Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Εγώ ακολούθησα αυτή την υλοποίηση

δυο κουδούνια έκανα για δυο εξώπορτες.

Να ρωτήσω κάτι, είναι τόσα πολλά τα πλεονεκτήματα να μπλέξεις με κάτι τέτοιο από το να βάλεις απλά ένα sonoff mini; Εννοώ αξίζει τον κόπο να καθόμαστε να κολλάμε, να μαθαίνουμε να φλασάρουμε, να μάθουμε για το MQTT, Arduino, node red κτλ. βάλτε οποιαδήποτε λύση θέλετε στο παιχνίδι, απ' το να βάλουμε ένα shelly 1 ή ένα sonoff mini (7€) και να τελειώνει;

Χάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, than2031995 είπε

Sonoff Mini είναι η πιο εύκολη λύση αν δεν θες να μπλέξεις είτε με καλωδιώση είτε με custom code. Από την άλλη το ESP01S με ρελεδάκι είναι και πάφθυνο και επειδή είναι με esphome έχεις λίγες παραπάνω δυνατότητες. Βέβαια και στο μίνι μπορείς να περάσεις esphome για να έχεις τις ίδιες δυνατότητες.

καλύτερη επιλογη του esp01s ειναι το esp12 . κοστίζει το ιδιο ή και λιγοτερο, εχει 4πλασια μνημη και εχεις άμεση προσβαση σε ολα τα gpio pins του esp, οχι μονο σε 4. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AgMa είπε

Να ρωτήσω κάτι, είναι τόσα πολλά τα πλεονεκτήματα να μπλέξεις με κάτι τέτοιο από το να βάλεις απλά ένα sonoff mini; Εννοώ αξίζει τον κόπο να καθόμαστε να κολλάμε, να μαθαίνουμε να φλασάρουμε, να μάθουμε για το MQTT, Arduino, node red κτλ. βάλτε οποιαδήποτε λύση θέλετε στο παιχνίδι, απ' το να βάλουμε ένα shelly 1 ή ένα sonoff mini (7€) και να τελειώνει;

Χάνω κάτι;

Κοίτα, αυτό που με κέρδισε στην συγκεκριμένη υλοποίηση είναι το οτι είναι ασύρματο το button, το τοποθετώ όπου θέλω και την βάση την έβαλα σε σημείο κοντά σε πρίζα. Βγάζει δυνατό ήχο.
Ο κώδικας για flash-άρισμα σε esphome είναι διαθέσιμος, δεν χρειάζεται να γράψεις κάτι επιπλέον και κάνει αυτόματη ενσωμάτωση στο home assistant αφού είναι esphome.
Εαν θυμάμαι καλά, κόστος κουδουνιού 12€ και άλλα 4€ για nodemcu, είχα ήδη τροφοδοτικό usb για το nodemcu και μετά ο χρόνος που έκανα για το soldering μιας και δεν πιάνουν τα χέρια μου, αλλά τα κατάφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DioNiSis_000 είπε

καλύτερη επιλογη του esp01s ειναι το esp12 . κοστίζει το ιδιο ή και λιγοτερο, εχει 4πλασια μνημη και εχεις άμεση προσβαση σε ολα τα gpio pins του esp, οχι μονο σε 4. 

Θα διαφωνήσω. Στην περίπτωση του κουδουνιού δεν χρειάζεσαι παραπάνω pins. Επίσης το ESP12 είναι απλά μόνο του που σημαίνει πρέπει να βάλεις εσύ το relay και επίσης δεν έχεις voltage regulator άρα θέλει 3.3V που είναι πιο δύσκολο από τα 5V με έναν παλιό φορτιστή κινητού. 

