Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/1/2019 στις 5:13 ΜΜ, spy_vlsi είπε

εχει βαλει καποιος το ΗΑ σε docker στο Pi? ετσι ωστε να μην ειναι μονο για μια δουλεια

η διανομη dietpi για pi boards ,  διαθετει εναν software manager με καποιες ετοιμες pre-configured εφαρμογες που μπορεις να προσθετεις και να δουλευουν αμεσα με  αυτόματη εγκατάσταση με καποιες default ρυθμίσεις.

μεταξυ  των διαθεσιμων εφαρμογων ειναι και το home assistant. ετσι τρεχει σαν μια εφαρμογη και οχι σαν λειτουργικο, και μπορεις να το χρησημοποιεις και για αλλες χρησεις. τωρα απο επιδοσεις δεν γνωριζω γιατι δεν το εχω χρησιμοποιήσει ακομα.

ενδεχομένως να μπορει να μπει και σε αλλες διανομές σαν service .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
5 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

επειδη αντιμετωπιζω καποια θεματακια με το static ip καθως μετα δεν συνδεεται με τιποτα με το putty, ειναι αναγκαιο το static ip για το ΗΑ?

Ναι αν θες να το βλέπεις και εκτός δικτύου. Τι θέμα έχεις με το putty και γιατί το χρειάζεσαι;   μπες στο home assistant και ρύθμισε το samba share για να βλέπεις τα αρχεία στο pc σου σαν φάκελο. Επίσης βάλε το duck dns για να ρυθμίσεις μετά να το βλέπεις και από το ίντερνετ και όχι μόνο τοπικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το θελω για να μην καθομαι να το συνδεω σε οθονες και πληκτρολογια. εχω περασει και Raspbian Stretch with desktop και θελω να το βλεπω και καπου καπου μεσω vnc. βεβαια τωρα σκεφτομαι μηπως ειναι περιττο το "desktop" και αρκει απλα το Lite

 

 

Επεξ/σία από spy_vlsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν το συνδέεις πουθενά. Από τξ στιγμή που γίνει η πρώτη εγκατάσταση μπαίνεις μέσω της ip που του έχεις δώσει μέσω του browser σου. Εκει θα πας sto hassio και θα κάνεις για αρχή εγκατάσταση το samba share ώστε να έχεις πρόσβαση στα αρχεία που χρειάζεσαι μέσω του υπολογιστή, μέσω δικτύου. Και μετά ρυθμίζεις ότι άλλο χρειαστείς. 

Το έχεις περάσει σε docker ή τρέχεις μόνο home assistant στο raspbery? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν το συνδέεις πουθενά. Από τξ στιγμή που γίνει η πρώτη εγκατάσταση μπαίνεις μέσω της ip που του έχεις δώσει μέσω του browser σου. Εκει θα πας sto hassio και θα κάνεις για αρχή εγκατάσταση το samba share ώστε να έχεις πρόσβαση στα αρχεία που χρειάζεσαι μέσω του υπολογιστή, μέσω δικτύου. Και μετά ρυθμίζεις ότι άλλο χρειαστείς. 

Το έχεις περάσει σε docker ή τρέχεις μόνο home assistant στο raspbery? 

τωρα θα το περασω σε docker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπράβο για το θέμα...έχω το pi και κάθεται μόνο με το kodi, και ήθελα να φτάξω ένα home automation, σκεφτόμουν να πάρω το google home και κανένα sonoff για την φάση! Τώρα θα βάλω το pi να το κάνει...έχω και ένα σετ αισθητήρων θερμοκρασίας και υγρασίας, να μου δείχνει και συνθήκες μέσα στο σπίτι, μια χαρά!!! Θα το περάσω πάνω από το raspbian και βλέπουμε αν θα το σηκώσει το pi, να του βάλω και ένα mic με ηχειάκι για το google assistant addon, πιστεύω θα έχει φάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ρε παιδιά μπράβο για το θέμα...έχω το pi και κάθεται μόνο με το kodi, και ήθελα να φτάξω ένα home automation, σκεφτόμουν να πάρω το google home και κανένα sonoff για την φάση! Τώρα θα βάλω το pi να το κάνει...έχω και ένα σετ αισθητήρων θερμοκρασίας και υγρασίας, να μου δείχνει και συνθήκες μέσα στο σπίτι, μια χαρά!!! Θα το περάσω πάνω από το raspbian και βλέπουμε αν θα το σηκώσει το pi, να του βάλω και ένα mic με ηχειάκι για το google assistant addon, πιστεύω θα έχει φάση...

