Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/10/2021 στις 12:57 ΜΜ, Spect~ είπε

Ερωτηση,

θέλω να φτιάξω ενα entity τυπου Winter/Summer mode έτσι ώστε οταν το γυριζω στο winter οι ιδιοι αυτοματισμοι να κανουν κάποια πράγματακα διαφορετικά. Πχ οταν ξυπναω χειμωνα να αναβει ζεστη ενω καλοκαιρι να μην αναβει τιποτα.

Θελω ομως οτνα κανω restart να κρατατει την τελευταια τιμη που του εχω δωσει και να μην πηγαινει σε καποια default. Επισης θα βολευε να φαινεται στο GUI και να μπορω να την αλλαξω με ενα πάτημα

https://www.home-assistant.io/integrations/season/  (για αυτόματο υπολογισμό)

type: astronomical  (αλλαγή εποχής με βάση τις ισημερίες, δλδ ο χειμώνας ξεκινάει 21/22 Δεκεμβρίου)

type: meteorological (αλλαγή εποχής ημερολογιακά, δλδ ο χειμώνας ξεκινάει 1η Δεκεμβρίου)

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε conditions/choose actions σε αυτοματισμούς (autumn/winter/spring/summer - all lowercase)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
4 ώρες πριν, liaskt είπε

https://www.home-assistant.io/integrations/season/  (για αυτόματο υπολογισμό)

type: astronomical  (αλλαγή εποχής με βάση τις ισημερίες, δλδ ο χειμώνας ξεκινάει 21/22 Δεκεμβρίου)

type: meteorological (αλλαγή εποχής ημερολογιακά, δλδ ο χειμώνας ξεκινάει 1η Δεκεμβρίου)

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε conditions/choose actions σε αυτοματισμούς (autumn/winter/spring/summer - all lowercase)

Ξερεις οτι αν περιμενω να παει 1η Δεκεμβρη για να γυρισω στο χειμερινο μοτιβο θα χω ψωλιασει ε; :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει λύση στο παρακάτω αλλά είπα να ρωτήσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις..

Λοιπόν στο σπίτι υπήρχε προεγκατάσταση συναγερμού (όλα ενσύρματα). Είναι κατασκευή 2019.

Εδώ και 2 εβδομάδες τα 2 διπλά (επάλληλα) παράθυρα στο σαλόνι τα οποία είναι μια ζώνη δείχνουν μόνιμα ανοιχτά. Έχει έρθει ο τεχνικός που έκανε την εγκατάστασημ αφαιρέσαμε τις 4 παγίδες και κλείσαμε τα καλώδια. τίποτα.

τσεκάραμε την σύνδεση στο κουτί συναγερμού, τίποτα.

Μου λέει ότι είναι  πιθανό κάπου να έχει μπει υγρασία, διαβρώθηκε κάποιο καλώδιο κλπ και το εκδήλωσε τώρα. Το πρόβλημα είναι ότι θεωρητικά θα πρέπει να ξηλώσω το μισό σπίτι κλπ που δεν λέει.

Ήρθε πριν λίγο και ο ηλεκτρολόγος του σπιτιου, που είχε κάνει και την προεγκατάσταση. Σχεδόν τα ίδια. Αυτός μου είπε ότι μπορεί και κάποια βίδα από τα ντουλάπια της κουζίνας να είχε πέσει κοντά σε ένα καλώδιο, και με συστολές διαστολές να το έκοψε.

Γενικά η μια λύση είναι να το αφήσω έτσι, άλλη είναι να βάλω ασύρματες παγίδες paradox με ότι κόστος αυτό συνεπάγεται, και ακόμα να βάλω παγίδες με d1mini κλπ να μπαίνει στο HA κλπ. 

Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να πιστέψω πόσο γκαντέμης είμαι και είπα να ρωτήσω μήπως έχετε καμία ιδέα τι αλλό θα μπορούσε να έχει πάει στραβά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, userAnon είπε

Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει λύση στο παρακάτω αλλά είπα να ρωτήσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις..

Λοιπόν στο σπίτι υπήρχε προεγκατάσταση συναγερμού (όλα ενσύρματα). Είναι κατασκευή 2019.

