Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, DioNiSis_000 είπε

ναι.  port ειναι το default  1883 εκτως αν το άλλαξες .

τιποτα δεν έχω αλλάξει, δεν παίζει με τίποτα, στην αρχή λέω κάτι χάνω αλλά δεν παίζει με καμία παναγία.

 

Connect failed to 192.168.χ.χ:1883, rc 5. Retry in 20 sec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Connect failed to 192.168.χ.χ:1883, rc 5. Retry in 20 sec

μαλλων στον broker ειναι το προβλημα.

μπορεις να δοκιμασεις με την εφαρμογή mqtt explorer να δεις αν μπορεις να συνδεθείς στον broker

http://mqtt-explorer.com/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, johnyboy είπε

τιποτα δεν έχω αλλάξει, δεν παίζει με τίποτα, στην αρχή λέω κάτι χάνω αλλά δεν παίζει με καμία παναγία.

 

Connect failed to 192.168.χ.χ:1883, rc 5. Retry in 20 sec

Άλλες συσκευές MQTT έχεις περασμένες για να επιβεβαιώσεις ότι όλα ΟΚ με τον broker? Τρέχει το add-on σίγουρα πχ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπαιξε επιτέλους με το #!(*&*&$!*&@!&!   

έχει απο χτες που κάνω τα ίδια στεπς 10000 φορές και συνέχεια το ίδιο ερορ. τελικά έβαλα user και pass στο broker και έπαιξε με την πρώτη. Μάλλον δεν του αρέσουν τα special caracters για αυτό δεν έπαιζε. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του sonoff TH16 με σενσορα DS18B20 που θέλω να βάλω στον θερμοσίφωνα (3πλης ηλιακός)? (ο σένσορας είναι σε κυάθειο)

Είχα ένα ΤΗ16 το οποίο ξαφνικά χάλασε (δεν λειτουργεί καν, χωρίς να υπάρξει κάτι ακραίο από καιρικά φαινόμενα) και το αντικατέστησα με ένα άλλο το οποίο όμως δεν λειτουργεί σωστά. Όταν συνδέω το βύσμα του σένσορα στο ΤΗ16 μερικές φορές του κόβει το ρεύμα, άλλες φορές δεν το διαβάζει κλπ). Προς το παρόν το ξανασύνδεσα αλλά βλέπω ότι δεν είναι αξιόπιστο και ψάχνω κάτι καλύτερο.

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του sonoff TH16 με σενσορα DS18B20 που θέλω να βάλω στον θερμοσίφωνα (3πλης ηλιακός)? (ο σένσορας είναι σε κυάθειο)

Είχα ένα ΤΗ16 το οποίο ξαφνικά χάλασε (δεν λειτουργεί καν, χωρίς να υπάρξει κάτι ακραίο από καιρικά φαινόμενα) και το αντικατέστησα με ένα άλλο το οποίο όμως δεν λειτουργεί σωστά. Όταν συνδέω το βύσμα του σένσορα στο ΤΗ16 μερικές φορές του κόβει το ρεύμα, άλλες φορές δεν το διαβάζει κλπ). Προς το παρόν το ξανασύνδεσα αλλά βλέπω ότι δεν είναι αξιόπιστο και ψάχνω κάτι καλύτερο.

edit: νομίζω ότι το βρήκα, πρέπει να κάνει αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια απορια μου γεννηθηκε τις τελευταιες μερες που αρχισα να ασχολουμαι με το αντικειμενο

προσπαθωντας να βγαλω ακρη δοκιμαζω διαφορα addons,script αλλα και με το ιδιο το hassio μηπως θετω σε κινδυνο την ασφαλεια του δικτυου μου;

EDIT ΠΡΟΒΛΗΜΑ

...και παιζοντας με τα add ons καπου εκανα μια βλακεια πατησα ενα SAVE καπου που ελεγε port 1800 και τωρα εχασα την επαφη με το home assistant

μου βγαζει 404 not found οταν προσπαθω να μπω στο homeassistantlocal 8123

υπαρχει τροπος να επανελθω στην προηγουμενη κατασταση ή ξανακανω εγκατασταση απο την αρχη;

Επεξ/σία από georgiouu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, georgiouu είπε

μια απορια μου γεννηθηκε τις τελευταιες μερες που αρχισα να ασχολουμαι με το αντικειμενο

προσπαθωντας να βγαλω ακρη δοκιμαζω διαφορα addons,script αλλα και με το ιδιο το hassio μηπως θετω σε κινδυνο την ασφαλεια του δικτυου μου;

EDIT ΠΡΟΒΛΗΜΑ

...και παιζοντας με τα add ons καπου εκανα μια βλακεια πατησα ενα SAVE καπου που ελεγε port 1800 και τωρα εχασα την επαφη με το home assistant

μου βγαζει 404 not found οταν προσπαθω να μπω στο homeassistantlocal 8123

υπαρχει τροπος να επανελθω στην προηγουμενη κατασταση ή ξανακανω εγκατασταση απο την αρχη;

Εξαρτάται τι κάνεις και πως το κάνεις. Εάν δεν βγάλεις ποτέ το Home Assistant εκτός δικτύου στον έξω κόσμο τότε δεν κινδυνεύεις καθόλου. Εάν θες να έχεις πρόσβαση εξ αποστάσεως τότε πρέπει να ξέρεις να το κάνεις σωστά ώστα να είναι ασφαλείς η σύνδεση σου. 

