Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

με αφορμή το post σου μπήκα στη διαδικασία να ξεκινήσω το grafana που καιρό τώρα το καθυστερούσα γιατί θα άνοιγα νέο παράθυρο που ούτε 2 lockdown δε θα μου φτάνουν για να το μάθω... :)

Όμως όπως είπα, το άρχισα. Για πείτε λοιπόν καμια πρόταση να ξεκινήσω με κάτι απλό.

Υπάρχει πουθενά μέρος με παραδείγματα εφαρμογών;

Παρεπιπτόντως το δικό σου δυστυχώς δε μπόρεσα να το εφαρμόσω γιατί αν και έχω speedport, έχω βάλει μετά unifi και δεν άρα το speedport δεν το έχω στο subnet του ΗΑ. Ευχαριστώ επομένως για την έμπνευση και σε μισώ που μου άνοιξες το παράθυρο :P :P :P 

Και εγώ άλλο ρούτερ μετά το speedport, συγκεκριμένα το Huawei AX3 και το pi πάνω στο τελευταίο αλλά δουλεύει κανονικά. Είναι σε άλλο segment πχ 192.168.3.Χ αντί για 192.168.1.Χ αλλά όλα στο ίδιο subnet 255.255.255.0 και φαίνεται κανονικά.

@liaskt, έτοιμα όλα

image.png.8b6fc3f725a12d9466e7a96bcd35e0d1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, liakjim είπε

έτοιμα όλα

ωραίος :)

To Speedtest.net integration εγώ το έχω βάλει κάθε 6 ώρες (360 minutes στα options του integration στο UI) γιατί όσο να'ναι τερματίζει τη σύνδεση για αρκετά δευτερόλεπτα και αν είμαι σε κάποιο zoom call ή σε gaming δε θέλω να έχω μεγάλο latency.

Το Speedtest ping μήπως να το έβαζες αριστερά με τα υπόλοιπα στο latency? Ή αφού έχεις τα υπόλοιπα που είναι πιο αξιόπιστα (ICMP ping) μήπως δεν το χρειάζεσαι καθόλου. Σύμφωνα με τους authors του speedtest_cli library που χρησιμοποιεί το Home assistant

Αναφορά σε κείμενο

It is not a goal of this application to be a reliable latency reporting tool.

Latency reported by this tool should not be relied on as a value indicative of ICMP style latency. It is a relative value used for determining the lowest latency server for performing the actual speed test against.

There is the potential for this tool to report results inconsistent with Speedtest.net. 

Και τα thresholds ίσως θέλεις να ρυθμίσεις στο DSL Sync Down γιατί είχα βάλει κάτω από 27000kbps να είναι κόκκινο. Μπορείς να θέλεις να τα αλλάξεις π.χ. από

2010823135_Screenshot_2021-03-26Grafana-HomeAssistant.png.9cfaa9d0aea0e4fccc817a372c2d7804.png

σε

green: 20000
yellow: 15000 
orange: 8000
red: base

Ώστε να είναι κόκκινο μόνο όταν έχεις πολύ χαμηλή ταχύτητα.

και αντίστοιχα το DSL sync up από 3000 / 5500 / 8800 που το έχω βάλει ίσως να το χαμηλώσεις σε 800 / 1500 / 2000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Βασικά προσπάθησα να συνδεθώ στο speedport αλλά έχω το εξής πρόβλημα:

Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει;

 

Αφού το έχεις με PPPoE passthrough τότε το Unifi δίκτυό σου είναι σε ανεξάρτητο δίκτυο από το αυτό του Speedport Plus. Αυτό γίνεται γιατί το Unifi κάνει και αυτό ξεχωριστή κλήση PPPoE στην Cosmote και στην πράξη έχεις 2 public IPs (μία έχει το Speedport Plus και μία το Unifi αλλά χωρίς να επικοινωνούν μεταξύ τους). Οπότε λογικό που δε μπορείς να επικοινωνήσεις με το admin page του modem. 

Αν το είχες απλώς ως Router behind router, δηλαδή την PPPoE κλήση την έκανε μόνο το Speedport Plus και το Unifi στην WAN θύρα του ήταν ρυθμισμένο να έχει σαν gateway το Speedport Plus τότε θα μπορούσες να δεις το admin interface. Σε αυτή την περίπτωση πας και ρυθμίζεις σαν DMZ host το Unifi gateway και όλα τα ports γίνονται forward στο Unifi, για να μη χρειάζεσαι να κάνεις 2 φορές port forwarding. Υπάρχει ένα πολύ μικρό latency penalty συνήθως (~1ms). Υπάρχει μία σχετική συζήτηση εδώ.