 

2 ώρες πριν, AgMa είπε

Να ρωτήσω κάτι, είναι τόσα πολλά τα πλεονεκτήματα να μπλέξεις με κάτι τέτοιο από το να βάλεις απλά ένα sonoff mini; Εννοώ αξίζει τον κόπο να καθόμαστε να κολλάμε, να μαθαίνουμε να φλασάρουμε, να μάθουμε για το MQTT, Arduino, node red κτλ. βάλτε οποιαδήποτε λύση θέλετε στο παιχνίδι, απ' το να βάλουμε ένα shelly 1 ή ένα sonoff mini (7€) και να τελειώνει;

Χάνω κάτι;

Το #1 πλεονέκτημα είναι ότι είναι 100% τοπικό και δεν βασίζεσαι στο firmware της sonoff. Επίσης επίδη είναι τοπικό και δικό σου firmware μπορείς να του βάλεις ότι θες εσύ μεσα. Π.χ. στην περίπτωση μου έχω ένα κουδούνι με κουμπί σε κυρια είσοδο και είσοδο σπιτιού. Με το sonoff mini όπως είναι δεν μπορώ να περάσω τα κουμπιά και τα 2 για να τα βλέπω ξεχωριστά. Με το ESP01S βλέπω ξεχωριστά τα 2 κουμπιά. 

Μην συγκρίνεις το βίντεο του Rοb τόσο γιατί είναι από το 2018. Δεν χρειάζεσαι να κάνεις όλα αυτά τα πράγματα. Όπως είπαν άλλοι ήδη με το ESPHOME το flasάρεις και είναι έτοιμο. Απλά πρέπει να κολλήσεις τα καλώδια από το κουδούνι στο esphome και από το relay εκεί που πήγαιναν τα καλώδια πριν. 

Για το παραπάνω που λες αυτά είναι το τι βλέπω. Επίσης με το esphome ο αυτοματισμός παιρνιέται και στο ίδιο το esphome που σημαίνει δεν χρειάζεται να φτιάξω κάτι στο ΗΑ άρα και το HA να πέσει το κουδούνι δουλεύει και μόνο του. 

image.png.b872dcb181aa5c2cdcfa01165d7e0706.png

Εδώ μπορώ να δω και πιο κουδούνι πατήθηκε άρα αν θέλω να κάνω αυτοματιμσό μετά για φωτογραφία από την κάμερα αν πατήθηκε το έξω και όχι το μέσα κουδούνι. Να απενεργοποιήσω τον ήχο πχ. αν πατήσει κάποιος το κουδούνι ενώ κοιμάμαι να μην χτυπήσει ή να ενεργοποιήσω τον ήχο εγώ από το ΗΑ.  Και μετά διάφορα system stats κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, than2031995 είπε

Θα διαφωνήσω. Στην περίπτωση του κουδουνιού δεν χρειάζεσαι παραπάνω pins. Επίσης το ESP12 είναι απλά μόνο του που σημαίνει πρέπει να βάλεις εσύ το relay και επίσης δεν έχεις voltage regulator άρα θέλει 3.3V που είναι πιο δύσκολο από τα 5V με έναν παλιό φορτιστή κινητού. 

 

Το #1 πλεονέκτημα είναι ότι είναι 100% τοπικό και δεν βασίζεσαι στο firmware της sonoff. Επίσης επίδη είναι τοπικό και δικό σου firmware μπορείς να του βάλεις ότι θες εσύ μεσα. Π.χ. στην περίπτωση μου έχω ένα κουδούνι με κουμπί σε κυρια είσοδο και είσοδο σπιτιού. Με το sonoff mini όπως είναι δεν μπορώ να περάσω τα κουμπιά και τα 2 για να τα βλέπω ξεχωριστά. Με το ESP01S βλέπω ξεχωριστά τα 2 κουμπιά. 

Μην συγκρίνεις το βίντεο του Rοb τόσο γιατί είναι από το 2018. Δεν χρειάζεσαι να κάνεις όλα αυτά τα πράγματα. Όπως είπαν άλλοι ήδη με το ESPHOME το flasάρεις και είναι έτοιμο. Απλά πρέπει να κολλήσεις τα καλώδια από το κουδούνι στο esphome και από το relay εκεί που πήγαιναν τα καλώδια πριν. 

