Προς το περιεχόμενο

FRITZ! Powerline 1240E WLAN Set


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Silverage είπε

Μπορείς να έχεις Voip με powerlines;

Δίκτυο είναι κανονικό. Το σήμα μεταδίδεται ψηφιακά όπως στο Ethernet καλώδιο. Το VoIP είναι ψηφιακό και δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Silverage είπε

Μπορείς να έχεις Voip με powerlines;

αυτό θα ήθελα να το μάθω κι εγώ. Επίσης αν μπορείς μεσω powerline να "μεταφέρεις" την τηλεφωνική πριζα που συνδεεις το modem καπου αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό προσωπικά για εμένα είναι το Mesh Networking, αν βέβαια λειτουργεί βέβαια με τον ίδιο τρόπο όπως το Deco για παράδειγμα. Αντί να έχεις λοιπόν δύο διαφορετικά δίκτυα μέσα στο σπίτι, το ένα να προέρχεται από το repeater, με το Mesh ουσιαστικά δεν αποσυνδέεσαι ποτέ από το δίκτυο, αφού υπάρχει ένα και μόνο ασύρματο δίκτυο. Με άλλα λόγια παίρνεις Wi-Fi από το repeater με το ισχυρότερο σήμα χωρίς να αποσυνδέεσαι. 

Πολλά τα πλεονεκτήματα, ειδικά αν το σπίτι έχει περίεργους και πολλούς χώρους με αρκετά δωμάτια ή πολλούς τοίχους. 

Επεξ/σία από h0kus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fritz! και Devolo τα πληρώνεις για κάποιο λόγο παραπάνω απο TP-link. Σε ένα σπίτι με τριφασική παροχή είναι δύσκολο να πετύχεις την ίδια φάση σε δύο ρευματοδότες που εσύ επέλεξες γιατί σε βολέυουν ώστε να δουλέψει το tp-link καθώς χρησιμοποιεί τον ενεργό αγωγό. Αντιθέτως τα Fritz! και Devolo θα δουλέψουν απλά σε χαμηλότερη ταχύτητα λόγω της χρήσης του ουδετέρου. Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν σε οικία με μονοφασική παροχή.

1.png

2.PNG

Επεξ/σία από corove
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φέρω ένα Fritzbox από Γερμανία δηλαδή θα δουλέψει με όλους τους παρόχους στην Ελλάδα;

Στην τιμή το φθηνότερο που είχα βρει ήταν 90 ευρώ. Φθάνουν 300άρι χαλαρά... Κι αν πας και για σετάκι, ανεβαίνει πιο πάνω...

Αλλά είναι πολυεργαλείο και κορυφή στη Γερμανία. Τα TP-Link επίσης υπάρχουν σε πολύ χαμηλότερο κόστος, αλλά κάποια που δοκίμασα παλιά, ήταν στην καλύτερη μέτρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, corove είπε

Fritz! και Devolo τα πληρώνεις για κάποιο λόγο παραπάνω απο TP-link. Σε ένα σπίτι με τριφασική παροχή είναι δύσκολο να πετύχεις την ίδια φάση σε δύο ρευματοδότες που εσύ επέλεξες γιατί σε βολέυουν ώστε να δουλέψει το tp-link καθώς χρησιμοποιεί τον ενεργό αγωγό. Αντιθέτως τα Fritz! και Devolo θα δουλέψουν απλά σε χαμηλότερη ταχύτητα λόγω της χρήσης του ουδετέρου. Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν σε οικία με μονοφασική παροχή.

1.png

2.PNG

 

13 λεπτά πριν, Giannislo είπε

Το μονο που χρειαζεται προσοχη ειναι οι 2 τερματικες πριζες να ειναι συνδεδεμενες στην ιδια φαση σε περιπτωση τριφασικης παροχης 

 

Εγώ παντως με TP-Link μια χαρα παίζω με το τριφασικό και τα powerlines  σε όλο το σπίτι. Εχω τεσσαρα 4010p.

 

Edit: https://www.tp-link.com/us/faq-406.html

Προς την μέση

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/08/2018 at 08:53, Retromaniac said:

Δίκτυο είναι κανονικό. Το σήμα μεταδίδεται ψηφιακά όπως στο Ethernet καλώδιο. Το VoIP είναι ψηφιακό και δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

αν καταλαβα καλα θελει να μεταφερει την fxs σε αλλο σημειο απο κανα ρουτερ του οτε που το powerline ,δεν μπορει να το κανει

On 10/08/2018 at 10:27, Giannislo said:

Το μονο που χρειαζεται προσοχη ειναι οι 2 τερματικες πριζες να ειναι συνδεδεμενες στην ιδια φαση σε περιπτωση τριφασικης παροχης 

το εxω γραψει και μεσα.παιζει κανονικα σε τριφασικο απλα με μικροτερη ταχυτητα οπως με ολα τα powerlines

On 10/08/2018 at 08:56, fingolfingr said:

αυτό θα ήθελα να το μάθω κι εγώ. Επίσης αν μπορείς μεσω powerline να "μεταφέρεις" την τηλεφωνική πριζα που συνδεεις το modem καπου αλλου.

