Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/9/2021 στις 12:18 ΜΜ, liakjim είπε

Τον έχω ρωτήσει. Ίσως το έχει βάλει στην τύχη (όπως και το 0.9 που έχει βάλει για το off) ή και να προέρχεται από κάποια αρχή μηχανικού αερισμού. @mechpanos ξέρεις κάτι;

Υπάρχει κάποιο tutorial για αυτό;

Δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτηση, αλλά από ότι καταλαβαίνω μάλλον αυθαίρετα το έχει βάλει.
 

Τώρα με απασχολεί το θέμα να βάλω θυροτηλεόραση IP που να συνδέεται με το homeassistant και όταν χτυπάει το κουδούνι, να έχω τάμπλετ στον τοίχο που θα βλέπω ποιος είναι, θα μιλάω και άμα θέλω θα ανοίγω... Και θέλω να δω πώς θα το κάνω α) Να είναι στο homeassistant β) Τι τάμπλετ θα βάλω στον τοίχο και πώς γ) Να μπορώ να  απαντάω κλπ δ) Να είναι αξιόπιστο όλο αυτό και να μην είναι είτε μια αηδία, είτε μή ασφαλές ε) Ιδανικά να παίζει off line μόνο μέσω homeassistant ή άλλης off line εφαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nkarama είπε

Οχι δεν χρειάζετε. Το Wemos έτσι και αλλιώς σε 3.3V τρέχει. Συνδέεις το ένα  άκρο της μαγνητικής επαφής με κάποιο απο τα digital pins πχ D2 και το άλλο άκρο με το GND. Πρόσοχή το pin πρέπει να ρυθμιστεί σαν INPUT_PULLUP. 

Μην ανακαλύψεις τον τροχό ξανά. Χρησιμοποίησε το ESP home και όλα θα γίνουν εύκολα.

Δες και εδώ: https://esphome.io/components/binary_sensor/gpio.html

 

Ναι τώρα που βρήκα τι πρεπει να κάνω (ευχαριστώ) έχω άλλο θέμα. Είχα περάσει με το esphome 1 esp32 που δουλεύει κανονικά. Τώρα που πάω να συνδέσω το d1 mini δεν το βλέπει. δοκιμάζω και με ένα esp32 που έχω καινούργιο ουτε αυτό το βλέπει...

Τι να φταίει, τι να φταίει.. Μια φορά να ξεκινήσει κάτι και να πάει σωστά από την αρχή μέχρι το τέλος δεν παίζει... :)

 

edit: έλειπαν οι drivers των win10.

https://cdn.sparkfun.com/assets/learn_tutorials/5/9/7/Windows-CH340-Driver.zip

συνδέθηκε τελικά και δουλεύει! 

image.png.6b2f70395c0c0270caf9cbf5c8d984a5.png

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2021 στις 6:33 ΠΜ, liakjim είπε

Τώρα κατάλαβα από πού μου έστειλε την εξίσωση ο @than2031995

😋

Ηθικό δίδαγμα : να κοιτάω τα blueprints πρώτα πριν φάω ένα απόγευμα. 😅

Ναι, είναι το ίδιο πράγμα.

Το μόνο που έχω είναι ένα ενδεικτικό που αλλάζει χρώμα. Πράσινο αν η διαφορά είναι πάνω απ'το μηδέν, άρα αεριζω ή κόκκινο όταν όχι οπότε δεν αεριζω (μη φέρουμε υγρασία μέσα!).

Βλέπω στο blueprint έχει βάλει σαν default threshold το 1.1.

Αναρωτιέμαι από πού το έχει πάρει. Θα ρωτήσω.

