Προς το περιεχόμενο

Καρτοσυμβόλαιο Cosmote


NanoP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα να  μάθω αν αληθεύει αυτό που μου είπαν  από την κοσμοτε, ένας φίλος μου, έδωσε το ΑΦΜ του, κ χωρίς να έχει υπογράψει κάποιο συμβόλαιο ή ναι δέχτηκε να ενεργοποιηθεί το συμβόλαιο, εκείνοι λένε ότι τους είπε να τα  ενεργοποιήσουν. Είπανε, ότι μπορούμε (η προσφορά  είναι για τους 2 μας, 20ε τον μήνα)μετά από 4 μήνες να το ακυρώσουμε (ο υπάλληλος μάλιστα είπε πως δεν έπρεπε να  μας το πούνε καν αυτό). Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς ισχύει από όλα  αυτά; Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NanoP είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να  μάθω αν αληθεύει αυτό που μου είπαν  από την κοσμοτε, ένας φίλος μου, έδωσε το ΑΦΜ του, κ χωρίς να έχει υπογράψει κάποιο συμβόλαιο ή ναι δέχτηκε να ενεργοποιηθεί το συμβόλαιο, εκείνοι λένε ότι τους είπε να τα  ενεργοποιήσουν. Είπανε, ότι μπορούμε (η προσφορά  είναι για τους 2 μας, 20ε τον μήνα)μετά από 4 μήνες να το ακυρώσουμε (ο υπάλληλος μάλιστα είπε πως δεν έπρεπε να  μας το πούνε καν αυτό). Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς ισχύει από όλα  αυτά; Ευχαριστώ. 

Δεν τα γράφεις καθαρά και βγαίνει ξεκάθαρο νοημα.

Εδωσε το αφμ σε ποιον; Σε υπαλληλο σε κατάστημα; Στο τηλεφωνο; Που;

Αν εγινε τηλεφωνικά, πήρε ο φιλος σου σε γερμανο-οτε ή τον πήρανε τηλεφωνο (απο οτε ή συνεργάτη);

Αυτο με το 4 μήνες, δεν ισχυει. Η υπαναχώρηση ειναι εντός 14 ημερών. Σε περιπτωσεις νεων συνδεσεων πρεπει να σταλεί συμβολαιο με courier ή email, ενω σε ανανεώσεις υπάρχοντων συμβολαιων, μπορει να γινει και τηλεφωνικα

ΥΠΟΘΕΤΩ οτι τον πήραν τηλεφωνο απο συνεργαζόμενο γραφείο και παιχτηκαν δυο σενάρια. Είτε, τον παγιδεψαν να πει κάτι θετικό ή τον έκοψαν οτι δεν το εχει και του περασαν απευθείας τα στοιχεία σε συμβόλαιο. Και στις δυο περιπτώσεις να ζητήσει απομαγνητοφώνηση της συνομιλίας και παραλληλα να κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, isay είπε

Δεν τα γράφεις καθαρά και βγαίνει ξεκάθαρο νοημα.

Εδωσε το αφμ σε ποιον; Σε υπαλληλο σε κατάστημα; Στο τηλεφωνο; Που;

Αν εγινε τηλεφωνικά, πήρε ο φιλος σου σε γερμανο-οτε ή τον πήρανε τηλεφωνο (απο οτε ή συνεργάτη);

Αυτο με το 4 μήνες, δεν ισχυει. Η υπαναχώρηση ειναι εντός 14 ημερών. Σε περιπτωσεις νεων συνδεσεων πρεπει να σταλεί συμβολαιο με courier ή email, ενω σε ανανεώσεις υπάρχοντων συμβολαιων, μπορει να γινει και τηλεφωνικα

ΥΠΟΘΕΤΩ οτι τον πήραν τηλεφωνο απο συνεργαζόμενο γραφείο και παιχτηκαν δυο σενάρια. Είτε, τον παγιδεψαν να πει κάτι θετικό ή τον έκοψαν οτι δεν το εχει και του περασαν απευθείας τα στοιχεία σε συμβόλαιο. Και στις δυο περιπτώσεις να ζητήσει απομαγνητοφώνηση της συνομιλίας και παραλληλα να κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

