Προς το περιεχόμενο

Το Fortnite στο Android δε θα κυκλοφορήσει μέσω Play Store


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Μπήκες και εσύ να την πετάξεις έτσι; Το Fortnite είναι σκουπιδοπαίχνιδο, το αρέσκονται βέβαια αρκετά 13χρονα. Τα 30% προμήθεια που κρατάει είναι ανάλογα με αυτά που κρατάει και η Apple. Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν το βρίσκουν οι προγραμματιστές ελκυστικό και στις δύο πλατφόρμες. Ειδικά όταν η μία (βλέπε Apple) ζητάει ακόμα πιο πολλά για την εγγραφή.

Ενδεικτικά:

Η εγγραφή ως προγραμματιστής στο Play Store κοστίζει 25€ τον χρόνο ενώ στο AppStore 100€ τον χρόνο. (αν είσαι βέβαια εταιρία, ανεβαίνει και άλλο η ταρίφα)

Ας μη κοροιδευομαστε, εχει δικιο ο dali13gr. Η λεξη Apple ειναι taboo σε αυτο το φορουμ.

 

Παντως μ κανει εντυπωση η κινηση της Epic απο τη στιγμη που το fornite υπαρχει κανονικα στο App store και οπως πολυ καλα εθεσες η Apple δεν παει πισω στις χρεωσεις. Βεβαια δε ξερω ποσα κραταει απο τα in app purchases αλλα σιγουρα ειναι καπου τοσο γιατι για παραδειγμα τα packs στο Hearthstone κοστιζουν παραπανω απο οτι κοστιζουν στην desktop εφαρμογη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, DaemonLord92 είπε

Ας μη κοροιδευομαστε, εχει δικιο ο dali13gr. Η λεξη Apple ειναι taboo σε αυτο το φορουμ.

Παντως μ κανει εντυπωση η κινηση της Epic απο τη στιγμη που το fornite υπαρχει κανονικα στο App store και οπως πολυ καλα εθεσες η Apple δεν παει πισω στις χρεωσεις. Βεβαια δε ξερω ποσα κραταει απο τα in app purchases αλλα σιγουρα ειναι καπου τοσο γιατι για παραδειγμα τα packs στο Hearthstone κοστιζουν παραπανω απο οτι κοστιζουν στην desktop εφαρμογη 

Γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να το διαθέσει διαφορετικά στο iPhone. Στο Android μπορείς να το εγκαταστήσεις από έξω και αυτό προσπαθεί να εκμεταλλευτεί για να αποφύγει τις χρεώσεις του Play Store. Στο iPhone είναι μονόδρομος το AppStore. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GenesisX είπε

Εμας ως χρήστες μας ενδιαφέρει να υπάρχουν πολλές ανταγωνιστικες εταιρείες και χαμηλές προμήθειες.

Τσ παιχνίδια στο κινητό δύσκολα θα φτάσουν το επίπεδο των πραγματικών games. Προσωπικά έχω κατεβάσει πολλά και συνήθως τα βαριέμαι πολυ γρήγορα.

Τα πιο πολλά βασίζονται στον εθισμό και όχι σε σεναριο, γραφικά και gameplay.

Να προτεινω μερικα που να μην τα βαρεθεις και να πεις αυτα ειναι παιχνιδια για κινητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2018 στις 10:43 ΜΜ, DaemonLord92 είπε

1) Είναι παρεΐστικο οπότε άμα παίζεις με μερικούς φίλους γίνεται πιο διασκεδαστικό.

2)Είναι fast paced και ο κάθε γύρος δεν διαρκεί πολυ.

3)Είναι εύκολο να ξεκινήσεις να παίζεις καθώς το learning curve ειναι μικρό εώς ανύπαρκτο.

4)Είναι free to play.

5)Είναι της μόδας τα Battle Royale

Όπως και να έχει είναι θέμα γούστου. Το ότι δε σου αρέσει δε σημαίνει ότι είναι άσχημο παιχνίδι. Εμένα δε μ αρέσουν πχ τα racing games (Gran Turismo, Forza κ.ο.κ) αλλα δε βγαινω στα forum λέγοντας τι παπαρια ολκής είναι αυτά τα παιχνίδια :lol:

Προσωπικά παίζω fortnite που και που έτσι για να σκοτώσω λίγο την ώρα μου και το καταφέρνω μια χαρά. Όταν παίζω δε με φιλαράκια έχει απίστευτη φάση.

Κοίτα, παίζω όλα τα είδη παιχνιδιών από rpg, adventure μέχρι οτιδήποτε strategy-management τύπου (κααάποτε έπαιζα και counterstrike, unreal και quake). Το fortnite σαν πακέτο δεν μου αρέσει όμως. Πχ δεν είναι ωραίο το ότι δεν σε αφήνει να παραμετροποιήσεις τον χαρακτήρα σου ή το ότι έχει στοιχεία όπου «χτίζεις πράγματα» τα οποία όμως δεν νιώθεις ότι «καταφέρνεις» κάτι για απλά τελειώνει το ματς πολύ σύντομα. Δεν μου δίνει σαν παιχνίδι την αίσθηση της επίτευξης και της παραμετροποίησης.

