Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, than2031995 είπε

Το SSD ναι έχει κάποια μικρά θεματάκια εάν θες να κάνεις SSD boot only. Παρόλα αυτά η γνώμη μου είναι ότι αξίζει. Τα θεματάκια είναι ότι ή εγκαταστείται ή όχι. Δεν θα σου βγουν μετέπειτα. Οπότε μπορείς να δοκιμάσεις εάν η εγκατάσταση ολοκληρώνεται ή όχι (με ή χωρίς συμβιβασμούς με quirks).

Υπάρχει επίσης το πιο recommended που συνιστούμε σε όσους δεν τους αρέσει να έχουν quirks και που δουλεύει σίγουρα όπου έχεις SD με το HassOS ενώ το Home Assistant + SU τα μεταφέρεις στον SSD μειώνοντας τα read/writes της κάρτας μόνο όταν θέλει update το OS. 

Τώρα δηλαδή που τρέχεις Supervised είσαι με SSD? 

Χωρίς το config όμως που έχεις βάλει για Influx δεν μπορώ να πω τίποτα  

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Τελικά είχα κάνει ορθογραφικό στο configuration του influxdb.

Όλα καλά τώρα.

Ναι έχω raspberry pi 4 2gb , με raspbian , homeassistant σε docker supervised, με grafana, influxdb, nod red κτλ εγκατεστημένα σαν addons και όχι containers ( έκανα migration από virtual box και τα είχα έτσι εκεί ) και όλο αυτό να μπουταρει από ssd ( δεν έχω καν την sd card μέσα στο slot) με περασμένα quirks μιας και δεν ήταν συμβατή η θήκη. 

Το σύστημα με περασμένα αρκετά sensors είναι γρήγορο, ο ssd δίνει 250mb/s σε benchmark που πιστεύω είναι υπεραρκετά και ο επεξεργαστής πολύ χαλαρός, ενώ η μνήμη περίπου 1GB σε χρήση .

Μέχρι τώρα πολύ ευχαριστημένος.

Screenshot_2021-01-07-08-22-34-372_io.homeassistant.companion.android.jpg.8986f5409e8d4a1c41e1cb30ea25e0e7.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

όλο αυτό να μπουταρει από ssd ( δεν έχω καν την sd card μέσα στο slot) με περασμένα quirks μιας και δεν ήταν συμβατή η θήκη. 

Από την στιγμή που έχεις βάλει quirks τότε μπορείς κατά 99% να βάλεις και HassOS με τα quirks με SSD only. Έχεις το ίδιο μειονέκτημα ταχήτας με τα quirks είτε HassOS είτε RpiOS. Αν δεν πρόκειται να τρέξεις κάποιο δικό σου container τότε δεν υπάρχει λόγος να είσαι supervised

Και γω με HassOS και SSD μόνο είμαι και τα quirks ενεργοποιημένα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Σίγουρα η ταχήτητα πέφτει με τα quirks αλλά δεν το θεωρώ τόσο δραματικό πέσιμο στην περίπτωση αυτή

Επεξ/σία από than2031995
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Από την στιγμή που έχεις βάλει quirks τότε μπορείς κατά 99% να βάλεις και HassOS με τα quirks με SSD only. Έχεις το ίδιο μειονέκτημα ταχήτας με τα quirks είτε HassOS είτε RpiOS. Αν δεν πρόκειται να τρέξεις κάποιο δικό σου container τότε δεν υπάρχει λόγος να είσαι supervised

Και γω με HassOS και SSD μόνο είμαι και τα quirks ενεργοποιημένα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Σίγουρα η ταχήτητα πέφτει με τα quirks αλλά δεν το θεωρώ τόσο δραματικό πέσιμο στην περίπτωση αυτή

Δεν το πειράζω τώρα!!! 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω 3 ερωτήσεις:

1) Καμία οικονομική λάμπα rgbw-dimmable ? Θελω μια για οταν καθομαι στο pc και τα πρωινα που ξυπναω ωστε να μην φωτίζει ολο το δωματιο, δηλαδη η χρηση της δεν θα ειναι για το βασικο φωτισμο του σπιτιου και για αυτο δεν θελω κατι τρελο

2) κανενας καλος οδηγος για ρυθμιση grafand-influxdv σε docker?

