Προς το περιεχόμενο

1η "σοβαρή" φωτογραφική μηχανή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φορουμ, πρώτο ποστ σχετικό με φωτογραφία που κάνω.

Ασχολούμαι χρόνια με την φωτογραφία, εντελώς ερασιτεχνικά, το κάνω για δική μου ευχαρίστηση και μόνο αλλά έχω Instagram πολλά χρόνια, και Flickr και ανεβάζω τοπία, ηλιοβασιλέματα, μου αρέσει ότι έχει να κάνει με τον ήλιο, το φεγγάρι, γενικα.

Πάω ταξίδι και γυρνάω με 4.000 φωτογραφίες πχ, είναι σοβαρό το πρόβλημα μου 😋

Παντα όμως βγάζω με κινητό. Ντροπή το ξέρω αλλά τουλάχιστον τα τελευταία 5 χρόνια είχα LG G4 / Nexus 6P / Pixel XL που στέκονται επάξια.

Θα ήθελα να κάνω το βήμα τώρα, να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή, που:

1. Να βγάζει ικανοποιητικές φωτογραφίες και το βράδυ

2. Να έχει καλό ζουμ

3. Θα ήθελα να μπορώ να κάνω astrophotography

4. Και μάλλον θέλω να πάω σε compact

Budget : 200 - 250 ευρώ.

Σκέφτομαι να πάω σε Sony Cyber-shot HX60 https://www.skroutz.gr/s/4513258/Sony-Cyber-shot-HX60.html αλλά νομίζω είναι σχετικά παλιά.

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα; Τι προτείνετε;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tornado Taking on Water

Καλησπέρα. Υπάρχει καλύτερο σε mirrorless αν κάνεις βήμα μεγαλύτερο.. με την HX60 παίρνεις στην ουσία ζουμ. Σε φωτογράφιση τοπίου πάνω κάτω ίδια με τα κινητά. Ίσως και κατώτερη. Σε πορτραίτο καλύτερη. Για αστροφωτογραφιση θα σου πει κάποιος άλλος. Raw editing ενδιαφέρεσαι να κάνεις;  -> Απαραίτητη προϋπόθεση για mirror/dslr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Agraf είπε

Tornado Taking on Water

Καλησπέρα. Υπάρχει καλύτερο σε mirrorless αν κάνεις βήμα μεγαλύτερο.. με την HX60 παίρνεις στην ουσία ζουμ. Σε φωτογράφιση τοπίου πάνω κάτω ίδια με τα κινητά. Ίσως και κατώτερη. Σε πορτραίτο καλύτερη. Για αστροφωτογραφιση θα σου πει κάποιος άλλος. Raw editing ενδιαφέρεσαι να κάνεις;  -> Απαραίτητη προϋπόθεση για mirror/dslr.

Ναι δεν έχω θέμα με το RAW, ξέρω από Photoshop. Από θέμα φωτογραφίας λες δηλαδή δεν κερδίζω και πολλά παραπάνω από τα κινητά σε αυτόν το τομέα;

Καλά τα κινητά στις φωτογραφίες αλλά είδα ότι θέλω το κάτι παραπάνω σε κάποιες σκηνές.. πχ να ήθελα περισσότερο sharpness, να μην έχω τόση λεπτομέρεια, ειδικότερα μετά το απόγευμα.. βέβαια το HDR+ της Google κάνει παπάδες αλλά και πάλι κάτι λείπει.

Έχεις κάτι στο μυαλό σου για το βήμα παραπάνω που λες;

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως σε μεταχειρισμένο. Sharpness και όλα θα τα κάνεις μετά στον υπολογιστή. Για αναβάθμιση από κινητό σε φωτογραφική εγώ προσωπικά θα προτιμούσα αισθητήρα μίας ιντσας. Ή σε αισθητήρα 2/3 σε CCD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

😋

Σκέφτομαι να πάω σε Sony Cyber-shot HX60 https://www.skroutz.gr/s/4513258/Sony-Cyber-shot-HX60.html αλλά νομίζω είναι σχετικά παλιά.

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα; Τι προτείνετε;

Ευχαριστώ

Την έχουν φίλοι που ο ένας είδε από τον άλλο .Πέρα από ότι αναφέρουν τα σχόλια του skroutz που είναι σχετικά ,εχει πολύ καλό πιάσιμο ,καλή αυτονομία και είναι ανθεκτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχει κανενα απολυτως νοημα μια τετοια επιλογη. 

Μαζεψε χρηματα να πας σε κατι που πραγματικα θα σε αναβαθμισει και θα μπορει να ανταποκριθει σε αυταπου θελεις. Αλλιως ειναι πραγματικα πεταμενα λεφτα.