Για το παραπάνω που λες αυτά είναι το τι βλέπω. Επίσης με το esphome ο αυτοματισμός παιρνιέται και στο ίδιο το esphome που σημαίνει δεν χρειάζεται να φτιάξω κάτι στο ΗΑ άρα και το HA να πέσει το κουδούνι δουλεύει και μόνο του. 

image.png.b872dcb181aa5c2cdcfa01165d7e0706.png

Εδώ μπορώ να δω και πιο κουδούνι πατήθηκε άρα αν θέλω να κάνω αυτοματιμσό μετά για φωτογραφία από την κάμερα αν πατήθηκε το έξω και όχι το μέσα κουδούνι. Να απενεργοποιήσω τον ήχο πχ. αν πατήσει κάποιος το κουδούνι ενώ κοιμάμαι να μην χτυπήσει ή να ενεργοποιήσω τον ήχο εγώ από το ΗΑ.  Και μετά διάφορα system stats κτλπ

Υπάρχει add-on για να παίζει τοπικά και το sonoff:

https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN

Τώρα στην δική σου περίπτωση με ένα κουδούνι και δύο κουμπιά ναι, είναι καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, than2031995 είπε

Θα διαφωνήσω. Στην περίπτωση του κουδουνιού δεν χρειάζεσαι παραπάνω pins. Επίσης το ESP12 είναι απλά μόνο του που σημαίνει πρέπει να βάλεις εσύ το relay και επίσης δεν έχεις voltage regulator άρα θέλει 3.3V που είναι πιο δύσκολο από τα 5V με έναν παλιό φορτιστή κινητού. 

απο οτι κατάλαβα τωρα με το esp01s εννοείς αυτα τα σετ με το esp board και το relay board που συνδέεται πάνω, και εχει και voltage regulator. έτσι τα εχει ολα μαζί σε ενα.  ειχα παρει μερικά  τέτοια πριν χρόνια αλλα δεν ξανα πηρα γιατι έβγαιναν τοτε με δυο αντιστάσεις κολλημένες λάθος απο το εργοστάσιο και έπρεπε  να τις βγάζω.

οσο για τα επιπλεων pins συνήθως μετα απο λιγο καιρο ολο και κατι αλλο ήθελα προσθέσω (διακοπτη/ρελε/αισθητηρα) κοντα στο  ιδιο σημείο και τα πρόσθετα στο ιδιο esp , ετσι τα pins μου τελείωναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DioNiSis_000 είπε

απο οτι κατάλαβα τωρα με το esp01s εννοείς αυτα τα σετ με το esp board και το relay board που συνδέεται πάνω, και εχει και voltage regulator. έτσι τα εχει ολα μαζί σε ενα.  ειχα παρει μερικά  τέτοια πριν χρόνια αλλα δεν ξανα πηρα γιατι έβγαιναν τοτε με δυο αντιστάσεις κολλημένες λάθος απο το εργοστάσιο και έπρεπε  να τις βγάζω.

οσο για τα επιπλεων pins συνήθως μετα απο λιγο καιρο ολο και κατι αλλο ήθελα προσθέσω (διακοπτη/ρελε/αισθητηρα) κοντα στο  ιδιο σημείο και τα πρόσθετα στο ιδιο esp , ετσι τα pins μου τελείωναν.

Ναι σε αυτή την περίπτωση ναι. Εγώ έχω το κουδούνι στον τοίχο ψηλά και με το ESP01s με ρελέ ήταν εύκολο να το χωρέσω μέσα στο κουτί και δεν ήθελα και κάτι άλλο εκεί πάνω. Αλλιώς ναι αν θες και άλλες χρήσεις τότε ναι συμφωνώ απολύτως. Σε άλλα μέρη του σπιτιού έχω 8266 με pir για αρχή και μόλις αξιοθώ θέλω να βάλω και θερμοκρασία και φωτεινότητα και να τα αλλάξω με 32s για ble επίσης. Ομολογώ πως ναι το θέμα με τις αντιστάσεις το αντιμετώπισα και εγώ και μου πήρε λίγο να βρώ άκρη. Και στις επανακοινήσεις έπαιρνε το ρελέ και χτυπούσε το κουδούνι άκυρα. Τελικά το έφτιαξα και αυτό αλλά πήρε παραπάνω απ'ότι θα έπαιρνε με 8266 αυτό είναι το σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2021 στις 10:09 ΜΜ, than2031995 είπε

Θα διαφωνήσω. Στην περίπτωση του κουδουνιού δεν χρειάζεσαι παραπάνω pins. Επίσης το ESP12 είναι απλά μόνο του που σημαίνει πρέπει να βάλεις εσύ το relay και επίσης δεν έχεις voltage regulator άρα θέλει 3.3V που είναι πιο δύσκολο από τα 5V με έναν παλιό φορτιστή κινητού. 

