Προς το περιεχόμενο

Συναίνεση συνόλου ή πλειοψηφίας Ιδιοκτητών για τοποθέτηση Α/Θ σε ακάλυπτο πολυκατοικίας


kokkankis.ioannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Εχω μια απορία, η οποία απευθύνεται κυρίως σε μηχανικούς, αλλά ευπρόσδεκτες όλες οι απαντήσεις.

Μένω σε μια οικογενειακή πολυκατοικία με 5 ιδιοκτήτες, και είμαι ιδιοκτήτης του πρώτου ορόφου. Εχω ενταχθεί στο εξοικονομώ ΙΙ και σύντομα θα αρχίσουν οι εργασίες. Μεταξύ άλλων προβλέπεται η εγκατάσταση συστήματος Αντλίας Θερμότητας. Σύμφωνα με τη μελέτη του  μηχανικού που θα αναλάβει την εγκατάσταση, η τοποθέτηση της αντλίας θερμότητας θα γίνει στον ακάλυπτο χώρο [δυστυχώς δεν υπάρχει επαρκής χώρος στο μπαλκόνι για την εγκατάστασή της]. Η απορία που έχω είναι η εξής: όλοι οι συνιδιοκτήτες εκτός από έναν (επαναλαμβάνω, είμαστε 5) συναινούν στο να τοποθετηθεί η αντλία θερμότητας στον ακάλυπτο. Υπάρχει πρόβλημα με έναν ιδιοκτήτη. Στην περίπτωση αυτή τι συμβαίνει; αρκεί η συναίνεση της πλειοψηφίας (στην περίπτωση μου δεν είναι απλώς 50 συν 1 αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών), ή απαιτείται ομοφωνία των ιδιοκτητών; Εξυπακούεται επίσης οτι θα εκδοθεί από την πολεοδομία άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για όλες τις παρεμβάσεις. Η πολυκατοικία δεν διαθέτει κανονισμό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κοινόχρηστη ταράτσα, η οποία ωστόσο είναι σχετικά στενή, και γεμάτη από ηλιακούς και τεπόζιτα. Δύσκολα χωρά κάτι εκεί. Επιπλέον, κάτω από την ταράτσα μένει εκείνος που φέρνει αντιρρήσεις για τον ακάλυπτο. Συνεπώς, εάν του πούμε για ταράτσα η απάντηση θα είναι δύο φορές όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος, αλλα απ'οσο γνωριζω, επειδη προκειται περι κοινοχρηστου/κοινοκτητου χωρου και αν η πολυκατοικια δεν εχει κανονισμο που να διευκρινιζει κατι διαφορετικο, τοτε θες συναινεση του 100% των ιδιοκτητων.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ οσον στην ταρατσα υπάρχουν ηλιακοι προφανώς και χωρις την συναίνεση του συνολου, δεν νομίζω οτι μπορεί να φέρει αντιρρήσεις, αλλα και βα φέρει ειναι εκτος νομιμότητας, στον ακάλυπτο εχω την εντύπωση οτι δεν επιτρέπεται απο την πολεοδομία.

Θέλει ψάξιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μηχανικός τι λέει, στη μελέτη δε αναφέρει που θα τοποθετηθεί;

Η πολεοδομία συνήθως ζητάει συναίνεση συνιδιοκτητών αλλά μπορεί να δεχτεί και την απόφαση της συνέλευσης.

