Προς το περιεχόμενο

Η τελική έκδοση του Android 9 Pie κατέφθασε


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Votritis είπε

αυτο νομίζω διευκολύνει να έρχονται γρηγορότερα οι αναβαθμίσεις και οχι  να έρχονται αμέσως 

Ναι αλλά παίρνουν όλοι πια την αναβάθμιση... Έτσι κατάλαβα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Αναλόγως τι εννοείς όταν μιλάς για δουλειά.

Εγώ πχ έχω το Titanium Backup το οποίο κάθε βράδυ σε ώρα που στάνταρ θα κοιμάμαι, ελέγχει όλες τς εφαρμογές που του έχω ορίσει να δει αν έχω κάνει τίποτα καινούργιο μέσα από αυτές (πχ σε ένα πρόγραμμα οικονομικών αν έχω περάσει νέα έσοδα / έξοδα, σε ένα πρόγραμμα συλλογής cd/ ταινιων / βιβλιων / βιντεοπαιχνιδιων αν έχω κάνει νέες καταχωρήσεις, σε ένα πρόγραμμα διαχείρισης κλήσεων αν έχω περάσει νέες επαφές στην block list, σε ένα πρόγραμμα καταχώρησης βαρδιων αν έχει γίνει καμία αλλαγή κτλκτλκτλ) και κρατάει αυτόματα backup σε όλες τις αλλαγές. Όσο βρίσκεται στην εμβέλεια του router μου ανοίγει σύνδεση SSH / SFTP και μεταφέρει αυτόματα όλα τα νέα αυτά backup στον υπολογιστή μου για έξτρα ασφάλεια. Ταυτόχρονα ο υπολογιστής μου ελέγχει για νέες φωτογραφίες τις οποίες επίσης 'αρπάζει', νέα screenshot, νέες εισερχόμενες εικόνες στο Viber / Facebook Messenger κτλκτλκτλ και όλα τα βάζει σε φακελους που επισης εχω ορισει ετοιμα για ενα απλο copy-paste σε εξωτερικο δισκο με δομή φακέλων που απλά θα συγχωνευθει σε ήδη υπάρχοντες, κυριολεκτικά έχω ξεχάσει τι σημαίνει backup και δεν παίζει να χάσω αρχείο αφού όλα γίνονται αυτόματα κάθε μέρα με το που μπω στο σπιτι, κάτι που δε θα μπορούσα να κάνω σε iPhone αφού δεν έχει προγράμματα επιπέδου Titanium Backup και δε θεωρώ πως υπάρχει σημαντικότερη δουλειά από το να υπάρχουν αυτοματοποιημένα backup όλων των εργασιων σου.

 

Από εκεί και περα θεωρω ενα Android κινητο των 250 ευρω αξιοπρεπέστατο, και δεν θέλει και κόπο να το κάνεις ένα factory reset κάθε λίγους μήνες αν θες να το δεις να πηγαίνει σαν καινούργιο (κάτι που προσωπικά κάνω και στον υπολογιστή και σε όλα μου τα κινητά πολλά χρόνια τώρα). Οι περισσότεροι δεν συντηρούν ιδιαίτερα τις συσκευές τους, σε αυτήν την κατηγορία ανθρώπων σίγουρα ένα κλειστό λειτουργικό είναι πιο φιλικό.

Αν χρειαζεται factory reset καθε 3 μηνες, δεν μιλας για τηλεφωνο, αλλα για...μπουρδελο. Αυτο ειναι το android.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, loypis είπε

Ναι αλλά παίρνουν όλοι πια την αναβάθμιση... Έτσι κατάλαβα.. 

Όχι. Είναι απλά ένα εργαλείο για να μην χρειάζεται εκ βάθρων γράψιμο το custom λειτουργικό της εκάστοτε εταιρείας η οποία θα χρειάζεται μόνο να αναβαθμίζει το δικό της layer. Το αν θα θέλει μια εταιρεία να δώσει update ή όχι σε κάποιο μοντέλο δεν έχει να κάνει με το Project Treble αλλά με την πολιτική της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, logistoulis είπε

άρα καλύτερα να δώσεις 1000... 

