Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, userAnon είπε

Επειδή έχω ένα πρόβλημα με το ρουτερ του ΟΤΕ (speedport plus) και θα μου κάνουν αντικατάσταση σκέφτομαι μήπως αλλάξω το ρουτερ και βάλω κάτι καλύτερο. Επειδή δεν έχω ιδέα από δυκτια και τι ακριβώς χρειάζεται έχετε κάτι να προτείνεται?

αυτά που χρειάζομαι είναι 

1. Να έχω τηλεφωνία ΟΤΕ

2. Να μπορεί να συνδεθεί με ένα mikrotik που έχω τώρα σαν access point

3. πολύ βασικό να έχω γονικό έλεγχο για την χρήση του παιδιού.

κυρίως με ενδιαφέρει να μπορώ περιορίζω 2 ip (λαπτοπ και κινητό) για συγκεκριμένα προγραμματα πχ παιχνίδια youtube-instagram σε σύνολο ώρες ανα ημέρα πχ όλα αυτα 2 ώρες.

4. budget μέχρι 150€.. 

Υπάρχει καμία πρόταση?

Λάθος θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
2 ώρες πριν, userAnon είπε

Επειδή έχω ένα πρόβλημα με το ρουτερ του ΟΤΕ (speedport plus) και θα μου κάνουν αντικατάσταση σκέφτομαι μήπως αλλάξω το ρουτερ και βάλω κάτι καλύτερο. Επειδή δεν έχω ιδέα από δυκτια και τι ακριβώς χρειάζεται έχετε κάτι να προτείνεται?

αυτά που χρειάζομαι είναι 

1. Να έχω τηλεφωνία ΟΤΕ

2. Να μπορεί να συνδεθεί με ένα mikrotik που έχω τώρα σαν access point

3. πολύ βασικό να έχω γονικό έλεγχο για την χρήση του παιδιού.

κυρίως με ενδιαφέρει να μπορώ περιορίζω 2 ip (λαπτοπ και κινητό) για συγκεκριμένα προγραμματα πχ παιχνίδια youtube-instagram σε σύνολο ώρες ανα ημέρα πχ όλα αυτα 2 ώρες.

4. budget μέχρι 150€.. 

Υπάρχει καμία πρόταση?

Δεν νομιζω οτι μπορεις να βαλεις οτι ρουτερ θες ετσι οπως τα εχουν κανει.. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να εχεις του ΟΤΕ μονο για το ιντερνετ και ενα δευτερο για να κανει ολα τα αλλα δηλαδη dhcp κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν νομιζω οτι μπορεις να βαλεις οτι ρουτερ θες ετσι οπως τα εχουν κανει.. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να εχεις του ΟΤΕ μονο για το ιντερνετ και ενα δευτερο για να κανει ολα τα αλλα δηλαδη dhcp κλπ

Τα fritz νομίζω έχουν προφίλ ΚΑΙ για τηλεφωνία ΟΤΕ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, johnyboy είπε

κόβεις το τηλέφωνο και βάζεις ότι γουστάρεις. 

jοhonnboy θα το εκτιμούσα πολύ να μην ξανασχολιάσεις μυνημα μου και να μην μου ξανα απευθυνθείς.

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Τα fritz νομίζω έχουν προφίλ ΚΑΙ για τηλεφωνία ΟΤΕ.

Για το fritz σκεφτόμουν και εγώ αλλά δεν ξέρω αν έχει τις δυνατότητες του γονικού ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, userAnon είπε

Επειδή έχω ένα πρόβλημα με το ρουτερ του ΟΤΕ (speedport plus) και θα μου κάνουν αντικατάσταση σκέφτομαι μήπως αλλάξω το ρουτερ και βάλω κάτι καλύτερο. Επειδή δεν έχω ιδέα από δυκτια και τι ακριβώς χρειάζεται έχετε κάτι να προτείνεται?

αυτά που χρειάζομαι είναι 

1. Να έχω τηλεφωνία ΟΤΕ

2. Να μπορεί να συνδεθεί με ένα mikrotik που έχω τώρα σαν access point

3. πολύ βασικό να έχω γονικό έλεγχο για την χρήση του παιδιού.

κυρίως με ενδιαφέρει να μπορώ περιορίζω 2 ip (λαπτοπ και κινητό) για συγκεκριμένα προγραμματα πχ παιχνίδια youtube-instagram σε σύνολο ώρες ανα ημέρα πχ όλα αυτα 2 ώρες.

4. budget μέχρι 150€.. 

Υπάρχει καμία πρόταση?

Να υποθέσω πως έχεις VoIP τηλεφωνία; Αν ναι, θα κρατήσεις το Speedport ως μόντεμ και για την τηλεφωνία και θα σετάρεις το νέο ρούτερ με pppoe passthrough με τους κωδικούς που θα σου δώσει ο ΟΤΕ. Το Mikrotik θα μπορείς να το χρησιμοποιείς με περίπου οποιοδήποτε ρούτερ, αρκεί να έχει έξοδο ethernet και να μπορείς να απενεργοποιήσεις το wifi του.

Τώρα για πρόταση, αυτά που θες να κάνεις για τον γονικό έλεγχο μπορείς να τα κάνεις με ένα Edgerouter X που είναι και αρκετά οικονομικό ΑΛΛΑ δεν θα τα κάνεις με εύκολο τρόπο, θέλει δουλειά. 

Αν θέλεις κάτι εύκολο σε χρήση ππορείς επίσης να πάρεις ένα οικιακό ρούτερ πχ της tp-link, που έχει καλό και εύκολο γονικό έλεγχο, και να μη χρησιμοποιείς τις wifi δυνατότητες του.

