Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, δουλεύει άψογα.

ωραία, γιατί έχω πάρει 3 να βαλω στα air condition.  Τα έχω περάσει στο ΗΑ αλλα δεν τα έχω συνδέσει ακόμα. Μπορείς να ποστάρεις πως έχεις βάλει τα sensors για να βλέπεις watts και kwh? επίσης κάπου αναφέρει ότι κρατάει data για 30 ημέρες και πρέπει να κάνεις automation για να κάνουν refresh?

sonoff:
  force_update: [temperature, power]
  scan_interval: '00:05:00'  # (optional) default 5 minutes

Γενικά αν μπορείς πόσταρε πως τα έχεις σετάρει. Αν νομίζω σωστά θα τα χρησιμοποιείς και εσύ για τα air condition με grafana όπως δηλαδή σκοπεύω και εγώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, userAnon είπε

ωραία, γιατί έχω πάρει 3 να βαλω στα air condition.  Τα έχω περάσει στο ΗΑ αλλα δεν τα έχω συνδέσει ακόμα. Μπορείς να ποστάρεις πως έχεις βάλει τα sensors για να βλέπεις watts και kwh? επίσης κάπου αναφέρει ότι κρατάει data για 30 ημέρες και πρέπει να κάνεις automation για να κάνουν refresh?



sonoff:
  force_update: [temperature, power]
  scan_interval: '00:05:00'  # (optional) default 5 minutes

Γενικά αν μπορείς πόσταρε πως τα έχεις σετάρει. Αν νομίζω σωστά θα τα χρησιμοποιείς και εσύ για τα air condition με grafana όπως δηλαδή σκοπεύω και εγώ..

Είναι πανευκολο.

Το μόνο που χρειάζεται είναι αυτό

IMG_20210204_094015.jpg.87f48332685eac11aa920a4b91e7a8fb.jpg

Έχω και τον th16, οπότε εσύ σβήσε τα temperature, humidity.

Θα εμφανιστουν κατευθείαν σαν sensors. Οπότε απλά τα βάζεις influxdb, grafana.

Το καλό με τα sonoff είναι ότι μπορείς να κάνεις share οποιοδήποτε sonoff στον λογαριασμό σου. Τα οποία θα εμφανιστούν κανονικά σαν sensors.

Να φανταστείς παρακολουθώ έναν δικό μου, 2 από διπλανά σπίτια το καθένα στο δικό του WiFi και έναν από ένα παλληκάρι από Θεσσαλονίκη! Το έχουν κάνει απλά share 🤓

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι πανευκολο.

Το μόνο που χρειάζεται είναι αυτό

IMG_20210204_094015.jpg.87f48332685eac11aa920a4b91e7a8fb.jpg

Έχω και τον th16, οπότε εσύ σβήσε τα temperature, humidity.

Θα εμφανιστουν κατευθείαν σαν sensors. Οπότε απλά τα βάζεις influxdb, grafana.

Το καλό με τα sonoff είναι ότι μπορείς να κάνεις share οποιοδήποτε sonoff στον λογαριασμό σου. Τα οποία θα εμφανιστούν κανονικά σαν sensors.

Να φανταστείς παρακολουθώ έναν δικό μου, 2 από διπλανά σπίτια το καθένα στο δικό του WiFi και έναν από ένα παλληκάρι από Θεσσαλονίκη! Το έχουν κάνει απλά share 🤓

 

ωραία, ή εγω κάτι δεν διάβασα καλά ή δεν έχει ανανεωσει τις οδηγίες

πάντως αφου λύνεται τόσο απλά μια χαρά.

Ευχαριστώ

Sonoff Pow Power Consumption
For update power consumption of all your Pow devices you can call sonoff.update_consumption service.

The device attributes will display data for the last 100 days. The first element is today's data. It's up to you how often to call updates and what to do with this data later.

Remember, without calling the service, there will be no values. Use automation.

sensor:
- platform: template
  sensors:
    today_consumption:
      friendly_name: Today consumpion
      unit_of_measurement: kWh
      value_template: "{{ state_attr('switch.sonoff_1000abcdef', 'consumption').0 }}"
    ten_days_consumption:
      friendly_name: 10 days consumpion
      unit_of_measurement: kWh
      value_template: "{% set p=state_attr('switch.sonoff_1000abcdef', 'consumption') %}{{ p[:10]|sum if p }}"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, userAnon είπε

ωραία, ή εγω κάτι δεν διάβασα καλά ή δεν έχει ανανεωσει τις οδηγίες

πάντως αφου λύνεται τόσο απλά μια χαρά.

