Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, jsi είπε

Για να καταλάβω, για σύνδεση με ΗΑ και object detection αρκεί το πρότυπο ONVIF ?

Δεν είναι το ένα και το αυτό αλλά ουσιαστικά μπορούμε να πούμε ναι. ONVIF είναι ένα πρωτόκολλο που επιτρέπει ουσιαστικά την επικοινωνία μεταξύ συσκευών διαφορετικών κατασκευαστών χωρίς να χρειάζεται να ξέρεις εσύ όλα τα σωστά RTSP links κτλπ. Το ΗΑ έχει ONVIF integration οπότε ναι θεωρητικά μια κάμερα που υποστηρίζει το πρωτόκολλο αυτό περνώντας της με ONVIF υποτίθεται ότι θα βρει και θα περάσει τα πάντα αυτόματα (HD stream, low resolution stream, Motion sensor, PTΖ αν υπάρχει, ίσως switches για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση λειτουργειών κτλπ).

Ενώ διαφορετικά πρέπει να βρεις και να περάσεις χειροκίνητα κάμερες (π.χ. βλέπε integrations για MJPEG, Generic ή FFPEG). Εγώ έχω κάνει αυτό πχ χρησιμοποιώντας τα MJPEG links που βρήκα επειδή γενικά υπάρχει δραματική μείωση CPU σε σχέση με RTSP.

 

14 λεπτά πριν, jsi είπε

μπορείς να μου πεις ποιες κάμερες χρησιμοποιείς?

Θα σου πω αλλά disclaimer πως δεν είναι καθόλου πρακτικές. Είναi GeoVision που είναι επαγγελματικές και πανάκριβες. Τις έχω μόνο και μόνο επειδή τις πετούσαν στην δουλειά (επειδή ήταν παλιά μοντέλα) και τα πήρα τζαμπέ. (GV-BX2500/2700)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, jsi είπε

Για να καταλάβω, για σύνδεση με ΗΑ και object detection αρκεί το πρότυπο ONVIF ?

?

Μπορείς να πετύχεις σύνδεση με ha και χωρίς ONVIF. Τώρα σχετικά με το object recognition, αυτό είναι άλλο πράγμα! Δηλαδή κατά βάση motion detection είναι η πεπατημένη, αλλά εμένα προσωπικά (και λόγω της προϋπηρεσίας του zoneminder) αυτό που με ενδιέφερε, ήταν μετά την ανίχνευση κίνησης, να κάνει μια επιπρόσθετη αναγνώριση αντικείμενων, αν μέσα στην εικόνα υπάρχει ας πούμε άνθρωπος ή αμάξι, και όχι κάποιο πουλί που πέρασε ή αλλαγή φωτισμού, για παράδειγμα! 

Αυτό κάνει το Frigate και το κάνει πολύ καλά! 

Μια δοκιμή, μπορείς να την κάνεις κατεβάζοντας μια εφαρμογή στο κινητό, λέγεται ip webcam. Είναι σαν κανονική network camera, με τον ίδιο τρόπο που θα περνούσες μια τέτοια κάμερα, περνάς και αυτή! Θα πάρεις μια ιδέα και θα μπορέσεις να δοκιμάσεις πώς θα ενσωματώσεις στο HA αυτά που θέλεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το παρόν έχω μια hikvision & 1 ezviz. Η hikvision έχει subchannel & onvif αλλά η ezviz ούτε subchannel (ή δε ξέρω πως να το βρω) ούτε Onvif.

Έχω βάλει και τις 2 στο frigate (χωρις coral) και όταν έχω ενεργοποιημένο το detection, ο επεξεργαστής πάει από το 12% στο 77%!!!!! (Σε NUC τρέχω)

Σκέφτομαι το εξής αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστή η προσέγγιση μου.

Λέω να πάρω αυτό το καταγραφικό που υποστηρίζει onvif.   

Οι απορίες είναι οι εξής.