Fyi, μόλις είδα ότι υπάρχει και αυτό το σχετικό builtin integration: Mold Indicator 

Λίγο διαφορετική λογική από τα υπόλοιπα. Αντί να συγκρίνει εσωτερική με εξωτερική απόλυτη υγρασία, χρησιμοποιεί μόνο την εσωτερική σχετική υγρασία σε συνδυασμό με τη διαφορά εσωτερικής και εξωτερικής θερμοκρασίας, και μαζί με ένα calibration factor που πρέπει να υπολογίσει κανείς με βάση το πιο ψυχρό σημείο (κοντά στα παράθυρα, έχει μία φόρμουλα στις οδηγίες). 

Ουσιαστικά υπολογίζει προσεγγιστικά τη σχετική υγρασία στο πιο ψυχρό σημείο (παράθυρο/τοίχος) και όταν αυτή ξεπερνάει το 70% θεωρείται ότι είναι πιθανόν να εμφανιστεί υγρασία στους τοίχους οπότε χρειάζεται εξαερισμός.

Σχετική συζήτηση για το calibration factor εδώ: https://community.home-assistant.io/t/need-help-with-mold-indicator-sensor/152950/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2021 στις 11:47 ΜΜ, liakjim είπε

έχω πλέον αυτό που χρειάζομαι και στο τέλος τους αφαιρώ για να ξέρω αν θα πρέπει να αερίσω το σπίτι!

liak το έχεις τσεκάρει καθολου τον σενσορα? είναι πρωι αυτές είναι οι θεμροκρασίες που διαβάζει και δίνει 1,16. Από ένστικτο για παράδειγμα αν χρειαζόνταν να αερίσω θα το έκανα αργότερα.. σου κάνουν λογικές οι τιμές? 

image.png.4476eb0b26cae1cfdfe913ebbaec155c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, userAnon είπε

liak το έχεις τσεκάρει καθολου τον σενσορα? είναι πρωι αυτές είναι οι θεμροκρασίες που διαβάζει και δίνει 1,16. Από ένστικτο για παράδειγμα αν χρειαζόνταν να αερίσω θα το έκανα αργότερα.. σου κάνουν λογικές οι τιμές? 

image.png.4476eb0b26cae1cfdfe913ebbaec155c.png

Για αυτό υπάρχει ο αισθητήρας, για να μη βασιζόμαστε στο ένστικτο.

Θα πρέπει να διαβάσεις για απόλυτη υγρασία,σχετική υγρασία, σημείο δρόσου και ψυχρομετρικά διαγράμματα.

6180290d8b4776a37c31cc34735ab54b.png

https://repository.kallipos.gr/bitstream/11419/76/1/02_chapter_14.pdf

Με λίγα λόγια.

Απόλυτη υγρασία είναι η ποσότητα των υδρατμών στο αέριο μείγμα σε κιλά ανά όγκο.

Σχετική υγρασία είναι η ικανότητα του αέρα να διαλύει υδρατμούς στη δεδομένη θερμοκρασία και πίεση και είναι ο λόγος της απόλυτης υγρασίας διά τη μέγιστη πριν τον κορεσμό.

Σημείο δρόσου είναι η θερμοκρασία όπου το μείγμα αέρα αδυνατεί να διαλύει άλλους υδρατμούς και έχεις υγροποίηση.

Αν δεις ένα ψυχρομετρικό διάγραμμα, θα μπορέσεις να υπολογίσεις πόση σχετική υγρασία έχει ο αέρας.

Η ικανότητα του αέρα να διαλύει υδρατμούς πέφτει (και μάλιστα όχι γραμμικά) με τη μείωση της θερμοκρασίας του.

Δλδ ένας αέρας στους 4C και 95% σχετική υγρασία, περιέχει λιγότερη ποσότητα υδρατμών από τους 25C και 50% υγρασία.

Για αυτό συνήθως τον χειμώνα είναι καλό να αερίζουμε και ας στάζουν όλα έξω.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μήνα! 

για όσους ενδιαφέρονται να αγοράσουν προιόντα shelly μέχρι τις 08/10 τρέχουν promo έκπτωσης 10% με κωδικό HomeAssistant10

είχα υπόψιν μου να πάρω 2-3 πραγματάκια και μόλις έκανα την αγορά - δίνουν και ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι δώρο..