Ευχαριστώ


Sonoff Pow Power Consumption
For update power consumption of all your Pow devices you can call sonoff.update_consumption service.

The device attributes will display data for the last 100 days. The first element is today's data. It's up to you how often to call updates and what to do with this data later.

Remember, without calling the service, there will be no values. Use automation.

sensor:
- platform: template
  sensors:
    today_consumption:
      friendly_name: Today consumpion
      unit_of_measurement: kWh
      value_template: "{{ state_attr('switch.sonoff_1000abcdef', 'consumption').0 }}"
    ten_days_consumption:
      friendly_name: 10 days consumpion
      unit_of_measurement: kWh
      value_template: "{% set p=state_attr('switch.sonoff_1000abcdef', 'consumption') %}{{ p[:10]|sum if p }}"

 

Αυτό βλέπω ότι είναι ξεχωριστό sensor για να μετράει κατανάλωση. Εδώ 10ημερων.

Προσωπικά μετράω κατανάλωση μέσω του grafana.

Αλλά δεν σε εμποδίζει κάτι να κάνεις όποιο θέλεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά μια βοήθεια όποιος ξέρει.

Έχω ένα nest θερμοστάτη και είναι στο παιδικό δωμάτιο. Όμως όταν δουλεύω από το σπίτι (covid) θέλω να μην ισχύει ο θερμοστάτης βάση της θερμοκρασίας στο παιδικό, αλλά βάση της θερμοκρασίας του χώρου που είμαι εγώ και στον οποίο έχω αισθητήρα θερμοκρασίας xiaomi.

Πως φτιάχνω generic thermostat?

Στο target_sensor βάζω τον αισθητήρα θερμοκρασίας xiaomi αλλά τι βάζω στο heater switch?

climate:
  - platform: generic_thermostat
    name: Study
    heater: switch.study_heater #???????
    target_sensor: sensor.xiaomi_temperature

αν φτιάξω τον generic thermostat, θα βάλω ένα input boolean που με automation να κλείνει το nest και να ενεργοποιεί τον generic και αντίστροφα.

 

Επεξ/σία από acmegr7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

παιδιά μια βοήθεια όποιος ξέρει.

Έχω ένα nest θερμοστάτη και είναι στο παιδικό δωμάτιο. Όμως όταν δουλεύω από το σπίτι (covid) θέλω να μην ισχύει ο θερμοστάτης βάση της θερμοκρασίας στο παιδικό, αλλά βάση της θερμοκρασίας του χώρου που είμαι εγώ και στον οποίο έχω αισθητήρα θερμοκρασίας xiaomi.

Πως φτιάχνω generic thermostat?

Στο target_sensor βάζω τον αισθητήρα θερμοκρασίας xiaomi αλλά τι βάζω στο heater switch?


climate:
  - platform: generic_thermostat
    name: Study
    heater: switch.study_heater #???????
    target_sensor: sensor.xiaomi_temperature

αν φτιάξω τον generic thermostat, θα βάλω ένα input boolean που με automation να κλείνει το nest και να ενεργοποιεί τον generic και αντίστροφα.

 

Αν βάλεις αυτοματισμο που λέει όταν είσαι σπίτι έλεγξε αυτό αλλιώς έλεγξε εκείνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Αν βάλεις αυτοματισμο που λέει όταν είσαι σπίτι έλεγξε αυτό αλλιώς έλεγξε εκείνο; 

το πρόβλημα μου είναι ότι δε μπορώ να φτιάξω το generic thermostat. τον αυτοματισμό μετά θα τον φτιάξω σε node red.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το generic thermostat παίζει άψογα. στο heater βάζεις την επαφή που θες να ανοίγει και να κλείνει. όποια επαφή είναι, πάρε το entity και χώσε το εκεί και είσαι τζετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnyboy είπε

το generic thermostat παίζει άψογα. στο heater βάζεις την επαφή που θες να ανοίγει και να κλείνει. όποια επαφή είναι, πάρε το entity και χώσε το εκεί και είσαι τζετ. 

ουσιαστικά πρέπει να ανοίγει και να κλείνει τον nest. όμως δεν έχω κάποιο switch ή attribute του nest.