Το καλυτερο που μπορεις να βρεις σε αυτα τα χρηματα εαν θελεις compact μεγεθος ειναι μια Sony RX100 μεταχειρισμενη.

Αλλιως πας σε μια μεταχειρισμενη DSLR οπως Nikon D3200 με κιτ φακο ωστε σιγα σιγα να χτισεις αυτο που θελεις. 

Φυσικα για βραδυ και για αστρο θα χρειαστεις καποιο αξιοπρεπες τριποδακι επισης σε πρωτη φαση και σε δευτερη ενα φωτεινο wide φακο.

Εαν βαλεις σε ολα αυτα που θελεις και το καλο zoom πραγματικα πας σε φακους που κοστιζουν απο χιλιαρικο και πανω...!!! Δεν γινονται ολα.

Μια αλλη καλη επιλογη (εαν θελεις οπωσδηποτε το zoom) ειναι μια Lumix FZ1000 καθως επισης και μια Nikon 1 J5 με επιπλεον τον 30-110mm (εκτος απο τον κιτ 10-30mm). Αλλα παλι ξεφευγουμε στο budget.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οι απλες compact οπως η HX60 δεν αξιζουν για αυτο που θελεις.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Δεν εχει κανενα απολυτως νοημα μια τετοια επιλογη. 

Μαζεψε χρηματα να πας σε κατι που πραγματικα θα σε αναβαθμισει και θα μπορει να ανταποκριθει σε αυταπου θελεις. Αλλιως ειναι πραγματικα πεταμενα λεφτα.

Το καλυτερο που μπορεις να βρεις σε αυτα τα χρηματα εαν θελεις compact μεγεθος ειναι μια Sony RX100 μεταχειρισμενη.

Αλλιως πας σε μια μεταχειρισμενη DSLR οπως Nikon D3200 με κιτ φακο ωστε σιγα σιγα να χτισεις αυτο που θελεις. 

Φυσικα για βραδυ και για αστρο θα χρειαστεις καποιο αξιοπρεπες τριποδακι επισης σε πρωτη φαση και σε δευτερη ενα φωτεινο wide φακο.

Εαν βαλεις σε ολα αυτα που θελεις και το καλο zoom πραγματικα πας σε φακους που κοστιζουν απο χιλιαρικο και πανω...!!! Δεν γινονται ολα.

Μια αλλη καλη επιλογη (εαν θελεις οπωσδηποτε το zoom) ειναι μια Lumix FZ1000 καθως επισης και μια Nikon 1 J5 με επιπλεον τον 30-110mm (εκτος απο τον κιτ 10-30mm). Αλλα παλι ξεφευγουμε στο budget.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οι απλες compact οπως η HX60 δεν αξιζουν για αυτο που θελεις.

Σε τι υπερτερεί μια RX100 από την HX60 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Σε τι υπερτερεί μια RX100 από την HX60 ;

Στα ΠΑΝΤΑ. Σε μεγεθος αισθητηρα, σε διαφραγμα φακού, σε ποιοτητα φακου, σε ποιοτητα εικονας, σε low-light performance, σε αξιοπιστια white balance, σε δυνατότητα για RAW...

Θελεις κι αλλα?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα και στο ζουμ που θεωρητικά χάνει η Rx100, η δυνατότητα της περικοπής που σου δίνει η ποιότητα του RAW αρχείου της εκμηδενίζει το όποιο ''πλεονέκτημα'' της ΗΧ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να μαζέψεις λίγα λεφτά επιπλέον και να πας σε bridge με μεγάλο ζουμ 50Χ,  όπως η panasonic FZ82, SONY DSCHX350. Είχα την DSCHX300 και τώρα την FZ82 και έχω βγάλει καταπληκτικές φωτογραφίες με ηλιοβασιλέματα, σελήνη κτλ. Για νύχτα δεν νομίζω ότι μπορεί κάποια compact να σου προσφέρει κάτι καλό, ούτε φυσικά για αστροφωτογράφηση. Οι Mirrorless από την άλλη έχουν πολύ ακριβούς φακούς, αν θες πραγματικά να αναβαθμιστείς και να πάρεις κάτι που θα το έχεις για πολλά χρόνια όπου μπορείς να πάρεις και διαφορετικούς φακούς ανάλογα με το τι θα φωτογραφίσεις  πας σε DSLR, αλλά ανεβαίνεις πολύ σε κόστος.  Έχω την nikon D7100, τώρα το σώμα το δίνουν στα 600 ευρώ και διαλέγεις εσύ φακό, όπως ένα με μεγάλο ζουμ για αρχή. Είναι ημιεπαγκελματική και σχεδόν ίδια με την νεότερη D7200. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hunter2000 είπε