οχι δεν γινεται με κανενα powerline να μεταφερεις την fxs.δες πιο πανω τι εγραψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα tp-link και αυτά δουλεύουν και σε διαφορετική φάση έαν έχετε τριφασικό, αλλά στη μισή περίπου ταχύτητα. 

Δεν ξέρω πόσο καλά είναι τα fritz και δεν έχω λογω να αμφιβάλω ότι όντως είναι καλά, αλλά τουλάχιστον το ένα που είναι κοντά στο router πρέπει να έχει επάνω του πρίζα. Το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών έχουν και ένα πολύπριζο κάπου εκεί δίπλα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, panoskir said:

όμως απο το μεγιστο θεωρητικο των 1000Mb/s πιανει μονο 433Mb/s οπως βλεπουμε στην 1η photo...

το μεγιστο που πετυχα ασχετα με την φωτογραφια ηταν κοντα στα 700 αλλα τα powerlines ηταν στο ιδιο δωματιο.το εγραψα καπου πιο κατω που εκανα κατι τεστ.σε αλλο δωματιο ναι μπορειε να πεσεις στα 400 και στα πιο μακρινα δωματια οπως εγραψα επεσα ακομα περισσοτερο.δυστυχως αυτο ισχυει με ολα τα powerline ειτε fritz ειτεβμε τα devolo  που εκανα review ειτε και με τα  tp link που εχω.ετσι παιζουν τα powerlines δυστυχως.οπως ανεφερα μπορει να παιξεις στα 700 μπορει και να μην παιξεις.με tp link 4010 εχω παει σε σπιτι με υπο πινακες και δεν μου επαιξαν καν.ουτε στα 20 mbit

15 minutes ago, lgre_p said:

Τα tp-link και αυτά δουλεύουν και σε διαφορετική φάση έαν έχετε τριφασικό, αλλά στη μισή περίπου ταχύτητα. 

Δεν ξέρω πόσο καλά είναι τα fritz και δεν έχω λογω να αμφιβάλω ότι όντως είναι καλά, αλλά τουλάχιστον το ένα που είναι κοντά στο router πρέπει να έχει επάνω του πρίζα. Το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών έχουν και ένα πολύπριζο κάπου εκεί δίπλα.  

το 1260e, δινει το ενα με passthrough.το 1240e δυστυχως δεν δινει.σε απλο πολυπριζο μου εκοψε ταχυτητα.τωρα αν σου κοψει 100 mbit μπορει εσενα πχ να μην σε νοιαζει γιατι απλα θες να μεταφερεις την adsl η την vdsl σου σε αλλο δωματιο αλλα αν καποιος θελει να μεταφερει αρχεια η να κανει streaming 4k η δεν ξερω τι εκει ναι ειναι προβλημα το να χασεις 100mbit.εκει βεβαια προβλημα ειναι και το 802.11n οποτε εκει  θελεις το 1260e που ειναι dual band ac.πολυς κοσμος χρησιμοποιει τα powerlines για αποκωδικοποιητες η απλα για να δωσει ιντερνετ σε ενα αλλο δωματιο χωρις δηλαδη μεγαλες απαιτησεις οποτε εκει ουτε το passthrough ειναι θεμα ουτε το 802.11n.το βασικο ειναι τι αναγκες εχει καποιος

40 minutes ago, Mivas (myphone) said:

Αν φέρω ένα Fritzbox από Γερμανία δηλαδή θα δουλέψει με όλους τους παρόχους στην Ελλάδα;

Στην τιμή το φθηνότερο που είχα βρει ήταν 90 ευρώ. Φθάνουν 300άρι χαλαρά... Κι αν πας και για σετάκι, ανεβαίνει πιο πάνω...

Αλλά είναι πολυεργαλείο και κορυφή στη Γερμανία. Τα TP-Link επίσης υπάρχουν σε πολύ χαμηλότερο κόστος, αλλά κάποια που δοκίμασα παλιά, ήταν στην καλύτερη μέτρια...

ναι εχω fritz box.παιζει και annex a kai annex b.to 7590 πραγματι κανει 300 ευρω

8 hours ago, txcellas said:

Απίστευτο! Έψαχνα σήμερα μια τέτοια συσκευή. Λες και από τα coockies το ήξερες και το ανέβασες...

χαχα.μια χαρα.ειχα κανει review και τα devolo πριν λιγο καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δουλέψει τπλινκ και ντεβολο. Να προσθέσω πως κανα δυο φορές που χρησιμοποίησα τπλινκ και αντιμετοπισα πρόβλημα δεν έβγαλα άκρη με τη στήριξη που έχουν,μπορεί να έτυχε αλλά δεν το ξαναρισκαρω. Σε επίπεδο ξεσυνχρονισματος, καλύτερο από ντεβολο δεν έχω δει. Όποτε το χρησιμοποιώ δεν ξανασχολούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύντομα θα πάω προς Fritz για powerlines , διότι τα tp link παρότι είναι ότι τελευταίο έχει βγάλει η εταιρία με έχουν κρεμάσει πολλές φορές και χρειάζεται να τα κάνω restarts 2-3 φορές το μήνα. Δεν ξέρω αν τα devolo που είχα πριν με καλομάθανε , αλλά τα tp links είναι για μένα κάπως υποβάθμιση! 

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...