Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 20/2/2021 στις 11:54 ΜΜ, liakjim είπε

Να ρωτήσω.

Αγόρασα ένα ρούτερ -> HUAWEI WiFi AX3.

Όταν συνδέω στο wifi του router τα hs110 πριζάκια, ενώ φαίνονται στο kasa app στο κινητό, χάνονται από το homeassistant TP-Link Kasa Smart integration.

Με το που τα συνδέω στο modem router , φαίνονται κανονικά.

Τι πρέπει να κάνω;

Edit

Τώρα που το σκέφτομαι, το ha τρέχει στο raspberry το οποίο είναι πάνω στο modem δλδ έχει ip 192.168.1.X ενώ το πριζακι στο router οπότε έχει ip 192.168.3.X .

Τι πρέπει να κάνω για να φανεί στο ha;

Δοκίμασες να κάνεις επανεγκατάσταση του Kasa Smart integration όταν συνδέεις τις πρίζες με το νέο ρούτερ σου; Μπορεί να έχει κρατήσει τις παλιές IP τους.

Κατά τα άλλα, αν δεν έχεις VoIP τηλεφωνία βάλε το μόντεμ-ρούτερ του παρόχου σε bridge mode και το Huawei σε DHCP. Αν έχεις VoIP,  τότε βάλε το Huawei σε PPPoE και δεν θα έχεις θέμα, αυτή τη λύση ακολουθώ και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα μαλλον με το zha. Εχω sonoff zbbridge με τασμοτα και μέχρι τωρα έπαιζα με zha. Το πρόβλημα είναι οτι με το zha έχω πολλά θέματα, χάνονται τα σενσορ, δεν κάνουν update με την αλλαγη θερμοκρασίας, δείχνουν μπαταρία ότι να ναι, την άλλαξα και πάλι δείχνουν ότι να  ναι και είδα ότι έχει πολύς κόσμος θέματα με το zha. μέσα στο τασμοτα οταν δεν ειναι με zha παίζουν μια χαρά, αμα τα βάλω στο zha (δεν δειχνει τιποτα στο τασμοτα οταν γινουν pair με zha), αρχίζουν τα θέματα. Το ερώτημα είναι, υπάρχει τρόπος να τα βλέπω μέσα στο HA  αλλά χωρίς το zha? Αν δεν γινεται να το παρατήσω και να παρω conbee 2 και να κανω integration με deconz? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα μαλλον με το zha. Εχω sonoff zbbridge με τασμοτα και μέχρι τωρα έπαιζα με zha. Το πρόβλημα είναι οτι με το zha έχω πολλά θέματα, χάνονται τα σενσορ, δεν κάνουν update με την αλλαγη θερμοκρασίας, δείχνουν μπαταρία ότι να ναι, την άλλαξα και πάλι δείχνουν ότι να  ναι και είδα ότι έχει πολύς κόσμος θέματα με το zha. μέσα στο τασμοτα οταν δεν ειναι με zha παίζουν μια χαρά, αμα τα βάλω στο zha (δεν δειχνει τιποτα στο τασμοτα οταν γινουν pair με zha), αρχίζουν τα θέματα. Το ερώτημα είναι, υπάρχει τρόπος να τα βλέπω μέσα στο HA  αλλά χωρίς το zha? Αν δεν γινεται να το παρατήσω και να παρω conbee 2 και να κανω integration με deconz? 

οι επιλογές είναι ZHA, Zigmee2Mqtt (αλλά νομίζω δεν υποστηρίζει σαν router το sonoff bridge) και deconz.

Εγώ πάντως με ZHA δεν έχω παρατηρήσει ιδιαίτερα θέματα εκτός της μπαταρίας. 

μια συσκευή φαίνεται ότι δεν είναι συνδεδεμένη αλλά στη πραγματικότητα είναι. Απλά από ότι κατάλαβα αργεί κάποιες μέρες να την δείξει συνδεδεμένη.

image.png.0b034fcaf680c9b92fb033fe485fba82.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2021 στις 7:32 ΜΜ, johnyboy είπε

είμαι και εγώ σε σκέψη αν θα το αφήσω όπως είναι ή να βάλω τασμοτα. πες εντυπώσεις. 