Αν δεν θες να πειράξεις το υπάρχον setup σου, τότε υπάρχει λύση αλλά απ'ότι διαβάζω είναι λίγο πιο σύνθετη. Θα  χρειαστεί να διαβάσεις τη συζήτηση εδώ, και τα blog posts αυτά: https://owennelson.co.uk/accessing-a-modems-web-interface-through-a-ubiquiti-usg/ και https://owennelson.co.uk/accessing-a-modem-through-a-ubiquiti-usg/. Ίσως υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει ήδη όμως και να μπορέσει να σε βοηθήσει περισσότερο, εγώ δεν έχω unifi.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σ όλους. Σκέφτηκα να μετρήσω την ποσότητα πετρελαίου σε μια δεξαμενή και να την απεικονίσω στο ΗΑ. Σ ένα esp8266 nodemcu πέρασα Tasmota και πάνω σ αυτό έβαλα ένα HC-SR04.  Παίρνω μετρήσεις από το Tasmota αυτές τις βλέπω στο ΗΑ. Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να βάλω κάποιες εντολές (αρκετές θα έλεγα) if για να μετατρέψω την απόσταση σε lt. Το ερώτημα είναι για να μην γεμίσω το configuration.yaml με τις εντολές if, θα μπορούσα να φτιάξω ένα σενάριο σε κάποιο άλλο σημείο; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα σ όλους. Σκέφτηκα να μετρήσω την ποσότητα πετρελαίου σε μια δεξαμενή και να την απεικονίσω στο ΗΑ. Σ ένα esp8266 nodemcu πέρασα Tasmota και πάνω σ αυτό έβαλα ένα HC-SR04.  Παίρνω μετρήσεις από το Tasmota αυτές τις βλέπω στο ΗΑ. Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να βάλω κάποιες εντολές (αρκετές θα έλεγα) if για να μετατρέψω την απόσταση σε lt. Το ερώτημα είναι για να μην γεμίσω το configuration.yaml με τις εντολές if, θα μπορούσα να φτιάξω ένα σενάριο σε κάποιο άλλο σημείο; Ευχαριστώ

Καλημέρα. Γιατί χρειάζεσαι "if" statements? Αν έχεις την απόσταση (ύψος) σε cm και γνωρίζεις το μήκος και πλάτος σε cm. δεν αρκεί κάτι τέτοιο?

sensor:
    - platform: template
      sensors:
          fuel_remaining_volume:
              friendly_name: Remaining fuel volume
              value_template: >-
                  {{ sensor.distance_hcsr04_cm * 120 * 120 / 1000 | float | round(2) }}
              unit_of_measurement: "lt"

(όπου sensor.distance_hcsr04_cm, 120, 120 οι 3 διαστάσεις σε cm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liaskt είπε

Καλημέρα. Γιατί χρειάζεσαι "if" statements? Αν έχεις την απόσταση (ύψος) σε cm και γνωρίζεις το μήκος και πλάτος σε cm. δεν αρκεί κάτι τέτοιο?


sensor:
    - platform: template
      sensors:
          fuel_remaining_volume:
              friendly_name: Remaining fuel volume
              value_template: >-
                  {{ sensor.distance_hcsr04_cm * 120 * 120 / 1000 | float | round(2) }}
              unit_of_measurement: "lt"

(όπου sensor.distance_hcsr04_cm, 120, 120 οι 3 διαστάσεις σε cm)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε οβάλ δεξαμενή (vertical oval tank) θα λειτουργήσει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leuteris107 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε οβάλ δεξαμενή (vertical oval tank) θα λειτουργήσει αυτό;

Θα είναι αρκετά πιο σύνθετη φόρμουλα αλλά θα δουλέψει. Αν υλοποιώ σωστά τη φόρμουλα που βλέπω εδώ https://www.mathsisfun.com/geometry/cylinder-horizontal-volume.html :

sensor:
    - platform: template
      sensors:
          fuel_remaining_volume:
              friendly_name: Remaining fuel volume
              value_template: >-
                  {% set tank = {
                    "l": 100,
                    "r": 50,
                    "h": sensor.distance_hcsr04_cm
                  } %}                
                  {{ ((tank.l * acos((tank.r - tank.h) / tank.r) * tank.r * tank.r - 
                       (tank.r - tank.h) * sqrt(2 * tank.r * tank.h - tank.h * tank.h)) / 1000) | round(1) }}
              unit_of_measurement: "lt"
          fuel_remaining_pct:
              friendly_name: Remaining fuel percentage
              value_template: >-
                  {% set tank = {
                    "l": 100,
                    "r": 50,
                  } %}                
                  {{ (sensor.fuel_remaining_volume / (pi * tank.r * tank.r * tank.l / 1000)) | multiply(100) | round(1) }}
              unit_of_measurement: "%"

Τα tank.l, tank.r, sensor.distance_hcsr04_cm αντιστοιχούν στο μήκος, την ακτίνα (όχι διάμετρο) και την απόσταση που μετράει ο sensor σε cm.

