Προς το περιεχόμενο

E-pass διοδίων


lek88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, phanispal είπε

σε σταθμό διοδίων ανεξαρτήτως εταιρείας και σταθμού;

Όχι, η φόρτιση παραμένει ως έχει (μόνο στις εγκαταστάσεις της διαχειριστριας εταιρείας, τηλεφωνικά ή μέσω Web banking). 

1 ώρα πριν, johnfree είπε

παω θεσσαλονικη και θυμαμαι δεν πέρναγε στα πρώτα 4-5 διοδια απο αθηνα

νομίζω δεν δούλευε στην ''νεα οδο''.

Κανονικά και βάσει νέων κανονισμών, πρέπει να σου δουλέψει παντού. Εξ όσων γνωρίζω, καμία εταιρεία δεν εξαιρεθηκε. 

Τον Ιούνιο ταξίδεψα από Αθήνα - Ιωάννινα (και πίσω) με το μηχανάκι της Ολυμπίας Οδού, χωρίς κανένα πρόβλημα. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 354
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Lazostat είπε

Κυριακή ταξιδεύω. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος για να αποκτήσω κάποιον πομποδέκτη τις επόμενες ημέρες. Την τελευταία φορά περίμενα 27 λεπτά χρονομετρημενα στα μαλγαρα και είπα ποτέ ξανα. 

 

Σε ταξίδι την περασμένη εβδομάδα προς και από Ηγουμενίτσα, τα Μάλγαρα όντως τα περνάς καλά με το e-pass επειδή είναι φαρδιά με πολλές λωρίδες, στα υπόλοιπα διόδια που συνήθως είναι στενά, κατά κανόνα με 2 λωρίδες με άτομο και 1 λωρίδα με e-pass και το δρόμο μποτιλιαρισμένο πολύ πριν, πρώτον δεν μπορείς να φτάσεις στην λωρίδα του e-pass λόγω του μποτιλιαρίσματος και όταν τελικά φτάσεις 3 στις 4 φορές θα πετύχεις κάποιον που έχει πάει να περάσει χωρίς e-pass και όλοι οι από πίσω έχουν κολλήσει και κάνουν όπισθεν για να βγει. Ναι ακόμα υπάρχουν κάποιοι που δεν προσέχουν καθόλου την σήμανση (άλλο παράδειγμα που στα τούνελ της Εγνατίας υπήρχε σήμανση στις φωτεινές ενδείξεις πάνω από τις λωρίδες για κλειστό δεξιό ρεύμα λόγω ακινητοποίησης φορτηγού και ένδειξη από αρκετά νωρίτερα για μετάβαση στην αριστερή λωρίδα αλλά παρόλα αυτά υπήρχαν οχήματα που έφταναν μέχρι το φορτηγό γιατί απλά αγνοούσαν την σήμανση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενοχλητικό στο eway είναι που κρατάει 3,10€ που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενώ αντίθετα το fastpass δεν έχει κάποιο πάγιο που πρέπει να μένει στον λογαριασμό σου. Την πάτησα πριν από λίγες μέρες στα διόδια των Μαλγάρων. Από εδώ και πέρα θα χρησιμοποιώ το fastpass μιας και τα έχω κολλημένα και τα δύο στο αυτοκίνητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερη ευκολια παντως.

Εγω που εχω το fastpass πιανει παντου οπου το εχω δοκιμασει (Εγνατια, Αττικη Οδος, Ιονια) δλδ δουλευει οπως θα επρεπε. Απλα εχω παρατηρησει οτι στα "δικα του" διοδια (Νεα Οδος,Κεντρικη Οδος) ειναι ενα τσικ γρηγοροτερο

Η μονη περιπτωση που μπορεις να καθυστερησεις ειναι να πετυχεις τον μαλακα που θα παει να μπει σε epass λωριδα και δεν θα εχει συσκευη, οποτε αναγκαστηκα οπισθεν. Μου εχει τυχει 2-3 φορες μεχρι τωρα, αλλα που θα παει, θα μαθουν κι αυτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Όλοι οι πομποδέκτες λειτουργούν σε όλα τα διόδια πλέον ή μόνο το epass της Αττικής οδού; 

Όλοι λειτουργούν σε όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, terry308 είπε

Τράπεζα;; Τι σχέση έχουν οι τράπεζες με τους πομποδέκτες; Ανάλογα με την περιοχή σου επικοινώνησε με τις εταιρείες που σε εξυπηρετούν ή πέρνα παρτον από τους εκεί σταθμούς εξυπηρέτησης (διόδια) , "φορτισε" τον απευθείας και είσαι έτοιμος 

Με το epass συνεργάζεται η εθνική και η Πειραιώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Με το epass συνεργάζεται η εθνική και η Πειραιώς. 