Shelly has a "Thank you" discount code (valid til 08.Oct.2021) - Hardware - Home Assistant Community (home-assistant.io)

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερωτηση,

θέλω να φτιάξω ενα entity τυπου Winter/Summer mode έτσι ώστε οταν το γυριζω στο winter οι ιδιοι αυτοματισμοι να κανουν κάποια πράγματακα διαφορετικά. Πχ οταν ξυπναω χειμωνα να αναβει ζεστη ενω καλοκαιρι να μην αναβει τιποτα.

Θελω ομως οτνα κανω restart να κρατατει την τελευταια τιμη που του εχω δωσει και να μην πηγαινει σε καποια default. Επισης θα βολευε να φαινεται στο GUI και να μπορω να την αλλαξω με ενα πάτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Ερωτηση,

θέλω να φτιάξω ενα entity τυπου Winter/Summer mode έτσι ώστε οταν το γυριζω στο winter οι ιδιοι αυτοματισμοι να κανουν κάποια πράγματακα διαφορετικά. Πχ οταν ξυπναω χειμωνα να αναβει ζεστη ενω καλοκαιρι να μην αναβει τιποτα.

Θελω ομως οτνα κανω restart να κρατατει την τελευταια τιμη που του εχω δωσει και να μην πηγαινει σε καποια default. Επισης θα βολευε να φαινεται στο GUI και να μπορω να την αλλαξω με ενα πάτημα

Γιατί δεν το κάνεις με κριτήριο εξωτερικής θερμοκρασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί δεν το κάνεις με κριτήριο εξωτερικής θερμοκρασίας;

Γιατι μεσα με εξω εχει διαφορα οπως επισης το πως νοιωθω με το τι λεει το θερμομετρο (το οποιο τον παιζει με την συδνεση τελευταια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Ερωτηση,

θέλω να φτιάξω ενα entity τυπου Winter/Summer mode έτσι ώστε οταν το γυριζω στο winter οι ιδιοι αυτοματισμοι να κανουν κάποια πράγματακα διαφορετικά. Πχ οταν ξυπναω χειμωνα να αναβει ζεστη ενω καλοκαιρι να μην αναβει τιποτα.

Θελω ομως οτνα κανω restart να κρατατει την τελευταια τιμη που του εχω δωσει και να μην πηγαινει σε καποια default. Επισης θα βολευε να φαινεται στο GUI και να μπορω να την αλλαξω με ενα πάτημα

Με ένα boolean (ή dropdown) input helper είσαι εντάξει. Κρατάει την τιμή στο restart, και την αλλάζεις εύκολα στο gui.

Τώρα πως θα την αλλάζεις το αποφασίζεις εσύ. Χειροκίνητα, βάσει ημερομηνίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Γιατι μεσα με εξω εχει διαφορα οπως επισης το πως νοιωθω με το τι λεει το θερμομετρο (το οποιο τον παιζει με την συδνεση τελευταια)

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς στο πρώτο σκέλος. Στο δεύτερο, πάρε από κάπου αλλού δεδομένα καιρού.

Στην τελική φτιάξε έναν διαφορικο σενσορ Tin-Tout όπου όταν η διαφορά είναι πχ μεγαλύτερη από 5C ή κάτι άλλο και ταυτόχρονα εσωτερική κάτω από πχ 20 άναψε καλοριφέρ ή αικοντισιονερ σε θερμό με rmmini ή αν έχεις συμβατό πχ midea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς στο πρώτο σκέλος. Στο δεύτερο, πάρε από κάπου αλλού δεδομένα καιρού.

Στην τελική φτιάξε έναν διαφορικο σενσορ Tin-Tout όπου όταν η διαφορά είναι πχ μεγαλύτερη από 5C ή κάτι άλλο και ταυτόχρονα εσωτερική κάτω από πχ 20 άναψε καλοριφέρ ή αικοντισιονερ σε θερμό με rmmini ή αν έχεις συμβατό πχ midea.