 

Το #1 πλεονέκτημα είναι ότι είναι 100% τοπικό και δεν βασίζεσαι στο firmware της sonoff. Επίσης επίδη είναι τοπικό και δικό σου firmware μπορείς να του βάλεις ότι θες εσύ μεσα. Π.χ. στην περίπτωση μου έχω ένα κουδούνι με κουμπί σε κυρια είσοδο και είσοδο σπιτιού. Με το sonoff mini όπως είναι δεν μπορώ να περάσω τα κουμπιά και τα 2 για να τα βλέπω ξεχωριστά. Με το ESP01S βλέπω ξεχωριστά τα 2 κουμπιά. 

Μην συγκρίνεις το βίντεο του Rοb τόσο γιατί είναι από το 2018. Δεν χρειάζεσαι να κάνεις όλα αυτά τα πράγματα. Όπως είπαν άλλοι ήδη με το ESPHOME το flasάρεις και είναι έτοιμο. Απλά πρέπει να κολλήσεις τα καλώδια από το κουδούνι στο esphome και από το relay εκεί που πήγαιναν τα καλώδια πριν. 

Για το παραπάνω που λες αυτά είναι το τι βλέπω. Επίσης με το esphome ο αυτοματισμός παιρνιέται και στο ίδιο το esphome που σημαίνει δεν χρειάζεται να φτιάξω κάτι στο ΗΑ άρα και το HA να πέσει το κουδούνι δουλεύει και μόνο του. 

image.png.b872dcb181aa5c2cdcfa01165d7e0706.png

Εδώ μπορώ να δω και πιο κουδούνι πατήθηκε άρα αν θέλω να κάνω αυτοματιμσό μετά για φωτογραφία από την κάμερα αν πατήθηκε το έξω και όχι το μέσα κουδούνι. Να απενεργοποιήσω τον ήχο πχ. αν πατήσει κάποιος το κουδούνι ενώ κοιμάμαι να μην χτυπήσει ή να ενεργοποιήσω τον ήχο εγώ από το ΗΑ.  Και μετά διάφορα system stats κτλπ

 

Πολύ καλό .

Κάνε μας αν θέλει share το κώδικα και το σχηματικό διάγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lambros είπε

Πολύ καλό .

Κάνε μας αν θέλει share το κώδικα και το σχηματικό διάγραμμα

Δεν το σκέφτηκα εγώ. Ο almighty god μας από εδώ --> https://frenck.dev/diy-smart-doorbell-for-just-2-dollar/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

επειδή με το linux-ubuntu κλπ είμαι εντελώς άσχετος, χρειάζομαι βοήθεια αρχικά να βρω που είναι η βάση δεδομένων του influxdb που έχω εγκαταστήσει για να δω το μέγεθος του στο NUC.

και ιδανικά να φτιάξω τον παρακάτω σένσορα. (αυτή τη στιγμή μου δείχνει ότι είναι 9mb αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ λίγο)

 

- platform: influxdb
  host: a0d7b954-influxdb
  port: 8086
  username: ΧΧΧΧ
  password: ΧΧΧΧΧ
  queries:
    - name: InfluxDB Size
      unit_of_measurement: MB
      value_template: "{{ (value | float / 1024 /1024) | round(1) }}"
      group_function: mean
      measurement: '"monitor"."shard"'
      database: _internal
      where: 'time > now() - 10s'
      field: diskBytes

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

επειδή με το linux-ubuntu κλπ είμαι εντελώς άσχετος, χρειάζομαι βοήθεια αρχικά να βρω που είναι η βάση δεδομένων του influxdb που έχω εγκαταστήσει για να δω το μέγεθος του στο NUC.

