Προς το περιεχόμενο

Μάχη στα 1300cc


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, βρίσκομαι στην αναζήτηση αυτοκινήτου και μετά από πολλή ψάξιμο έχω καταλήξει στις εξής επιλογές: Suzuki Swift,  Mitsubishi Colt ( το τελευταίο), Toyota Yaris (προτιμώ το facelift), Ford Fiesta (titanium, trend) και τέλος το Mazda2. Ψάχνω για ένα αυτοκίνητο μέχρι 1350cc λόγω φορολογίας - οικονομίας μέχρι 5 χιλιάδες ευρώ, να είναι λίγο σβέλτο, ''καλό'' σε χώρους για την κατηγορία να μπορείς να κάνεις και ένα ταξιδάκι. Ακόμα θα ήθελα να είναι όσο γίνεται οικονομικό αλλά και εμφανίσιμο (πράγμα υποκειμενικό). Συγνώμη αν σας κούρασα, ναι το ξέρω ίσως ζητάω πολλά απλά θα ήθελα να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή. Περιμένω την γνώμη σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνηθως οταν ψαχνεις μεταχειρισμένο και με λιγα λεφτα, δεν εχεις επιλογες. Οτι σου αρεσει ελεγξε το σε δικο σου μηχανικο η σε καποιο spotmechanic spotawhell αν δεν εχεις.

 

Ζητας λιγο πολυ το καλυτερο αμαξι του ελληνα με 5 χιλιαρικα. Δεν γινεται απλα.

 

Καθε οχημα εχει και την συντήρηση του, τα ανταλλακτικα του και τις φθορες του.

 

Οσο αφορα αυτα που ανεφερες, ιδια κατηγορια, καπου κερδιζει το ενα πχ ford στησιμο αυτοκινητου και καπου χανει πχ mazda ποιοτητα, αλλα το 1ο ειναι φαρμακειο και το 2ο ειναι πιο οικονομικο σε ανταλλακτικα.

 

Μη ξεχνας οτι οι εταιριες ζουν και απο τα ανταλλακτικα για το εκαστοτε αυτοκινητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, d_gkal είπε

Καλύτερα να πας σε ένα από τα τρία πρώτα

Θα προτείνω yaris. Το όχημα είναι εγγύηση! 

Όχι ότι τα άλλα 2 είναι χάλια. 

Πραγματικά νομίζω ο,τι αυτό το αυτοκίνητο προσπαθεί να τα συνδυάσει όλα, όμως πιστεύω πως υστερεί λίγο σε εμφάνιση (εσωτερικό - εξωτερικό) τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα..

25 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Συνηθως οταν ψαχνεις μεταχειρισμένο και με λιγα λεφτα, δεν εχεις επιλογες. Οτι σου αρεσει ελεγξε το σε δικο σου μηχανικο η σε καποιο spotmechanic spotawhell αν δεν εχεις.

Ζητας λιγο πολυ το καλυτερο αμαξι του ελληνα με 5 χιλιαρικα. Δεν γινεται απλα.

Καθε οχημα εχει και την συντήρηση του, τα ανταλλακτικα του και τις φθορες του.

Οσο αφορα αυτα που ανεφερες, ιδια κατηγορια, καπου κερδιζει το ενα πχ ford στησιμο αυτοκινητου και καπου χανει πχ mazda ποιοτητα, αλλα το 1ο ειναι φαρμακειο και το 2ο ειναι πιο οικονομικο σε ανταλλακτικα.

Μη ξεχνας οτι οι εταιριες ζουν και απο τα ανταλλακτικα για το εκαστοτε αυτοκινητο.

Συμφωνώ, απλά δεν είναι πάντα ότι σου αρέσει γιατί εκτός από το περιτύλιγμα θα πρέπει να σε ενδιαφέρει και το εσωτερικό του προϊόντος. Στην προκειμένη περίσταση τα έξοδα συντήρησης, τα τέλη, η κατανάλωση, ανταλλακτικά, τα service και χίλια δυο άλλα πράγματα και όλα αυτά θα πρέπει να συνδυάζονται με τα γούστα σου.. ''χάος''. Νομίζω πάντως πως το Swift με γεμίζει ποιο πολύ σαν αυτοκίνητο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το mk2 diesel απ' τον Μάιο που μας πέρασε. 2011 1400 με 110 ευρώ τέλη. 45 λίτρα και βγάζει σε ανοιχτό δρόμο κοντά 800 χλμ. Σε πόλη άνετα 600-650. Ο λόγος που το επέλεξα είναι ο παρακάτω.

