Προς το περιεχόμενο

E-pass διοδίων


lek88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, theoilia είπε

Νομίζω πως πομπός είναι παντρεμένος με συγκεκριμένο όχημα και πινακίδα

Εγώ το πήρα το χειμώνα και μου είπαν ότι το e-pass ακολουθεί το πρόσωπο όχι το όχημα. Αλλά μια ερώτηση στο e-pass κατά την παραγγελία θα του λύσει κάθε απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 354
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, armagedwnn είπε

Εγώ το πήρα το χειμώνα και μου είπαν ότι το e-pass ακολουθεί το πρόσωπο όχι το όχημα. Αλλά μια ερώτηση στο e-pass κατά την παραγγελία θα του λύσει κάθε απορία.

Ναι ισχύει....το e pass , και μιλάω για Εγνατία, δεν έχει σχέση με το όχημα....ναι μεν το εκδιδεις για το όχημα σου...αλλά μπορείς να το πάρεις και να το βάλεις σε όποιο άλλο θέλεις...και αυτό διότι σε ερώτηση μου αν μπορώ να περνάω από τα διόδια πού έχουμε απαλλαγή ως κάτοικοι του Ν. Έβρου, μου είπαν ότι δεν γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

Με ενδιαφέρει ένας πομποδέκτης για την διαδρομή Θεσσαλονίκη - Αθήνα, ποιας εταιρίας θα προτείνατε με τις καλύτερες προσφορές;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/9/2021 στις 6:05 ΜΜ, dimitris_213 είπε

Ναι ισχύει....το e pass , και μιλάω για Εγνατία, δεν έχει σχέση με το όχημα....ναι μεν το εκδιδεις για το όχημα σου...αλλά μπορείς να το πάρεις και να το βάλεις σε όποιο άλλο θέλεις...και αυτό διότι σε ερώτηση μου αν μπορώ να περνάω από τα διόδια πού έχουμε απαλλαγή ως κάτοικοι του Ν. Έβρου, μου είπαν ότι δεν γίνεται 

Και τότε γιατί ζητάνε και αριθμό πινακίδας; Πρόσφατα που μου είχαν κλέψει τις πινακίδες κυκλοφορίας και έβγαλα καινούργιες για το ίδιο όχημα έπρεπε να δηλώσω την καινούργια πινακίδα για να δουλέψει ο πομπός ή τουλάχιστον έτσι μου είπαν. Με eway αυτό

Επεξ/σία από theoilia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, theoilia είπε

Και τότε γιατί ζητάνε και αριθμό πινακίδας; Πρόσφατα που μου είχαν κλέψει τις πινακίδες κυκλοφορίας και έβγαλα καινούργιες για το ίδιο όχημα έπρεπε να δηλώσω την καινούργια πινακίδα για να δουλέψει ο πομπός ή τουλάχιστον έτσι μου είπαν. Με eway αυτό

Για να είναι φακελομενο το όχημα και τα στοιχεία σου στην εταιρεία τους. Θεωρητικά θα μπορούσαν να δίνουν και τους πομπούς χωρίς προσωπικά στοιχεία. Όπως περνάς τα διόδια και δίνεις λεφτά χέρι χέρι.

Γιατί δεν το κάνουν αυτό; Επειδή κανείς δεν τους βάζει χέρι και πλέον είναι η 'πολιτική' τους. Πιστεύω κάποια στιγμή (ελπίζω σύντομα) θα γίνει ένα μπαμ με τα προσωπικά στοιχεία των οδηγών και την διαχείριση αυτών. Αλλά ποιος τολμάει να τα βάλει με τα διόδια; Βλέπουμε κομμάτια στα 10χλμ μετά τα διόδια , χωρίς καν να έχουν έναν στοιχειώδη φωτισμό την νύχτα και ας έχουμε δώσει και 3-4€ να τα περάσουμε. Όσο για την ποιότητα κατασκευής των περισσότερων Ε.Ο. είναι άστα να πάνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2021 στις 11:18 ΠΜ, theo93 είπε

Καλημέρα, 

Με ενδιαφέρει ένας πομποδέκτης για την διαδρομή Θεσσαλονίκη - Αθήνα, ποιας εταιρίας θα προτείνατε με τις καλύτερες προσφορές;

 

Κι εμένα με απασχολεί αυτό, όπως και της Αττικής οδού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stelios_2809 είπε

Δηλαδή αν την μια διέλευση την κανεις με ΙΧ και την άλλη με φορτηγό θα πρέπει να τραβάει το αντίστοιχο αντίτιμο. ;

Όχι βέβαια· αν έχεις πομποδέκτη κατηγορίας 2 και πας να περάσεις με όχημα κατηγορίας 3 δεν θα σε αφήσει καν να περάσεις — ενώ αν κάνεις το αντίθετο τότε θα σου χρεώνει την κατηγορία 3 ακόμη και σε όχημα κατηγορίας 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο καθένας εδώ μέσα γράφει ότι θέλει. Όποιος ενδιαφέρεται ας κάνει ερώτηση στην ανάλογη εταιρία, γιατί εδώ υπάρχει τεράστια παραπληροφόρηση. 

