Προς το περιεχόμενο

Γιατι πολλοι Ελληνες επιλεγουν να μεταναστευσουν Γερμανια και οχι σε αλλες χωρες ?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπω κατι μισθους 1100 ευρω γερμανια και ενοικιο 500-600 ευρω και λεω για ποιο λογο να μεταναστευεσεις εκει ?Δεν το καταλαβαινω υπαρχουν καλυτερες επιλογες νομιζω αγγλια,γαλλια,ολλανδια πληρωνουν καλυτερα δεν θα μιλησω για σκανδιναβικες χωρες που πληρωνουν πολυ καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον ίδιο λόγο που όλοι οι λαθρομετανάστες στη Λέσβο απαιτούν να μεταφερθούν στη Γερμανία. Έχει ακόμα πολύ καλό κράτος πρόνοιας και εφόσον κάποιος πληρεί τις προϋποθέσεις υπάρχουν βοηθήματα από την κυβέρνηση μέχρι να ανέβει το εισόδημά τους.

Υπάρχει και ένα μικρό ποσοστό που προτιμά τη Γερμανία λόγω συγγενικών προσώπων που έχουν εγκατασταθεί εκεί προ δεκαετιών, ώστε να κάνει οικονομία στο ενοίκιο (αρχικά ή μόνιμα). 

Στατιστικά πάντως δεν νομίζω να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε Γερμανία - Αγγλία - Γαλλία σε αριθμό αφίξεων Ελλήνων για εργασία.

Επεξ/σία από Narayan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά να μην πληρώνουν καλύτερα με τόσο ξένο κόσμο που φέρανε για ένα κομμάτι ψωμί.

Πολλοί έχουν φίλους και συγγενείς.Για αυτό

Και είναι ίσως μια κοντινή χώρα με υποτειθέμενα καλά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιοι από τους συγγενείς μου είχαν μεταναστεύσει στη γερμανία (παλιά εννοώ) μου έχουν πει τόσα άσχημα πράγματα για το πως τους φερόντουσαν που δε θα ήθελα ποτέ να βρεθώ εκεί. Όχι ότι στις άλλες χώρες σε περιμένουν με ανοικτές αγκάλες αλλά έχω πολύ κακή γνώμη για τη χώρα και τους θεωρώ φρικτά ρατσιστές ακόμα και αν το κουκουλώνουν (όχι με ιδιαίτερη επιτυχία). Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως κάποιοι πάνε Γερμανία χωρίς να έχουν σπουδές και με κάτι γερμανικά που με το ζόρυ λένε μισή κουβέντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kolumvitis said:

Επειδή κάποιοι από τους συγγενείς μου είχαν μεταναστεύσει στη γερμανία (παλιά εννοώ) μου έχουν πει τόσα άσχημα πράγματα για το πως τους φερόντουσαν που δε θα ήθελα ποτέ να βρεθώ εκεί. Όχι ότι στις άλλες χώρες σε περιμένουν με ανοικτές αγκάλες αλλά έχω πολύ κακή γνώμη για τη χώρα και τους θεωρώ φρικτά ρατσιστές ακόμα και αν το κουκουλώνουν (όχι με ιδιαίτερη επιτυχία). Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως κάποιοι πάνε Γερμανία χωρίς να έχουν σπουδές και με κάτι γερμανικά που με το ζόρυ λένε μισή κουβέντα.

Απο τα σου'πα μου'πες συγγενων πριν κατι 10ετιες, εσυ εβγαλες πορισμα πολιτικων πεποιθησεων για μια χωρα 85 εκατομυριων κατοικων. Ε να κατι τετοια λαμπρα μυαλα ψαχνουν στο εξωτερικο και τα αμοιβουν οσο-οσο...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, YourTrueLegend είπε

Απο τα σου'πα μου'πες συγγενων πριν κατι 10ετιες, εσυ εβγαλες πορισμα πολιτικων πεποιθησεων για μια χωρα 85 εκατομυριων κατοικων. Ε να κατι τετοια λαμπρα μυαλα ψαχνουν στο εξωτερικο και τα αμοιβουν οσο-οσο...

Από τα σου πα μου πες των συγγενών μου απλά έβγαλα εικόνα για το πως φερόντουσαν τότε στους μετανάστες. Το ότι έχουν θέμα με τους ξένους δε το λέω εγώ οι δημοσκοπήσεις που δείχνουν να ανεβαίνουν επικίνδυνα τα ακροδεξιά κόμματα το λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kolumvitis είπε

Επειδή κάποιοι από τους συγγενείς μου είχαν μεταναστεύσει στη γερμανία (παλιά εννοώ) μου έχουν πει τόσα άσχημα πράγματα για το πως τους φερόντουσαν που δε θα ήθελα ποτέ να βρεθώ εκεί. Όχι ότι στις άλλες χώρες σε περιμένουν με ανοικτές αγκάλες αλλά έχω πολύ κακή γνώμη για τη χώρα και τους θεωρώ φρικτά ρατσιστές ακόμα και αν το κουκουλώνουν (όχι με ιδιαίτερη επιτυχία). Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως κάποιοι πάνε Γερμανία χωρίς να έχουν σπουδές και με κάτι γερμανικά που με το ζόρυ λένε μισή κουβέντα.