  1. Αν βάλω τις 2 καμερες πάνω, θα μπορέσω να τις βλέπω από το ΗΑ μέσω του onvif integration ή το onvif του nvr είναι μόνο για να συμπεριλάβει κάμερες που υποστηρίζουν onvif. Δηλαδή αν μπορώ να το πω αλλιώς, το onvif του nvr είναι μόνο για in ή και out?
  2. θα μπορώ να χρησιμοποιώ το frigate για detection (με coral όταν βρω στην αγορά) και να μου κρατάει τον επεξεργαστή χαμηλά; 
  3. μπορώ να εντάξω όποιο rtsp link θέλω στο nvr?
  4. Σίγουρα κάτι ακόμα που δεν έχω σκεφτεί!!! :D 

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2021 στις 2:59 ΜΜ, mechpanos είπε

Πχ στο zoneminder, κατάφερα και πέρασα άσχετες noname κάμερες, που όμως ήταν foscam κλώνοι, βρίσκοντας τις ρυθμίσεις των stream που έδινε εκεί...Γιατί αν περιμένεις από τις οδηγίες του κατασκευαστή, κάηκες!

αυτες οι άσχετες noname κάμερες κατα 99,9% χρησημοποιουν ενα πρωτόκολλο γνωστό με την ονομασία "sofia protocol" . αν  ψαξεις για αυτο υπαρχουν  λυσεις για να τις ρυθμίζεις και να τις χειρίζεσαι. 

Απο τη ρυθμιση και το χειρισμό μέσω εντολών τερματικού μέχρι την μετατροπή των log τους σε mqtt messages για χρήση στο home assistant.

ειχα μια καμερα με ptz που ο μονος τροπος να το χειριστείς ηταν με κατι android κινεζοεφαρμογες, πλεων εχω φτιαξει shell commands στο home assistant και τη χειρίζομαι απο εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

προς το παρόν έχω μια hikvision & 1 ezviz. Η hikvision έχει subchannel & onvif αλλά η ezviz ούτε subchannel (ή δε ξέρω πως να το βρω) ούτε Onvif.

Έχω βάλει και τις 2 στο frigate (χωρις coral) και όταν έχω ενεργοποιημένο το detection, ο επεξεργαστής πάει από το 12% στο 77%!!!!! (Σε NUC τρέχω)

Σκέφτομαι το εξής αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστή η προσέγγιση μου.

Λέω να πάρω αυτό το καταγραφικό που υποστηρίζει onvif.   

Οι απορίες είναι οι εξής.

  1. Αν βάλω τις 2 καμερες πάνω, θα μπορέσω να τις βλέπω από το ΗΑ μέσω του onvif integration ή το onvif του nvr είναι μόνο για να συμπεριλάβει κάμερες που υποστηρίζουν onvif. Δηλαδή αν μπορώ να το πω αλλιώς, το onvif του nvr είναι μόνο για in ή και out?
  2. θα μπορώ να χρησιμοποιώ το frigate για detection (με coral όταν βρω στην αγορά) και να μου κρατάει τον επεξεργαστή χαμηλά; 
  3. μπορώ να εντάξω όποιο rtsp link θέλω στο nvr?
  4. Σίγουρα κάτι ακόμα που δεν έχω σκεφτεί!!! :D 

 