Εγώ έχω βάλει στο σπίτι αρκετούς Shelly 2.5 και Shelly 1 (καμιά δεκαρία αν θυμάμαι). Τα flashαρα από την πρώτη μέρα με ESPhome, κυρίως για λόγους ευκολίας στο intergration με Home Assistant και τρομερή ευκολία μετά το ΟΤΑ update.

Ένα χρόνο τώρα παίζουν απροβλημάτιστα.

Το ίδιο έκανα και σε μερικά Sonoff Mini. Οπότε με ένα intergration (ESPhome) έχεις όλο το διακοπτικό υλικό εύκολα διαχειρίσιμο.

image.png.5fcbb5321d8c277ddcc4b11410563624.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HAL10000 είπε

Εγώ έχω βάλει στο σπίτι αρκετούς Shelly 2.5 και Shelly 1 (καμιά δεκαρία αν θυμάμαι). Τα flashαρα από την πρώτη μέρα με ESPhome, κυρίως για λόγους ευκολίας στο intergration με Home Assistant και τρομερή ευκολία μετά το ΟΤΑ update.

Ένα χρόνο τώρα παίζουν απροβλημάτιστα.

Το ίδιο έκανα και σε μερικά Sonoff Mini. Οπότε με ένα intergration (ESPhome) έχεις όλο το διακοπτικό υλικό εύκολα διαχειρίσιμο.

image.png.5fcbb5321d8c277ddcc4b11410563624.png

το ίδιο δεν ισχύει και για τασμοτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnyboy είπε

το ίδιο δεν ισχύει και για τασμοτα?

Ουσιαστικά ναι. Ειδικά τώρα πια με TasmotaAdmin addon για να το διαχειρίζεσαι κάπου κεντρικά και Tasmota integration για να μην κάθεσαι να τα παιρνάς manual έχουν γίνει πολύ πιο εύκολα τα πράγματα. Εν τέλει είναι και προσωπική προτίμηση. Για μένα θεωρώ το ESPHOME καλύτερο και προτιμώ την άμεση επικοινωνία με το API και ότι μπορώ να έχω local automations πάνω στο ESP. Οπότε πάντα το έχω σαν πρώτη επιλογή και εάν δεν μπορέσω να κάνω αυτό που θέλω, τότε θα πάω σε Τasmota. Μέχρι στιγμής πάντως τις έχω όλες με ESPHOME. 

Αντίθετα άλλοι θα σου πουν ότι προτιμούν Tasmota.

Επεξ/σία από than2031995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2021 στις 8:07 ΜΜ, than2031995 είπε

Ουσιαστικά ναι. Ειδικά τώρα πια με TasmotaAdmin addon για να το διαχειρίζεσαι κάπου κεντρικά και Tasmota integration για να μην κάθεσαι να τα παιρνάς manual έχουν γίνει πολύ πιο εύκολα τα πράγματα. Εν τέλει είναι και προσωπική προτίμηση. Για μένα θεωρώ το ESPHOME καλύτερο και προτιμώ την άμεση επικοινωνία με το API και ότι μπορώ να έχω local automations πάνω στο ESP. Οπότε πάντα το έχω σαν πρώτη επιλογή και εάν δεν μπορέσω να κάνω αυτό που θέλω, τότε θα πάω σε Τasmota. Μέχρι στιγμής πάντως τις έχω όλες με ESPHOME. 

Αντίθετα άλλοι θα σου πουν ότι προτιμούν Tasmota.