Αν θες να φύγεις εντελώς από Speedport και να μην τα χρησιμοποιείς ούτε για τηλεφωνία η μόνη πραγματικά επιλογή είναι τα Fritz!box όπως είπε και ο άλλος φίλος. Έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Τσέκαρε όμως αν σε βολεύουν οι γονικοί έλεγχοι που προσφέρουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, userAnon είπε

Για το fritz σκεφτόμουν και εγώ αλλά δεν ξέρω αν έχει τις δυνατότητες του γονικού ελέγχου.

Νομίζω ότι δεν θα βρεις πιο πλήρες περιβάλλον σε router, από τα fritz, σε οποιοδήποτε τομέα! Και στου γονικού ελέγχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Νομίζω ότι δεν θα βρεις πιο πλήρες περιβάλλον σε router, από τα fritz, σε οποιοδήποτε τομέα! Και στου γονικού ελέγχου...

Ευχαριστώ, ψαχνοντας τα χθες εκεί καταλήγω ότι τα fritz είναι πολύ καλά σαν ρουτερ, έχουν πολύ καλό γονικό έλεγχο και συνεργάζονται με cosmote κα ΗΑ. Το πιο πιθανό είναι ότι θα το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω την γνωμη σας γιατί έχω κολλήσει στο θέμα του ρουτερ. Θα πάρω το fritzbox 7530. Έχει βγει προσφατα νέο μοντέλο με wifi6 δυνατοτητα + 60€. Οι συσκευές που έχω τώρα δεν θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν όμως. (έχω αρκετά sonoff, tuya για διακόπτες, αισθητηρες κλπ) Φέτος αγόρασα και 2 λαπτοπ οπότε για τα επόμενα 4-5 χρόνια δεν προβλέπεται να πάρω άλλο.

Τι λέτε να πάρω το απλό ή το wifi 6?

(sorry για το off topic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

θέλω την γνωμη σας γιατί έχω κολλήσει στο θέμα του ρουτερ. Θα πάρω το fritzbox 7530. Έχει βγει προσφατα νέο μοντέλο με wifi6 δυνατοτητα + 60€. Οι συσκευές που έχω τώρα δεν θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν όμως. (έχω αρκετά sonoff, tuya για διακόπτες, αισθητηρες κλπ) Φέτος αγόρασα και 2 λαπτοπ οπότε για τα επόμενα 4-5 χρόνια δεν προβλέπεται να πάρω άλλο.

Τι λέτε να πάρω το απλό ή το wifi 6?

(sorry για το off topic)

Το router λογικά θα έχει και την 2.4GHz μπάντα και τις νεότερες. Οπότε συνδέονται κανονικά οι συσκευές που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pantelikas είπε

Το router λογικά θα έχει και την 2.4GHz μπάντα και τις νεότερες. Οπότε συνδέονται κανονικά οι συσκευές που έχεις.

Ναι το γνωρίζω αυτό, το θέμα είναι αν τελικά θα μας χρειαστεί το wifi6 στα επόμενα 4-5 χρόνια ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος κατάλαβα στην αρχή. Λογικά οι επόμενες συσκευές (κινητά, λαπτοπ κτλ) θα υποστηρίζουν wifi 6. Αν χρησιμοποιείς μόνο το fritzbox και δεν έχει κάποιο access point τότε πάρε το wifi 6.  Αν όμως χρησιμοποιείς ή έχεις σκοπό να βάλεις ένα access point τότε παίρνεις το φθηνότερο και όταν χρειαστείς την ταχύτητα του wifi 6 παίρνεις τότε το access point με  wifi 6. Θα είναι πιο διαδεδομένα, πιο ώριμα, πιο φτηνά. Επίσης μπορεί να έχει βγει και η επόμενη έκδοση wifi😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει βάλει κανείς το adguard addon ή adguard integration?

λεω να το δοκιμάσω (αντί του pihole) για να γονικό έλεγχο και θέλω να δω ποια από τις 2 προσεγγίσεις είναι καλύτερη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, userAnon είπε

έχει βάλει κανείς το adguard addon ή adguard integration?

Με το "ποια πρσέγγιση" εννοείς AdGuard vs Pi-Hole ή AdGuard addon vs integration?

Είχα pi-hole ΄2 χρόνια, αλλά λόγω ότι έχει γίνει deprecated, και με αφορμή το θέμα ασφαλείας των τελευταίων εβδομάδων άλλαξα επιτέλους σε AdGuard πριν λίγες μέρες. Από την στιγμή που δεν έχεις AdGuard αλλού να τρέχει ήδη τότε θέλεις το addon. Το integration είναι σε περίπτωση που το τρέχεις αλλού, απλά για να το συνδέσεις και να βλέπεις τα στατιστικά και να ελέγχεις τις ρυθμίσεις.

 

Επεξ/σία από than2031995
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Με το "ποια πρσέγγιση" εννοείς AdGuard vs Pi-Hole ή AdGuard addon vs integration?

Είχα pi-hole ΄2 χρόνια, αλλά λόγω ότι έχει γίνει deprecated, και με αφορμή το θέμα ασφαλείας των τελευταίων εβδομάδων άλλαξα επιτέλους σε AdGuard πριν λίγες μέρες. Από την στιγμή που δεν έχεις AdGuard αλλού να τρέχει ήδη τότε θέλεις το addon. Το integration είναι σε περίπτωση που το τρέχεις αλλού, απλά για να το συνδέσεις και να βλέπεις τα στατιστικά και να ελέγχεις τις ρυθμίσεις.

 

Εσυ εχεις το addon? Γιατί δεν καταλαβαίνω τις αρχικες ρυθμισεις με την ip

  1. Ensure your Home Assistant device has a static IP and static external DNS servers! 1.3k
Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...