!
Το RPi έχει μέσα ένα Razberry module.
Διάβασα λίγο το documentation, έβαλα το OpenZWave, το έκανα configure (ελπίζω σωστά) αλλά τώρα τι;

Έχω στη διάθεσή μου μερικά Fibaro Buttons & Motion Sensors.
Πώς στην ευχή τα κάνω pair με το HA?

Στο sidebar στο OpenZWave βλέπω την εικόνα παρακάτω, αλλά αν πατήσω το start στο local, βγάζει disconnected.
To log του addon επισυνάπτεται. Δεν βλέπω κάτι περίεργο, αλλά δεν έχω και εμπειρία στο HA για να πω με σιγουριά.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

s1.png

log.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, giostau είπε

Καλησπέρα,

προσπαθώ να μπω σιγά-σιγά στο κόσμο του ΗΑ.
Έχω ήδη στημένο HomeKit (το οποίο θα διατηρηθεί προς το παρόν) μαζί με homebridge για συσκευές που δεν υποστηρίζουν HomeKit.

Βλέπω ότι οτι ΗΑ έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες, και λέω να το τσεκάρω.
Έχω κάνει το αρχικό στήσιμο του HA OS σε RPi3 B+, το βλέπω κανονικά μέσω web, μπορώ να το διαχειριστώ και όλα οκ μέχρι εδώ.

Αυτό που με δυσκολεύει είναι το Z-Wave!
Το RPi έχει μέσα ένα Razberry module.
Διάβασα λίγο το documentation, έβαλα το OpenZWave, το έκανα configure (ελπίζω σωστά) αλλά τώρα τι;

Έχω στη διάθεσή μου μερικά Fibaro Buttons & Motion Sensors.
Πώς στην ευχή τα κάνω pair με το HA?

Στο sidebar στο OpenZWave βλέπω την εικόνα παρακάτω, αλλά αν πατήσω το start στο local, βγάζει disconnected.
To log του addon επισυνάπτεται. Δεν βλέπω κάτι περίεργο, αλλά δεν έχω και εμπειρία στο HA για να πω με σιγουριά.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

s1.png

log.txt 8 kB · 0 downloads

Για αρχη εχεις zwave stick πανω στο RPi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Για αρχη εχεις zwave stick πανω στο RPi?

Ναι, όπως γράφω το RPi έχει μέσα το RaZBerry module.

Ξέρω ότι οι συγκεκριμένες συσκευές (fibaro) συνδέονται και παίζουν κανονικά με το RPi από άλλη χρήση παλιότερα (όχι από εμένα) αλλά με το Raspberry Pi OS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, giostau είπε

Ναι, όπως γράφω το RPi έχει μέσα το RaZBerry module.

Ξέρω ότι οι συγκεκριμένες συσκευές (fibaro) συνδέονται και παίζουν κανονικά με το RPi από άλλη χρήση παλιότερα (όχι από εμένα) αλλά με το Raspberry Pi OS. 

Δες αυτο

Spoiler

Hello guys,

I’ve found a way to make the Raspberry Pi 4 work with the RazBerry V2 (blue).

  1. After you burn the HassIO img onto the SD card, you need to go to config.txt file and add:
    dtoverlay=disable-bt
    enable_uart=1
  2. Power on the RPi 4 WITHOUT the Razberry module.
  3. After the installation is complete you can put the Razberry module back on the GPIO.
  4. Go to the Supervisor and install the ,File Editor" addon.
  5. In the File Editor add the following lines:
    zwave:
    usb_path: /dev/ttyS0
  6. Go to Configuration -> Integrations -> Choose Z-Wave -> Use the following line for the USB path: /dev/ttyAMA0
  7. Go to Z-Wave and choose Start Network. The RazBerry 2 module should light up green and let you add devices, heal network and all the other things.

Hope my message find you well and will let you successfully configure your RPi 4 to be used as a Z-Wave controller.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δες αυτο

  Απόκρυψη περιεχομένων

Hello guys,

I’ve found a way to make the Raspberry Pi 4 work with the RazBerry V2 (blue).