Δηλαδή πας στις άνωθεν τράπεζες και σου δίνουν αυτοί πομποδέκτη ;; Σου ανοίγουν αυτοί καρτέλα πελάτη για τις εταιρείες διοδίων ;; 

 

edit : αναφέρεσαι στης Αττικής Οδού το πομποδέκτη  , για κάποιον που είναι από Αθήνα ή κινείται περισσότερο εκεί , αν κάποιος  θέλει Εγνατίας Οδου για τα πακέτα της δεν μπορεί να το πάρει γιατί θα "χάσει" τις εκπτώσεις της Εγνατίας οδού , όλα πάντα για πολλαπλές διελεύσεις , αν κάποιος το θέλει για "μια φορά το χρόνο"  οκ 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2021 στις 11:23 ΠΜ, tutuyo είπε

Φοβερη ευκολια παντως.

Εγω που εχω το fastpass πιανει παντου οπου το εχω δοκιμασει (Εγνατια, Αττικη Οδος, Ιονια) δλδ δουλευει οπως θα επρεπε. Απλα εχω παρατηρησει οτι στα "δικα του" διοδια (Νεα Οδος,Κεντρικη Οδος) ειναι ενα τσικ γρηγοροτερο

Και πάλι όμως σε αναγκάζει να πέσεις στα ~20km/h, και φαντάζομαι ότι σε περιπτώσεις μαζικής εξόδου/επιστροφής πάλι θα χάνεις χρόνο.

Πρέπει να αλλάξει το σύστημα και να μην υπάρχουν καν διόδια και να πληρώνεις με κάποιο τρόπο βάσει της διαδρομής που διένυσες.

Στις 26/8/2021 στις 11:23 ΠΜ, tutuyo είπε

Η μονη περιπτωση που μπορεις να καθυστερησεις ειναι να πετυχεις τον μαλακα που θα παει να μπει σε epass λωριδα και δεν θα εχει συσκευη, οποτε αναγκαστηκα οπισθεν. Μου εχει τυχει 2-3 φορες μεχρι τωρα, αλλα που θα παει, θα μαθουν κι αυτοι

Φαντάζομαι θα υπάρχουν και αυτοί, αλλά θα υπάρχουν και εκείνοι που δεν τους διαβάζει σωστά τον πομπό. Μου έχει τύχει κάμποσες φορές και επειδή ήταν οι πρώτες φορές που το χρησιμοποιούσα και δεν το διάβαζε με τίποτα έκανα όπισθεν είτε για να πληρώσω με μετρητά, είτε για να πάω σε άλλο κουβούκλιο μπας και το διαβάσει.

 

Στις 26/8/2021 στις 8:31 ΠΜ, MauroPaltoudias είπε

Όχι, η φόρτιση παραμένει ως έχει (μόνο στις εγκαταστάσεις της διαχειριστριας εταιρείας, τηλεφωνικά ή μέσω Web banking).

Τελικά μου φόρτισαν το Fast Pass στα διόδια Τραγάνας προχθές.

Έχω την εντύπωση ότι είναι της Ιονίας Οδού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά τι νόημα έχουν διόδια όπως των Μαλγάρων και το επόμενο του με 0,90€ και 0,50€ αντίστοιχα;

Συνολικά ήμασταν 1 ώρα για 1,40€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά τι νόημα έχουν διόδια όπως των Μαλγάρων και το επόμενο του με 0,90€ και 0,50€ αντίστοιχα;

Συνολικά ήμασταν 1 ώρα για 1,40€.

 

Μαλγαρα 1, 2€ - Ωραιοκαστρου 0.5€- Ασπροβαλτας 0.9€ 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Peugeot208 είπε

Α γεια σου!

Εκνευρίστηκα τόσο που έχασα το μέτρημα!

Χαχαχ

Κι εγώ μέχρι που έβαλα τον πομποδέκτη, από κει και πέρα ειδικά τώρα καλοκαίρι Ασπροβαλτα , περνάω αέρα - πατέρα από την λωρίδα και αφήνω ουρά 100+ μέτρων , αυτές τις ημέρες περνάω και δωρεάν απ όλα(Εγνατίας) μιας και έχω 28+ διελεύσεις(για τον μήνα) είναι Η Απόλαυση 😉😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Έκανα και εγώ την αίτηση μου μέσω Εγνατίας οδού. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Μου είπαν πως μπορώ να βάλω την διαδρομή στην εφαρμογή και να μου βγάλει κανονικά το ποσό που θα χρειαστώ. Πχ. αν βάλω ότι πάω Αθήνα, μέσω Ιόνιας και Ολύμπιας οδού, θα μου βγάλει το κόστος?  

Επίσης, μπορώ να βγάλω και στις άλλες εταιρείες? Πχ. Να βγάλω και στην Ιόνια το fastpass. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...