Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, userAnon είπε

Δεν έχω κάνει αναβάθμιση σε 2021.9 γιατί είδα ότι έχει διάφορα θέματα. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις προηγούμενο back up  που όλα δούλευαν οκ ? μάλλον έτσι θα δεις αν φαίει η αναβάθμιση ή οχι

 

βρήκα και αυτό...

Zigbee going slow since updates - NUC5i7RYH - Configuration - Home Assistant Community (home-assistant.io)

 

Τελικά υπαίτιο ήταν το wifi του NUC. Μόλις το απενεργοποιήσα από το bios, γύρισε στα κανονικά!!! 

Πραγματικά ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, userAnon είπε

Γενικα καλο ειναι να περνεις back up τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα , αντε 2 τον μηνα και σιγουρα πριν απο καθε ανσαβαθμιση

Εγώ έχω αυτό και έχω ησυχάσει. Υπάρχει έτοιμο και στο κατάστημα πρόσθετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AgMa είπε

Εγώ έχω αυτό και έχω ησυχάσει. Υπάρχει έτοιμο και στο κατάστημα πρόσθετων.

Ναι το έχω υπόψιν μου αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Γενικά για τα back up προτιμώ να τα παίρνω μόνος μου για περισσότερο έλεγχο (και επειδή δεν θέλω να έχω τίποτα στην google)  Υπάρχουν και αυτοματισμοί αν κάποιος ενδιαφέρεται ανάλογα που θέλει να σωθούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2021 στις 2:05 ΜΜ, acmegr7 είπε

Δυστυχώς δεν έχω τόσο πίσω backup. Μάλλον θα πρέπει να κρατάω πιο αραιά ώστε να μπορώ να γυρνάω μέχρι 1 μήνα πίσω.

Για backup θα συνιστούσα το Google Drive Backup addon που έχει ρυθμίσεις για κάθε πότε να κάνει αυτόματα backup (και ρυθμίσεις για να κρατάει και κάποια χ backups πιο παλιά). 

Στην δική σου περίπτωση αυτή τη στιγμή (αν δεν έχεις βρει λύση) δεν χρειάζεσαι backup, μπορεις απλά να κάνεις update σε συγκεκριμένη έκδοση και να ορίσεις version του προηγούμενο μήνα από το CLI (https://www.home-assistant.io/common-tasks/os/#run-a-specific-version)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/6/2021 στις 12:12 ΜΜ, than2031995 είπε

Πάντως μπορω να επιβεβαιώσω ότι δουλεύει γιατί ξέχασα να το διαγράψω και βλέπω τώρα έχει ανανεωθεί μια χαρά

image.png.3807f7f83f2ece6a2b2ceeeeb3c24304.png

Καλημέρα, αναβάθμισα σήμερα σε 2021.9.8  (από 2021.8.6) και όλα δουλεύουν εκτός από το αυτόν τον σένσορα.

Τον έχεις ακόμα? μήπως μπορείς να τσεκάρεις αν δουλεύει σε εσένα?

 

  - platform: scrape
    resource: https://meteo.gr/cf.cfm?city_id=29
    select: "table:nth-of-type(1) .anemosfull td:nth-of-type(1)"
    name: Wind meteogr olympiako stadio
    value_template: '{{value|regex_findall_index ("(\n[0-9]+)")}}'
    unit_of_measurement: 'km/h'

 

edit: 2 ημέρες μετά παρατηρώ ότι ξεκίνησε να δουλεύει και αυτό. μάλλον χρειαζόταν 1-2 παραπάνω restart

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2021 στις 3:09 ΜΜ, userAnon είπε

Ψάχνω για dimmer για εξωτερικό χώρο. Μια λύση θα ήταν το shelly αλλά ιδανικά θέλω να το χειρίζομαι και χειροκίνητα. Υπάρχει καμία πρόταση? 