Επειδή έχω ήδη κάμποσα τασμοτα, θα το προτιμήσω λόγω του ότι θα είναι όλα το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εχω κανα διμηνο που ασχολουμαι με το ΗΑ η εντυπωση μου μεχρι τωρα ειναι αρνητικη

μαλλον τζαμπα χρονο και χρημα ξοδεψα.Το αναφερω για τυχον μελλοντικους χρηστες

εξηγω τους λογους

1)εφαγα αρκετες ωρες,απειρες δοκιμες αρχικα ωσπου να καταλαβω την ολη διαδικασια εγκαταστασης και λειτουργιας αυτοματισμων.ΟΚ κατοπιν εορτης τωρα μου ειναι ευκολο αλλα για καποιον απειρο χρηστη ειναι δυσκολο

2)δυο φορες σε καποια restart-update εφαγε κολλημα και δεν εμπαινα.χρειαστηκε να ξανακανω εγκατασταση

ΟΚ λεω τωρα ας κανω ενα back up ωστε αν ξανασυμβει να το επαναφερω ετσι

3)μετα απο μια διακοπη ρευματος ξαναπαθαινει σοκ και τωρα με βαζει σε safe mode

κανω restore back up χωρις αποτελεσμα

μαλλον θα χρειαστει επανεγκατασταση

εεεεε τι θα γινει συνεχεια με αυτο θα ασχολουμαι;

Μαγκες το γραφω σαν προειδοποιηση για οσους δεν εχουν το χρονο να ξημεροβραδιαζονται με τετοια

ΜΑΠΑ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ

  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, georgiouu είπε

εχω κανα διμηνο που ασχολουμαι με το ΗΑ η εντυπωση μου μεχρι τωρα ειναι αρνητικη

μαλλον τζαμπα χρονο και χρημα ξοδεψα.Το αναφερω για τυχον μελλοντικους χρηστες

εξηγω τους λογους

1)εφαγα αρκετες ωρες,απειρες δοκιμες αρχικα ωσπου να καταλαβω την ολη διαδικασια εγκαταστασης και λειτουργιας αυτοματισμων.ΟΚ κατοπιν εορτης τωρα μου ειναι ευκολο αλλα για καποιον απειρο χρηστη ειναι δυσκολο

2)δυο φορες σε καποια restart-update εφαγε κολλημα και δεν εμπαινα.χρειαστηκε να ξανακανω εγκατασταση

ΟΚ λεω τωρα ας κανω ενα back up ωστε αν ξανασυμβει να το επαναφερω ετσι

3)μετα απο μια διακοπη ρευματος ξαναπαθαινει σοκ και τωρα με βαζει σε safe mode

κανω restore back up χωρις αποτελεσμα

μαλλον θα χρειαστει επανεγκατασταση

εεεεε τι θα γινει συνεχεια με αυτο θα ασχολουμαι;

Μαγκες το γραφω σαν προειδοποιηση για οσους δεν εχουν το χρονο να ξημεροβραδιαζονται με τετοια

ΜΑΠΑ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ

Προσωπική σου άποψη η οποία από ότι καταλαβαίνω προέρχεται από τη δική σου ανεπάρκεια.  Σε καμιά περίπτωση μάπα. Έχει τρομερή υποστήριξη και άπειρες δυνατότητες ενώ υπάρχουν εκατοντάδες οδηγοί στο YouTube για τα πάντα.  Όσο πιο πολύ θα ασχοληθείς τόσο πιο εύκολο θα σου φανεί. 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, georgiouu είπε

εχω κανα διμηνο που ασχολουμαι με το ΗΑ η εντυπωση μου μεχρι τωρα ειναι αρνητικη

μαλλον τζαμπα χρονο και χρημα ξοδεψα.Το αναφερω για τυχον μελλοντικους χρηστες

εξηγω τους λογους

1)εφαγα αρκετες ωρες,απειρες δοκιμες αρχικα ωσπου να καταλαβω την ολη διαδικασια εγκαταστασης και λειτουργιας αυτοματισμων.ΟΚ κατοπιν εορτης τωρα μου ειναι ευκολο αλλα για καποιον απειρο χρηστη ειναι δυσκολο

