Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Καλο αλλα δεν βολευει γιατι μπορει να υπαρχουν κι αλλα πραγματα μπροστα απο τη μηχανη. Και θελει και ρευμα 😕

Thinking out of the box...Θα μπορούσε να μπει μια παλιά, χαλασμένη συσκευή κινητού, οποιαδήποτε, και να συνδέεται στο wi fi... αν αποσυνδεθεί, από το Wi Fi είναι εκτός...η μόνη ένοια σου είναι, να έχει μπαταρία η συσκευή ε, δεν θα έχει επάνω εφαρμογές απενεργοποιείς και τους συγχρονισμούς του λειτουργικού, του βάζεις επάνω και ένα power bank και θα κρατάει για πάντα, ξέρω 'γω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Καλο αλλα δεν βολευει γιατι μπορει να υπαρχουν κι αλλα πραγματα μπροστα απο τη μηχανη. Και θελει και ρευμα 😕

Δεν βρίσκω κάτι άλλο. Πολύ χρήσιμο θα ήταν να υπάρχει αυτό που ζητάς για ΗΑ αλλά προς το παρόν δεν νομίζω. Το τελευταίο που σκεφτομαι (αλλά καμία σχέση με αυτό που θες) είναι να έβαζες ενα aqara motion sensor το οποίο θα σε ειδοποιεί αν κάποιος την κουνήσει. Έχω βάλει κάτι αντίστοιχο στο pc στην αποθήκη.

Εκεί καταλαβαίνεις αν στο παίρνουν ... χαχα

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Καλο αλλα δεν βολευει γιατι μπορει να υπαρχουν κι αλλα πραγματα μπροστα απο τη μηχανη. Και θελει και ρευμα 😕

και τώρα που το σκέφτομαι αυτός ο σενσορας μπορεί να μπει και στην οροφή θεωρητικά (εκτός και αν είναι ανοιχτό από επάνω). Ρεύμα δεν μπορείς να μεταφέρεις με κάποιο τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Καταφερα και φλασαρα Τασμοτα στο πολυπριζο :D

Με soldering? Για λέγε.

16 ώρες πριν, Spect~ είπε

 

Ξερει κανεις καμια συσκευη bluetooth με μπαταρια για ανίχνευση πραγμάτων; θέλω να βάλω μια στην μηχανη για να ξέρω οτι ειναι στο γκαραζ και δεν την εχει παρει κανεις.. Εχω δει το tile αλλα αυτο θελει να ειναι συνδεδεμένο με κινητο ενω εγω θελω να το αναγνωριζει απευθειας το NUC που τρέχει ΗΑ

Βάλε έναν αισθητήρα θερμοκρασίας της xiaomi και βάλε να σου έρχεται ειδοποίηση όταν γίνεται unavailable. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με zigbee αν χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευκολότερη επιλογή αν έχεις Ζigbee θα ήταν vibration sensor για ειδοποίηση με το που ανιχνευσει τράνταγμα. Είναι και πολύ πιο οικονομικό από πλευράς μπαταρίας αντί για το bluetooth. 

Από μεριάς παλιού κινητού, τότε χίλιες φορές το bluetooth εκεί παρά το wifI. Θα κρατάει περισσότερο η μπαταρία του.

Για nodemcu υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Με soldering? Για λέγε.

Βάλε έναν αισθητήρα θερμοκρασίας της xiaomi και βάλε να σου έρχεται ειδοποίηση όταν γίνεται unavailable. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με zigbee αν χρησιμοποιείς.

όχι ota το έκανα. δουλεύει κανονικά. απλά ήθελε λίγο ψάξιμο για να δουλεψουν όλοι οι διακόπτες (δηλαδή να βρεις τα σωστά gpio που θα ορίσεις σαν κουμπιά) 

2 ώρες πριν, than2031995 είπε

Η ευκολότερη επιλογή αν έχεις Ζigbee θα ήταν vibration sensor για ειδοποίηση με το που ανιχνευσει τράνταγμα. Είναι και πολύ πιο οικονομικό από πλευράς μπαταρίας αντί για α το bluetooth. 

Από μεριάς παλιού κινητού, τότε χίλιες φορές το bluetooth εκεί παρά το wifI. Θα κρατάει περισσότερο η μπαταρία του.

Για nodemcu υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές!

με vibration θα βλέπω ακόμη και όταν πηδαει η γάτα πάνω που λέει ο λόγος. 

 

Το θέμα είναι να ανιχνεύει αν είναι εδώ η όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, userAnon είπε

@Spect~

Λες για το πολυμπριζο που ειχες πει μερικες σελιδες πισω?

Γιατι του εβαλες τασμοτα? Δεν παίζει με localtuya?

Ναι αλλά εκτός του ότι είμαι περίεργος κα ήθελα να το κάνω για εκπαιδευτικούς σκοπούς Μαρεσει περισσότερο το τασμοτα. τα έχω όλα έτσι 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Ναι αλλά εκτός του ότι είμαι περίεργος κα ήθελα να το κάνω για εκπαιδευτικούς σκοπούς Μαρεσει περισσότερο το τασμοτα. τα έχω όλα έτσι 

Θα μπορούσες ν ανεβάσεις φωτογραφίες με τα pin (3,3 GNT RX TX GPIO0) που έβαλες για το tasmota και τι όρισες στα gpio. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Θα μπορούσες ν ανεβάσεις φωτογραφίες με τα pin (3,3 GNT RX TX GPIO0) που έβαλες για το tasmota και τι όρισες στα gpio. Ευχαριστώ

Δεν ειχε τιποτα soldering , ολα εγιναν οover the air. Τι ωρισα εννοεις στο Τασμοτα για να δουλεψουν σωστα τα κουμπια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, simfun είπε

OTA με tuya convert σε tasmota?

Για ποιο πολύπριζο πρόκειται;

Ναι.. Ψαξε γοογλε αυτο και θα το βρει στα 27.9

COOLSEER WIFI POWER STRIP ST03WE 4 SOCKET + 4USB
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 λεπτά πριν, johnyboy είπε

μπαίνει τασμοτα σε όλα τα tuya? 

Δεν το ξέρω αυτό αλλά υποθέτω ότι έχει να κάνει με το hardware αν έχουν το κλασικό τσιπάκια 8266 τότε 99% ναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...