3) Θελω στο Lovelace να εχω κατι σαν επικεφαλίδες σε καποιες κάρτες, δηλαδη αριστερα ειναι Glance και δεξια αυτη με το θερμόμετρο ειναι Banner-card. Θελω με κάποιο τρόπο να εχω τις πληροφορίες οπως φαίνονται στο glance αλλα να εχω και μια επικεφαλίδα, οχι απαραίτητα οπως στο banner-card αλλα να φαίνεται τι καρτα ειναι

Καταγραφή1.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Spect~ είπε

Εχω 3 ερωτήσεις:

1) Καμία οικονομική λάμπα rgbw-dimmable ? Θελω μια για οταν καθομαι στο pc και τα πρωινα που ξυπναω ωστε να μην φωτίζει ολο το δωματιο, δηλαδη η χρηση της δεν θα ειναι για το βασικο φωτισμο του σπιτιου και για αυτο δεν θελω κατι τρελο

2) κανενας καλος οδηγος για ρυθμιση grafand-influxdv σε docker?

3) Θελω στο Lovelace να εχω κατι σαν επικεφαλίδες σε καποιες κάρτες, δηλαδη αριστερα ειναι Glance και δεξια αυτη με το θερμόμετρο ειναι Banner-card. Θελω με κάποιο τρόπο να εχω τις πληροφορίες οπως φαίνονται στο glance αλλα να εχω και μια επικεφαλίδα, οχι απαραίτητα οπως στο banner-card αλλα να φαίνεται τι καρτα ειναι

Καταγραφή1.PNG

1)  Στις αγγελίες εδώ μέσα τελευαταία φορά που κοίταξα, κάποιος πουλούσε λάμπες LIFX τις οποίες εγώ θεωρώ πολύ καλές και καλής ποιότητας. Λίγο ακριβές αλλά τις έδινε καλή τιμή αυτός.

2) Αρχικά θεωρώ απλά ορθoγραφικό θα ήταν, αλλά το ξέρεις ότι είναι Grafana/InfluxDB έτσι; 😅 Δυστυχώς δεν ξέρω κανέναν πρόσφατο οδηγό να υπάρχει. Όσοι είχα βρεί είναι αρκετά παλιοί και δεν δουλεύουν ίσως πια. Επίσης πήγα με τα addons του ΗΑ για Grafana και Influx για ευκολία.

3) Το markdown δεν σε βολεύει το κάνει τεράστιο; Η άλλη λύση που γνωρίζω είναι το button card από HACS, αλλά θέλει λίγο διάβασμα πως να το χρησιμοποιήσεις. Δεν είναι δύσκολο απλά έχει πάρα πολλές δυνατότητες (αλλά ταυτόχρονα πολλά παραδείγματα. Στο δικό μου Dashboard πιο πάνω αυτό έχω για τους τίτλους στα φώτα πχ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2021 στις 11:31 ΠΜ, Spect~ είπε

Εχω 3 ερωτήσεις:

1) Καμία οικονομική λάμπα rgbw-dimmable ? Θελω μια για οταν καθομαι στο pc και τα πρωινα που ξυπναω ωστε να μην φωτίζει ολο το δωματιο, δηλαδη η χρηση της δεν θα ειναι για το βασικο φωτισμο του σπιτιου και για αυτο δεν θελω κατι τρελο

2) κανενας καλος οδηγος για ρυθμιση grafand-influxdv σε docker?

