Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια καλησπέρα.

έχω ένα home-assistant εγκατεστημένο και λειτουργικό για φωτισμούς, μπριζες κτλ - θα ήθελα να βάλω έναν αφυγραντήρα στο σπίτι που να μπορώ να τον διαχειρίζομαι απο αυτό (να βάλω και τίποτα αυτοματισμούς).

 

Έχετε κάποιο να προτείνετε μάρκα/μοντέλο που να είναι και καλός και να μπορώ να κάνω το παραπάνω?

ευχαριστώ πολύ!

 

υ.γ (έψαξα και πρίν ρωτήσω αλλα δεν είδα τα παιδιά που αναφέρονται σε παρόμοιο setup μοντέλα κτλ, οποτε ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν έχει αναφερθεί κατι αντίστοιχο παλιότερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, st4t1c είπε

παιδια καλησπέρα.

έχω ένα home-assistant εγκατεστημένο και λειτουργικό για φωτισμούς, μπριζες κτλ - θα ήθελα να βάλω έναν αφυγραντήρα στο σπίτι που να μπορώ να τον διαχειρίζομαι απο αυτό (να βάλω και τίποτα αυτοματισμούς).

 

Έχετε κάποιο να προτείνετε μάρκα/μοντέλο που να είναι και καλός και να μπορώ να κάνω το παραπάνω?

ευχαριστώ πολύ!

 

υ.γ (έψαξα και πρίν ρωτήσω αλλα δεν είδα τα παιδιά που αναφέρονται σε παρόμοιο setup μοντέλα κτλ, οποτε ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν έχει αναφερθεί κατι αντίστοιχο παλιότερα)

Με μια πολύ γρήγορη αναζήτηση, καθώς δεν χρησιμοποιώ ο ίδιος κάτι τέτοιο, βρήκα αυτό:

https://community.home-assistant.io/t/midea-dehumi-custom-component-midea-inventor-invmate-eva-ii-pro-wifi-dehumidifier/89638

Οπότε ένας τέτοιος θα "παίξει" σίγουρα:

https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi20L-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χθες ξαφνικά όλα μου τα sonoff έχασαν την σύνδεση με το ίντερνετ. Όχι πως με επηρέασε κάπου αφού παίζουν ακόμη local, απλά με νευριάζει που αναβοσβήνει το σήμα του WiFi. Παρόμοιο πρόβλημα; Έχουν θέμα με τον server;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AgMa είπε

Από χθες ξαφνικά όλα μου τα sonoff έχασαν την σύνδεση με το ίντερνετ. Όχι πως με επηρέασε κάπου αφού παίζουν ακόμη local, απλά με νευριάζει που αναβοσβήνει το σήμα του WiFi. Παρόμοιο πρόβλημα; Έχουν θέμα με τον server;

Μάλλον ναι, και σε εμένα έγινε το ίδιο και πρίν λίγο με ρώτησε ο αδερφός μου το ίδιο πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μένα έπαιζε και από το διαδίκτυο μέσω της εφαρμογής στο κινητό. Μόνον η ένδειξη του WiFi αναβόσβηνε, παρόλο που την έχω off σε όλα.

Επανήλθε η κανονική λειτουργία πριν από λίγο.

 

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2021 στις 9:54 ΜΜ, DioNiSis_000 είπε
Στις 15/12/2021 στις 10:09 ΜΜ, userAnon είπε

Θα ξανακοιτάξω τις επιλογές στο Bios κάτι τέτοιο που λες ήταν. Όλες οι ip είναι δηλωμένες στο ρουτερ, αποκλείεται να την παίρνει καποια άλλη συσκευή. Εξάλλου στην επανεκκίνηση δουλεύει κανονικά. Δεν το έχω κοιτάξει με ipconfig θα το κοιτάξω την επομενη φορά. Κάποιο bug πρέπει να είναι αλλά δεν βρίσκω τι πρέπει να κάνω για να το διορθώσω

