Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nkarama είπε

Δεν έχω ασχοληθεί με sonoff καθόλου... Δουλεύουν απαυθείας στον ΗΑ ή πανε μέσω cloud της Sonoff? 

με αυτό το Integration παίζουν τοπικα χωρίς cloud και είναι πολύ σταθερά

AlexxIT/SonoffLAN: Control Sonoff Devices with eWeLink (original) firmware over LAN and/or Cloud from Home Assistant (github.com)

 

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/8/2021 στις 3:01 ΜΜ, userAnon είπε

Ωραιος! Αυτο που ειναι πολυ βασικο και χρησιμο ειναι να γνωριζεις την θερμοκρασια του νερου. Αν βαλεις αισθητηρα θα γνωριζεις αν πρεπει να τον αναψεις και για ποσο..αυτο σαν οικογενεια και κατανάλωση μας Έχει βοηθήσει πολύ

Θεωρώ ότι επειδή οι θερμοσίφωνες έχουν και θερμοστάτη, ακόμη και αν τον ανάψεις, αν η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη του θερμοστάτη δεν θα λειτουργεί ως ότου πέσει η θερμοκρασία στην καθορισμένη (περίπου 65 αν θυμάμαι καλά). Και εγώ με sonoff το έχω κάνει αλλά χωρίς αισθητήριο.

https://vimeo.com/475219015

Στις 29/8/2021 στις 1:36 ΜΜ, liakjim είπε

Έτοιμος ο wifi θερμοσίφωνας!

Αυτό -> https://www.skroutz.gr/s/21548211/Sonoff-Basic-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

+

αυτό -> https://www.skroutz.gr/s/25616708/Hager-Ρελέ-Ράγας-Ισχύος-230V-25A-2NO-ESC225.html

=

αυτό -> IMG_20210828_182057.jpg.5e649effb6610ef1deff102769b064ff.jpg

και τελικά αυτό ->

3655d32f58865f88f6c0d98dfac8ff2c.png

 

Οπότε πλέον θα μπορώ να προγραμματίζω το θερμοσίφωνο να ανοίγει πχ ένα 2ώρο κάθε μέρα στις ώρες του νυχτερινού.

 

Και αν θέλετε να το ανοίξετε χειροκίνητα; Γιατί δεν είδα το sonoff σε εμφανές σημείο.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AgMa είπε

Και αν θέλετε να το ανοίξετε χειροκίνητα; Γιατί δεν είδα το sonoff σε εμφανές σημείο.

Είναι στο κόκκινο βελάκι. Το μαύρο κουμπί του είναι προσβάσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Είναι στο κόκκινο βελάκι. Το μαύρο κουμπί του είναι προσβάσιμο.

Ωραίος, το είδα στα γρήγορα και το πέρασα για το ρελέ ισχύος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, AgMa είπε

Θεωρώ ότι επειδή οι θερμοσίφωνες έχουν και θερμοστάτη, ακόμη και αν τον ανάψεις, αν η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη του θερμοστάτη δεν θα λειτουργεί ως ότου πέσει η θερμοκρασία στην καθορισμένη (περίπου 65 αν θυμάμαι καλά). Και εγώ με sonoff το έχω κάνει αλλά χωρίς αισθητήριο

Ισχύει αυτό που λες, αλλά με το αισθητήριο γνωρίζεις ανα πάσα στιγμή πόσο ζεστό νερό έχεις και το κυριότερο όταν χρειάζεται να κάνεις 1 μπάνιο για πόση ώρα χρειάζεται να το ανάψεις. πχ είναι απόγευμα χειμώνα και θέλει 1 μέλος να κάνει μπάνιο. Γνωρίζω ότι αν η θερμοκρασία νερού είναι μεγαλύτερη από 42 κάνει άνετα μπάνιο ένα άτομο και αν είναι πάνω από 45 κάνουν 2 άτομα. Έχω φτιάξει αυτοματισμό ώστε όταν ξεπεράσει τους Χ βαθμούς ή είναι αναμένο Χ ώρα να κλείνει. Αν φτάσει 65 για να κλείσει μόνο του την επόμενη ημέρα το πρωί από τους 65 θα έχει πέσει λόγω κρύου έξω στους 50 πχ και θα έχει κάψει τσάμπα

Το αισθητήριο και η σωστή χρήση του είναι από τα καλύτερα που έχω βάλει στο ΗΑ και έχει βοηθήσει τρελά σε εξοικονόμηση.

 

image.png.c61ad26d5749ab2fe13531b23dbdbb6e.png

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, userAnon είπε

Ισχύει αυτό που λες, αλλά με το αισθητήριο γνωρίζεις ανα πάσα στιγμή πόσο ζεστό νερό έχεις και το κυριότερο όταν χρειάζεται να κάνεις 1 μπάνιο για πόση ώρα χρειάζεται να το ανάψεις. πχ είναι απόγευμα χειμώνα και θέλει 1 μέλος να κάνει μπάνιο. Γνωρίζω ότι αν η θερμοκρασία νερού είναι μεγαλύτερη από 42 κάνει άνετα μπάνιο ένα άτομο και αν είναι πάνω από 45 κάνουν 2 άτομα. Έχω φτιάξει αυτοματισμό ώστε όταν ξεπεράσει τους Χ βαθμούς ή είναι αναμένο Χ ώρα να κλείνει. Αν φτάσει 65 για να κλείσει μόνο του την επόμενη ημέρα το πρωί από τους 65 θα έχει πέσει λόγω κρύου έξω στους 50 πχ και θα έχει κάψει τσάμπα

Το αισθητήριο και η σωστή χρήση του είναι από τα καλύτερα που έχω βάλει στο ΗΑ και έχει βοηθήσει τρελά σε εξοικονόμηση.