Επισής πληροφοριακά το hassio δεν υπάρχει πιο οπότε ας μην το χρησιμοιούμε και μπερδευόμαστε. Χωρίς πληροφορίες πιο addon ήταν αυτό που πείραξες δεν μπορώ να σου πω. Δύσκολο ένα addon να έκανε τέτοιο πρόβλημα βέβαια. 

Από την αρχή όσες φορές θες μπορείς να ξεκινήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Εξαρτάται τι κάνεις και πως το κάνεις. Εάν δεν βγάλεις ποτέ το Home Assistant εκτός δικτύου στον έξω κόσμο τότε δεν κινδυνεύεις καθόλου. Εάν θες να έχεις πρόσβαση εξ αποστάσεως τότε πρέπει να ξέρεις να το κάνεις σωστά ώστα να είναι ασφαλείς η σύνδεση σου. 

Επισής πληροφοριακά το hassio δεν υπάρχει πιο οπότε ας μην το χρησιμοιούμε και μπερδευόμαστε. Χωρίς πληροφορίες πιο addon ήταν αυτό που πείραξες δεν μπορώ να σου πω. Δύσκολο ένα addon να έκανε τέτοιο πρόβλημα βέβαια. 

Από την αρχή όσες φορές θες μπορείς να ξεκινήσεις. 

το addon ηταν το NodeRed,κατι ελεγε για port 1880 νομιζω πατησα save και εξαφανισθηκε το home assistant,βγαζει πια 404

αρα μαλλον θα κανω reinstall?

η διαδικασια ειναι η ιδια ακριβως οπως την πρωτη φορα; δηλαδη χωρις να κανω κατι (διαμορφωση) στην sd card 32GB απευθειας θα την κανω flash?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, georgiouu είπε

το addon ηταν το NodeRed,κατι ελεγε για port 1880 νομιζω πατησα save και εξαφανισθηκε το home assistant,βγαζει πια 404

αρα μαλλον θα κανω reinstall?

η διαδικασια ειναι η ιδια ακριβως οπως την πρωτη φορα; δηλαδη χωρις να κανω κατι (διαμορφωση) στην sd card 32GB απευθειας θα την κανω flash?

Αποκλείεται να έχει να κάνει η πόρτα για το node red με το ότι δεν μπαίνεις home assistant. 1880 είναι το default ούτως ή άλλως. 

Άρα δεν φορτώνει καθόλου δηλαδή; Στο ha_ip:4357 φορτώνει; 

Μπορείς να προσπαθήσεις να βρείς τι φταίει αλλά αν σου φαίνεται πιο εύκολο να ξεκινήσεις από την αρχή και δεν είχες φτιάξει τίποτα σημαντικό τότε ναι μπορείς να κάνεις flash από την αρχή την 5.11. Όχι διαμόρφωση κάνει από μόνο του το Etcher.

Επεξ/σία από than2031995
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2020 στις 10:40 ΠΜ, mechpanos είπε

Καθίστε ρε παιδιά..το ότι βγάζει ο ένας κι ο άλλος, οδηγούς για το πως να εγκαταστήσεις homeassistant στο ένα ή στο άλλο λειτουργικό, δεν σημαίνει ότι υποστηρίζεται ή δεν υποστηρίζεται!
Πριν έναν μήνα έβαλα homeassistant στο Raspberry Pi 4 στο λειτουργικό που είχε εδώ και 1.5 χρόνο (Raspbian, όχι το τωρινό που έχει γίνει Raspberrypi OS) σε docker και παίζει μια χαρά. Απ΄ότι βλέπω, υπάρχουν αρκετοί υποστηριζόμενοι τρόποι: 1. Κατεβάζεις το image το δικό τους σε φυσικό hardware ή virtual appliance. 2. Homeassistant σε docker

Ο τρόπος 2 μπορεί να εφαρμοστεί σε οποιοδήποτε περιβάλλον linux, αρκεί να τρέχει το docker. Ubuntu, Debian, Mint, Fedora, ξερω 'γω Arch ότι βολεύει τον καθένα!

Προχτές πέρασα το Homeassistant σε ένα Synology NAS στην που έτρεχε docker σαν addon, και λέω ας το δοκιμάσω: έτρεξε και μάλιστα χωρίς να γράψω ούτε μια εντολή, κλικ, κλικ, κλικ...Μπαμ! (καλά τα synology φοβερά μηχανήματα)...

