Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
7 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

nod.jpg.4099480d705a56b550bcf6f310c4d033.jpg

Αν και δεν ειμαι ειδικος νομίζω οτι μπορεις να καταργήσεις τα 2 function και να φευγεις απευθειας το msg απο τα 2 node τα αρχικα. Επισης απο το 1ο θες να στελνεις μονο οταν ειναι On το αλλο δεν σε απασχολει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν και δεν ειμαι ειδικος νομίζω οτι μπορεις να καταργήσεις τα 2 function και να φευγεις απευθειας το msg απο τα 2 node τα αρχικα. Επισης απο το 1ο θες να στελνεις μονο οταν ειναι On το αλλο δεν σε απασχολει

Ευχαριστώ. Θα κάτω τα πειράματα μου και θα επανέλθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα. Για πρώτη δουλειά στο NODE RED δείξτε επιείκεια. Το σίγουρο είναι ότι δουλεύει ακριβώς όπως το θέλω.  

node.png

Αφού δουλεύει δεν το αλλάζεις. Το κακό είναι ότι αφού εξοικιωθείς λίγο με το Node red, θα θέλεις να το απλοποιήσεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα. Για πρώτη δουλειά στο NODE RED δείξτε επιείκεια. Το σίγουρο είναι ότι δουλεύει ακριβώς όπως το θέλω.  

node.png

Τι κάνει όλο αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Τι κάνει όλο αυτό; 

 

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σίγουρα καθυστερεί την άνοια 😅

Καλησπέρα. Σ ένα ESP8266 έχω ορίσει ένα HC-SR04 (ελέγχει το ύψος σε μια δεξαμενή νερού), έχω μια ηλεκτροβάνα νερού και έχω ορίσει και δυο Relay (για άνοιγμα της ηλεκτροβάνας και για έλεγχο της τροφοδοσίας της). Επίσης έχω ένα εξωτερικό relay 12v με το οποίο ελέγχω δυο εισόδους τροφοδοσίας. Μία από 220 σε 12V και μία 12V από μικρό ups (όταν γίνει διακοπή στα 220 να πάρει από το ups). Σκέφτηκα να κάνω τον όλο αυτοματισμό σε Node red (πρώτη φορά ασχολούμαι μ αυτό).
Έτσι όταν η απόσταση είναι μικρότερη από 35cm και ο διακόπτης είναι ΟΝ κλείνει την ηλεκτροβάνα και σταματά το νερό. Με καθυστέρηση 2 λεπτών κλείνω και το “-“ για να μην υπάρχει τροφοδοσία στην γραμμή. 
Όταν η απόσταση είναι μεγαλύτερη από 38 cm και ο διακόπτης είναι OFF ανοίγει η ηλεκτροβάνα.
Όταν γίνει διακοπή 220v και η βάνα είναι ανοικτή να την κλείσει (για προστασία).
Δεν γνωρίζω αν το παραπάνω “καθυστερεί την άνοιαεσείς το κρίνετε που γνωρίζετε και κάτι παραπάνω απ’ εμένα. 
Ευχαριστώ  
Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Δεν γνωρίζω αν το παραπάνω “καθυστερεί την άνοιαεσείς το κρίνετε που γνωρίζετε και κάτι παραπάνω απ’ εμένα.


Ευχαριστώ  

Καλοπροαίρετο σχόλιο μιας και ένας τρόπος για να αποφύγει κάποιος ή έστω να τα καθυστερήσει είναι η εξάσκηση του εγκεφάλου και αυτό σίγουρα δείχνει ότι έχει προέλθει από σπαζοκεφαλιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim ή όποιος άλλος γνωρίζει

επειδή έχω ενα θέμα με την υγρασία σε ένα αποθηκάκι (laundry 4τμ) βρήκα αυτό μήπως και μας βοηθήσει

dolezsa/thermal_comfort: Thermal Comfort sensor for HA (absolute humidity, heat index, dew point, thermal perception) (github.com)

βγάζει τους παρακάτω σενσορες (ανα δωμάτιο)

image.png.86d5a7d552e840007985767be1551e3a.png

κάποιος που έχει ποστάρει τα παρακάτω διαγράμματα λέει 

As an example, I can now see when the laundry is dry in the laundry room, and when I can put on a new wash:

image.png.5ed014bb4245c0d7d29b83902ada914d.png

 

Τα νούμερα είναι δικά μου. Καταλαβαίνεις να μου πει τι σημαίνει (γιατί εγώ δεν...)

