Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Έχει ένα ρελέ αλλά είναι για να συνδέσεις και να χειρίζεσαι εξωτερικό ρελέ σε πίνακε πχ. Είναι μόνο 2Α 

λάθος διατύπωση. με το shelly em μαζί με το πηνίο, είναι μόνο για να μετράς κατανάλωση ή και για άνοιγμα κλείσιμο του κυκλώματος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, userAnon είπε

Μάλλον δουλεύει και με έσωσες! (τα μικρά δεν τα έχω ανοίξει ακόμα)

image.png.79dc025dac682c4286f6a8529df46497.png

Ωραίος!

Και μιας και ενεργοποίησες καταγραφή των κλιματιστικών σου, αν θες πέρνα μια βόλτα στο παρακάτω θέμα να μας πεις 2 κουβέντες (μοντέλα, μετρήσεις, απόψεις κτλ) ->

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnyboy είπε

λάθος διατύπωση. με το shelly em μαζί με το πηνίο, είναι μόνο για να μετράς κατανάλωση ή και για άνοιγμα κλείσιμο του κυκλώματος? 

Κατάλαβα τι ρωτάς. Εγώ μάλλον δεν διατυπώνω την απάντηση σωστά. Έχεις ένα ή δύο πηνία που μετράς κατανάλωση. Πάνε αυτά. Μετά έχεις L και Ν για παροχή ρεύματος στο Shelly. Και τέλος το 0 στο οποίο μπορείς να το συνδέσεις πάνω στο ρελέ το δικό σου πχ. στον πίνακα του σπιτιού σου. Δεν ειναι σαν το sonoff basic/pow που έχουν πάνω ρελέ δικό τους μέχρι 16Α. Το EM δεν έχετε τέτοιο. Μόνο μέχρι 2Α στο ShellyΕΜ. 

 

image.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Κατάλαβα τι ρωτάς. Εγώ μάλλον δεν διατυπώνω την απάντηση σωστά. Έχεις ένα ή δύο πηνία που μετράς κατανάλωση. Πάνε αυτά. Μετά έχεις L και Ν για παροχή ρεύματος στο Shelly. Και τέλος το 0 στο οποίο μπορείς να το συνδέσεις πάνω στο ρελέ το δικό σου πχ. στον πίνακα του σπιτιού σου. Δεν ειναι σαν το sonoff basic/pow που έχουν πάνω ρελέ δικό τους μέχρι 16Α. Το EM δεν έχετε τέτοιο. Μόνο μέχρι 2Α στο ShellyΕΜ. 

 

image.png

άρα ουσιαστικά μόνο για να μετράς κατανάλωση είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Spect~ είπε

μονο εγω εχω θεμα με το duckdns Σημερα;?

Πάντως στο Αγγλικό Discord του ΗΑ δεν έχω ακούσει κάτι. Ούτε από χρήστες που να έχουν έρθει με το ίδιο πρόβλημα σαν το δικό σου. Ούτε από τους devs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Πάντως στο Αγγλικό Discord του ΗΑ δεν έχω ακούσει κάτι. Ούτε από χρήστες που να έχουν έρθει με το ίδιο πρόβλημα σαν το δικό σου. Ούτε από τους devs.

Συμφωνα με σελιδες που τσεκαρουν αν ειναι Online μια σελιδα ηταν down . τωρα δουλευει κανονικα. Σκεφτομαι για καποια εναλλακτικη αλλα δεν ξερω τι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, johnyboy είπε

άρα ουσιαστικά μόνο για να μετράς κατανάλωση είναι. 

Όχι. Είναι για να μετράς κατανάλωση και να χείρίζεσαι ένα ρελέ πίνακα. Δεν έχει νοήμα να πάρεις ένα shellyEM για να το βάλεις πάνω σε ένα κλιματιστικό. Είναι για πιο μεγάλες χρήσεις

7 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Συμφωνα με σελιδες που τσεκαρουν αν ειναι Online μια σελιδα ηταν down . τωρα δουλευει κανονικα. Σκεφτομαι για καποια εναλλακτικη αλλα δεν ξερω τι 

Εναλακτική αντί του Duck ή για failover? Εγώ ξεκίνησα τότε με NOIP και έχω μείνει με αυτό. Το μόνο αρνητικό του που θέλει μία φορά τον μήνα ανανέωση για να μην λήξει το domain. Αλλά κατά τ'άλλα δεν θυμάμαι ποτέ να είχα κάποιο πρόβλημα

Επεξ/σία από than2031995
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Όχι. Είναι για να μετράς κατανάλωση και να χείρίζεσαι ένα ρελέ πίνακα. Δεν έχει νοήμα να πάρεις ένα shellyEM για να το βάλεις πάνω σε ένα κλιματιστικό. Είναι για πιο μεγάλες χρήσεις

δεν θέλω να ρισκάρω και να περάσω φορτίο από sonoff pow όσο ασφαλές και να θεωρείται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnyboy είπε

δεν θέλω να ρισκάρω και να περάσω φορτίο από sonoff pow όσο ασφαλές και να θεωρείται. 