Εγώ θα σου πρότεινα να μαζέψεις λίγα λεφτά επιπλέον και να πας σε bridge με μεγάλο ζουμ 50Χ,  όπως η panasonic FZ82, SONY DSCHX350. Είχα την DSCHX300 και τώρα την FZ82 και έχω βγάλει καταπληκτικές φωτογραφίες με ηλιοβασιλέματα, σελήνη κτλ. Για νύχτα δεν νομίζω ότι μπορεί κάποια compact να σου προσφέρει κάτι καλό, ούτε φυσικά για αστροφωτογράφηση. Οι Mirrorless από την άλλη έχουν πολύ ακριβούς φακούς, αν θες πραγματικά να αναβαθμιστείς και να πάρεις κάτι που θα το έχεις για πολλά χρόνια όπου μπορείς να πάρεις και διαφορετικούς φακούς ανάλογα με το τι θα φωτογραφίσεις  πας σε DSLR, αλλά ανεβαίνεις πολύ σε κόστος.  Έχω την nikon D7100, τώρα το σώμα το δίνουν στα 600 ευρώ και διαλέγεις εσύ φακό, όπως ένα με μεγάλο ζουμ για αρχή. Είναι ημιεπαγκελματική και σχεδόν ίδια με την νεότερη D7200. 

Το πολυ ζουμ, σχεδον παντα, ειναι μειονεκτημα και οχι πλεονεκτημα

Χειροτεροι φακοι, οπτικα/ποιοτικα, σκοτεινοτερη, βαρυτεροι και μεγαλυτεροι.

Και μετα απο καποια mm ξεχνας τις φωτογραφιες στο χερι, ακομα και νταλα μεσημερι.

Ασε που πανω απο το 95% των φωτογραφιων του μεσου  χρηστη ειναι στο πιο ευρυγωνιο. (εκτος απο τις 2 πρωτες μερες που θα χαιρεται τερματιζοντας το ζουμ βγαζοντας την γειτονισσα με τα βυζγια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Το πολυ ζουμ, σχεδον παντα, ειναι μειονεκτημα και οχι πλεονεκτημα

Χειροτεροι φακοι, οπτικα/ποιοτικα, σκοτεινοτερη, βαρυτεροι και μεγαλυτεροι.

Και μετα απο καποια mm ξεχνας τις φωτογραφιες στο χερι, ακομα και νταλα μεσημερι.

Ασε που πανω απο το 95% των φωτογραφιων του μεσου  χρηστη ειναι στο πιο ευρυγωνιο. (εκτος απο τις 2 πρωτες μερες που θα χαιρεται τερματιζοντας το ζουμ βγαζοντας την γειτονισσα με τα βυζγια)

Είναι το τι σου αρέσει να φωτογραφίζεις, εμένα προσωπικά που μου αρέσουν τα ηλιοβασιλέματα το μεγάλο ζουμ είναι απαραίτητο βγάζεις φωτογραφίες πέρα απο τα συνηθισμένα και το χρησιμοποιώ χρόνια όχι μέρες, οι μηχανές που αναφέρω έχουν πολύ καλή σταθεροποίηση έχω βγάλει κινούμενα αντικείμενα στο χέρι στο 50Χ, τώρα αν εσένα σου αρέσει να βγάζεις φώτο βυζιά και μετά βαριέσαι είναι δικό σου θέμα.  Εξάλλου αν δες θες τόσο συχνά το μεγάλο ζουμ οι φακοί τους έχουν 2.8f στην αρχή οι φωτογραφίες την μέρα είναι κάτι παραπάνω απο ικανοποιητικές και η FZ82, τραβάει και σε raw αν θες καλύτερη επεξεργασία μετά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι superzoom είναι μια κατηγορία μηχανών που συνδυάζει τα μειονεκτήματα και των 2 ειδών.

Έχουν το μεγάλο μέγεθοςτων DSLR , και την χαμηλή ποιότητα φωτογραφίας των compact.

Για μένα ή compact με μεγαλύτερο αισθητήρα (πχ RX-100) ή DSLR. 

To zoom εντυπωσιάζει κυρίως τους αρχάριους και είναι χρήσιμο σε λίγες περιπτώσεις.

Από την άλλη ,το ευρυγώνιο άκρο ενός φακού είναι πολύ πιο σημαντικό..

Επεξ/σία από gmak13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το ανέφερες στις απαιτήσεις σου, αστροφωτογραφία και compact με budget ως 250 ευρώ, απλά δε γίνεται. Ξεχνάς ακόμα και τις premium compact με αισθητήρες 1 ίντσας.

Ακόμα και το σύστημα m43 είναι λίγο γι' αυτή τη δουλειά με βάση την ελάχιστη πείρα που έχω.

Η παρακάτω είναι από Nikon D3300, 20sec, ISO1600 f3.5 και βελτιστοποίηση με το Silkypix.

 

Image.png

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...