Προς το περιεχόμενο

χτισιμο πολυκατοικιας


kikeros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα εχω καποιες αποριες σχετικα με το κοστος ανεγερσης πολυκατοικιας. Σε οικοπεδο 280 T.M με συντελεστη δομησης 1 και καλυψη 0.4, ποσο μπορει να φτασει το κοστος μεχρι το σταδιο τον κουφωματων και πλακακια. 

1) οταν λεει ο μηχανικος π.χ 1000/τ.μ περιλαμβανονται στην τιμη αυτη και τα κουφωματα και πλακακια.

2) π.χ αν κανεις 100τ.μ ανα οροφο περιλαμβανεται και μεσα σε αυτα τα τετραγωνικα το κλιμακοστασιο η ειναι ξεχωριστα.

3) τα μπαλκονια περιλαμβανονται στα 100τ.μ?

4)η οικοδομικη αδεια ποσο μπορει να κοστισει?

5) αλλαζει το κοστος ανα τ.μ για καθε οροφο που σηκωνεις?

Επεξ/σία από kikeros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ'οτι φαινεται ξεκινησες απο πολυ νωρις τις οικονομιες προς μηχανικους και λοιπους που μπορουν να στα απαντησουν...Εναλλακτικα φαινεται να μην εμπιστευεσαι το μηχανικο σου.

Οποτε, με τετοιες αποριες απο τις οποιες περιμενεις απαντηση στο μπλαμπλα του insomnia ουτε γιαπι δε σηκωνεις...

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για ποιό λόγο να πληρώσει ο άνθρωπος μηχανικό προκειμένου να του συντάξει μελέτη όταν μπορεί εντελώς ΔΩΡΕΑΝ να πάρει τις απαντήσεις που θέλει από τον κάθε «μηχανικό» που σκοτώνει την ώρα του στο ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ του insomnia ;;;

Σε λίγο θα ζήτήσει και προτάσεις για αρχιτεκτονικό σχέδιο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τις συμβουλές από εδώ μέσα για οικοδομές και ρώτα τον μηχανικό τι περιλαμβάνει στην τιμή αυτή,και πάρε γνώμες και από άλλους μηχανικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν το βλέπω κακό να πάρει μερικές πληροφορίες για το πως λειτουργεί το θέμα και να πάει πιο υποψιασμένος και ενημερωμένος στον μηχανικό πάντως. Πάρα πολλοί άνθρωποι δεν έχουν ιδέα από τέτοια πράγματα και είναι λογικό.

Επεξ/σία από zio10
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα σε κάποια πράγματα δε μπορείς ρε zio να πάρεις συμβουλές από ένα forum, ειδικά αν δε παρουσιάσεις πολύ αναλυτικές πληροφορίες για το τι θες να κάνεις 

Να σου πω το πιο απλό πράγμα στο συγκεκριμένο παράδειγμα, θα κάνει υπόγειο ναι ή όχι ; 

Αν ναι, θα είναι απλά για ένα λεβητοστάσιο και μια αποθήκη ή θα θέλει και θέσεις στάθμευσης ;

Πρέπει να γίνουν γκρεμίσματα ; 

Μιλάμε για πολυκατοικία στην Αθήνα ή στην Άνω Ραχούλα ; 

Συν τοις άλλοις, με τον ΚΕΝΑΚ και τον ΝΟΚ, κατά τη γνώμη μου είναι χαμηλό ποσό το 1000€/τμ, πολλώ δε μάλλον αν δε μιλάμε για πολύ μεγάλο κτίσμα (όπου όπως είναι αυτονόητο, υπάρχει οικονομία κλίμακας) 

Ακόμα και να μας τα πει όλα αυτά, πάλι σαφή απάντηση δε θα πάρει, και λογικό είναι

Εγώ θα πω 1300, ο άλλος 1550 και ο άλλος 1100 

 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εγώ δεν το βλέπω κακό να πάρει μερικές πληροφορίες για το πως λειτουργεί το θέμα και να πάει πιο υποπτευμένος και ενημερωμένος στον μηχανικό πάντως. Πάρα πολλοί άνθρωποι δεν έχουν ιδέα από τέτοια πράγματα και είναι λογικό.

Και εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα. Πιστεύω ότι ακόμα και με ένα απλό μπλα μπλα μπορεί να βγει κάτι χρήσιμο, να οδηγήσει κάποιον στον να δώσει σημασία σε κάτι ή να το ερευνήσει. Παρόλα αυτά  όπως είπε και ο Αριστείδης το θέμα τέθηκε πολύ γενικά και θα βοήθαγαν κάποιες περισσότερες πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μα σε κάποια πράγματα δε μπορείς ρε zio να πάρεις συμβουλές από ένα forum, ειδικά αν δε παρουσιάσεις πολύ αναλυτικές πληροφορίες για το τι θες να κάνεις 

Να σου πω το πιο απλό πράγμα στο συγκεκριμένο παράδειγμα, θα κάνει υπόγειο ναι ή όχι ; 

Αν ναι, θα είναι απλά για ένα λεβητοστάσιο και μια αποθήκη ή θα θέλει και θέσεις στάθμευσης ;

Πρέπει να γίνουν γκρεμίσματα ; 

Μιλάμε για πολυκατοικία στην Αθήνα ή στην Άνω Ραχούλα ; 