Εγώ εχθές το πέρασα σε docker. Δεν το είδα να ζορίζεται. Μια χαρά σε απόδοση. Και κάνα 2 πράγματα που πήγαν λάθος απλά σβήνεις το container και το ξαναπερνας. Βέβαια μετά θέλει αρκετό ξαψιμο σε σχέση με το απλό flashaρισμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις χθες ξεκινησα με το Home Assistant και το εχω σε docker. στην προσπαθεια μου να γραψω στο configuration.yaml μου λεει δεν ειναι δυνατον να αποθηκευσεται αυτο το αρχειο γτ δεν εχετε τα δικαιωματα. ειχε καποιος αλλος το ιδιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

μολις χθες ξεκινησα με το Home Assistant και το εχω σε docker. στην προσπαθεια μου να γραψω στο configuration.yaml μου λεει δεν ειναι δυνατον να αποθηκευσεται αυτο το αρχειο γτ δεν εχετε τα δικαιωματα. ειχε καποιος αλλος το ιδιο προβλημα?

Try editing the config in this folder.

/usr/share/hassio/homeassistant/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Spect~ είπε

/usr/share/hassio/homeassistant/

δεν υπαρχει ο φακελος hassio 😕

prepei me kapoio tropo na ginei config. οταν καποιος κανει εγκατασταση το hass.io τοτε ειναι ευκολο καθως κανεις install το configurator add-on και εισαι ετοιμος. κατι αναλογο θα πρεπει να γινει, φανταζομαι, και στην περιπτωση μου, αλλα ακομα και στο site μπερδεμενα τα εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να μου πει ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος (και σωστος) να προσθεσει κανεις τις λαμπες του τις yeelight στο ΗΑ? οτι κι αν δοκιμαζω δεν δουλευει. παιρνει το ονομα αλλα δεν μπορω να λειτουργησω τη λαμπα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

μπορει καποιος να μου πει ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος (και σωστος) να προσθεσει κανεις τις λαμπες του τις yeelight στο ΗΑ? οτι κι αν δοκιμαζω δεν δουλευει. παιρνει το ονομα αλλα δεν μπορω να λειτουργησω τη λαμπα

 

Πρέπει από το yeelight app στο κινητό σου να ενεργοποιήσεις το Lan mode .

Restart to hassio και λογικά θα είσαι οκ !

Πάντα όταν έχεις θέμα να ρίχνεις μια ματιά στο log file από το web interface ! 9/10 φορές σου δείχνει τα error για όλες τις συσκευές . Copy paste το error στο Google και συνήθως βρίσκεις άκρη :)

Γενικά εγώ από τις yeelight έχω απογοητευτεί όσο αναφορά το homeassistant . Γενικά αργούν , τις χάνω κάποιες φορές και τις δείχνει unavailable etc. Εν αντιθέσει με τις αντίστοιχες hue που παίζουν παντού και πάντα instant 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tsakfot είπε

Πρέπει από το yeelight app στο κινητό σου να ενεργοποιήσεις το Lan mode .

Restart to hassio και λογικά θα είσαι οκ !

Πάντα όταν έχεις θέμα να ρίχνεις μια ματιά στο log file από το web interface ! 9/10 φορές σου δείχνει τα error για όλες τις συσκευές . Copy paste το error στο Google και συνήθως βρίσκεις άκρη :)

Γενικά εγώ από τις yeelight έχω απογοητευτεί όσο αναφορά το homeassistant . Γενικά αργούν , τις χάνω κάποιες φορές και τις δείχνει unavailable etc. Εν αντιθέσει με τις αντίστοιχες hue που παίζουν παντού και πάντα instant 

ειχα παραλειψει το lan mode. θα τα ξανακανω μετα  ευχαριστω για τις πληροφοριες. οι hue προφανως ειναι οι καλυτερες. και σε σπιτι φιλου που εχει μονο hue ψαρωσα με την αποκριση που ειχαν με την εφαρμογη. ειναι ομως ακριβες για φοιτητη :P

 

αν εχεις 2 ιδιες λαμπες πως γινεται να τις παρει και τις 2? εχω βαλει κανονικα διαφορετικα ip αλλα βλεπει μονο την μια. επισης οταν προσθετω το

ignore:
    - yeelight

 στο "discovery:" τοτε δεν βρισκει καμια. αν δεν το βαλω δεν βλεπει τα ονοματα(friendly names) ουτε τη 2η λαμπα του ιδιου ειδους

Επεξ/σία από spy_vlsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...