 

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

ουσιαστικά πρέπει να ανοίγει και να κλείνει τον nest. όμως δεν έχω κάποιο switch ή attribute του nest.

 

Capture.JPG

Ο nest πως είναι συνδεμένος στον ΗΑ? πως ανοιγοκλείνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

ουσιαστικά πρέπει να ανοίγει και να κλείνει τον nest. όμως δεν έχω κάποιο switch ή attribute του nest.

 

Capture.JPG

αν βάλεις το entity του νεστ στο heater, δεν δουλεύει? βέβαια δεν ξέρω τι θα γίνει σε αυτή την περίπτωση, γιατί παίζει το νεστ να θέλει να κάνει αλλα και το ha να του λέει άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ο nest πως είναι συνδεμένος στον ΗΑ? πως ανοιγοκλείνει?

έχει δημιουργήσει το climate.kids_room που έβαλα παραπάνω και μετά απλά του λες την target θερμοκρασία, διαβάζει την current, και το κάνει μόνο του.

Capture.JPG

1 λεπτό πριν, johnyboy είπε

αν βάλεις το entity του νεστ στο heater, δεν δουλεύει? βέβαια δεν ξέρω τι θα γίνει σε αυτή την περίπτωση, γιατί παίζει το νεστ να θέλει να κάνει αλλα και το ha να του λέει άλλα. 

δε το έχω δοκιμάσει γιατί δεν είναι climate.kids_room οn ή off. άρα 99% δε θα δουλέψει. θα πρέπει να βάλω ένα switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, acmegr7 είπε

έχει δημιουργήσει το climate.kids_room που έβαλα παραπάνω και μετά απλά του λες την target θερμοκρασία, διαβάζει την current, και το κάνει μόνο του.

Capture.JPG

ΜΑΛΛΟΝ κατάλαβα τι χρειάζεσαι. είχα ρωτήσει κάποια στιγμή πως μπορώ να κάνω τον δικο μου θερμοστάτη σαν generic για να έχω παραπάνω επιλογές αλλά τελικά ακόμα δεν το έχω προσπαθήσει.

 

μου είχαν απαντήσει όμως το παρακάτω που ελπίζω να γίνεται και στον nest

 

First, you need to setup your thermostat as a switch (for available options please lookup at github page):

Copy to clipboard
switch:
  platform: floureon
  name: livingroom_floor
  mac: xx:xx:77:00:00:00
  host: 192.168.0.1
  turn_off_mode: min_temp
  turn_on_mode: max_temp  
  use_external_sensor: false
Now with temperature sensing there are few options. First - you can use built in thermostat temperature sensor, then you’ll need to create template sensor:

Copy to clipboard
sensor:
  - platform: template
    sensors:
      livingroom_floor_temperature:
        value_template: '{{ states.climate.livingroom_floor.attributes.current_temperature if  states.climate.livingroom_floor else "unavailable" }}'
        unit_of_measurement: °C

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν θέλω να κλείσω τον θερμοστάτη, βάζω:

Capture.JPG

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

ΜΑΛΛΟΝ κατάλαβα τι χρειάζεσαι. είχα ρωτήσει κάποια στιγμή πως μπορώ να κάνω τον δικο μου θερμοστάτη σαν generic για να έχω παραπάνω επιλογές αλλά τελικά ακόμα δεν το έχω προσπαθήσει.

 

μου είχαν απαντήσει όμως το παρακάτω που ελπίζω να γίνεται και στον nest

 


First, you need to setup your thermostat as a switch (for available options please lookup at github page):

Copy to clipboard
switch:
  platform: floureon
  name: livingroom_floor
  mac: xx:xx:77:00:00:00
  host: 192.168.0.1
  turn_off_mode: min_temp
  turn_on_mode: max_temp  
  use_external_sensor: false
Now with temperature sensing there are few options. First - you can use built in thermostat temperature sensor, then youll need to create template sensor:

Copy to clipboard
sensor:
  - platform: template
    sensors:
      livingroom_floor_temperature:
        value_template: '{{ states.climate.livingroom_floor.attributes.current_temperature if  states.climate.livingroom_floor else "unavailable" }}'
        unit_of_measurement: °C

 

δε δίνω πολλές πιθανότητες να δουλεύει και στον nest έτσι ακριβώς αλλά θα το προσπαθήσω... 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...