2)δυο φορες σε καποια restart-update εφαγε κολλημα και δεν εμπαινα.χρειαστηκε να ξανακανω εγκατασταση

ΟΚ λεω τωρα ας κανω ενα back up ωστε αν ξανασυμβει να το επαναφερω ετσι

3)μετα απο μια διακοπη ρευματος ξαναπαθαινει σοκ και τωρα με βαζει σε safe mode

κανω restore back up χωρις αποτελεσμα

μαλλον θα χρειαστει επανεγκατασταση

εεεεε τι θα γινει συνεχεια με αυτο θα ασχολουμαι;

Μαγκες το γραφω σαν προειδοποιηση για οσους δεν εχουν το χρονο να ξημεροβραδιαζονται με τετοια

ΜΑΠΑ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ

Καλημέρα. Χρησιμοποιώ το ΗΑ για περίπου 2 χρόνια. Το έχω πάνω σ ένα raspberry pi 4. Σίγουρα είναι πολύ “δυναμικό” σαν πρόγραμμα και θέλει συνέχεια παρακολούθηση και διάβασμα στα διάφορα φόρουμ. Κάποια προβλήματα έχεις μετά από αναβαθμίσεις αλλά κι αυτά σχετικά εύκολα τα αντιμετώπιζες.  Σε διακοπές ρεύματος ποτέ δεν έπαθε κάτι. Είναι ένα πρόγραμμα που “συνεργάζεται” με πολλά εξαρτήματα αυτοματισμού και συνεχώς ανανεώνεται. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι ένα ελεύθερο λογισμικό στο οποίο κι εσύ συμμετέχεις με τα όποια προβλήματα του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, georgiouu είπε

2)δυο φορες σε καποια restart-update εφαγε κολλημα και δεν εμπαινα.χρειαστηκε να ξανακανω εγκατασταση

ΟΚ λεω τωρα ας κανω ενα back up ωστε αν ξανασυμβει να το επαναφερω ετσι

Με αφορμή αυτό, για όποιον δεν το γνωρίζει, υπάρχει το add-on Google Drive Back up το οποίο αποθηκεύει τα backups στο Google Drive. Επίσης ΠΑΝΤΑ κρατάμε back-ups, όχι μόνο στον Home Assistant αλλά γενικότερα.

Κατά τα άλλα, ο Home Assistant δεν είναι ένα σύστημα για κάποιον που δεν έχει διάθεση να αφιερώσει χρόνο κτγμ. Από εκεί και πέρα, η προσωπική μου εμπειρία λέει πως:

- Αν τον τρέχεις σε κάτι κατώτερο από Raspberry Pi 4 να περιμένεις πολλά προβλήματα

- Αν τον τρέχεις σε SD αντί για SSD να περιμένεις πολλά προβλήματα

- Αν τον τρέχεις σε ένα απλό NUC με Celeron είναι μια εντελώς διαφορετική εμπειρία. Έδωσα περίπου €170 για ένα απλό Intel NUC Kit NUC7CJYH μαζί με έναν SSD και μνήμη 8GB και είναι η μέρα με τη νύχτα σε θέματα ταχύτητας και αξιοπιστίας.

Το να θέλουμε σταθερότητα IBM Mainframe με hardware των 50 ευρώ δεν γίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπική σου άποψη η οποία από ότι καταλαβαίνω προέρχεται από τη δική σου ανεπάρκεια.  Σε καμιά περίπτωση μάπα. Έχει τρομερή υποστήριξη και άπειρες δυνατότητες ενώ υπάρχουν εκατοντάδες οδηγοί στο YouTube για τα πάντα.  Όσο πιο πολύ θα ασχοληθείς τόσο πιο εύκολο θα σου φανεί. 

αυτο με τα κοκκινα γραμματα μου φερνει λιγο σε προσωπικη επιθεση οπως και ολο το μηνυμα

να τονισω οτι δεν απευθυνθηκα σε εμπειρους και επαρκεις χρηστες οπως εσυ   αλλα σε αρχαριους χρηστες του home assistant οι οποιοι δεν εχουν τον χρονο να ασχολουνται συνεχως με φορουμ youtube κτλ και το τονισα αυτο απο το πρωτο μηνυμα.