Βρήκες λύση; Με το shelly dimmer νομίζω μπορείς να dimmάρεις με διακόπτη momentary διπλό (όπως των ρολών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Βρήκες λύση; Με το shelly dimmer νομίζω μπορείς να dimmάρεις με διακόπτη momentary διπλό (όπως των ρολών).

Σε αυτό κατέληξα, μίλησα με τον ηλεκτρολόγο μου και είπαμε να το κάνουμε έτσι.

Μάλιστα σκέφτηκα  ότι έχω και εναν ασύρματο διακόπτη που δεν χρησιμοποιω είναι κανονικά συνδεδεμένος με ΗΑ και θα τον συγχρονίσω και αυτόν με το shelly dimmer για on-off. 

Θα κάνουμε και μια δοκιμή. Στον διάδρομο έχω αλερετουρ χωρίς ουδέτερο. Νομίζει ότι μπορεί με το shelly να γίνει ασύρματο και αυτό.. Ίσως αύριο να τα βάλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχει κανεις σε NodeRed αυτοματισμο για οταν φευγει απο σπιτι καποιος αλλα να ελεγχει εαν ειναι αλλος μεσα ή οχι;

Ειναι αρκετες οι φορες που εχει κλεισει ολο το σπιτι ενω η δικια μου ειναι μεσα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Εχει κανεις σε NodeRed αυτοματισμο για οταν φευγει απο σπιτι καποιος αλλα να ελεγχει εαν ειναι αλλος μεσα ή οχι;

Ειναι αρκετες οι φορες που εχει κλεισει ολο το σπιτι ενω η δικια μου ειναι μεσα :P

Το έχω κάνει με το life360 integration και δουλεύει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Εχει κανεις σε NodeRed αυτοματισμο για οταν φευγει απο σπιτι καποιος αλλα να ελεγχει εαν ειναι αλλος μεσα ή οχι;

Πως τσεκάρεις αν κάποιος είναι σπίτι? Ποιο είναι το πρόβλημα που δεν βλέπει την γυναίκα?

Όντως το life360 είναι πολύ αξιόπιστο. Το έχω στην κόρη για να γνωρίζω που είναι και είναι γρήγορο και ακριβές. (καταναλώνει μπαταρία βέβαια, αλλά όχι κάτι υπερβολικό)

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το έχω κάνει με το life360 integration και δουλεύει μια χαρά.

 

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

Πως τσεκάρεις αν κάποιος είναι σπίτι? Ποιο είναι το πρόβλημα που δεν βλέπει την γυναίκα?

Όντως το life360 είναι πολύ αξιόπιστο. Το έχω στην κόρη για να γνωρίζω που είναι και είναι γρήγορο και ακριβές. (καταναλώνει μπαταρία βέβαια, αλλά όχι κάτι υπερβολικό)

life360 + ΗΑ app το θεμα μου δεν ειναι πως ξερω αν ειναι σπιτι ή οχι. Αυτο το εμφανιζω ηδη αλλα το πως θα στησω τον αυτοματισμο στο NodeRed ωστε αφου φυγω εγω απο σπιτι να κοιταει αν ειναι καποιος αλλος σπιτι και μετα να κανει Χ πραγαμτα και αντιθετα οταν φευγει η δικια μου να κοιταει αν ειμαι εγω σπιτι και να κανει παλι καποια Χ πραγμτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Spect~ είπε

 

life360 + ΗΑ app το θεμα μου δεν ειναι πως ξερω αν ειναι σπιτι ή οχι. Αυτο το εμφανιζω ηδη αλλα το πως θα στησω τον αυτοματισμο στο NodeRed ωστε αφου φυγω εγω απο σπιτι να κοιταει αν ειναι καποιος αλλος σπιτι και μετα να κανει Χ πραγαμτα και αντιθετα οταν φευγει η δικια μου να κοιταει αν ειμαι εγω σπιτι και να κανει παλι καποια Χ πραγμτα

Πρέπει να φτιάξεις κάποιον σενσορα που θα είναι on όταν και οι 2 ή ένας είναι στο σπίτι και off όταν λείπετε και οι 2 και να τον χρησιμποιήσεις στον αυτοματισμό

 

Φαντάζομαι έχεις 2 pesrons στο HA.