  1. After you burn the HassIO img onto the SD card, you need to go to config.txt file and add:
    dtoverlay=disable-bt
    enable_uart=1
  2. Power on the RPi 4 WITHOUT the Razberry module.
  3. After the installation is complete you can put the Razberry module back on the GPIO.
  4. Go to the Supervisor and install the ,File Editor" addon.
  5. In the File Editor add the following lines:
    zwave:
    usb_path: /dev/ttyS0
  6. Go to Configuration -> Integrations -> Choose Z-Wave -> Use the following line for the USB path: /dev/ttyAMA0
  7. Go to Z-Wave and choose Start Network. The RazBerry 2 module should light up green and let you add devices, heal network and all the other things.

Hope my message find you well and will let you successfully configure your RPi 4 to be used as a Z-Wave controller.

 

Ευχαριστώ!

Θα το τσεκάρω και θα σου πώ!

βλέπω είναι λίγο μπελάς να αποκτήσεις access στο host OS... αλλά θα το παλέψω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Εχω εδώ και λίγο καιρό που στήνω σιγά σιγά το ΗΑ. Σιγά σιγά λόγω έλλειψης χρόνου. Τρέχει σε VM σε ενα microserver που εχω. Εχω προσθέσει τις συσκευές μου, εχω φτιάξει 1-2 αυτοματισμους που ήθελα και το τεσταρω. Πατάς ενα shelly button (με shelly 1 μεσα) και αναβει/σβήνει η ledοταινια blitzwolf. Θα δοκιμάσω και κατι αλλα και αν πανε καλα (και γιατί να μην πανε) θα μεταφέρω τους μικροαυτοματισμους που εχω στην alexa στο HA

 

Σημερα που βρήκα λοιπον λίγο χρόνο είπα να δώ τι παιζει με το device tracking. Εβαλα στον χάρτη σπιτι και δουλεια, εβαλα την εφαρμογή στο κινητό και συνδεσα το device tracker του με το ονομα μου. Ρυθμισα και το fritzbox (νομιζω σωστά) και συνεδεσα και το δικό του device tracker με το ονομα μου. Το πρόβλημα είναι ..... ότι με δειχνει συνεχώς σπίτι.

 

Καμια βοηθεια; Μηπως δεν επρεπε να συνδεθεί και το fritz στο ονομα μου; Νομίζω ότι μόνο όταν το συνεδεσα γυρισε από unknown σε home στην αρχή. Και εμείνε εκεί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θελετε να σας παω ενα καλο νεο; βρηκα power strip με 4 πρίζες + 4 USB που δουλευει με localtuya! Παιζει στα 28 € για την ωρα :)  Για λινκ επειδη ειναι ελληνικο μαγαζι στειλτε pm. Τωρα θα δοκιμσω να του περασω tasmota

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Καλησπέρα,

 

Εχω εδώ και λίγο καιρό που στήνω σιγά σιγά το ΗΑ. Σιγά σιγά λόγω έλλειψης χρόνου. Τρέχει σε VM σε ενα microserver που εχω. Εχω προσθέσει τις συσκευές μου, εχω φτιάξει 1-2 αυτοματισμους που ήθελα και το τεσταρω. Πατάς ενα shelly button (με shelly 1 μεσα) και αναβει/σβήνει η ledοταινια blitzwolf. Θα δοκιμάσω και κατι αλλα και αν πανε καλα (και γιατί να μην πανε) θα μεταφέρω τους μικροαυτοματισμους που εχω στην alexa στο HA

 

Σημερα που βρήκα λοιπον λίγο χρόνο είπα να δώ τι παιζει με το device tracking. Εβαλα στον χάρτη σπιτι και δουλεια, εβαλα την εφαρμογή στο κινητό και συνδεσα το device tracker του με το ονομα μου. Ρυθμισα και το fritzbox (νομιζω σωστά) και συνεδεσα και το δικό του device tracker με το ονομα μου. Το πρόβλημα είναι ..... ότι με δειχνει συνεχώς σπίτι.

 

Καμια βοηθεια; Μηπως δεν επρεπε να συνδεθεί και το fritz στο ονομα μου; Νομίζω ότι μόνο όταν το συνεδεσα γυρισε από unknown σε home στην αρχή. Και εμείνε εκεί :P

Δεν έχω fritz box αλλά έχω συνδέσει στο person μου το entity από την εφαρμογή του HA και το αντίστοιχο από το integration της Ubiquity και δεν έχω θέμα. Δοκίμασε να δουλέψεις και μόνο ένα από τα δύο και δες.