Εδώ και 2 εβδομάδες τα 2 διπλά (επάλληλα) παράθυρα στο σαλόνι τα οποία είναι μια ζώνη δείχνουν μόνιμα ανοιχτά. Έχει έρθει ο τεχνικός που έκανε την εγκατάστασημ αφαιρέσαμε τις 4 παγίδες και κλείσαμε τα καλώδια. τίποτα.

τσεκάραμε την σύνδεση στο κουτί συναγερμού, τίποτα.

Μου λέει ότι είναι  πιθανό κάπου να έχει μπει υγρασία, διαβρώθηκε κάποιο καλώδιο κλπ και το εκδήλωσε τώρα. Το πρόβλημα είναι ότι θεωρητικά θα πρέπει να ξηλώσω το μισό σπίτι κλπ που δεν λέει.

Ήρθε πριν λίγο και ο ηλεκτρολόγος του σπιτιου, που είχε κάνει και την προεγκατάσταση. Σχεδόν τα ίδια. Αυτός μου είπε ότι μπορεί και κάποια βίδα από τα ντουλάπια της κουζίνας να είχε πέσει κοντά σε ένα καλώδιο, και με συστολές διαστολές να το έκοψε.

Γενικά η μια λύση είναι να το αφήσω έτσι, άλλη είναι να βάλω ασύρματες παγίδες paradox με ότι κόστος αυτό συνεπάγεται, και ακόμα να βάλω παγίδες με d1mini κλπ να μπαίνει στο HA κλπ. 

Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να πιστέψω πόσο γκαντέμης είμαι και είπα να ρωτήσω μήπως έχετε καμία ιδέα τι αλλό θα μπορούσε να έχει πάει στραβά. 

Δεν γνωρίζω επί του θέματος, αλλά προσωπικά έχω ασύρματες επαφές στα παράθυρα γιατί δεν υπάρχουν κουτιά διακλάδωσης τριγύρω και δεν ήθελα να τα γεμίσω κανάλια. Κόστος 40€/τμχ. αλλά μένω στο νοίκι και το προτίμησα απ' την αρχή.

Αν δοκιμάσεις στην υπάρχουσα καλωδίωση να ανταλλάξεις τις επαφές; Των παραθύρων δηλαδή που δείχνουν ανοιχτά να τις βάλεις σε άλλο δωμάτιο που λειτουργεί κανονικά και το αντίθετο.

Επεξ/σία από AgMa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AgMa είπε

Αν δοκιμάσεις στην υπάρχουσα καλωδίωση να ανταλλάξεις τις επαφές; Των παραθύρων δηλαδή που δείχνουν ανοιχτά να τις βάλεις σε άλλο δωμάτιο που λειτουργεί κανονικά και το αντίθετο.

Δεν είναι αυτό γιατί είπε ότι βγάλανε τελείως τις παγίδες και ένωσαν τα καλώδια στην άκρη και πάλι τίποτα.

Να υποθέσω δοκιμάσατε και απλά να μετρήσετε με ένα πολύμετρο στις δύο άκρες; Τα καλώδια δεν περνάνε από κανένα κουτί στο τοίχο; Μήπως βλέπατε αν μέχρι κάποια χ απόσταση είναι ΟΚ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, than2031995 είπε

Να υποθέσω δοκιμάσατε και απλά να μετρήσετε με ένα πολύμετρο στις δύο άκρες; Τα καλώδια δεν περνάνε από κανένα κουτί στο τοίχο; Μήπως βλέπατε αν μέχρι κάποια χ απόσταση είναι ΟΚ;

ναι ρε γμτ. το δοκιμάσαμε με πολύμετρο. τα καλώδια περνάνε από κουτί αλλά το μεγαλύτερο μέρος της καλωδίωσης είναι πίσω από ντουλάπια κουζίνας όπου αντι για πλακάκι έχει βαμμενο γυαλί.. και να δούμε ότι υπάρχει πρόβλημα δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα.

γκαντεμιά θα το πω... αλλά είναι το μόνο ενσύρματο που έχω.. το πιο πιθανό είναι να βάλω ασύρματες aqara επαφες ιδανικά στην μέση κάθε επάλληλου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

ναι ρε γμτ. το δοκιμάσαμε με πολύμετρο. τα καλώδια περνάνε από κουτί αλλά το μεγαλύτερο μέρος της καλωδίωσης είναι πίσω από ντουλάπια κουζίνας όπου αντι για πλακάκι έχει βαμμενο γυαλί.. και να δούμε ότι υπάρχει πρόβλημα δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα.