3) Θελω στο Lovelace να εχω κατι σαν επικεφαλίδες σε καποιες κάρτες, δηλαδη αριστερα ειναι Glance και δεξια αυτη με το θερμόμετρο ειναι Banner-card. Θελω με κάποιο τρόπο να εχω τις πληροφορίες οπως φαίνονται στο glance αλλα να εχω και μια επικεφαλίδα, οχι απαραίτητα οπως στο banner-card αλλα να φαίνεται τι καρτα ειναι

Καταγραφή1.PNG

Δυστυχώς οι έγχρωμες δεν είναι πολύ φθηνές. Απ'ότι θυμάμαι έχεις zigbee οπότε αν δεν βιάζεσαι και μπορείς να περιμένεις παραγγελία από Κίνα ρίξε μια ματιά στις Gledopto. Δεν έχω τις λάμπες αλλά ο controler που έχω είναι αξιοπρεπέστατος.

Από Ευρώπη μπορώ να προτείνω άφοβα τις INNR που έχω και στο σπίτι μου, αλλά η τιμή ανεβαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 7/1/2021 στις 7:13 ΜΜ, than2031995 είπε

1)  Στις αγγελίες εδώ μέσα τελευαταία φορά που κοίταξα, κάποιος πουλούσε λάμπες LIFX τις οποίες εγώ θεωρώ πολύ καλές και καλής ποιότητας. Λίγο ακριβές αλλά τις έδινε καλή τιμή αυτός.

2) Αρχικά θεωρώ απλά ορθoγραφικό θα ήταν, αλλά το ξέρεις ότι είναι Grafana/InfluxDB έτσι; 😅 Δυστυχώς δεν ξέρω κανέναν πρόσφατο οδηγό να υπάρχει. Όσοι είχα βρεί είναι αρκετά παλιοί και δεν δουλεύουν ίσως πια. Επίσης πήγα με τα addons του ΗΑ για Grafana και Influx για ευκολία.

3) Το markdown δεν σε βολεύει το κάνει τεράστιο; Η άλλη λύση που γνωρίζω είναι το button card από HACS, αλλά θέλει λίγο διάβασμα πως να το χρησιμοποιήσεις. Δεν είναι δύσκολο απλά έχει πάρα πολλές δυνατότητες (αλλά ταυτόχρονα πολλά παραδείγματα. Στο δικό μου Dashboard πιο πάνω αυτό έχω για τους τίτλους στα φώτα πχ.  

Δεν ειχα χρονο αυτες τις μερες.. Δεν θελω κατι ακριβο .. Κατι θα βρω ομως.

Ναι ξερω τα ονοματα απλα εγραφα απο κινητο και δεν ασχοληθηκα και πολυ :P

To markdown δεν ξερω πως παιζει με entities Κλπ γιατι βλεπω μονο template να εμφανιζει. Ποιο Button card λες;

Στις 8/1/2021 στις 8:43 ΜΜ, gippas είπε

Δυστυχώς οι έγχρωμες δεν είναι πολύ φθηνές. Απ'ότι θυμάμαι έχεις zigbee οπότε αν δεν βιάζεσαι και μπορείς να περιμένεις παραγγελία από Κίνα ρίξε μια ματιά στις Gledopto. Δεν έχω τις λάμπες αλλά ο controler που έχω είναι αξιοπρεπέστατος.

Από Ευρώπη μπορώ να προτείνω άφοβα τις INNR που έχω και στο σπίτι μου, αλλά η τιμή ανεβαίνει...

Δεν θελω κατι ακριβο. θα τα δω ξανα οτνα εχω χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία όποιος μπορεί να βοηθήσει.

Στήνω τις zigbee συσκευές μου σιγά σιγά. Δλδ κυρίως τις βγάζω από xiaomi και τις βάζω στο ZHA.

Η ερώτηση είναι συγκεκριμένα στο ΖΗΑ τι πρέπει να κάνω για να συνδέεται η μια στην άλλη και να μην ψάχνουν κάποια που είναι μακριά;

Δηλαδή παρακάτω είναι το map όπως είναι αυτή τη στιγμή.