Αν καταφέρει να βγάλει την άδεια καλώς, βέβαια αν ο άλλος είναι πολύ στραβόξυλο μπορεί να σου σταματήσει τις εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άδεια για εργασίες μικρής κλίμακας θα ζητηθεί κυρίως για την τοποθέτηση θερμοπρόσοψης στους εξωτερικούς τείχους του διαμερίσματος. Εάν καταλαβαίνω από τις απαντήσεις -και ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια- μπορεί να δημιουργήσει θέμα όσον αφορά την τοποθέτηση Α/Θ στον ακάλυπτο, αλλά δεν μπορεί να κάνει το ίδιο εάν αυτός τοποθετηθεί στην ταράτσα. Σημειωτέον οτι ήδη από τη μεριά του ακάλυπτου -όχι όμως στο υπόγειο, στη βάση που θα τοποθετηθεί η Α/Θ- έχει εγκατασταθεί από ιδιοκτήτη κλιματιστικό, χωρίς κανείς να φέρει αντίρρηση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω τα νομικα ζητηματα, θεωρω ομως πως οτι ειναι να μπει στον ακαλυπτο πρεπει να ειναι με τη συμφωνη γνωμη των ιδιοτητων. Αν πχ κανει θορυβο και ενοχλει θα την αφαιρεσεις μετα?? Για τι διαστασεις μιλαμε,? Παντως ειναι ακυρο να συγκρινουμε θερμοσυφωνες που δεν περιεχουν καποιου ειδους κινητηρα και ειναι τελειως παθητικα με αντλιες και μηχανηματα. Η ταση παντως ειναι το κρατος να προσπαθει να διευκολύνει τετοιου ειδους αντονομιες ενεργειας αλλα υποθετω οτι ειναι να εγκατασταθει θα πρεπει να ειναι εντος της εκαστοτε ιδιοκτησιας και οχι σε κοινοχρηστους χωρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι σχέσεις δεν είναι καλές...  Οι διαστάσεις της Α/Θ είναι 1060Χ455Χ1405. Στο μέρος που θα τοποθετηθεί (στο υπόγειο) δεν ενοχλεί κανένα ιδιοκτήτη ενώ και ο θόρυβος είναι περίπου όπως ενός κλιματιστικού (γύρω στα 40-60 dbA). Δεν μπορεί να μπεί στο μπαλκόνι καθώς μετά την τοποθέτηση θερμοπρόσοψης, ο χώρος που θα απομείνει είναι ελάχιστος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τοποθετηθεί στον κοινόχρηστο χώρο, δεν μπορείς να την κλειδώσεις ή να απαγορεύεις σε κάποιον να την πλησιάζει ή οτιδήποτε. Επίσης, δεν μπορείς να γκρινιάζεις μετά αν κάποιος φέρει πχ μια λεκάνη τουαλέτας ή ένα μπαούλο και το αφήσει κι αυτός στον κοινόχρηστο χώρο επ αόριστον. 

Άρα, θεωρώ ότι, εφόσον δεν υπάρχει κάποια πολύ συγκεκριμένη πρόβλεψη στο καταστατικό, αν έστω και ένας αντιδρά, δεν μπορείς να του αφαιρέσεις αυτό το δικαίωμα.

Αλλιώς, θα σου πει, και θα χει και δίκιο, να το βάλεις στο μπαλκόνι σου και ας το πιάνει όλο χωρίς να αφήνει χώρο για τίποτα άλλο. Όχι για να διατηρήσεις εσύ την άνεση σου να καταλάβεις κοινόχρηστο χώρο.

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα ο αλλος αντιδρα θα κανει το ιδιο και στο φα δηλ δεν θα πληρωσει διοτι θελει ομοφωνια 100%. Εγω στην πκιαν δικη μας ειχα αντιδρασει για το κοστος και για λογους ασφαλειας...και ας με ειπαν μακακα

Γιατι δεν το βαζετε εκει που ειναι το λεβητοστασιο τωρα?...φανταζομαι το πετρελαιο θα καταργηθει.

Επεξ/σία από ELTASSOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για τον ηλιακο αντιδρανε αρκετοι και εχουν τα δικια τους. Εμενα δεν με αφησαν να βαλω στην ταρατσα. Βασικα εμεις δεν ειμαστε παραδειγμα εχουμε κακες σχεσεις και ενταση.

αποψη μου ειναι οτι δεν μπορεις να βαλεις στον ακαλυπτο συστημα θερμανσης δικο σου, αν κανεις αλλος δεν εχει βαλει. Επισης αυτος που αντιδραει δεν εχει ηλιακο; Γιατι αν εχει, αλλαζει.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν καταλαβαίνω καλά, η Α/Θ δεν μπορεί να εγκατασταθεί σε εσωτερικό χώρο (π.χ. λεβητοστάσιο). Ο ακάλυπτος είναι ακριβώς δίπλα από το λεβητοστάσιο. Στην ταράτσα, όλοι οι ιδιοκτήτες -και εμείς- έχουμε ηλιακό, τεπόζιτα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...