Στο οικογένιακο περιβάλλον υπάρχει το ίδιο, αλλά βενζίνη 1300 απ' το 2006. Πέρα απ' τα συνηθισμένα, ΔΕΝ έχει ζητήσει τίποτε άλλο! Μόνο καύσιμο! Χώροι στην καμπίνα ικανοποιητικοι. Άνετα 4 ατομα, με λιγο ζορι 5. Αποθηκευτικοί χώροι αρκετοί. 

Μη περιμενεις χωρο  στο Πορτ μπαγκαζ. Έτσι και αλλιώς πλασάρεται σαν αυτοκίνητο πολης

 

Το οδηγούσα πολύ καιρό καθημερινά, έκανα αρκετά χλμ. Τόσο σταθερό και υπάκουο "μικρό" δεν έχω οδηγήσει. 

 

Επιμένω ότι σε αυτά τα χρήματα πρέπει να πας σε yaris mk2

 

Επίσης το mk1 το έχουν 2 φίλοι. 3θυρο και 5θυρο. Όπως και στη 2η γενιά, μόνο καύσιμο θέλει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βρε μαγκες γουσταρω πολυ το  yaris ts mk1.Αλλα yaris 1.3 87ps mk2,  βρισκεται ενα κατω απο το μπαλκονι εδω και 10 χρονια και 100.000 χιλ.Μονο βενζινη και τιποτε αλλο.

 Το yaris 1.3 mk2 facelift,  εχει αλλο μοτερ, με 101 αλογα ,6αρι σασμαν και δισκοφρενα πισω.Τσεκαρε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω το Suzuki swift προ facelift ,ειναι μια χαρα αμάξι,δεν μου εχει βγαλει ακομα κατι περα απο αλλαγη λαδιων και σερβις οταν χρειαζεται.Τελη ειναι 95 ευρω νομιζω τα οποια ειναι λιγα.

 

Γενικως απο καταναλωση μικτο ειναι καπου στα 7.5lt /100km που πιστευω οτι για αμαξι τετοιο ειναι μια χαρα.

Επισης λογο του οτι εχει 92 ιππους δεν εχει θεμα και να το 'πατησεις' και λιγο παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου κανω νεα προταση που δεν υπαρχει μεχρι στιγμης,

honda jazz

κατσε και διαβασε τι παιζει και θα με θυμηθεις.

Πολυ μπροστα σε ολα απο τους ανταγωνιστες του.

Προκειται να το παρω μετα τις διακοπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το έχεις δει, πέρα από όσα αναφέρεις, ρίξε μια ματιά και στο Clio 1.2 TCE. 

Πρακτικά έχει όλα όσα θες και είδα πως κάμποσα παίζουν στα λεφτά που δίνεις. 

Σε μικρότερο υπάρχει και το Twingo με τον ίδιο κινητήρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Swift 2005-2010 βγάζουν όλα πρόβλημα στο σαζμαν και αρκετά συχνά και την μονάδα του abs .

 

Jazz κ από εμένα αλλά για μετά του 2008 θες 6500€ περίπου . 

Επεξ/σία από aGka8l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tornado είπε

εγω θα σου κανω νεα προταση που δεν υπαρχει μεχρι στιγμης,

honda jazz

κατσε και διαβασε τι παιζει και θα με θυμηθεις.

Πολυ μπροστα σε ολα απο τους ανταγωνιστες του.

Προκειται να το παρω μετα τις διακοπες.

Κατοχος Accord. Ανταλλακτικα θα ψωνιζεις απο Αγγλία.

Μεγάλη διαφορα με Ελλάδα.

Ο αντιπρόσωπος βάζει καπέλο και σε έχει γραμμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...