γκαντεμιά θα το πω... αλλά είναι το μόνο ενσύρματο που έχω.. το πιο πιθανό είναι να βάλω ασύρματες aqara επαφες ιδανικά στην μέση κάθε επάλληλου. 

 

εκνευριστικό όντως. Τα καλώδια δεν είναι μέσα σε σωλήνα. Αν έδενες νέο καλώδιο στην άκρη του παλιού και προσπαθούσες να τραβήξεις καινούργιο; Βέβαια αν όντως υπάρχει βίδα ή κάτι τέτοιο ενδιάμεσα θα είναι θέμα. 

Η άλλη λύση είναι αυτή ναι. Έχεις ήδη zigbee δίκτυο τουλάχιστον; Το κακό είναι ότι δεν θα μπορείς να προσθέσεις αυτές τις επαφές στον κανονικό συναγερμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, than2031995 είπε

εκνευριστικό όντως. Τα καλώδια δεν είναι μέσα σε σωλήνα. Αν έδενες νέο καλώδιο στην άκρη του παλιού και προσπαθούσες να τραβήξεις καινούργιο; Βέβαια αν όντως υπάρχει βίδα ή κάτι τέτοιο ενδιάμεσα θα είναι θέμα. 

Η άλλη λύση είναι αυτή ναι. Έχεις ήδη zigbee δίκτυο τουλάχιστον; Το κακό είναι ότι δεν θα μπορείς να προσθέσεις αυτές τις επαφές στον κανονικό συναγερμό

ναι η αλήθεια είναι ότι εχω σπαστεί πάρα πολύ. 2 χρονών σπίτι.. 

ναι έχω zigbee και τις επαφές. απλά περιμένω μήπως και φτιάξει μόνο του :)

βασικά δεν είναι τόσο πρόβλημα γιατί απέξω έχω και κουρτίνες και στην τελική μόλις μπουν θα χτυπήσει το ρανταρ της κουζίνας ή του σαλονιου.. απλά έχω σπαστεί πάρα πολύ..

* νομίζω επίσης ότι υπάρχει μικρή πιθάνοτητα να μπορώ να ενεργοποιήσω και την σειρήνα με τις zigbee επαφές αλλά πρέπει να το ψάξω λίγο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ενημέρωση για αυτο που έψαχνα,

τελικα εφτιαξα ενα dummy switch που αλλάζει ενα input boolean απο on σε off. Κρατάει την τιμη σε περίπτωση restart του ΗΑ. Το εχω βάλει με custom button-card οποτε φαίνεται μονο εικονιδιο χιονονιφαδας για χειμωνα και ηλιου για καλοκαιρι.

ΣΤο node red απλα κανω έλεγχο της κατάστασης με το κλασσικο node και ολα δουλευουν ρολοι! :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

τελικα εφτιαξα ενα dummy switch που αλλάζει ενα input boolean απο on σε off. Κρατάει την τιμη σε περίπτωση restart του ΗΑ. Το εχω βάλει με custom button-card οποτε φαίνεται μονο εικονιδιο χιονονιφαδας για χειμωνα και ηλιου για καλοκαιρι.

άρα για να επιβεβαιώσω έχεις βάλει το input boolean ως condition (αν ήταν σε yaml) στους αυτοματισμούς που σε ενδιαφέρουν. σωστά?

η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αυτοματισμούς που χρειάζονται ρυθμιση για να δουλέψουν τον χειμώνα ή το καλοκαίρι (αν δεν βαριέσαι δώσε 1-2 παραδειγματα) γιατί αυτό με τα κλιματιστικά που λες παραπάνω δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να ανάψουν τον καλοκαίρι όταν έχεις χειμερινές ρυθμίσεις.

 

κάπου που θέλω να χρησιμοποιήσω input boolean όπως το λες είναι σχετικά με vacation mode, όταν λείπουμε για πολλές ημέρες ή όχι από το σπίτι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
43 λεπτά πριν, userAnon είπε

άρα για να επιβεβαιώσω έχεις βάλει το input boolean ως condition (αν ήταν σε yaml) στους αυτοματισμούς που σε ενδιαφέρουν. σωστά?

