Προς το περιεχόμενο

Διάβασμα σε Kindle η tablet???


Alexis407

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, παιδιά έχω ένα ερώτημα, διαβάζω αρκετά κ αγοράζω συνέχεια βιβλία με αποτέλεσμα να μην έχω χώρο στο σπίτι για να τα αποθηκεύσω, έχω γεμίσει βιβλία, σκέφτομαι να αγοράσω kindle η ταμπλετ κ να αγοράζω e-book.

Θα λύσω το πρόβλημα μου; κ ποίο υπερτερεί από τα δύο.... Μόνο για διάβασμα θέλω..... 

Να πω ότι είμαι άσχετος από τεχνολογία μόνο smartphone χρησιμοποιώ.. 

Ευχαριστώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το θες μόνο για διάβασμα, τότε κοιτάς μόνο για ebook reader

Τώρα αν θα είναι kindle ή κάποιο άλλο, εσύ θα αποφασίσεις

Πέρνα και από εδώ μια βόλτα 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Alexis407 είπε

Θα λύσω το πρόβλημα μου;

Προχώρα το. Ένα tablet/book reader 8 ιντσών με άνω των 4 Ah μπαταρία νομίζω ότι είναι η χρυσή τομή σε άνεση και φορητότητα. Μικρότερο θα σε κουράζει κάπως στο διάβασμα, μεγαλύτερο θα σε δυσκολεύει στη μεταφορά και θα σου τρώει τη μπαταρία πιο γρήγορα. Το 8άρι είναι άνετο στο διάβασμα και χωράει σε μια μεγάλη τσέπη ή ένα τσαντάκι πλάτης μαζί με power bank και λοιπά συμπράγκαλα. Απαλλάσσεσαι από το κουβάλημα του βιβλίου, έχεις ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα όσα θες, είναι πιο ξεκούραστο στο κράτημα από το βιβλίο, λύνεις το θέμα του διαβάσματος τη νύχτα όταν δεν υπάρχει φως (ύπαιθρος, ΚΤΕΛ, καράβια κλπ) ή όταν υπάρχει κι άλλος στο δωμάτιο που θέλει να κοιμηθεί και τον ενοχλεί η λάμπα. Επίσης θα σου βγάλει και τα λεφτά του καθώς μπορείς να βρεις online αρκετά δωρεάν βιβλία (ή να κατεβάσεις κι άλλα, ξέρεις πώς... ;) ).

Στα μείον, μερικοί θεωρούν πιο κουραστικό το διάβασμα σε οθόνη. Ανάλογα με τον άνθρωπο...

12 ώρες πριν, Alexis407 είπε

κ ποίο υπερτερεί από τα δύο.... Μόνο για διάβασμα θέλω..... 

Θα πάω λίγο κόντρα στο ρεύμα και θα προτείνω tablet. Πρώτη συσκευή για διάβασμα ήταν ένα book reader της Archos που (α) μου είχε βγάλει την πίστη με τους περιορισμούς και τα κολλήματά του (ok, σίγουρα καμία σχέση με kindle), και (β) ήταν μόνο για διάβασμα. Όσο κι αν δεν το θες για κάτι άλλο, κάποια στιγμή θα θελήσεις να δεις μια ταινία, να μπεις στο ίντερνετ, να περάσεις την ώρα με ένα χαζοπαίχνιδο. Θυσιάζεις λίγη από την άνεση στο κομμάτι του διαβάσματος ίσως. Εγώ πάντως 6 χρόνια τώρα το έχω βολευτεί απίστευτα. Ένα άλλο συν ότι αν τελικά αποφασίσεις ότι δε μπορείς το διάβασμα σε οθόνη, μπορείς είτε να το κρατήσεις για τις άλλες χρήσεις ή να το πουλήσεις πιο εύκολα απ' ότι το book reader. Αν το προχωρήσεις με tablet, βάλε Bibliovore σε Windows tablet ή Ebookdroid σε Android και καλά διαβάσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον διαβάσεις τόσα πολλά βιβλία μην κάνεις συμβιβασμούς με tablets. Θα πάρεις ebook reader και είναι και μερικά που έχουν και led φωτάκια για διάβασμα τη νύχτα. Είναι και μια έκδοση του kindle με φωτακια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρεις ενα κindle κατα προτιμηση με backlight για να μπορεις να διαβαζεις και την νυχτα.

Καμια σχεση με tablet (διαβαζα χρονια), ειναι πιο ξεκουραστο και η μπαταρια κραταει μερες.Επιπλεον δεν μπαινεις συνεχεια ιντερνετ να χανεις χρονο.