image.png

Δεν νομίζω το nvr να σε βοηθήσει παραπάνω, πιστεύω. Δεν αποφεύγεις κάτι, από την στιγμή που τα έχεις βάλει στο HA θες decoding για να κάνει το motion detection, και όταν ανιχνεύσει κίνηση, τα περνάει στο coral για να κάνει το object recognition. Εγώ έβλεπα και με coral load 3+ στο cpu (δηλαδή πάνω από 3 στους 4 πυρήνες, στο 100%), γιατί έκανα δοκιμές με το ip webcam app στο κινητό το οποίο κράταγα στο χέρι, οπότε ανίχνευε συνεχώς μεταβαλλόμενα frames. 
Επίσης (από την εμπειρία μου με το Zoneminder, που είχα στήσει παλιότερα στο γραφείο) πιστεύω είναι σημαντικό το να σου δίνει παραπάνω streams, ώστε να βάλεις να κάνει το motion detection και το object recognition στην χαμηλή ανάλυση, έτσι κι αλλιώς στο λέει ότι το μοντέλο που χρησιμοποιεί το AI είναι εκπαιδευμένο σε ανάλυση 300x300, ώστε να κρατάει χαμηλά την cpu. Και ορίζεις την καταγραφή, να σου την κάνει στο stream της υψηλής ανάλυσης. Αυτό είναι το όφελος των παραπάνω stream, καθώς και σε πόρους δικτύου, αφού και το frigate 5fps δουλεύει, κατεβάζεις ένα χαμηλής ανάλυσης και fps stream που θα έχει πολύ χαμηλό bitrate, οπότε σου τρώει αμελητέο bandwidth. Αυτό για 1-2 κάμερες δεν παίζει κανένα ρόλο, αλλά για πολλές αξίζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δεν νομίζω το nvr να σε βοηθήσει παραπάνω, πιστεύω. Δεν αποφεύγεις κάτι, από την στιγμή που τα έχεις βάλει στο HA θες decoding για να κάνει το motion detection, και όταν ανιχνεύσει κίνηση, τα περνάει στο coral για να κάνει το object recognition. Εγώ έβλεπα και με coral load 3+ στο cpu (δηλαδή πάνω από 3 στους 4 πυρήνες, στο 100%), γιατί έκανα δοκιμές με το ip webcam app στο κινητό το οποίο κράταγα στο χέρι, οπότε ανίχνευε συνεχώς μεταβαλλόμενα frames. 
Επίσης (από την εμπειρία μου με το Zoneminder, που είχα στήσει παλιότερα στο γραφείο) πιστεύω είναι σημαντικό το να σου δίνει παραπάνω streams, ώστε να βάλεις να κάνει το motion detection και το object recognition στην χαμηλή ανάλυση, έτσι κι αλλιώς στο λέει ότι το μοντέλο που χρησιμοποιεί το AI είναι εκπαιδευμένο σε ανάλυση 300x300, ώστε να κρατάει χαμηλά την cpu. Και ορίζεις την καταγραφή, να σου την κάνει στο stream της υψηλής ανάλυσης. Αυτό είναι το όφελος των παραπάνω stream, καθώς και σε πόρους δικτύου, αφού και το frigate 5fps δουλεύει, κατεβάζεις ένα χαμηλής ανάλυσης και fps stream που θα έχει πολύ χαμηλό bitrate, οπότε σου τρώει αμελητέο bandwidth. Αυτό για 1-2 κάμερες δεν παίζει κανένα ρόλο, αλλά για πολλές αξίζει.

Ευχαριστώ για την απάντηση είναι κατανοητή πλήρως και λογική...

Γενικά κατευθύνομαι προς το nvr και για το recording γιατί δε θέλω να το κάνω στον σκληρό του nuc. 

Αν υποθέσουμε επομένως πως δεν χρησιμοποιώ καθόλου frigate για να αποφύγω το θέμα του επεξεργαστή, θα μπορούν να μπουν οι κάμερες στο ΗΑ μέσω του Onvif integration? Επίσης ψάχνω να λύσω και 2 θέματα. Το ένα είναι να έχω ήχο όταν ανοίγω την κάμερα από το lovelace και το άλλο είναι να έχω λιγότερο lag από τα 10+ δευτερόλεπτα που έχω τώρα.

Τι θα πρότεινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση είναι κατανοητή πλήρως και λογική...

Γενικά κατευθύνομαι προς το nvr και για το recording γιατί δε θέλω να το κάνω στον σκληρό του nuc. 

Αν υποθέσουμε επομένως πως δεν χρησιμοποιώ καθόλου frigate για να αποφύγω το θέμα του επεξεργαστή, θα μπορούν να μπουν οι κάμερες στο ΗΑ μέσω του Onvif integration? Επίσης ψάχνω να λύσω και 2 θέματα. Το ένα είναι να έχω ήχο όταν ανοίγω την κάμερα από το lovelace και το άλλο είναι να έχω λιγότερο lag από τα 10+ δευτερόλεπτα που έχω τώρα.

Τι θα πρότεινες;

Στην παρούσα φάση λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω ακόμα, είναι θέματα που θα βρω κι εγώ μπροστά μου, όταν προσθέσω κανονική κάμερα, κουδούνι/θυροτηλεόραση κλπ!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Στην παρούσα φάση λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω ακόμα, είναι θέματα που θα βρω κι εγώ μπροστά μου, όταν προσθέσω κανονική κάμερα, κουδούνι/θυροτηλεόραση κλπ!!!

έ άντε βάλτα!!! τι περιμένεις;;; 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση είναι κατανοητή πλήρως και λογική...

Γενικά κατευθύνομαι προς το nvr και για το recording γιατί δε θέλω να το κάνω στον σκληρό του nuc. 