επειδή γράφεις οτι είναι η ip δηλωμένη στο ρουτερ,

υπάρχει μια πιθανότητα, αν μετα τη διακοπή του ρεύματος το nuc κανει πιο γρήγορα boot απο το ρουτερ, να βλέπει οτι υπάρχει  συσκευή στην αλλη άκρη του καλωδίου ethernet αλλα να μην του δίνει ip και να κάνει fallback σε κάποια ip εκτός lan. Αν συμβαίνει κατι τέτοιο λογικά αν δοκιμάσεις να βγαλεις-βαλεις το ethernet αργότερα θα πάρει ip απο το ρουτερ.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις static ip στο nuc την ip που εχεις βαλει και στο ρουτερ ώστε να μην ξανασυμβεί.

Είχες δίκιο. Εβαλα static ip στο nuc και προχθες που είχαμε διακοπή ρεύματος όταν επανήλθε λειτούργησε κανονικά. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει περάσει κανείς το RasPlex σε raspberry;

Το πέρασα σε raspberry pi3B+ αλλά αδυνατεί να παίξει 4Κ βίντεο.
Με xbox παίζει μια χαρά οποιαδήποτε ανάλυση.
Μήπως το rasplex υποστηρίζει μέχρι 1080p ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα όμως ποιο είναι το παράδοξο...
Έχω ένα trailer ταινίας σε 4K στον plex server του raspberry bi 3B+ (raspbian buster)
και το αναπαράγει κανονικά στο plex app του xbox & στο plex app του imac.
Όταν όμως προσπαθώ να το αναπαράγω στο rasPlex του pi3B+ στην LG tv εκεί κολλά.
Ίσως προσπαθεί να κάνει transcoding απο 4K σε 1080p και παθαίνει freeze; Παρόλο που πρόκειται για local network και θα έπρεπε να κάνει direct play όπως κάνει για το xbox & imac;

Επίσης, σε άλλο 4k trailer δεν αναπαράγει πουθενά. Οπότε εκτός απο 4K παίζει ρόλο και το bitrate να μην είναι υψηλό (νομίζω όχι πάνω απο 8Mbps).

Ας με διορθώσει ή επιβεβαιώσει κάποιος.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους έχουν aqara αιθητήρες θερμοκρασίας με Deconz conbee2 υπάρχει η δυνατότητα να γίνει ρύθμιση των ενδείξεων σύμφωνα με το παρακάτω. Επειδή έχω 2 εξωτερικούς στις χαμηλές θερμοκρασίες δείχνουν τουλάχιστον 2-3 βαθμούς παραπάνω από ότι είνα στην πραγματικότητα και με αυτό ίσιωσαν.

Calibrating temperature sensors using the deCONZ service (bogdanbujdea.dev)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Έχουμε καμία πρόταση για smart διακόπτη εκτός από τους Shelly?

Επίσης δε ξέρω πως είναι οι πρίζες και οι διακόπτες σπίτι σας, αλλά εμένα πιάνουν στο κουτί με "γάντζο" δεξιά και αριστερά. Και το κουτί δεν έχει τρύπες για βίδες. Άρα αν θέλω να βάλω ένα διακόπτη που πιάνει με βίδες, πως σκατά το κάνω;;; Υπάρχει τρόπος ή θέλει πατέντα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

Έχουμε καμία πρόταση για smart διακόπτη εκτός από τους Shelly?

Επίσης δε ξέρω πως είναι οι πρίζες και οι διακόπτες σπίτι σας, αλλά εμένα πιάνουν στο κουτί με "γάντζο" δεξιά και αριστερά. Και το κουτί δεν έχει τρύπες για βίδες. Άρα αν θέλω να βάλω ένα διακόπτη που πιάνει με βίδες, πως σκατά το κάνω;;; Υπάρχει τρόπος ή θέλει πατέντα;

 

Κάτι τέτοιο έννοείς;

Blitzwolf® bw-ss8 tuya 800w rf wi-fi dual mode smart light touch wall switch 3 way app remote control voice control timing schedule glass touch panel work with amazon alexa and google assistant Sale - Banggood.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...