και ιδανικά να φτιάξω τον παρακάτω σένσορα. (αυτή τη στιγμή μου δείχνει ότι είναι 9mb αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ λίγο)

 


- platform: influxdb
  host: a0d7b954-influxdb
  port: 8086
  username: ΧΧΧΧ
  password: ΧΧΧΧΧ
  queries:
    - name: InfluxDB Size
      unit_of_measurement: MB
      value_template: "{{ (value | float / 1024 /1024) | round(1) }}"
      group_function: mean
      measurement: '"monitor"."shard"'
      database: _internal
      where: 'time > now() - 10s'
      field: diskBytes

 

Απ'όσο ξέρω δεν είναι καθόλου ακριβές το παραπάνω. Και πολλές φορές μπορεί να σου δώσει και 0.

Από το SSH & Web Terminal (με protection OFF) δοκίμασει αυτό. Θα πρέπει να σου δώσει το μέγεθος να δεις εάν είναι το ίδιο.

docker exec addon_a0d7b954_influxdb du -h -s /data/influxdb/data/homeassistant

EDIT: Δοκίμασα τον δικό σου sensor μου δείχνει 333ΜΒ και με την εντολή 286ΜΒ

 

Επεξ/σία από than2031995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, than2031995 είπε

Απ'όσο ξέρω δεν είναι καθόλου ακριβές το παραπάνω. Και πολλές φορές μπορεί να σου δώσει και 0.

Από το SSH & Web Terminal (με protection OFF) δοκίμασει αυτό. Θα πρέπει να σου δώσει το μέγεθος να δεις εάν είναι το ίδιο.

docker exec addon_a0d7b954_influxdb du -h -s /data/influxdb/data/homeassistant

EDIT: Δοκίμασα τον δικό σου sensor μου δείχνει 333ΜΒ και με την εντολή 286ΜΒ

 

αν και πρόσπαθησα δεν κατάφερα να βγάλω το protection και μου βγαζει ειδοποίηση.

δοκιμάζω με putty.. τι πρέπει να κάνω?

** είδα και εγώ ότι δεν είναι ακριβές.. αν καταφέρω να τρέχω την εντολή που μου έδωσες που και που ώστε να μπορω να βλέπω το μέγεθος καλά θα είμαι..

** να βρω το αρχείο από τα files του ubuntu δεν παίζει?

image.png.bbf1dd3aff1d36feb29ab953755fab08.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

αν και πρόσπαθησα δεν κατάφερα να βγάλω το protection και μου βγαζει ειδοποίηση.

image.png.14d0de2c8fe1e07b3b2dd98a63ed2efb.png

image.png.fafbff97bb488f1bc876f1dc0180506f.png

Το τρέχω κατευθείαν μέσα από το ΗΑ με Ingress. Μπορείς και από Putty βέβαια 

Τσέκαρε ότι έχεις το σωστό SSH. Υπάρχουν δύο! 

2 ώρες πριν, userAnon είπε

** να βρω το αρχείο από τα files του ubuntu δεν παίζει?

Τα αρχεία είναι μέσα στο container του InfluxDB. Δεν γίνονται exposed νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, than2031995 είπε

image.png.14d0de2c8fe1e07b3b2dd98a63ed2efb.png

image.png.fafbff97bb488f1bc876f1dc0180506f.png

Το τρέχω κατευθείαν μέσα από το ΗΑ με Ingress. Μπορείς και από Putty βέβαια 

Τσέκαρε ότι έχεις το σωστό SSH. Υπάρχουν δύο! 

Τα αρχεία είναι μέσα στο container του InfluxDB. Δεν γίνονται exposed νομίζω

Ευχαριστώ. δεν είχα το σωστό SSH. 

η εντολή δίνει 430 mb και ο σενσορας 9mb σε εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, userAnon είπε

Ευχαριστώ. δεν είχα το σωστό SSH. 

η εντολή δίνει 430 mb και ο σενσορας 9mb σε εμένα. 

Πιστεύω πως το πρώτο ακούγεται πιο σωστό απ'ότι 9ΜΒ χαχα

Διάβαζα αυτό https://community.home-assistant.io/t/unreliable-influxdb-size-sensor/226871/33 Ίσως φανεί χρήσιμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...