Οτι οταν εξω μπορει να λεει 30 βαθμους και να σκας δεν συμβαινει το ιδιο μεσα σπιτι οποτε και ειναι περιττο . Δηλαδη φαντασου οτι κλιματιστικο δουλεψα ελαχιστα φετος το καλοκαιρι και αυτο στις πολλες ζεστες.

 

9 λεπτά πριν, GP είπε

Με ένα boolean (ή dropdown) input helper είσαι εντάξει. Κρατάει την τιμή στο restart, και την αλλάζεις εύκολα στο gui.

Τώρα πως θα την αλλάζεις το αποφασίζεις εσύ. Χειροκίνητα, βάσει ημερομηνίας;

χειροκινητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφτιαξα κάποιους αυτοματισμούς για τον θερμοσίφωνα:

986d31cfbeb3a282fb151f1e8f57d40f.png

Το 1ο ενεργοποιεί αυτοματισμό αντίστροφης μέτρησης με λεπτά της ώρα που παίρνει από το slider και λέει το εξής:

όταν ανοίξει το θερμοσίφωνα, μέτρα Χ λεπτά και κλείσε.

Το timer μετράει πόσος χρόνος μένει.

Τα boiler on και off , είναι αυτοματισμοί εκκίνησης και κράτησης με ώρες που παίρνει από τα 2 timers στο τέλος.

Και εννοείται παίρνω και telegram ειδοποιήσεις.

f53829efe56d7beb532c83888e919268.png

Κώδικας

- id: '1630232555536'
  alias: Boiler on
  description: ''
  trigger:
  - platform: time
    at: input_datetime.boiler_on
  condition: []
  action:
  - service: switch.turn_on
    target:
      entity_id: switch.sonoff_1000f00b1a
  mode: single
- id: '1630238420388'
  alias: Boiler off
  description: ''
  trigger:
  - platform: time
    at: input_datetime.boiler_off
  condition: []
  action:
  - service: switch.turn_off
    target:
      entity_id: switch.sonoff_1000f00b1a
  mode: single
- id: '1630239536013'
  alias: Telegram boiler on
  description: ''
  trigger:
  - platform: state
    entity_id: switch.sonoff_1000f00b1a
    from: 'off'
    to: 'on'
    for: '1'
  condition: []
  action:
  - service: telegram_bot.send_message
    data:
      message: Boiler is on
  mode: single
- id: '1630239609147'
  alias: Telegram boiler off
  description: ''
  trigger:
  - platform: state
    entity_id: switch.sonoff_1000f00b1a
    from: 'on'
    to: 'off'
    for: '1'
  condition: []
  action:
  - service: telegram_bot.send_message
    data:
      message: Boiler is off
  mode: single
- id: '1633768485508'
  alias: Boiler on timer
  description: ''
  trigger:
  - platform: state
    entity_id: switch.sonoff_1000f00b1a
    to: 'on'
  condition: []
  action:
  - delay:
      minutes: '{{ states(''input_number.boiler_counter'')| int}}'
  - service: switch.turn_off
    target:
      entity_id: switch.sonoff_1000f00b1a
  mode: single
- id: '1633805451502'
  alias: Boiler time left
  description: ''
  trigger:
  - platform: state
    entity_id: switch.sonoff_1000f00b1a
    to: 'on'
    from: 'off'
  condition:
  - condition: state
    entity_id: automation.boiler_on_duplicate
    state: 'on'
  action:
  - service: timer.start
    data:
      duration: 00:{{states('input_number.boiler_counter')|int}}:00
    target:
      entity_id: timer.timer
  mode: single

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, AgMa είπε

Άσχετο αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει τι κάνει το mode στον κώδικα...

https://www.home-assistant.io/docs/automation/modes/

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...