Δηλαδή εδώ δεν έχεις πέσει πότε σε σατράπη-απαιτητικο αφεντικο/εργοδοτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kolumvitis said:

Από τα σου πα μου πες των συγγενών μου απλά έβγαλα εικόνα για το πως φερόντουσαν τότε στους μετανάστες. Το ότι έχουν θέμα με τους ξένους δε το λέω εγώ οι δημοσκοπήσεις που δείχνουν να ανεβαίνουν επικίνδυνα τα ακροδεξιά κόμματα το λένε.

Το φαινομενο της ακρας δεξιας δεν αφορα μονο τη Γερμανια αλλα την μιση Ευρωπη.

Επισης, το τι ισχυε στη Γερμανια πριν 10ετιες με το τι ισχυει τωρα, υπαρχει περιπτωση να διαφερει πολυ, γιαυτο καλο ειναι οταν βγαζουμε τετοια συμπερασματα να εχουμε ιδια αποψη αντι να βασιζομαστε στις εντυπωσεις 3-4 ατομων.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι ειναι κυριως λογω οτι εχουν αναγκη κυριως απο ειδικευμευνο προσωπικο(πολυ γιατροι πηγαν για παραδειγμα) και κατα δευτερον πολλοι ολο και καποιο συγγενικο προσωπο εχουν εκει να τους βοηθησει στο ξεκινημα.

Τα βοηθηματα οντως υπαρχουν αλλα οποιος νομιζει οτι θα παει εκει θα βρει μια δουλεια του ποδαριου και μετα θα τον ζει η γερμανικη προνοια απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ακουσει ποτε για το συνδρομο της Στοκχολμης;
Αντιγραφω απο wikipedia " Το σύνδρομο της Στοκχόλμης είναι ένα ψυχολογικό φαινόμενο κατά το οποίο όμηροι εκφράζουν συμπάθεια και συμπόνοια και έχουν θετικά συναισθήματα προς τους απαγωγείς τους, μερικές φορές σε σημείο που να υπερασπίζονται και ταυτίζονται με τους απαγωγείς. Αυτά τα συναισθήματα γενικά θεωρούνται παράλογα υπό το πρίσμα του κινδύνου ή ρίσκου που υπέστησαν τα θύματα, οι οποίοι μπερδεύουν ουσιαστικά την έλλειψη κακοποίησης από τους απαγωγείς ως μια πράξη καλοσύνης."
Υπαρχουν πολλοι που αισθανονται νοσταλγια για τις ομορφες ημερες που περασανε με τους Γερμανους αφεντες στον ΒΠΠ

Φυσικα υπαρχει και η υποκουλτουρα του "Η Γερμανια ειναι τελειο κρατος, οπου ολα γινονται τελεια απο τους τελειους πολιτες" εαν αυτο σου θυμιζει κατι απο εναν δικτατορα που αιματοκυλησε ολο τον κοσμο ειναι απλα τυχαιο.
 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατοικος ψωρωκωσταινας χαρακτηριζει υποκουλτουρα τις αποψεις οτι η Γερμανια ειναι απο τα πλεον οργανωμενα κρατη στην Ευρωπη. Διοτι στην ψωρωκωσταινα ξερουν απο οργανωση κρατους.

Ποσο σουρεαλισμο να αντεξει ενας ανθρωπος...

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την απορία έχω και εγώ. Γιατί πάνε τόσοι πολλοί; Μάλλον, πρώτα "πάνε όντως τόσοι πολλοί;" και μετά "γιατί;". 

Προσωπικά φαντάζομαι ότι πάνε γιατί είναι μία καλή average κατάσταση με πολύ σταθερή κρατική τράπεζα. Average οργάνωση, average βιωτικό επίπεδο, average καιρός, average φύση. Πολύ καλύτερα από Ελλάδα, αλλά σχετικά με Ευρώπη, average. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερμανια μισθος πρεπει να ειναι 3000 για να πεις ζεις, αλλιως ζεις με αλλους 2-3 οπως και αγγλια - ελλαδα λεμε μαγκες ελλαδαρα

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_countries_result.jsp?country1=Greece&country2=Germany

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Κατοικος ψωρωκωσταινας χαρακτηριζει υποκουλτουρα τις αποψεις οτι η Γερμανια ειναι απο τα πλεον οργανωμενα κρατη στην Ευρωπη. Διοτι στην ψωρωκωσταινα ξερουν απο οργανωση κρατους.

Ποσο σουρεαλισμο να αντεξει ενας ανθρωπος...

Πακετο με την υποκουλτουρα παει φυσικα και η εντονη αναγκη αυτομαστιγωματος "που στην Ελλαδα δεν γινεται τιποτα σωστα, ολα λαθος, πουθενα αξιοκρατια, συνεχεια σκανδαλα"  Φυσικα στην χωρα ινδαλμα αυτα δεν συμβαινουν.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...