3. Alternative Installs: εδώ θέλει λίγο ταλαιπωρία παραπάνω για να μπει αλλά δεν είναι ότι δεν γίνεται!

Εκτός αν διαβάζω κάτι λάθος...

https://www.home-assistant.io/docs/installation/

 

Εν τω μεταξύ, διάβαζα για τον συνδυασμό του Homeassistant, με το node red...Το δουλεύει κανένας; Σκέφτομαι ότι το nodered είναι φανταστικό και προσφέρει εξαιρετική ευελιξία, αλλά κάνει λίγο δύσκολη την διαφάνεια. Δηλαδή, μπορεί να τρέχουν αυτοματισμοί εκτός homeassistant που δεν ξέρεις τι κάνουν και δεν τους βλέπεις πουθενά, έτσι δεν είναι; Κάπως έτσι έχω στην δουλειά ένα SCADA που τρέχει αυτοματισμούς σε ένα PLC, αλλά τρέχει και το PLC κάποιους δικούς του που είναι γραμμένοι κατευθείαν επάνω στην CPU και λες αυτό τώρα πώς έγινε, ενώ δίνω πχ από το SCADA μια εντολή START το PLC πάει και κλείνει από μόνο του!!! Βέβαια αυτά στο PLC τα έχουν κάνει επίτηδες για ασφάλεια, πχ αν έχει πατήσει STOP ο χειριστής από το Panel μήν βάλει απομακρυσμένα κάποιος κάποιον κινητήρα εμπρός από το SCADA και γίνει ατύχημα...αλλά καταλαβαίνετε, τι λέω :)
Εκτός αν μπορείς να δεις το nodered και μέσα από το homeassistant, υπάρχει τέτοια δυνατότητα;;;...

Καλησπέρα! Μετά την εγκατάσταση σε NAS έχετε δυνατότητα να κάνετε integration με κάτι third part? Ενώ το hacσ παράδειγμα,το περάσατε;αν ναι, πως; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα! Μετά την εγκατάσταση σε NAS έχετε δυνατότητα να κάνετε integration με κάτι third part? Ενώ το hacσ παράδειγμα,το περάσατε;αν ναι, πως; Ευχαριστώ

To HACS είναι είναι ένα custom integration και αυτό που διαχειρίζεται άλλα custom integrations. Στην σελίδα του HACS υπάρχουν οδηγίες εγκατάστασης ανάλογα με την μέθοδο εγκατάστασης του Home Assistant που έχεις εσύ. Integrations γενικά έχουν όλοι οι μέθοδοι εγκατάστασης. Η κυριότερη διαφορά υπάρχει στην ύπαρξη ή μη του Supervisor και των addons που έρχονται μαζί του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2021 στις 9:12 ΠΜ, liakjim είπε

Ναι, δουλεύει άψογα.

Καλησπέρα, σύνδεσα σήμερα τα air condition με τα sonoff pow και όλα δουλεύουν σωστά. Επειδή θέλω να φτιάξω κάποιο σενσορα για να βλέπω την κατανάλωση και σε kwh, είπα να ρωτήσω μήπως έχεις φτιάξει κάποιον γιατί από ότι είδα είναι λίγο περίεργοι οι υπολογισμοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλησπέρα, σύνδεσα σήμερα τα air condition με τα sonoff pow και όλα δουλεύουν σωστά. Επειδή θέλω να φτιάξω κάποιο σενσορα για να βλέπω την κατανάλωση και σε kwh, είπα να ρωτήσω μήπως έχεις φτιάξει κάποιον γιατί από ότι είδα είναι λίγο περίεργοι οι υπολογισμοί 

Όπως σου έγραψα πιο παλιά, δεν έχω ξεχωριστό αισθητήρα για μέτρηση kwh

Αυτό που έχω κάνει είναι να μετράω kwh στο grafana με το εξής query:

SELECT mean("value")  / 6 FROM "W" WHERE ("entity_id" = 'sonoff_10006fa2db_power') AND time >= 1612908000000ms GROUP BY time(10m)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως σου έγραψα πιο παλιά, δεν έχω ξεχωριστό αισθητήρα για μέτρηση kwh

Αυτό που έχω κάνει είναι να μετράω kwh στο grafana με το εξής query:


SELECT mean("value")  / 6 FROM "W" WHERE ("entity_id" = 'sonoff_10006fa2db_power') AND time >= 1612908000000ms GROUP BY time(10m)

 

ναι τώρα ξαναδιάβασα τι γίνεται. αυτό που έχει σαν επιπλέον σενσορα είναι για τις kwh. από ότι καταλαβα το pow δίνει και kwh αλλά δεν έχει καταφέρει να τις διαβαζει απευθείας από το integration. Αλλά επειδή στο τέλος στο grafana θέλω να καταλήξω με βοήθησες ήδη. Δεν έχω φτιάξει query στο grafana, θα το δοκιμάσω και αν κολήσω θα σου πω.

ευχαριστώ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...