Δηλαδή πότε είναι καλά και πότε όχι../

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

@liakjim ή όποιος άλλος γνωρίζει

επειδή έχω ενα θέμα με την υγρασία σε ένα αποθηκάκι (laundry 4τμ) βρήκα αυτό μήπως και μας βοηθήσει

dolezsa/thermal_comfort: Thermal Comfort sensor for HA (absolute humidity, heat index, dew point, thermal perception) (github.com)

βγάζει τους παρακάτω σενσορες (ανα δωμάτιο)

image.png.86d5a7d552e840007985767be1551e3a.png

κάποιος που έχει ποστάρει τα παρακάτω διαγράμματα λέει 

As an example, I can now see when the laundry is dry in the laundry room, and when I can put on a new wash:

image.png.5ed014bb4245c0d7d29b83902ada914d.png

 

Τα νούμερα είναι δικά μου. Καταλαβαίνεις να μου πει τι σημαίνει (γιατί εγώ δεν...)

Δηλαδή πότε είναι καλά και πότε όχι../

 

Δεν νομίζω ότι βοηθάει η απόλυτη υγρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leuteris107 είπε

Καλησπέρα. Χρησιμοποιεί κάποιος την εφαρμογή Pushbullet ; Ευχαριστώ

την είχα, αλλά την έβγαλα πριν 6 μήνες περίπου. τι χρειάζεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2021 στις 2:08 ΜΜ, userAnon είπε

@liakjim ή όποιος άλλος γνωρίζει

επειδή έχω ενα θέμα με την υγρασία σε ένα αποθηκάκι (laundry 4τμ) βρήκα αυτό μήπως και μας βοηθήσει

dolezsa/thermal_comfort: Thermal Comfort sensor for HA (absolute humidity, heat index, dew point, thermal perception) (github.com)

βγάζει τους παρακάτω σενσορες (ανα δωμάτιο)

image.png.86d5a7d552e840007985767be1551e3a.png

κάποιος που έχει ποστάρει τα παρακάτω διαγράμματα λέει 

As an example, I can now see when the laundry is dry in the laundry room, and when I can put on a new wash:

image.png.5ed014bb4245c0d7d29b83902ada914d.png

 

Τα νούμερα είναι δικά μου. Καταλαβαίνεις να μου πει τι σημαίνει (γιατί εγώ δεν...)

Δηλαδή πότε είναι καλά και πότε όχι../

 

Νομίζω ότι ο liakjim τα γράφει πολύ ωραία εδώ: 

Κάνε τον κόπο να το διαβάσεις και θα καταλάβεις μόνος σου...

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nkarama είπε

Νομίζω ότι ο liakjim τα γράφει πολύ ωραία εδώ: 

Κάνε τον κόπο να το διαβάσεις και θα καταλάβεις μόνος σου...

 

 

Μόνο που όπου υπάρχει το "διαλύει" , πιο σωστά είναι "συγκρατεί" (που πάλι αυτό εννοώ δλδ ότι έχει τη δυνατότητα να απορροφήσει τους υδρατμούς ή ακόμα πιο σωστά το νερό σε αέρια φάση, πριν γίνει κορεσμένο το μείγμα).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

την είχα, αλλά την έβγαλα πριν 6 μήνες περίπου. τι χρειάζεσαι?

Θέλω στην διακοπή ρεύματος ή σε κάποιους αισθητήρες να παίρνω sms στο κινητό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...