Αν υποθέσουμε επομένως πως δεν χρησιμοποιώ καθόλου frigate για να αποφύγω το θέμα του επεξεργαστή, θα μπορούν να μπουν οι κάμερες στο ΗΑ μέσω του Onvif integration? Επίσης ψάχνω να λύσω και 2 θέματα. Το ένα είναι να έχω ήχο όταν ανοίγω την κάμερα από το lovelace και το άλλο είναι να έχω λιγότερο lag από τα 10+ δευτερόλεπτα που έχω τώρα.

Τι θα πρότεινες;

Τα άλλο θέμα με το NVR που λες. Αν πας εκεί είναι να δεις εάν υποστηρίζει άλλα μοντέλα ή όχι, δηλαδή την Ezviz. Αν δεν θέλεις στον σκληρό του NUC βάλε απλά δεύτερο σκληρό εξωτερικό για αυτή τη δουλειά. 

Όσο για το Frigate εάν οι κάμερες είναι και έξω καλό είναι να κάνεις και σημαντικό masking σε περιοχές που δεν σε ενδιαφέρουν για να μην προσπαθεί να ανιχνεύει κίνηση τζάμπα. Μου κάνει εντύπωση πάντως που το NUC πηγαίνει τόσο ψιλά. Την Hikivision την έβαλες με το subchannel  ή με το HD? Γιατί εγώ με 4 κάμερες σε subchannel μια χαρά άντεχε και είναι και Odroid. Εκτός εάν το NUC έχει κακό επεξεργαστή. 

 

Οι κάμερες μπορούν να μπουν με πολλούς τρόπους. Η hikivision αφού έχει ONVIF δοκίμασε να δεις αν μπαίνει. Η Enziv υποτίθεται έχει και ένα core integration αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό. Για να έχεις ήχο πρέπει να είναι η κάμερα με rtsp/rtmp και να είναι το κανάλι του ήχου AAC αλλιώς δεν θα έχεις ποτέ ήχο. Όσο για το lag νομίζω αυτό είναι λόγω rtsp δεν γίνεται να το κάνεις καλύτερο. Δες όμως εάν σου βγάζει MJPEG Url για την κάμερα. Π.χ. https://www.ispyconnect.com/cameras  με MJPEG έχει πιο άμεση ανταπόκριση απ'όσο έχω δει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που πιάσατε κουβέντα για κάμερες, έχετε βρει κανένα τρόπο να βλέπετε live (ή έστω με μικρή καθυστέρηση) κάποια κάμερα;

Έχω δοκιμάσει όλα τα πρότυπα, το πιο άμεσο είναι το mjpeg αλλά με μια πτώση ποιότητας. Καλά δεν μιλάμε για onvif, εκεί είναι τραγικά τα πράγματα. Πάνω από 10" καθυστέρηση ό,τι και να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, AgMa είπε

Μιας που πιάσατε κουβέντα για κάμερες, έχετε βρει κανένα τρόπο να βλέπετε live (ή έστω με μικρή καθυστέρηση) κάποια κάμερα;

Έχω δοκιμάσει όλα τα πρότυπα, το πιο άμεσο είναι το mjpeg αλλά με μια πτώση ποιότητας. Καλά δεν μιλάμε για onvif, εκεί είναι τραγικά τα πράγματα. Πάνω από 10" καθυστέρηση ό,τι και να κάνω.

με MJPEG τις έχω όλες. Είναι το πιο γρήγορο που έχω βρει και με την λιγότερη χρήση CPU. Δεν θα έλεγα ότι έχει χειρότερη ποιότητα όμως. Εσένα γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

12 ώρες πριν, than2031995 είπε

Τα άλλο θέμα με το NVR που λες. Αν πας εκεί είναι να δεις εάν υποστηρίζει άλλα μοντέλα ή όχι, δηλαδή την Ezviz. Αν δεν θέλεις στον σκληρό του NUC βάλε απλά δεύτερο σκληρό εξωτερικό για αυτή τη δουλειά. 

Για την ακρίβεια έχω στο NUC έναν m2 και έχω πάνω και έναν hdd τον οποίο όμως δε τον βλέπει και δε ξέρω πως να το κάνω να τον δει... Το ΗΑ το τρέχω με το OS του και όχι με proxmox ή κάτι άλλο. Θα με γλύτωνε σίγουρα από το nvr αν είχα αυτή τη δυνατότητα.