Πράγματα που μπορείς να δεις επίσης (συγγνώμη αν τα έχεις ήδη κάνει):

- Έχει συνεχή πρόσβαση στο location του κινητού σου η εφαρμογή του HA;

- Δώσε στατική IP διεύθυνση στο κινητό σου

- Το κινητό μου είχε προεπιλογή να συνδέεται στο δίκτυο μου με τυχαία MAC Adress, με αποτέλεσμα να μπερδεύονται οι trackers. Το έβαλα να συνδέεται με σταθερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, gippas είπε

Δεν έχω fritz box αλλά έχω συνδέσει στο person μου το entity από την εφαρμογή του HA και το αντίστοιχο από το integration της Ubiquity και δεν έχω θέμα. Δοκίμασε να δουλέψεις και μόνο ένα από τα δύο και δες.

Πράγματα που μπορείς να δεις επίσης (συγγνώμη αν τα έχεις ήδη κάνει):

- Έχει συνεχή πρόσβαση στο location του κινητού σου η εφαρμογή του HA;

- Δώσε στατική IP διεύθυνση στο κινητό σου

- Το κινητό μου είχε προεπιλογή να συνδέεται στο δίκτυο μου με τυχαία MAC Adress, με αποτέλεσμα να μπερδεύονται οι trackers. Το έβαλα να συνδέεται με σταθερή.

Πέρασα το owntracks και από όσο βλέπω δουλεύει. Προς το παρόν αρκεί για να πειραματιστώ.

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω χαθεί με το πλήθος των παραμετροποιησεων και των addons. Είναι τόσα που έχω δει και θέλω να περάσω που ειλικρινά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Εχει κανείς ιδέα πως αυτό μπορω να το κανω στο node red?

Spoiler

"{{ states('sensor.date_time') == (state_attr('input_datetime.next_alarm', 'timestamp') | int | timestamp_custom('%Y-%m-%d, %H:%M', True)) }}"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Με την βοήθεια του άρθρου αυτού, πέρασα το ΗΑ σε debian 10 μιας και στο raspbian που το είχα ήταν λένε "unsupported". Το θέμα μου είναι ότι το rpi πήγε τσάμπα τώρα, δεν νομίζω να τρέχει σε docker. Το έχει δεσμεύσει όλο πλέον. Καμία ιδέα για να το τρέξω σε docker όπως είναι χωρίς να ξαναπεράσω raspbian;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, AgMa είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Με την βοήθεια του άρθρου αυτού, πέρασα το ΗΑ σε debian 10 μιας και στο raspbian που το είχα ήταν λένε "unsupported". Το θέμα μου είναι ότι το rpi πήγε τσάμπα τώρα, δεν νομίζω να τρέχει σε docker. Το έχει δεσμεύσει όλο πλέον. Καμία ιδέα για να το τρέξω σε docker όπως είναι χωρίς να ξαναπεράσω raspbian;

έκανες εγκατάσταση Debian στο RPi? εγώ που τρέχω Debian 10 σε NUC πάντως αφού έκανα την εγκατάσταση του Debian, έβαλα, docker, portainer και μετά έτρεξα την εντολή για την εγκατάσταση της supervised έκδοσης του HA και έγινε κανονικά σε docker η εγκατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AgMa είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Με την βοήθεια του άρθρου αυτού, πέρασα το ΗΑ σε debian 10 μιας και στο raspbian που το είχα ήταν λένε "unsupported". Το θέμα μου είναι ότι το rpi πήγε τσάμπα τώρα, δεν νομίζω να τρέχει σε docker. Το έχει δεσμεύσει όλο πλέον. Καμία ιδέα για να το τρέξω σε docker όπως είναι χωρίς να ξαναπεράσω raspbian;

Όταν λες "δεσμεύσει όλο", τι εννοείς;

Έχω μια ιδέα... αυτή:

https://community.home-assistant.io/t/installing-home-assistant-supervised-on-a-raspberry-pi-with-debian-10/247116

Δεν εγγυώμται ότι θα σου βγάλει full supported αποτέλεσμα, όμως... Με αυτό εγκατέστησα επιτυχώς σε raspbian, unsupported βγάζει (λογικό) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...