Αρα εισαι ακυρος να μου επιτιθεσαι...με λιγα λογια το κουβαδακι σου και πηγαινε να επιτεθεις σε κανεναν αλλο

 

26 λεπτά πριν, gippas είπε

Με αφορμή αυτό, για όποιον δεν το γνωρίζει, υπάρχει το add-on Google Drive Back up το οποίο αποθηκεύει τα backups στο Google Drive. Επίσης ΠΑΝΤΑ κρατάμε back-ups, όχι μόνο στον Home Assistant αλλά γενικότερα.

Κατά τα άλλα, ο Home Assistant δεν είναι ένα σύστημα για κάποιον που δεν έχει διάθεση να αφιερώσει χρόνο κτγμ. Από εκεί και πέρα, η προσωπική μου εμπειρία λέει πως:

- Αν τον τρέχεις σε κάτι κατώτερο από Raspberry Pi 4 να περιμένεις πολλά προβλήματα

- Αν τον τρέχεις σε SD αντί για SSD να περιμένεις πολλά προβλήματα

- Αν τον τρέχεις σε ένα απλό NUC με Celeron είναι μια εντελώς διαφορετική εμπειρία. Έδωσα περίπου €170 για ένα απλό Intel NUC Kit NUC7CJYH μαζί με έναν SSD και μνήμη 8GB και είναι η μέρα με τη νύχτα σε θέματα ταχύτητας και αξιοπιστίας.

Το να θέλουμε σταθερότητα IBM Mainframe με hardware των 50 ευρώ δεν γίνεται.

Σε Raspberry Pi 4 το τρεχω αλλα με SD δεν ξερω ισως εκει να ειναι ενα θεμα.Επισης οντως συμφωνω στην τελευταια σου προταση ειναι μια φτηνη λυση που σαφως θα εχει και τα θεματα της

34 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα. Χρησιμοποιώ το ΗΑ για περίπου 2 χρόνια. Το έχω πάνω σ ένα raspberry pi 4. Σίγουρα είναι πολύ “δυναμικό” σαν πρόγραμμα και θέλει συνέχεια παρακολούθηση και διάβασμα στα διάφορα φόρουμ. Κάποια προβλήματα έχεις μετά από αναβαθμίσεις αλλά κι αυτά σχετικά εύκολα τα αντιμετώπιζες.  Σε διακοπές ρεύματος ποτέ δεν έπαθε κάτι. Είναι ένα πρόγραμμα που “συνεργάζεται” με πολλά εξαρτήματα αυτοματισμού και συνεχώς ανανεώνεται. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι ένα ελεύθερο λογισμικό στο οποίο κι εσύ συμμετέχεις με τα όποια προβλήματα του.

δεν διαφωνω 🙂

Επεξ/σία από georgiouu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georgiouu είπε

αυτο με τα κοκκινα γραμματα μου φερνει λιγο σε προσωπικη επιθεση οπως και ολο το μηνυμα

να τονισω οτι δεν απευθυνθηκα σε εμπειρους και επαρκεις χρηστες οπως εσυ   αλλα σε αρχαριους χρηστες του home assistant οι οποιοι δεν εχουν τον χρονο να ασχολουνται συνεχως με φορουμ youtube κτλ και το τονισα αυτο απο το πρωτο μηνυμα.

Αρα εισαι ακυρος να μου επιτιθεσαι
 🙂

Δεν είναι επίθεση.

Απλά επειδή ίσως αποθαρρύνεις κάποιο μέλος που θα θα ήθελε να ασχοληθεί , είναι εντελώς άκυρο να μηδενίζεις κάτι με τις δυνατότητες του HA επειδή δεν έχεις ικανοποιητικό επίπεδο στο learning curve ή ανεπάρκεια με μια λέξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...