Προς το περιεχόμενο

Μία μεγάλη απορία :S


LIGHT1NG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά σαν παιδί της Intel δύσκολα τόσα χρόνια να την αλλάξω αλλά επειδή θα κάνω μία αλλαγή στο σύστημα διότι θα δώσω το ι3 8100 σε ένα φιλαράκι και την gtx 970 σε χαμηλή τιμή βέβαια για gaming ο υπολογιστής είναι κομπλέ.

Απορία:ι5 8400(ίσος 8700Κ εξαρτάται την τιμή που μπορεί να βρεθεί) η ryzen 7 1700x? Θέλω να παίζω σε οθόνη 144hz και ίσος streaming έχω ψάξει αρκετά και θα ήθελα και μερικές γνώμες απο άτομα με τους AMD και Ιντελ γενικότερα ο επεξεργαστής να μην περάσει τα 200-250

 

*Η κάρτα γραφικών θα είναι GTX 1060 6GB

Επεξ/σία από LIGHT1NG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά μιλάς για μεταχειρισμένο γιατί 8700Κ στα 250 δύσκολο. Η γνώμη μου είναι αφού θες και streaming να πας προς ryzen. Αλλά θα σου πρότεινα να πας στην δεύτερη γενιά. Επίσης βλέπω να κοιτάς 6/6 vs 8/16.

Η γνώμη μου είναι να πας σε 2600 6/12 σε πολύ καλή τιμή με ψύκτρα με socket που έχουν υποσχεθεί μέχρι το 21', άρα θα έχεις δυνατότητα αναβάθμισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Καλησπέρα παιδιά σαν παιδί της Intel δύσκολα τόσα χρόνια να την αλλάξω αλλά επειδή θα κάνω μία αλλαγή στο σύστημα διότι θα δώσω το ι3 8100 σε ένα φιλαράκι και την gtx 970 σε χαμηλή τιμή βέβαια για gaming ο υπολογιστής είναι κομπλέ.

Απορία:ι5 8400(ίσος 8700Κ εξαρτάται την τιμή που μπορεί να βρεθεί) η ryzen 7 1700x? Θέλω να παίζω σε οθόνη 144hz και ίσος streaming έχω ψάξει αρκετά και θα ήθελα και μερικές γνώμες απο άτομα με τους AMD και Ιντελ γενικότερα ο επεξεργαστής να μην περάσει τα 200-250

*Η κάρτα γραφικών θα είναι GTX 1060 6GB

Θα πας στον 1700Χ ή 2700Χ ανάλογα το τι σηκώνει η τσέπη. RAM G. skill FlareX 3200 MHz 14 CAS και MOBO B450 Tomahawk MSI αν πας στον 2700Χ αλλιώς Asus Prime Pro για τον 1700Χ.

Και αυτά τα σαν παιδί της Ιντελ κόψτε τα γιατι εκτίθεστε, πλέον κάθε cpu εξυπηρετεί συγκεκριμένες ανάγκες, εκτός και αν σας χορηγούν τα hardware τσάμπα οι εταιρίες, είστε καταναλωτές που κοιτάτε την τσέπη σας (αρχικά αν σας νοιαζει) και την απόδοση ανάλογα τις απαιτήσεις.

Για να πιάσεις 144Hz πρέπει να έχεις αντίστοιχη κάρτα ωστόσο εξαρτάται και για τι ανάλυση μιλαμε. 

Στο LOL βγάζεις 144 Hz για πλάκα, στο PUBG δε βγάζεις σταθερά 144 ούτε με 1080Ti/8700K

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SakafliaC είπε

@thetiesthatbind μιας και το βλέπω παντού σαν πρόταση, γιατί σε streaming συστήματα προτείνονται συνήθως amd cpu αν επιτρέπεται? :huh:

Γιατί έχουν περισσότερους πυρήνες/threads άρα δε θα ζορίζει το παιχνίδια σε multitasking. Και με τον 8700Κ μπορείς να κανεις stream και με τον 8600Κ, το θέμα είναι όμως οτι θα ζορίσει, οι AMD με τα 8/16, 6/12 καταλαβαίνεις ότι δε θα τραβήξουν το ίδιο ζόρι αντίστοιχα.

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα δεν ειναι τοσο στο ζορισμα αλλα στην εικονα που θα βλεπουν οι θεατες . Εσυ σαν επιδοσεις μια χαρα θα εισαι απλα η θεαση θα ειναι αρκετα χειροτερη με τους Intel. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Γιατί έχουν περισσότερους πυρήνες/threads άρα δε θα ζορίζει το παιχνίδια σε multitasking. Και με τον 8700Κ μπορείς να κανεις stream και με τον 8600Κ, το θέμα είναι όμως οτι θα ζορίσει, οι AMD με τα 8/16, 6/12 καταλαβαίνεις ότι δε θα τραβήξουν το ίδιο ζόρι.

Τι διαφορά έχει ακριβώς ο 8700k με τα 6/12 της AMD και τραβάει μεγαλύτερο ζόρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σύγκρινα τον 2700Χ με τον 8700Κ και τον 2600Χ με τον 8600Κ και δεν ειπα οτι τραβαει μεγάλο ζόρι, είπα θα ζοριστεί παραπάνω. Δε θέλει πολύ σκέψη για να καταλάβει κανείς το νόημα, εκτός και αν θίξαμε την Intel και πρέπει να ζητήσουμε και συγγνώμη. Κάππα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θίξαμε την intel που κολλάει; 

Ας έγραφες ένα αντίστοιχα στο τέλος της πρότασης να φαίνεται η σύγκριση που έγραψες τελευταία. Γιατί όπως το διαβάζεις φαίνεται να ζορίζεται ο 8700k σε σχέση με 2600x. Δηλαδή άμα εκφράσω εγώ κάτι λάθος δεν θα την πω στον άλλο γιατί δεν έβαλε σκέψη να καταλάβει τι ήθελα να πω. Φιλικά, πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα τι θέλεις να πεις, απλά δε μου φάνηκε και τοσο ακατανόητο για να το συμπληρώσω, νομιζα ηταν εμφανές, και δε νομίζω και εσύ να μην κατάλαβες το νόημα τέλος πάντων edited. 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...