Έχεις δίκιο, δεν τα έγραψα ξεκάθαρα. Λοιπόν, όπως σωστά  υπέθεσες, τον πήραν τηλέφωνο κ είπαν ότι είναι από την κοσμοτε (2311807000). Έδωσε το ΑΦΜ στον υπάλληλο που πήρε τηλέφωνο.  Είπαν  ότι θα έρθουν κατά  της 4-5 για το συμβόλαιο. Επίσης είπαν ότι το συμβόλαιο  έχει να κάνει με κάτι 'λεπτομέρεις' (νομίζω ότι είπαν αυτό) πάντως είπαν ότι  το συμβόλαιο δεν έχει να κάνει με το αν ενεργοποιηθεί η προσφορά ή όχι. (είμαστε σε καρτοκινητό κοσμοτε  μέχρι τώρα.) Είπανε ότι λέγεται φοιτητικό 20 η προσφορά. Ζήτησα να μου φέρουν την καταγραφόμενη κλήση και μου είπε ο ίδιος υπάλληλος ότι θα το φέρουν  με το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τωρα ξεκαθάρισε. Είναι το γνωστο γραφείο απο Σαλονίκη, που πουλά με προμήθεια και προκειμένου να πάρουν δουλειές λένε οτιδήποτε παπαρα φανταστείς. Επισης πολλές φορές αποκρύπτουν λεπτομέριες, οτι πχ η τιμή ισχύει για τους πρώτους 6 μήνες και μετά ειναι τόσο, κλπ. Ηχογράφηση δε θα στειλουν και αν στείλουν συμβολαιο, μην το υπογράψεις, ασε τον courier να φυγει και πες του τοι θα το στειλεις εσυ στην εταιρεία.

Αυτο το θα ερθουν 4-5 για το συμβολαιο δεν το καταλαβα. Εννοεις οτι εγινε ραντεβου για να ερθει η courier; 

Εγω πάντως απο τους συγκεκριμένους δεν θα ψωνιζα με τιποτα. Βέβαια το οτι εφτασαν στο σημειο να σου λενε οτι θα στειλουν συμβόλαιο και τετοια, κάτι θετικό ειπώθηκε στο τηλεφώνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο ξέρω, ο φίλος μου τους είπε " Ακούγεται καλή προσφορά  θα το σκεφτώ" , από "θετικής" άποψης μόνο αυτό.  Αν κατάλαβα καλά, είπαν ότι θα έρθουν μαζί με το συμβόλαιο. Θέλουν επίσης ταυτότητα κ απόδοση ΑΦΜ.  Μπορώ δλδ να το διακόψω εντός 14 ημερών; Και αν δεν υπογράψω δεν μπορούν να με χρεώσουν; Ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ υπογράφεις τιποτα και δεν δίνεις τιποτα πίσω στον courier, περα απο το υπογγεγραμμένο voucher οτι παρελαβες, στο οποιο γράψε πάνω ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ. Μετά μελέτησε με την ησυχία σου το συμβόλαιο και αν οντως σε συμφερει, τηλεφωνησε το μαγαζακι και πες τους να σου δωσουν κωδικο πελατη να τους στειλεις τα υπογεγγραμένα χαρτια. Αν τώρα ήδη εχει ενεργοποιηθεί κάτι στο ονομα σου, εντός 1-2 ημερών ενημερώνεις για υπαναχώρηση λόγω δόλου (αλλα σου ειπανε και αλλα εκαναν) και παραλληλα καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, κατ'αρχάς ευχαριστώ για την βοήθεια και συγγνώμη για την ταλαιπωρία, μόλις έλεγξα τα κινητά μας, δεν έχουμε λάβει τίποτα που προσφέρουν (λεπτα, mb).  Αυτό ξέρεις άμα σημαίνει ότι δεν ενεργοποιήθηκε; Μπορώ να τους πιστέψω όταν μου λένε ότι έχει  ήδη ενεργοποιηθεί; Για υπαναχώρηση σε ποιον θα καλέσω; Σε αυτούς ή κατ'ευθείαν στην κοσμοτε; 

