Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, johnyboy είπε

είμαι και εγώ σε σκέψη αν θα το αφήσω όπως είναι ή να βάλω τασμοτα. πες εντυπώσεις. 

image.png.56764f61621e9ca85abe4a515cc09067.png

Μπορείς να το δεις ……  Βάζεις και SetOption21 1 για να βλέπεις συχνότητα HZ

Επεξ/σία από leuteris107
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, johnyboy είπε

είμαι και εγώ σε σκέψη αν θα το αφήσω όπως είναι ή να βάλω τασμοτα. πες εντυπώσεις. 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ shelly. Αλλά νόμιζα εφόσον έχουν MQTT και ειδικά με τις τελευαταίες ενημερώσεις και τους devs της shelly να θέλουν να βοηθήσουν ότι είχες πολύ καλή εφαρμογή shelly με HA out of the box.  

Ποιο βασικό θετικό έχεις με tasmota στα shelly?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ shelly. Αλλά νόμιζα εφόσον έχουν MQTT και ειδικά με τις τελευαταίες ενημερώσεις και τους devs της shelly να θέλουν να βοηθήσουν ότι είχες πολύ καλή εφαρμογή shelly με HA out of the box.  

Ποιο βασικό θετικό έχεις με tasmota στα shelly?

Δεν τα έχω δουλέψει μόνιμα για να ξέρω, για αυτό και ρώτησα. μόνο τεστ έκανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ shelly. Αλλά νόμιζα εφόσον έχουν MQTT και ειδικά με τις τελευαταίες ενημερώσεις και τους devs της shelly να θέλουν να βοηθήσουν ότι είχες πολύ καλή εφαρμογή shelly με HA out of the box.  

Ποιο βασικό θετικό έχεις με tasmota στα shelly?

Το θετικό είναι ότι με το Tasmota έχεις τον έλεγχο εσύ χωρίς να εξαρτάσαι από το Cloud της κάθε εταιρίας ή τις εφαρμογές στο hacs. Στην συγκεκριμένη περίπτωση του 2.5 έχεις και περισσότερες πληροφορίες από την συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Το θετικό είναι ότι με το Tasmota έχεις τον έλεγχο εσύ χωρίς να εξαρτάσαι από το Cloud της κάθε εταιρίας ή τις εφαρμογές στο hacs. Στην συγκεκριμένη περίπτωση του 2.5 έχεις και περισσότερες πληροφορίες από την συσκευή.

Γενικά ότι με Tasmota/ESPHOME είναι local ναι φυσικά. Αλλά με το build-in integration (όχι αυτό από το hacs) έχεις local push οπότε θεωρώ δεν βασίζεσαι καθόλου σε cloud. Αλλά ναι αυτό δεν ήξερα εάν έχεις περισσότερες πληροφορίες ή όχι. Ενδιαφέρον. Τα shelly μου φαίνονται πιο ωραία από sonoff αλλά πιο ακριβά απλά.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2021 στις 9:18 ΜΜ, liakjim είπε

Ωραίος!

Και μιας και ενεργοποίησες καταγραφή των κλιματιστικών σου, αν θες πέρνα μια βόλτα στο παρακάτω θέμα να μας πεις 2 κουβέντες (μοντέλα, μετρήσεις, απόψεις κτλ) ->

 

Καλημέρα

να σε ρωτήσω αν έχεις ή αν γίνεται με το υπάρχων setup (μόνο από grafana) να βλέπεις και στατιστικά των aircondition ανά μήνα, σαν το παρακάτω πχ?

 

image.png.97273f836105a45d4a927864a06d1818.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

να σε ρωτήσω αν έχεις ή αν γίνεται με το υπάρχων setup (μόνο από grafana) να βλέπεις και στατιστικά των aircondition ανά μήνα, σαν το παρακάτω πχ?

 

image.png.97273f836105a45d4a927864a06d1818.png

 

Έχω φτιάξει 2 τέτοια.

Για δες

https://easyupload.io/m/exqptj

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω φτιάξει 2 τέτοια.

Για δες

https://easyupload.io/m/exqptj

Με έσωσες και πάλι. δουλεύουν και τα 2 κανονικά και μάλιστα για το σαλόνι μέτραγα τις ώρες οπότε βλέπω και τις ώρες. Ευχαριστώ πολύ! 

image.png.e33ec12a8e2979916ebfe985ab9df319.png

49 λεπτά πριν, alexx είπε

Σε tasmita, μπορώ με κάποιο τρόπο να βάλω πχ το κόστος της κιλοβατώρας ώστε να βλέπω και πόσο ευρώ έκαψα; 

πρέπει να φτιάξεις κάποιον σενσορα σαν το παρακάτω. (δεν γνωρίζω από tasmota) αυτό είναι απο shelly em στον κεντρικό πίνακα αλλά η λογική είναι η ίδια

 

# Monthly cost of energy
- platform: template
  sensors:
    monthly_cost_of_energy:
        friendly_name: Monthly cost of energy until now is -->
        unit_of_measurement: '€'
        value_template: "{{(states('sensor.monthly_energy')| float * 0.16 ) | round(2) }}

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σχετικά με tuya σε ha. Έχω 2 ταινίες led blitzwolf που τις βλέπω στο ha μέσω tuya app. Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές δεν μου δίνει επιλογή για έλεγχο χρώματος. Ενώ είναι ανοιχτές δεν μου βγάζει τον κύκλο με τα χρώματα για να επιλέξω. Το εχει πάθει κανείς?

Σκέφτομαι να τους περάσω tasmota (αν γίνεται). Θα είναι καλύτερα?

 

Screenshot_20210216-142900.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Ερώτηση σχετικά με tuya σε ha. Έχω 2 ταινίες led blitzwolf που τις βλέπω στο ha μέσω tuya app. Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές δεν μου δίνει επιλογή για έλεγχο χρώματος. Ενώ είναι ανοιχτές δεν μου βγάζει τον κύκλο με τα χρώματα για να επιλέξω. Το εχει πάθει κανείς?

Σκέφτομαι να τους περάσω tasmota (αν γίνεται). Θα είναι καλύτερα?

 

Screenshot_20210216-142900.jpg

μήπως απλά αργεί λίγο και το εμφανίζει μετά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

μήπως απλά αργεί λίγο και το εμφανίζει μετά; 

Λοιπόν. Η συγκεκριμένη ανοίγει με την δύση του ήλιου μέσω alexa app. Προς το παρόν τουλάχιστον. Η αλλαγή του χρώματος γίνεται πριν πέσουν τα παιδιά για ύπνο που είναι μερικές ώρες μετά. Μπορεί να είναι κάποιο κολλημα της εφαρμογης στο κινητό γιατί και με restart του ha δεν φτιάχνει.

Απλά είναι ενοχλητικό γιατί έχει περισσότερες επιλογές από το tuya app οπότε βολεύει περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgiouu είπε

εβαλα την εφαρμογη HA στο κινητο

για να συνδεθει με το HA σπιτιου γινεται μεσω cloud το οποιο ειναι ενας μηνας δωρεαν και μετα συνδρομη;

όχι. κανονικά μόλις ανοίξεις την εφαρμογή θα βρει το δίκτυο και θα συνδεθεί αυτόματα χωρίς το cloud και συνδρομή. Αν μπαίνεις στον ΗΑ και εκτός σπιτιού με κάποιο ddns μπορείς να βάλεις αυτή την διευθυνση ώστε να έχεις προσβαση  και απομακρυσμένα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...