12 ώρες πριν, than2031995 είπε

Όσο για το Frigate εάν οι κάμερες είναι και έξω καλό είναι να κάνεις και σημαντικό masking σε περιοχές που δεν σε ενδιαφέρουν για να μην προσπαθεί να ανιχνεύει κίνηση τζάμπα. Μου κάνει εντύπωση πάντως που το NUC πηγαίνει τόσο ψιλά. Την Hikivision την έβαλες με το subchannel  ή με το HD? Γιατί εγώ με 4 κάμερες σε subchannel μια χαρά άντεχε και είναι και Odroid. Εκτός εάν το NUC έχει κακό επεξεργαστή. 

Στην hikvision που είναι έξω έχω βάλει masks. Όταν είχα βάλει το subchannel επειδή είναι κάπως ψιλά, δεν έπιανε τον άνθρωπο καλά και δοκίμασα με το main αλλά όχι σε full ανάλυση. Το πρόβλημα ήταν με την ezviz που δεν έβρισκα subchannel αλλά χτες βρήκα. Τώρα τα γύρισα και τα 2 στο sub και ο επεξεργαστής παίζει γύρω στο 20-40%.

12 ώρες πριν, than2031995 είπε

Οι κάμερες μπορούν να μπουν με πολλούς τρόπους. Η hikivision αφού έχει ONVIF δοκίμασε να δεις αν μπαίνει. Η Enziv υποτίθεται έχει και ένα core integration αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό. Για να έχεις ήχο πρέπει να είναι η κάμερα με rtsp/rtmp και να είναι το κανάλι του ήχου AAC αλλιώς δεν θα έχεις ποτέ ήχο. Όσο για το lag νομίζω αυτό είναι λόγω rtsp δεν γίνεται να το κάνεις καλύτερο. Δες όμως εάν σου βγάζει MJPEG Url για την κάμερα. Π.χ. https://www.ispyconnect.com/cameras  με MJPEG έχει πιο άμεση ανταπόκριση απ'όσο έχω δει. 

Με το onvif παίζει η Hikvision αλλά δεν μου προσφέρει κάτι περισσότερο. Όσο για το rtmp του frigate, δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει και τι πρέπει να κάνω για να μην έχω 2 connections. Θα πρέπει να το ενερογποιήσω και να βάλω σαν generic camera το rtmp://<frigate_host>/live/<camera_name>?

Για το lag βρήκα το webrtc που δουλεύει άψογα για την hikvision που δεν με ενδιαφέρει ο ήχος και για την ezviz επίσης μου έχει σχεδόν μηδενικό lag αλλά ακόμα το παλεύω γιατί άλλες φορές δίνει ήχο και άλλες όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Καλημέρα.

Για την ακρίβεια έχω στο NUC έναν m2 και έχω πάνω και έναν hdd τον οποίο όμως δε τον βλέπει και δε ξέρω πως να το κάνω να τον δει... Το ΗΑ το τρέχω με το OS του και όχι με proxmox ή κάτι άλλο. Θα με γλύτωνε σίγουρα από το nvr αν είχα αυτή τη δυνατότητα.

Στην hikvision που είναι έξω έχω βάλει masks. Όταν είχα βάλει το subchannel επειδή είναι κάπως ψιλά, δεν έπιανε τον άνθρωπο καλά και δοκίμασα με το main αλλά όχι σε full ανάλυση. Το πρόβλημα ήταν με την ezviz που δεν έβρισκα subchannel αλλά χτες βρήκα. Τώρα τα γύρισα και τα 2 στο sub και ο επεξεργαστής παίζει γύρω στο 20-40%.

Με το onvif παίζει η Hikvision αλλά δεν μου προσφέρει κάτι περισσότερο. Όσο για το rtmp του frigate, δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει και τι πρέπει να κάνω για να μην έχω 2 connections. Θα πρέπει να το ενερογποιήσω και να βάλω σαν generic camera το rtmp://<frigate_host>/live/<camera_name>?

Για το lag βρήκα το webrtc που δουλεύει άψογα για την hikvision που δεν με ενδιαφέρει ο ήχος και για την ezviz επίσης μου έχει σχεδόν μηδενικό lag αλλά ακόμα το παλεύω γιατί άλλες φορές δίνει ήχο και άλλες όχι. 