με πράσινο έχω κυκλώσει συσκευές που φαίνεται ότι δεν είναι συνδεδεμένες πουθενά, αλλά ανταποκρίνονται κανονικά στο ΗΑ.

Με κόκκινο έχω βάλει θεωρητικά πως θα έπρεπε να είναι η σύνδεση τους βάση απόστασης.

Οι κύκλοι δείχνουν τελική συσκευή (D, E, G & I)

Tα οβάλ δείχνουν routers (A, B, C, F & H)

εδώ δηλαδή μου είναι πολύ περίεργο να βλέπω τη σύνδεση του Α με το D αντί να είναι με το Β. Επίσης γιατί δε δείχνει τα άλλα στο πράσινο συνδεδεμένα??????

WTF?????😒

zha map 2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2021 στις 2:49 ΜΜ, acmegr7 είπε

Επίσης γιατί δε δείχνει τα άλλα στο πράσινο συνδεδεμένα??????

Δεν νομίζω πως μπορείς να επιλέξεις ποιες συσκευές να συνδεθούν σε ποιες. Χρησιμοποιώ deconz αντί για ZHA αλλά θεωρητικά ισχύει η ίδια λογική. Θα πρέπει να κάνεις το pairing στην τελική θέση που θα έχεις την συσκευή. Επίσης εφόσον σου δουλεύουν χωρίς πρόβλημα τότε δεν πείράζει με το που συνδέεονται συγκεκριμένα. Κάποιες συσκευές αν δεν έχουν σωστή υποστύριξη δεν μπορούν και να συνδεθούν μέσω router. Επίσης πολλές συσκευές αργότερα αλλάζουν σύνδεση μόνες του.

Για αυτές που δεν φαίνοντατι συνδεδεμένες ίσως δεν έχουν 100% υποστήριξη ακόμη. Και στο deconz κάποιες δουλεύουν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, απλά δεν εμφανίζονται ποτέ συνδεδεμένες στο mesh. 

 

6 ώρες πριν, userAnon είπε

μπορείς να μου πεις πόση ώρα κάνει το rasp4 για να κάνει restart to HA? 

Είναι υποκειμενικό γιατί εξαρτάται από πόσο πράγματα τρέχεις (πόσα components έχουν να ξεκινήσουν παράλληλα). Εφόσον μιλάμε για restart και όχι για reboot και λογικά ότι είσαι με SD card από 2 - 4 λεπτά, πολύ γενικά μιλώντας. Εσένα πόσο σου παίρνει δηλάδη;  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnyboy είπε

κανένα δίλεπτο πρέπει να το θέλει. 

 

1 ώρα πριν, than2031995 είπε

Είναι υποκειμενικό γιατί εξαρτάται από πόσο πράγματα τρέχεις (πόσα components έχουν να ξεκινήσουν παράλληλα). Εφόσον μιλάμε για restart και όχι για reboot και λογικά ότι είσαι με SD card από 2 - 4 λεπτά, πολύ γενικά μιλώντας. Εσένα πόσο σου παίρνει δηλάδη;  

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κάπου 30-40δευτ.

Με μπερδάψετε λίγο. Εγώ είμαι με nuc οπότε θέλει το πολύ 1 λεπτό (συνήθως 40-50 δευτερόλεπτα) Update σε νεα έκδοση 2-3 λεπτά. Έχω στο δύκτιο 100 συσκευές (+3 κάμερες) και custom components,addons κλπ

Παλιότερα που είχα raspberry 3+ μόνο για restart έκανε 4-5 λεπτά τουλαχιστον για αυτό πήγα σε nuc.

Τα 2 - 4 λεπτά που λέτε μου φαίνονται λογικός χρόνος αλλά τα 30-40 sec του liakjim είναι μια χαρά. εκτός και αν δεν υπάρχουν πολλές συσκευές. Ήθελα να γνωρίζω γιατί σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάρω ένα r4 για backup. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...