Αν σε ενδιαφερει πουλαω το kindle (οχι το backlight) ειναι ολοκαινουργιο στου κουτι του, το ανοιξα 2 φορες μονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2018 στις 9:16 ΠΜ, apostolispd είπε

Προχώρα το. Ένα tablet/book reader 8 ιντσών με άνω των 4 Ah μπαταρία νομίζω ότι είναι η χρυσή τομή σε άνεση και φορητότητα. Μικρότερο θα σε κουράζει κάπως στο διάβασμα, μεγαλύτερο θα σε δυσκολεύει στη μεταφορά και θα σου τρώει τη μπαταρία πιο γρήγορα. Το 8άρι είναι άνετο στο διάβασμα και χωράει σε μια μεγάλη τσέπη ή ένα τσαντάκι πλάτης μαζί με power bank και λοιπά συμπράγκαλα. Απαλλάσσεσαι από το κουβάλημα του βιβλίου, έχεις ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα όσα θες, είναι πιο ξεκούραστο στο κράτημα από το βιβλίο, λύνεις το θέμα του διαβάσματος τη νύχτα όταν δεν υπάρχει φως (ύπαιθρος, ΚΤΕΛ, καράβια κλπ) ή όταν υπάρχει κι άλλος στο δωμάτιο που θέλει να κοιμηθεί και τον ενοχλεί η λάμπα. Επίσης θα σου βγάλει και τα λεφτά του καθώς μπορείς να βρεις online αρκετά δωρεάν βιβλία (ή να κατεβάσεις κι άλλα, ξέρεις πώς... ;) ).

Στα μείον, μερικοί θεωρούν πιο κουραστικό το διάβασμα σε οθόνη. Ανάλογα με τον άνθρωπο...

Θα πάω λίγο κόντρα στο ρεύμα και θα προτείνω tablet. Πρώτη συσκευή για διάβασμα ήταν ένα book reader της Archos που (α) μου είχε βγάλει την πίστη με τους περιορισμούς και τα κολλήματά του (ok, σίγουρα καμία σχέση με kindle), και (β) ήταν μόνο για διάβασμα. Όσο κι αν δεν το θες για κάτι άλλο, κάποια στιγμή θα θελήσεις να δεις μια ταινία, να μπεις στο ίντερνετ, να περάσεις την ώρα με ένα χαζοπαίχνιδο. Θυσιάζεις λίγη από την άνεση στο κομμάτι του διαβάσματος ίσως. Εγώ πάντως 6 χρόνια τώρα το έχω βολευτεί απίστευτα. Ένα άλλο συν ότι αν τελικά αποφασίσεις ότι δε μπορείς το διάβασμα σε οθόνη, μπορείς είτε να το κρατήσεις για τις άλλες χρήσεις ή να το πουλήσεις πιο εύκολα απ' ότι το book reader. Αν το προχωρήσεις με tablet, βάλε Bibliovore σε Windows tablet ή Ebookdroid σε Android και καλά διαβάσματα.

Απ' ό,τι έχω διαβάσει, το Kindle δεν υποστηρίζει .epub και ενώ ανοίγει τα .pdf το rendering δεν είναι καλό και φαίνονται παραμορφωμένα.

Alexis, σου προτείνω και εγώ tablet εάν θες να ανοίγεις όλα τα αρχεία, εάν τα PDF είναι σημαντικά για εσένα (εγώ μόνο PDF διαβάζω), και αν θες να βλέπεις χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2018 στις 7:44 ΜΜ, Pa0ki είπε

Αφού το θες μόνο για διάβασμα, τότε κοιτάς μόνο για ebook reader

Τώρα αν θα είναι kindle ή κάποιο άλλο, εσύ θα αποφασίσεις

Πέρνα και από εδώ μια βόλτα 

Φίλε OP.

Θα κάτσεις να διαβάσεις ότι έχουμε γράψει στο νήμα για τα e-book reader που παραθέτει εδώ ο φίλος για να σου λυθεί κάθε απορία για το θέμα.

Στην κυριολεξία έχουμε (και έχω) γράψει εκατοντάδες ποστ για αυτό το θέμα και για το τι είναι είναι καλύτερο για το κάθε φορμάτ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ebook reader hands down! Δεν Υπάρχει καλύτερο για διάβασμα. Το tablet Είναι tablet. Τα κάνει όλα. Το ebook reader κάνει πολύ καλα αυτο για το οποιο προορίζεται. Ξεκουραστη οθονη, ατελείωτη μπαταρία, ανεμοοδιστο διαβασμα (χωρις ειδοποιήσεις και "να  δω και κανα ποστ" κλπ. Κοιτα και τα nook στο ebay ή το kindle που σου πρότεινε ο παραπάνω χρήστης (αν και γι αυτο θα χρειαστείς εξτρα φωτισμό).

IMG_20180822_173529_130.jpg

IMG_20180822_173524_782.jpg

Επεξ/σία από jadawin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για παραλία μονόδρομος το kindle. Τα ταμπλετ δεν φαίνονται με την αντηλιά, ακόμα και τα καλά..

Με ipad μου βγήκαν τα μάτια φέτος, ενώ μια τύπισσα δίπλα διάβαζε από Kindle κάτω από τον ήλιο, ούτε καν σε σκιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν διαβάζεις πολύ, το kindle (ή ανάλογης οθόνης readers) είναι μονόδρομος,

δεν υπάρχει πιο ξεκούραστη οθόνη για διάβασμα και με τεράστια διαφορά,

απλά δεν κάνουν για Α4 pdf,

αν δηλαδή αυτά που διαβάζεις είναι κυρίως κείμενο και υπάρχουν σε αντίστοιχο φόρματ, κάνε χάρη στα μάτια σου και πάρε kindle,

αν αυτά που διαβάζεις είναι κυρίως σελίδες A4 που τα βρίσκεις μόνο σε pdf, τότε πάρε όσο πιο μεγάλο τάμπλετ με καλή οθόνη μπορείς

Επεξ/σία από koufs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...