Ωραίος! Για να δεις τον δίσκο, πρέπει να μάθεις...linux...Δεν έχω δουλέψει το HA OS γιατί εγώ το πέρασα πάνω σε Debian επί τούτου (ήθελα να είμαι supported, αλλά δεν ήθελα την μεσολάβηση του proxmox από κάτω, και ήθελα και κανονικό φουλ OS όχι custom όπως είναι το HA OS). Ίσως να πρέπει να κάνεις mount τον hdd με κάποιον τρόπο, στο directory που αποθηκεύει τα clips το frigate! Θα το δοκιμάσω να το κάνω κι εγώ στο Debian αυτό το ΣΚ, για να δω πως γίνεται...
ΥΓ: Κάπου διάβασα ότι το HA OS δεν έχει τους drivers για το coral, πρέπει να περάσεις το beta κανάλι και την RC1 έκδοση για να σου τους κατεβάσει...Να ορίστε γιατί έβαλα debian αυτά δεν μπορώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Καλημέρα.

Για την ακρίβεια έχω στο NUC έναν m2 και έχω πάνω και έναν hdd τον οποίο όμως δε τον βλέπει και δε ξέρω πως να το κάνω να τον δει... Το ΗΑ το τρέχω με το OS του και όχι με proxmox ή κάτι άλλο. Θα με γλύτωνε σίγουρα από το nvr αν είχα αυτή τη δυνατότητα.

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Ίσως να πρέπει να κάνεις mount τον hdd με κάποιον τρόπο, στο directory που αποθηκεύει τα clips το frigate! Θα το δοκιμάσω να το κάνω κι εγώ στο Debian αυτό το ΣΚ, για να δω πως γίνεται...

 

Με το HAOS δεν υπάρχει επίσημα τρόπος να κάνεις mounting σκληρό δίσκο, γι' αυτό δεν τον βλέπει. Έχω δει κάποιους τρόπους που το κάνουν μερικοί αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Χρειάζεται κάποιον αυτοματισμό γιατί σε κάθε reboot πρέπει να ξανακάνει mount.

4 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Όταν είχα βάλει το subchannel επειδή είναι κάπως ψιλά, δεν έπιανε τον άνθρωπο καλά και δοκίμασα με το main αλλά όχι σε full ανάλυση

Το παρατήρησα και ΄γω για μία από τις κάμερες. Το βράδυ δεν αναγνώριζε καθόλου με της χαμηλής ανάλυσης.

4 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Όσο για το rtmp του frigate, δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει και τι πρέπει να κάνω για να μην έχω 2 connections. Θα πρέπει να το ενερογποιήσω και να βάλω σαν generic camera το rtmp://<frigate_host>/live/<camera_name>?

Τι εννοείς 2 connections? Την περνάει αυτόματα το custom integration. 

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

ΥΓ: Κάπου διάβασα ότι το HA OS δεν έχει τους drivers για το coral, πρέπει να περάσεις το beta κανάλι και την RC1 έκδοση για να σου τους κατεβάσει...Να ορίστε γιατί έβαλα debian αυτά δεν μπορώ...

Δεν πιστεύω. Δεν το παίρνω και πάνω μου αλλά έχω δει κάποια άτομα που έχουν Coral με HAOS και δεν είχαν πει κάτι τέτοιο. Βλέπω ότι υπάρχει ένα πρόσφατο PR μεν για Coral drivers αλλά για το PCIe Coral, όχι για το USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Τι εννοείς 2 connections? Την περνάει αυτόματα το custom integration. 

Εδώ το αναφέρει:

Αναφορά σε κείμενο

RTMP streams#

Frigate can re-stream your video feed as a RTMP feed for other applications such as HomeAssistant to utilize it at rtmp://<frigate_host>/live/<camera_name>. Port 1935 must be open. This allows you to use a video feed for detection in frigate and HomeAssistant live view at the same time without having to make two separate connections to the camera. The video feed is copied from the original video feed directly to avoid re-encoding. This feed does not include any annotation by Frigate.

Some video feeds are not compatible with RTMP. If you are experiencing issues, check to make sure your camera feed is h264 with AAC audio. If your camera doesn't support a compatible format for RTMP, you can use the ffmpeg args to re-encode it on the fly at the expense of increased CPU utilization.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...