η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αυτοματισμούς που χρειάζονται ρυθμιση για να δουλέψουν τον χειμώνα ή το καλοκαίρι (αν δεν βαριέσαι δώσε 1-2 παραδειγματα) γιατί αυτό με τα κλιματιστικά που λες παραπάνω δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να ανάψουν τον καλοκαίρι όταν έχεις χειμερινές ρυθμίσεις.

 

κάπου που θέλω να χρησιμοποιήσω input boolean όπως το λες είναι σχετικά με vacation mode, όταν λείπουμε για πολλές ημέρες ή όχι από το σπίτι

 

Spoiler

 

Εχω τον κωδικα απο πανω που μεσω button card μπορω να το αλλαξω απο on σε off με ενα κουμπι στο frontend.

Τωρα στο πρακτικο κομματι. 

Για παραδειγμα εχω φτιαξει ενα αυτοματισμο για το πρωι που ξυπναω το οποιο κανει τα εξης:

  1. 20 λεπτα πριν το ξυπνητηρι μου κοιταει αν ειναι σε χειμερινο ή καλοκαιρινο mode αν ειναι στο καλοκαιρινο τοτε
    • αναβει το θερμοσιφωνο για λιγο για να υπαρχει ζεστο νερο
  2.  αν ειναι σε χειμερινο mode τοτε
    • αναβει το θερμοσιφωνο αλλα αναβει και το κλιματιστικο στη ζεστη ωστε να ζεστανει ο χωρος κατι το οποιο το καλαοκαιρι δεν χρειαζεται
  3. οταν ερθει η ωρα που θα χτυπησει το ξυπνητηρι τοτε παλι κοιταει αν ειναι καλοκαιρι ή χειμωνας οπου στην περιπτωση του χειμωνα αναβει ενα συγκεκριμενο φως για να βλεπω χωρις να ξυπναω το κοριτσι μιας και εξω ειναι σκοταδι ανω στην περιπτωση του καλοκαιριου δεν αναβει τιποτα γιατι εχει ηδη φως απεξω. (ξερω οτι θα μπορουσε να γινει με αισθητηρα φωτος αλλα ειναι περιττο μπερδεμα
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σ όλους. Σ ένα ESP8266 με Tasmota έβαλα ένα radar HC-SR04, έχω ορίσει 1 relay και μία είσοδο στο Α0. Έχω ενεργοποιήσει το MQTT να ενημερώνει το Home Assistant. To HC-SR04 και την Α0 τα βλέπει σαν sensor και ενημερώνει το ΗΑ κάθε λεπτό. Το πρόβλημα είναι στο relay το οποίο δίνει ένδειξη ΜΟΝΟ σε κάθε αλλαγή κατάστασης. Υπάρχει τρόπος να δίνει κι αυτό την κατάσταση του (on - off) κάθε λεπτό; Ευχαριστώ

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα σ όλους. Σ ένα ESP8266 με Tasmota έβαλα ένα radar HC-SR04, έχω ορίσει 1 relay και μία είσοδο στο Α0. Έχω ενεργοποιήσει το MQTT να ενημερώνει το Home Assistant. To HC-SR04 και την Α0 τα βλέπει σαν sensor και ενημερώνει το ΗΑ κάθε λεπτό. Το πρόβλημα είναι στο relay το οποίο δίνει ένδειξη ΜΟΝΟ σε κάθε αλλαγή κατάστασης. Υπάρχει τρόπος να δίνει κι αυτό την κατάσταση του (on - off) κάθε λεπτό; Ευχαριστώ

Ριξε μια ματια εδω

https://github.com/NorthernMan54/homebridge-tasmota/issues/10

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Ενδιαφέρων έχει το SetOption59. Θα το δοκιμάσω στο Tasmota αλλά και σε συνδυασμό με node red. Θα επανέλθω με αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2021 στις 8:58 ΠΜ, Spect~ είπε

SetOption59 1

και στο configuration.yaml

- platform: mqtt

    name: "POWER2"

    state_topic: "tasmota/tele/STATE"

    value_template: "{{ value_json.POWER2 }}"

    availability_topic: "tasmora/tele/LWT"

    payload_not_available: "Offline"

    payload_available: "Online"

    json_attributes_topic: "tasmota/tele/STATE"

    qos: 1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...