EDIT: Ήρθε "εκπρόσωπος" της κοσμοτε, έφερε το συμβόλαιο, είπε, δεν μπορώ να  σας το αφήσω είναι επίσημο έγγραφο της κοσμοτε. Τραβήξαμε λοιπόν ένα Χ στο χαρτί,  γράψαμε OXI δεν το αναγνωρίζουμε χωρίς  δικηγόρο (επίσης στο συμβόλαιο έγραφε για Cosmote καρτοσυμβόλαιο mobile 23, ενώ μας είπαν για φοιτητικό 20.) Επίσης είπε, χωρίς υπογραφή δεν μπορούμε να το  ενεργοποιήσουμε. Γνωρίζεις λοιπόν αν τελείωσε η υπόθεση; Ευχαριστώ και πάλι.

Επεξ/σία από NanoP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Επειδή έγινε παρόμοιο σκηνικό χθες με τη μητέρα μου, πριν μια βδομάδα τη πήραν τηλέφωνο για καρτοσύνδεση και σμρ το ενεργοποίησαν, αλλά δεν υπέγραψε συμβόλαιο, τι έγινε στην περιπτωσή σας, γιατί όταν τον έλεγε για υπαναχώρηση αυτός έλεγε πως ενεργοποιήθηκε στις 14...wtf αφού στο τηλέφωνο η κλήση είναι στις 24/1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εμάς πήγαν να μας φέρουν ένα συμβόλαιο το οποίο απλά δεν υπογράψαμε και τους είπαμε ότι δεν θέλουμε να έχουμε καμία σχέση με αυτούς, και δεν μας ξαναενόχλησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, για να μην ανοίγω άλλο θέμα..

Έχω ένα συμβόλαιο κοσμοτέ το οποίο θέλω (και μπορώ κιόλας, έχει λήξει) να κόψω γιατί πλέον δεν το χρειάζομαι και είναι και σχετικά ακριβό. Ήταν και οικογενειακό κι έμεινα πολύ δυσαρεστημένος από την όλη λειτουργία, αλλά πιστεύω σε όποια εταιρία και να πάω τα ίδια μαύρα χάλια θα είναι.

Πέρα από τα συμβόλαια που διαφημίζει η cosmote μπορώ να πάω και να ζητήσω πχ να έχω μόνο χρόνο ομιλίας τόσο προς όλους και να μου δώσουν προσφορά; Ή είναι μονόδρομος να το γυρίσω σε κάρτα.

Επεξ/σία από Natha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Natha είπε

Καλησπέρα παιδιά, για να μην ανοίγω άλλο θέμα..

Έχω ένα συμβόλαιο κοσμοτέ το οποίο θέλω (και μπορώ κιόλας, έχει λήξει) να κόψω γιατί πλέον δεν το χρειάζομαι και είναι και σχετικά ακριβό. Ήταν και οικογενειακό κι έμεινα πολύ δυσαρεστημένος από την όλη λειτουργία, αλλά πιστεύω σε όποια εταιρία και να πάω τα ίδια μαύρα χάλια θα είναι.

Πέρα από τα συμβόλαια που διαφημίζει η cosmote μπορώ να πάω και να ζητήσω πχ να έχω μόνο χρόνο ομιλίας τόσο προς όλους και να μου δώσουν προσφορά; Ή είναι μονόδρομος να το γυρίσω σε κάρτα.

Καλησπέρα, δυστυχώς δεν μπορείς να το κανείς αυτό. Καμία εταιρεία δε σου δίνει αυτή τη δυνατότητα. 
Ούτε σε συμβόλαιο ούτε σε καρτοκινητό. Πας πάντα με τα δικά τους πακέτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Q έχει κανένας άποψη; Εάν δεν λυθούν τα προβλήματα που έχω με cosmote αξίζει η μεταφορά; Απ' ότι βλέπω έχει φτηνά πακέτα που μου ταιριάζουν, αλλά από σήμα πως τα πάει; Είτε σε μεγάλες πόλεις είτε σε νησιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...