Συν τοις άλλοις, με τον ΚΕΝΑΚ και τον ΝΟΚ, κατά τη γνώμη μου είναι χαμηλό ποσό το 1000€/τμ, πολλώ δε μάλλον αν δε μιλάμε για πολύ μεγάλο κτίσμα (όπου όπως είναι αυτονόητο, υπάρχει οικονομία κλίμακας) 

Ακόμα και να μας τα πει όλα αυτά, πάλι σαφή απάντηση δε θα πάρει, και λογικό είναι

Εγώ θα πω 1300, ο άλλος 1550 και ο άλλος 1100 

Συμφωνώ. Αλλά από το να πας τελείως ανίδεος καλό είναι να έχεις μία ιδέα. Να σου πει κάποιος να προσέξεις αυτό κι αυτό δηλαδή ή ότι συνήθως ισχύει το τάδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, zio10 said:

Εγώ δεν το βλέπω κακό να πάρει μερικές πληροφορίες για το πως λειτουργεί το θέμα και να πάει πιο υποψιασμένος και ενημερωμένος στον μηχανικό πάντως. Πάρα πολλοί άνθρωποι δεν έχουν ιδέα από τέτοια πράγματα και είναι λογικό.

To θεμα ειναι πως για τετοια εργα αμα ξεκινας με αυτη τη λογικη, τοτε θες ενα section στο forum μονο για να θετεις τις καθημερινες σου αποριες γυρω απο το project...Δεν χτιζονται ετσι πολυκατοικιες. Να ηταν καμια απορια του στυλ "εχω θεμα με τον διαχειριστη της πολυκατοικιας" ή "για πειτε τι a/c να αγορασω" ναι οκ, αλλα εδω μιλαμε για ανεγερση πολυκατοικιας, κατι που προφανως δεν μπορει να "τρεξει" μεσω φορουμς ως εργο. Ουτε και να βασιστει στο μακρυ και το κοντο του καθενος. Οποτε η προσεγγιση ειναι με το καλημερα λαθος.

Αντιστοιχη κατασταση με αυτους που ανοιγουν thread ιατρικης φυσεως για θεματα που μπορει να ειναι απο δεκατα πυρετου εως εγγυμοσυνες και ανιατες θανατηφορες ασθενειες, αντι απλως να ρωτησουν εναν/δυο/τρεις/δεκατρεις γιατρους.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

To θεμα ειναι πως για τετοια εργα αμα ξεκινας με αυτη τη λογικη, τοτε θες ενα section στο forum μονο για να θετεις τις καθημερινες σου αποριες γυρω απο το project...Δεν χτιζονται ετσι πολυκατοικιες. Να ηταν καμια απορια του στυλ "εχω θεμα με τον διαχειριστη της πολυκατοικιας" ή "για πειτε τι a/c να αγορασω" ναι οκ, αλλα εδω μιλαμε για ανεγερση πολυκατοικιας, κατι που προφανως δεν μπορει να "τρεξει" μεσω φορουμς ως εργο. Ουτε και να βασιστει στο μακρυ και το κοντο του καθενος. Οποτε η προσεγγιση ειναι με το καλημερα λαθος.

Αντιστοιχη κατασταση με αυτους που ανοιγουν thread ιατρικης φυσεως για θεματα υγειας που μπορει να ειναι απο δεκατα πυρετου εως καρκινο, αντι απλως να ρωτησουν εναν γιατρο.

Σίγουρα δεν θα χτιστεί έτσι η πολυκατοικία, απλά κάθε πληροφορία μπορεί να φανεί χρήσιμη. Αυτό εννοώ, ακόμα και για κάτι που φαινομενικά δεν γίνεται μέσω φόρουμ. Επειδή δεν ξέρεις που θα πέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να φανταστώ ότι όσοι έχουν απαντησει στην αρχική ερώτηση του συμφωρουμητη είναι είτε μηχανικοί που σκοτώνουν την ώρα τους είτε άσχετοι που απλά γράφουν για να γράφουν. Το λέω αυτό διότι τυχαία που διάβαζα το thread κάτι ουσιώδες δεν έχει υπωθει,  απλά μπλα μπλα κάργα λάδι και τηγανιτα τίποτα. 

Επεξ/σία από TitanX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρες εναν καλό μηχανικό της πόλης σου κ ζητα του να σου κανει μια έρευνα κόστους του κτίριου που θες. Θα σου βγάλει τα  σίγουρα εξοδα  πχ αδειες δόμησης,  κτλπ κ μετά στο περιπου κ  θα σου βγάλει το κοστος κατασκευής. 

  Απο κει κ μετά αποφασίζεις τι θες να κάνεις.

Υγ εννοείται επι πληρωμή ολα τα παραπάνω

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TitanX είπε

Να φανταστώ ότι όσοι έχουν απάντηση στην αρχική ερώτηση του συμφωρουμητη είναι είτε μηχανική που σκοτώνουν την ώρα τους είτε άσχετοι που απλά γράφουν για να γράφουν. Το λέω αυτό διότι τυχαία που διάβαζα το thread κάτι ουσιώδες δεν έχει υπωθει,  απλά μπλα μπλα κάργα λάδι και τηγανιτα τίποτα. 

Mα το ερώτημα του δεν μπορεί καν να απαντηθεί, αφού δεν έχει καταφέρει καν να μας πει τι θέλει 

Ρωτάει:

Αναφορά σε κείμενο

1. οταν λεει ο μηχανικος π.χ 1000/τ.μ περιλαμβανονται στην τιμη αυτη και τα κουφωματα και πλακακια.

Δηλαδή εσύ εκεί τι θα απαντούσες ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...