14 ώρες πριν, Zazula είπε

Όχι βέβαια· αν έχεις πομποδέκτη κατηγορίας 2 και πας να περάσεις με όχημα κατηγορίας 3 δεν θα σε αφήσει καν να περάσεις — ενώ αν κάνεις το αντίθετο τότε θα σου χρεώνει την κατηγορία 3 ακόμη και σε όχημα κατηγορίας 2.

Αυτό που λες δεν ισχύει, ξέρω ότι όταν έχεις e-pass επαγγελματικό δεν το χρησιμοποιείς σε ιδιωτικό ΑΛΛΑ δεν μιλάω με σιγουριά αυτό μου το έχει αναφέρει φίλος, επαγγελματίας οδηγός. Απ' ότι έχω καταλάβει έχει να κάνει με φορολογικά θέματα κυρίως. 

Αλλά αυτά που λες δεν ισχύουν στα διόδια υπάρχουν αισθητήρες, μετράνε ύψος και τροχούς στο έδαφος. Δηλαδή το ίδιο επαγγελματικό όχημα ένα φορτηγό (τρακτορας) με πέντε άξονες στο έδαφος πληρώνει διαφορετικό αντίτιμο αν σηκώσει δυο άξονες (τεμπέλιδες) την ώρα που περνάει από διόδια, πληρώνει τιμή τριαξονικού. Αυτό γίνεται αυτόματα από τους αισθητήρες είτε περνάς από κανονικό ταμείο είτε από e-pass. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα τον πομποδεκτη της Egnatia.

Εντυπωσεις:

1. Στην πρωτη διελευση επεσα σε τυπο που εκανε οπισθεν

γιατι τελευταια στιγμη θυμηθηκε οτι .......απλως δεν  εχει egnatia pass. 😡

Ευτυχως ειχα κρατησει αποστασεις  και μπηκα στη διπλανη λωριδα.

2. Ο  πομποδεκτης απαξ και κουμπωσει στη βαση, βγαινει πολυ δυσκολα.

Μολις τον πηρα τον κουμπωσα  στη βαση χωρις να την εχω κολλησει και μετα ειδα και επαθα για να τον ξεκουμπωσω.

Μαλιστα νομιζω  οτι αν κολλησει η βαση επανω στο παρμπριζ,  μαλλον θα πρεπει να εισαι ο Μαγκαιβερ για να τον ξεκουμπωσεις χωρις να σπασει κατι.

Ψαχνω να βρω ενα τροπο να αφαιρειται ευκολα απο την βαση. Ισως να μην τον σπρωχνω μεχρι μεσα, εκει δλδ που κουμπωνει το κλιπ.

 

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2021 στις 11:05 ΠΜ, armagedwnn είπε

Αυτό που λες δεν ισχύει, ξέρω ότι όταν έχεις e-pass επαγγελματικό δεν το χρησιμοποιείς σε ιδιωτικό ΑΛΛΑ δεν μιλάω με σιγουριά αυτό μου το έχει αναφέρει φίλος, επαγγελματίας οδηγός. Απ' ότι έχω καταλάβει έχει να κάνει με φορολογικά θέματα κυρίως.

Στην εταιρεία μου έχουμε πομποδέκτες κατηγορίας 2 και 3. Όχημα κατηγορίας 2 βρέθηκε από δικό μας λάθος με πομποδέκτη κατηγορίας 3 κι οι χρεώσεις του ήταν για την 3 στον Αιγαίου (στην ηλεκτρονική λωρίδα), στη δε Νέα/Κεντρική Οδό (τον έδωσε με το χέρι στο ταμείο, αφού ο π/δ ήταν παντρεμένος με άλλον αριθμό κυκλοφορίας) του είπαν θα χρεωθεί για 3 κι έτσι πλήρωσε μετρητά.

Επίσης, οι εταιρικοί πομποδέκτες (μιλάμε πάντα για κατ. 2-3) χρησιμοποιούνται κάλλιστα και από μη επαγγελματικά οχήματα (με τον περιορισμό που προείπα για Νέα/Κεντρική).

Τι να σου πω, αυτά γνωρίζω από βιωματική εμπειρία (γι' αυτό και μόνον τη 2 και την 3 ανέφερα)· επίσης, δεν έχω δουλέψει ποτέ με πομποδέκτες πιο πάνω κατηγοριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2021 στις 8:00 ΜΜ, Zazula είπε

Όχι βέβαια· αν έχεις πομποδέκτη κατηγορίας 2 και πας να περάσεις με όχημα κατηγορίας 3 δεν θα σε αφήσει καν να περάσεις — ενώ αν κάνεις το αντίθετο τότε θα σου χρεώνει την κατηγορία 3 ακόμη και σε όχημα κατηγορίας 2.

Πως ξερουν τι οχημα ειναι?

Αν το οχημα χωραει απο την πυλη, δε θα περασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...