Δεν υπάρχει μόνο το iphone X αν σε έχουν ενημερώσει ...και η διαφορά είναι ότι όλα τα μοντέλα μετά το 5s τρέχουν την τελευταία έκδοση. Ξεκινήστε τα root μπας και φάτε πίτα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AggelosTz είπε

Δεν υπάρχει μόνο το iphone X αν σε έχουν ενημερώσει ...και η διαφορά είναι ότι όλα τα μοντέλα μετά το 5s τρέχουν την τελευταία έκδοση. Ξεκινήστε τα root μπας και φάτε πίτα ....

τα root σας μαραναν...αντε δωσε ενα αρχειο με bluetooth σε αλλο κινητο android αν μπορεις χωρις  Jailbreak κι εσυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, loypis είπε

τα root σας μαραναν...αντε δωσε ενα αρχειο με bluetooth σε αλλο κινητο android αν μπορεις χωρις  Jailbreak κι εσυ...

Θα το δωσω με wifi . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Μετά από 8 χρόνια - φανατικός να σημειώσω - χρήστης Android από τη γέννησή του, γύρισα πριν από 3 μήνες σε iphone και ηρέμησε το κεφάλι μου. Δεν το λέω για να ξεκινήσω flame, αλλά αν χρειάζεται συσκευή 600+ ευρώ για να τρέχεις αξιόπιστα σε απόδοση την κάθε νέα έκδοση Android και μετά από 1,5 χρόνο να είναι για απαξίωση το κινητό, αφού δεν παίρνει αναβαθμίσεις, να το βράσω το οικοσύστημα.

Η σημαντική διάφορα για μένα ανάμεσα σε iPhone & android είναι ότι το στο πρώτο παίρνει τις αναβαθμίσεις άμεσα με το που βγουν μετά όλα τα προγράμματα που φτιάχνονται παίζουν τέλεια σε σχέση με πολλά από το android .. γιατί να περιμένουμε όσοι έχουμε android αν θα πάρουμε την νέα έκδοση (pie) έπρεπε όλες οι συσκευές να αναβαθμίζονται ανεξαιρέτως αν είναι ναυαρχίδες η όχι τότε θα παίζαμε με ισους όρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, UsualSuspect__ είπε

Αυτό με την βελτίωση μπαταρίας σε κάθε μεγάλο update, δεν βαριούνται να το λένε; Όλοι  ξέρουμε πόσο άπατο πάει το συγκεκριμένο :P 

Σε καθε νεα εκδοση ετσι λενε και καθε φορα το πρώτο patch είναι για το battery drain. :)

 

Η Google εχει προβλημα, δεν ειναι δυνατόν οι χειρονομίες που σκεφτηκαν να είναι ιδιες με του iPhone!! Δεν θελω να σκεφτώ καν ποσο ωραίες θα είναι  σε landscape mode. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, yokki είπε

γιατί δεν το τυπώνεις καλύτερα; ή στείλτο με fax.

why not..  μονο που με wifi ειναι ακομα ποιο γρηγορο..αλλα anyway..

21 λεπτά πριν, Talepwros είπε

\Δεν θελω να σκεφτώ καν ποσο ωραίες θα είναι  σε landscape mode. 

και ειδικα με τισ 18:9 οθονες, αμα εχεις και κανα πληκτρολογιο ανοιχο, θα ναι σκετη τρελα...

Επεξ/σία από Tsakalos!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Αν χρειαζεται factory reset καθε 3 μηνες, δεν μιλας για τηλεφωνο, αλλα για...μπουρδελο. Αυτο ειναι το android.

Δεν χρειάζεται να κάνεις reset κάθε 3 μήνες. Εκτός αν είσαι ψυχαναγκαστικος με τα νανοσεκόντ ταχύτητας.

9 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Δεν αναφέρομαι σε αυτό. Αναφέρομαι κυρίως στην αξιοπιστία. To android τρέχει αξιόπιστα σε όρους enterprise πάντα, πρακτικά μόνο στην Pixel σειρά. Όλα τα άλλα έχουν μικρά ή μεγάλα προβλήματα, που αν είσαι τουρίστας και πετάς χαρταετό τα ξεπερνάς και «συμβιβάζεσαι», αλλά αν θέλεις το κινητό για εργαλείο δουλειάς που δεν μπορεί να σε «πουλάει» όποτε τού έρθει, τότε δεν σού κάνει.

Με έχουν "πουλήσει" iPhone 4s, iPhone 6s σε άκυρες φάσεις. Δεν με είχε πουλήσει ποτέ Mate 9.

Γραψε αν θες τη δική σου εμπειρία επάνω σε αυτό που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...