Προς το περιεχόμενο

1η "σοβαρή" φωτογραφική μηχανή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/8/2018 στις 6:39 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Επειδή το ανέφερες στις απαιτήσεις σου, αστροφωτογραφία και compact με budget ως 250 ευρώ, απλά δε γίνεται. Ξεχνάς ακόμα και τις premium compact με αισθητήρες 1 ίντσας.

Ακόμα και το σύστημα m43 είναι λίγο γι' αυτή τη δουλειά με βάση την ελάχιστη πείρα που έχω.

Η παρακάτω είναι από Nikon D3300, 20sec, ISO1600 f3.5 και βελτιστοποίηση με το Silkypix.

Image.png

Φοβερή φωτογραφία..

Αντίστοιχο αποτέλεσμα δεν καταφέρνει και μια MX100;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Φοβερή φωτογραφία..

Αντίστοιχο αποτέλεσμα δεν καταφέρνει και μια MX100;

Υποθέτω εννοείς τη Sony RX100. Από αυτά που έχω δει στο διαδίκτυο, μπορεί να τραβήξει milky way σε ιδανικές συνθήκες, χωρίς δηλαδή φωτορύπανση (ενώ η φωτό που σου έδειξα τραβήχτηκε σε συνθήκες με σαφή φωτορύπανση αν και σε κάποιο βαθμό το επιδίωξα) και με τίμημα σημαντικό θόρυβο ISO αν και ένας μη έμπειρος χρήστης δε θα δώσει πολύ σημασία. Υπόψη ότι η παραπάνω φωτό βγήκε με φακό που σε καμιά περίπτωση δε θεωρείται κατάλληλος για αστροφωτογραφία (είναι ο ταπεινός κιτ φακός AF-P 3.5-5.6 VR) ενώ η Sony έχει εξαιρετικά φωτεινό ενσωματωμένο φακό (f1.8). Έχω τραβήξει και φωτογραφία με καλύτερο contrast του milky way, αλλά προτίμησα να κρατήσω το θόρυβο χαμηλά.

Δοκιμάζοντας πάντως με την Panasonic GM1 που έχει αισθητήρα 2 φορές μεγαλύτερο από της Sony RX100, (αλλά με κιτ φακό 3.5-5.6) δεν ήμουν ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα (αλλά σε δύσκολες συνθήκες με φωτορύπανση). Είναι βέβαιο ότι με κάποιο φακό όπως π.χ. ο 20mm 1.7 το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο, ενδεχομένως και από αυτό που πέτυχα εγώ με τη Nikon + kit φακό. Έχω επίσης στο αρχείο μου φωτογραφίες με την Nikon D7500 αλλά δεν τις θεωρώ κατάλληλες για αξιόπιστο συμπέρασμα διότι οι χρόνοι έκθεσης δεν ήταν σωστοί (10-13 sec).

Η φωτογραφία αυτή τραβήχτηκε και με φίλτρο UV για προστασία του φακού επειδή ήταν δίπλα σε θάλασσα κάτι που προφανώς μειώνει την ποιότητα εικόνας ειδικά σε νυχτερινές συνθήκες (lens flare κλπ). Αλλά δε μου περισσεύουν χρήματα για να χαλάω τον εξοπλισμό μου και τους φακούς πειραματιζόμενος και δεν ήμουν διατεθειμένος να αφαιρέσω το φίλτρο.

Τέλος, λάβε υπόψη ότι αυτή ήταν η πρώτη μου προσπάθεια να φωτογραφήσω milky way και είναι βέβαιο ότι ένας έμπειρος χρήστης θα κατάφερνε καλύτερο αποτέλεσμα. 

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Καλησπέρα σας , είναι πολλά πράγματα που δεν μπορεί να κάνει ένα κινητό σε ότι αφορά την φωτογραφία και σε όποιο επίπεδο , όπως και πολλές φωτογραφικές μηχανές άλλωστε . Ένα από τα πράγματα αυτά είναι πως δεν μπορούν να υποκαταστήσουν τον τρόπο που βλέπετε τις εικόνες γύρω σας , παρά μόνο να αποτυπώσουν την εικόνα που θα τους δείξετε ....... ότι τους δείξετε , αυτό θα αποτυπώσουν . Εφόσον γνωρίσετε τις αδυναμίες που έχει ο φακός ενός κινητού , μπορείτε να το εκμεταλλευτείτε προς όφελος σας , θεωρήστε το κάτι σαν εξάσκηση . Αυτό θα σας δημιουργήσει την ανάγκη για κάτι περισσότερο , σε φωτογραφική μηχανή , όπου δεν έχει να κάνει με τις μάρκες και με τα χρήματα που μπορείτε να διαθέσετε δλδ αν δεν έχετε την οικονομική δυνατότητα αυτό σημαίνει ότι δεν θα αποκτήσετε ποτέ σας " σοβαρή " μηχανή ? Ξεκινάτε πάντα με τον φακό , όχι με την μηχανή , έχοντας ήδη μια αρκετή εμπειρία από το κινητό , τι είναι αυτό που τραβάτε συνήθως , σε τι συνθήκες φωτισμού , σε τι απόσταση , μέσα σε πολύ κόσμο , στην ύπαιθρο και πάει λέγοντας . Καλή επιτυχία στην επιλογή σας , μην εγκαταλείψετε το κινητό , παραμένει πάντα μια χρήσιμη βοηθητική λύση , πολλές φορές με αξιόλογα αποτελέσματα , φιλικά Μπάμπης . 

Η εικόνα είναι από το κινητό μου , χωρίς επεξεργασία κανενός είδους πλην του resize που έγινε για λόγους ανεβάσματος .

IMG_20180814_214222_136.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2018 στις 6:39 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Επειδή το ανέφερες στις απαιτήσεις σου, αστροφωτογραφία και compact με budget ως 250 ευρώ, απλά δε γίνεται. Ξεχνάς ακόμα και τις premium compact με αισθητήρες 1 ίντσας.

Ακόμα και το σύστημα m43 είναι λίγο γι' αυτή τη δουλειά με βάση την ελάχιστη πείρα που έχω.

Η παρακάτω είναι από Nikon D3300, 20sec, ISO1600 f3.5 και βελτιστοποίηση με το Silkypix.

Image.png

 

Πολύ ωραία φώτο μπράβο!! Με τι φακό την τράβηξες αν επιτρέπεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...