Αυτό που κάνεις με το ShellyEΜ μπορείς φυσικά να το κάνεις με οποιόδηποτε άλλη αντίστοιχη συσκευή. Δηλαδή με το ρελέ ενός basic ή pow χειρίζεσαι το κανονικό ρελέ που θα παιρνάει το φορτίο. Απλά εσύ εάν κατάλαβα καλά θέλεις και μέτρηση κατανάλωσης και χειρισμό ενός ρελέ γι αυτό και έβλεπες το shellyEM ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Αυτό που κάνεις με το ShellyEΜ μπορείς φυσικά να το κάνεις με οποιόδηποτε άλλη αντίστοιχη συσκευή. Δηλαδή με το ρελέ ενός basic ή pow χειρίζεσαι το κανονικό ρελέ που θα παιρνάει το φορτίο. Απλά εσύ εάν κατάλαβα καλά θέλεις και μέτρηση κατανάλωσης και χειρισμό ενός ρελέ γι αυτό και έβλεπες το shellyEM ?

ακριβώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Ωραίος!

Και μιας και ενεργοποίησες καταγραφή των κλιματιστικών σου, αν θες πέρνα μια βόλτα στο παρακάτω θέμα να μας πεις 2 κουβέντες (μοντέλα, μετρήσεις, απόψεις κτλ) ->

 

Τα εχω δωσει τα στοιχεια. Μαλιστα μου ειχες πει αν και παλιο το hitachi να το κρατήσω για την χρήση που κάνω. Μεχρι προχθες τα μετραγα και τα 3 με shelly em και τελικά τα ξεχώρισα με τα pow 

6 ώρες πριν, than2031995 είπε

To EM έχει εξωτερικό πηνίο που συνδέεις το οποίο πηγαίνει μέχρι και 120Α ανν θυμάμαι σωστά (και μπορείς να βάλεις και δεύτερο) οπότε με ένα ΕΜ μπορείς να μετρήσεις και όλα το σπίτι πχ (σε μονοφασικό). Άρα με αυτό δεν έχεις κανέναν πρόβλημα ουσιαστικά. Τα μικρά που παιρνάει το φορτίο από το κύκλωμα είναι το θέμα. Αλλά εάν ξέρεις ότι ποτέ δεν θα φτάσει κοντά στα 16Α δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Αυτό το είχα και γω αλλά τελικά είχαν μπλοκάρει μόνο πόρτες, δηλαδή όταν το είχα φτιαγμένο να χρειάζεται να γράψεις και την πόρτα στο url δεν έμπαινε ενώ όταν έβγαλα την πόρτα έμπαινε μια χαρά με το url μόνο. Αν δεν το έχεις δοκιμάσει, δοκίμασε το μήπως είσαι τυχερό και εσύ).

Εβαλα vpn addon στο  chrome και συνδεεται...θα δοκιμασω και αυτο που λες.

Απλα βγαζεις την πορτα απο το url ή πρεπει να αλλαχτει η ονομασία.  Η αλήθεια είναι οτι δεν θυμάμαι το είχα κάνει τοτε... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, userAnon είπε

Απλα βγαζεις την πορτα απο το url ή πρεπει να αλλαχτει η ονομασία.  Η αλήθεια είναι οτι δεν θυμάμαι το είχα κάνει τοτε... :)

Στο port forwarding αντί για 8123 --> 8123 κάνεις 443 --> 8123 

Η 443 είναι η default για https οπότε εκεί που έγραφες https://homeassistant.ducksdns.org:8123 θα έγραφες μόνο https://homeassistant.duckdns.org

Και εγώ είχα ξεχάσει τι είχα κάνει και πρόσφατα συνειδητοποίησα ότι είχα κάνει καταλάθως και τους δύο κανόνες και τελικά μπαίνω είτε βάλω την πόρτα είτε όχι. Κάποια στιγμή θα απενεργοποιήσω την 8123 και θα μπαίνω με σκέτο url αλλα προς το παρόν το έχω χρησιμοποιήσει σε πάρα πολλά μαζί με την πόρτα και είναι μανίκι να το αλλάξω σε όλα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σ όλους. Σήμερα αποφάσισα να περάσω Tasmota σ ένα shelly 2.5. Έκανα την εγκατάσταση του shelly στο App και ακολούθησα τις παρακάτω οδηγίες χωρίς καλώδια. Σε 10 λεπτά αναβαθμίστηκε σε Tasmota. Μετά την εγκατάσταση πέρασα τον κανόνα που γράφει και το άλλαξα σ Ελληνικά.   

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...