 

image.png.c61ad26d5749ab2fe13531b23dbdbb6e.png

Από θέμα εξοικονόμησης συμφωνώ, ζεσταίνει τόσο όσο. Το κυριότερο θέμα όμως στο αισθητήριο είναι το σήμα. Το σκεφτόμουν και εγώ αλλά δεν έχω τρόπο να βάλω extender στην ταράτσα. Εσύ αλήθεια που το έβαλες;

Επίσης το ΤΗ16 αν κατάλαβα καλά είναι στον πίνακα του σπιτιού;

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AgMa είπε

Επίσης το ΤΗ16 αν κατάλαβα καλά είναι στον πίνακα του σπιτιού;

Όχι, όλα είναι στην ταράτσα. Έχω ανεβάσει ένα extender (tp link av600) και συνδέονται με wifi.Το καλό είναι ότι είχα παροχή ρεύματος για τα κλιματιστικά. Στην αρχή ήταν μόνο τα καλώδια ρεύματος αλλά βάλαμε και εναν εξωτερικό πίνακα στεγανό (σαν αυτόν αλλά σιδερένιο - εγκατάσταση από ηλεκτρολόγο)

Το ΤΗ16 είναι σε κουτί στεγανοποιημένο κάτω από τον συλλέκτη για να βρέχεται το λιγότερο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

προσπαθω να περάσω στο esphome τους αισθητήρες θερμοκρασίας (xiaomi)

επειδη ακολουθω έναν οδηγό (video) και βάζει 1 αισθητήρα μόνο μπορείς να ποστάρεις το configuration το δικό σου να δω πως μπαίνουν περισσότεροι? 

αυτός είναι ο 1 σύμφωνα με το παράδειγμα

sensor:
  - platform: xiaomi_lywsd03mmc
    mac_address: "A4:C1:38:BA:A9:E8"
    bindkey: "eef418daf699a0c188f3bfd17e4565d9"
    temperature:
      name: "Saloni Temperature"
    humidity:
      name: "Saloni Humidity"
    battery_level:
      name: "Saloni Battery Level"

 

ο δευτερος πχ θα πάει έτσι?

sensor:
  - platform: xiaomi_lywsd03mmc
    mac_address: "A4:C1:38:BA:A9:E8"
    bindkey: "eef418daf699a0c188f3bfd17e4565d9"
    temperature:
      name: "Saloni Temperature"
    humidity:
      name: "Saloni Humidity"
    battery_level:
      name: "Saloni Battery Level"

- platform: xiaomi_lywsd03mmc
    mac_address: "A4:C1:38:BA:A9:χχ
    bindkey: "eef418daf699a0c188f3bχχχχ"
    temperature:
      name: "χχχ Temperature"
    humidity:
      name: "χχχi Humidity"
    battery_level:
      name: "χχχ Battery Level"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παρατηρήσει κανείς καθυστέρηση στο zha μετά το τελευταίο update? Με όλους τους ZigBee αισθητήρες κίνησης, παρατηρώ αργή ανταπόκριση στο άνοιγμα των φώτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σε όποιο δωμάτιο έχω motion sensor και δίνει εντολή να ανάβουν τα φώτα όταν υπάρχει κίνηση, ξαφνικά έχουν προστεθεί γύρω στα 5 δευτερόλεπτα μέχρι να ανάψουν.  Το coordinator είναι CC2652R, τρέχω 2021.9.6, OS 6.3 σε NUC.

Οι αυτοματισμοί τρέχουν σε node red αλλά και με yaml που δοκίμασα, πάλι το ίδιο κάνει.

Τι σκατά να ψάξω αν φταίει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

Λοιπόν, σε όποιο δωμάτιο έχω motion sensor και δίνει εντολή να ανάβουν τα φώτα όταν υπάρχει κίνηση, ξαφνικά έχουν προστεθεί γύρω στα 5 δευτερόλεπτα μέχρι να ανάψουν.  Το coordinator είναι CC2652R, τρέχω 2021.9.6, OS 6.3 σε NUC.

Οι αυτοματισμοί τρέχουν σε node red αλλά και με yaml που δοκίμασα, πάλι το ίδιο κάνει.

Τι σκατά να ψάξω αν φταίει;

 

Δεν έχω κάνει αναβάθμιση σε 2021.9 γιατί είδα ότι έχει διάφορα θέματα. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις προηγούμενο back up  που όλα δούλευαν οκ ? μάλλον έτσι θα δεις αν φαίει η αναβάθμιση ή οχι

 

βρήκα και αυτό...

Zigbee going slow since updates - NUC5i7RYH - Configuration - Home Assistant Community (home-assistant.io)

 

Επεξ/σία από userAnon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Δεν έχω κάνει αναβάθμιση σε 2021.9 γιατί είδα ότι έχει διάφορα θέματα. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις προηγούμενο back up  που όλα δούλευαν οκ ? μάλλον έτσι θα δεις αν φαίει η αναβάθμιση ή οχι

 

βρήκα και αυτό...

Zigbee going slow since updates - NUC5i7RYH - Configuration - Home Assistant Community (home-assistant.io)

 

Δυστυχώς δεν έχω τόσο πίσω backup. Μάλλον θα πρέπει να κρατάω πιο αραιά ώστε να μπορώ να γυρνάω μέχρι 1 μήνα πίσω. 

Αυτό που βρήκες πάντως πολύ χρήσιμο γιατί φαίνεται να είναι το ίδιο θέμα με εμένα. Θα το δοκιμάσω άμεσα!

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Δυστυχώς δεν έχω τόσο πίσω backup.

Γενικα καλο ειναι να περνεις back up τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα , αντε 2 τον μηνα και σιγουρα πριν απο καθε ανσαβαθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...