Με το παραπάνω θα έχεις 2 sensors, έναν για το volume σε λίτρα, κι έναν για το ποσοστό ως προς το συνολικό όγκο της δεξαμενής.

Δοκίμασε τα templates που έγραψα παραπάνω στο Developer Tools -> Template και σύγκρινε με τα αποτελέσματα που παίρνεις σε online calculators για να βεβαιωθείς ότι είναι σωστό το jinja2 template.

Επεξ/σία από liaskt
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@liasktσκέφτομαι να γράψω ένα integration που δεν υπάρχει όπως ακριβώς το θελω.. αν και έχω χρόνια να γράψω κώδικα το έχω αυτό το κομμάτι..

για να γράψεις όμως πως ξεκινάς; εννοώ στην επικοινωνία με το ΗΑ, δημιουργία και διαχείριση entities κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω χάσει λιγο επαφή με το hassio, μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι ακριβώς είναι το blueprint;
Διάβασα το documentation αλλά δεν με βοήθησε να καταλάβω.
Είναι κάτι σαν automation;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Spect~ Να σου πω κι εγώ από τεμπελιά δεν έχω ασχοληθεί να γράψω μέχρι στιγμής full integration. Μάλλον θα αναγκαστώ να το κάνω στο επόμενο διάστημα για ένα πιο σύνθετο integration που θέλω να φτιάξω.

Το speedport plus/entry2i "integration" είναι ουσιαστικά ένα απλό python script που επιστρέφει ένα json string, δεν αλληλεπιδρά καθόλου με το Home assistant API (entities, states etc.). Τα entities φτιάχνονται με τον command_line sensor που απλά τρέχει το script κάθε 1 λεπτό.

Οπότε δες μήπως αυτό που θέλεις να κάνεις γίνεται με έναν πιο απλό τρόπο χρησιμοποιώντας ένα από τα command_line sensor, command_line binary sensorshell_command, python_script, TCP sensor/binary sensor, scrape sensor ή ένα από τα RESTful integrations, σε συνδυασμό με helper variables και templates. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Επειδή έχω χάσει λιγο επαφή με το hassio, μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι ακριβώς είναι το blueprint;
Διάβασα το documentation αλλά δεν με βοήθησε να καταλάβω.
Είναι κάτι σαν automation;

Είναι κάτι σαν "wizard" ή "template" για reusable automations. Αντί να το φτιάξεις από την αρχή μόνος σου, κάποιος από το community το έχει μοιραστεί στο forum εδώ, και μπορείς να το κάνεις import στο δικό σου installation.

Για παράδειγμα, αυτό: Send camera snapshot notification on motion, όταν το τρέξεις θα σε ρωτήσει να επιλέξεις το δικό σου motion sensor, τη δική σου camera και το device που θες να πάει το notification και είσαι έτοιμος. 

Θα μπορούσες να φτιάξεις το automation μόνος σου χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, αλλά θα έπρεπε να διαβάσεις οδηγίες για το που πρέπει να αποθηκευτεί η φωτογραφία για να είναι προσβάσιμη από το κινητό σου, και πως να στείλεις notification με photo. Επίσης το format είναι διαφορετικό αν έχεις iOS ή Android. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liaskt είπε

Θα μπορούσες να φτιάξεις το automation μόνος σου χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, αλλά θα έπρεπε να διαβάσεις οδηγίες για το που πρέπει να αποθηκευτεί η φωτογραφία για να είναι προσβάσιμη από το κινητό σου, και πως να στείλεις notification με photo. Επίσης το format είναι διαφορετικό αν έχεις iOS ή Android. 

Δεν είναι τόσο πολύπλοκο. Τουλάχιστον στο iOS. Τα push έρχονται με thumbnail και ανοίγει αυτόματα το live feed της κάμερας όταν ανιχνεύσει κίνηση το PIR sensor. Δεν χρειάζονται τόσες παραμετροποιήσεις. Σε android δεν γνωρίζω τι ισχύει.
Ενδιαφέρον πάντως με το blueprint. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
47 λεπτά πριν, Theo X είπε

Όσοι έχετε yeelight, μην περάσετε το τελευταίο firmware γιατί αφαιρεί το development mode.

για να γινει το update πρεπει να το κανεις εσυ η το κανει μονο του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...