Καταλαβαινω ότι για κάποιους είναι διασκεδαστικό λόγω παρέας αλλά το ίδιο θα ίσχυε για οποιοδήποτε game εφόσον το παίζεις με φίλους...και σε αυτό θέλω να καταλήξω...ότι είναι υπερεκτιμημένο και όταν παίζεις solo αποκαλύπτεται το ότι είναι ρηχό κι ανιαρό και απλώς έχει γίνει trend λόγω του ότι βγήκε σε μια φάση όπου το pubg απλώς σερνόταν λόγω κακού optimization και ξαφνικά έσκασε και πιο προσιτό που έτρεχε σε όλες τις πλατφόρμες και ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερο. Έπεσε και το marketing του αιώνα από youtubers και έδεσε το γλυκό.

Σημείωση: Το πρόβλημα μου δεν είναι με το αν περνάει ο παίκτης καλά αλλά με το ποσό υπερεκτιμημένο είναι το παιχνίδι αντικειμενικά. Και αν αναλογιστείς το ποσά βγάζει η εταιρία από αυτό χωρίς να έχει ρίξει πίσω στο game τπτ ουσιαστικό για να το βελτιώσει από gameplay άποψη, τότε ελπίζω να γίνεται καλύτερα αντιληπτός ο προβληματισμός μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, makridis είπε

Κοίτα, παίζω όλα τα είδη παιχνιδιών από rpg, adventure μέχρι οτιδήποτε strategy-management τύπου (κααάποτε έπαιζα και counterstrike, unreal και quake). Το fortnite σαν πακέτο δεν μου αρέσει όμως. Πχ δεν είναι ωραίο το ότι δεν σε αφήνει να παραμετροποιήσεις τον χαρακτήρα σου ή το ότι έχει στοιχεία όπου «χτίζεις πράγματα» τα οποία όμως δεν νιώθεις ότι «καταφέρνεις» κάτι για απλά τελειώνει το ματς πολύ σύντομα. Δεν μου δίνει σαν παιχνίδι την αίσθηση της επίτευξης και της παραμετροποίησης.

Καταλαβαινω ότι για κάποιους είναι διασκεδαστικό λόγω παρέας αλλά το ίδιο θα ίσχυε για οποιοδήποτε game εφόσον το παίζεις με φίλους...και σε αυτό θέλω να καταλήξω...ότι είναι υπερεκτιμημένο και όταν παίζεις solo αποκαλύπτεται το ότι είναι ρηχό κι ανιαρό και απλώς έχει γίνει trend λόγω του ότι βγήκε σε μια φάση όπου το pubg απλώς σερνόταν λόγω κακού optimization και ξαφνικά έσκασε και πιο προσιτό που έτρεχε σε όλες τις πλατφόρμες και ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερο. Έπεσε και το marketing του αιώνα από youtubers και έδεσε το γλυκό.

Σημείωση: Το πρόβλημα μου δεν είναι με το αν περνάει ο παίκτης καλά αλλά με το ποσό υπερεκτιμημένο είναι το παιχνίδι αντικειμενικά. Και αν αναλογιστείς το ποσά βγάζει η εταιρία από αυτό χωρίς να έχει ρίξει πίσω στο game τπτ ουσιαστικό για να το βελτιώσει από gameplay άποψη, τότε ελπίζω να γίνεται καλύτερα αντιληπτός ο προβληματισμός μου.

Η πλακα είναι ότι αυτα που δε σου αρέσουν είναι αυτα που αρέσουν σε μένα :lol: Ευτυχώς που δε μπορείς να παρεμετροποιήσεις το χαρακτήρα σου γιατί είμαι τόσο αναποφάσιστος που δε θα εμπαινα ποτε στο game. Οσον αφορά το όλο building mechanic εμένα μ αρέσει και μόλις πιάσεις το νόημα μπορείς να κάνεις παπάδες.

Σίγουρα είναι υπερεκτιμημένο σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Δεν είπα ποτέ ότι ειναι το απόλυτο παιχνίδι αλλά δεν είναι και για τα σκουπίδια. Πιστεύω όμως ότι πέτυχε για τον ίδιο λόγο που πέτυχε το LoL ενώ υπήρχε το Dota καθώς το LoL και το Fortnite εχουν ανυπαρκτο learning curve. Τώρα για το gameplay δε ξερω ποσο θα μπορουσε να βελτιωθει απο τη στιγμη που μιλαμε για ενα battle roayale. Το gameplay ως εχει εμένα με ικανοποιεί αλλά από την άλλη λόγω έλλειψης χρόνου δεν παιζω ιδιαιτερα πολύ και δεν ειμαι ο πιο απαιτητικος gamer.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...