μετά χρειάζεται κάτι τέτοιο..

 

- platform: template
  sensors:
    someone_home:
      friendly_name: Someone Home
      icon_template: >-
        {% if is_state('binary_sensor.someone_home','on') %}
          mdi:home-account
        {% else %}
          mdi:home-outline
        {% endif %}
      value_template: "{{ is_state('person.xxxxx','home') or  is_state('person.zzzzz','home') or  is_state('person.ddddd','home')}}"

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, userAnon είπε

Πρέπει να φτιάξεις κάποιον σενσορα που θα είναι on όταν και οι 2 ή ένας είναι στο σπίτι και off όταν λείπετε και οι 2 και να τον χρησιμποιήσεις στον αυτοματισμό

 

Φαντάζομαι έχεις 2 pesrons στο HA.

μετά χρειάζεται κάτι τέτοιο..

 

- platform: template
  sensors:
    someone_home:
      friendly_name: Someone Home
      icon_template: >-
        {% if is_state('binary_sensor.someone_home','on') %}
          mdi:home-account
        {% else %}
          mdi:home-outline
        {% endif %}
      value_template: "{{ is_state('person.xxxxx','home') or  is_state('person.zzzzz','home') or  is_state('person.ddddd','home')}}"

Χμμ ναι ειναι πιο μπακαλιστικη λυση και θελει ενα ακομη σενσορα αλλα δουλευει.. Θα κοιταξω γιατι ουσιαστικα θελει κατι του τυπου οταν ο Χ φευγει απο σπιτι κοιτα αν ο Ψ ειναι εκει "αν ναι  κανε αυτο, αν οχι κανε εκεινο"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Χμμ ναι ειναι πιο μπακαλιστικη λυση και θελει ενα ακομη σενσορα αλλα δουλευει.. Θα κοιταξω γιατι ουσιαστικα θελει κατι του τυπου οταν ο Χ φευγει απο σπιτι κοιτα αν ο Ψ ειναι εκει "αν ναι  κανε αυτο, αν οχι κανε εκεινο"

 

Εγώ έχω φτιάξει groups και μετά τα έχω συμπεριλάβει όλα σε ένα group. Όταν αυτό είναι ενεργοποιημένο από κάποιο απ' τα υπόλοιπα σημαίνει ότι το σπίτι είναι κατειλημμένο.

people:
  entities:
    - person.agma
    - person.she

motion:
  entities:
    - binary_sensor.motion_sensor_philips_krebatokamara
    - binary_sensor.motion_sensor_philips_mpanio
    - binary_sensor.motion_sensor_philips_paidiko

devices:
  entities:
    - media_player.living_room_tv
    - switch.laptop

occupancy:
  entities:
    - group.people
    - group.motion
    - group.devices
    - group.lights_occupancy
    - binary_sensor.porta_eisodou

lights_occupancy:
  entities:
    - light.paidiko
    - light.krebatokamara
    - light.kruphos_photismos_kouzinas
    - switch.diadromos
    - switch.photaki_krebatokamaras
    - switch.photaki_paidikou
    - switch.polyelaios_megalos_x2
    - switch.polyelaios_megalos_x3
    - switch.polyelaios_mikros_eisodos
    - switch.sonoff_kouzina
    - switch.spot_avlhs_liga
    - switch.spot_avlhs_polla
    - switch.toualeta

rolls:
  entities:
    - binary_sensor.rolo_paidikou
    - binary_sensor.rolo_krebatokamaras
    - binary_sensor.rolo_saloniou
 

Ο έλεγχος γίνεται στο group.occupancy

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...