Προς το περιεχόμενο

FRITZ! Powerline 1240E WLAN Set


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 10/08/2018 at 12:32, pamouleon7 said:

Έχω δουλέψει τπλινκ και ντεβολο. Να προσθέσω πως κανα δυο φορές που χρησιμοποίησα τπλινκ και αντιμετοπισα πρόβλημα δεν έβγαλα άκρη με τη στήριξη που έχουν,μπορεί να έτυχε αλλά δεν το ξαναρισκαρω. Σε επίπεδο ξεσυνχρονισματος, καλύτερο από ντεβολο δεν έχω δει. Όποτε το χρησιμοποιώ δεν ξανασχολούμαι.

το καλο με την tp link είναι οτι εχει καλο after sale για ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ εξοπλισμων.για υποστηριξη με την εννοια Firmware Κτλ ειναι ενα θεμα γιατι βγαζουν 100 versions.

On 11/08/2018 at 13:57, unicore28 said:

Σαν να ανοίγεις πακέτο σύνδεσης της HOL ...

πετα το πακετο και κρατα το περιεχομενο.εχω διαβασει 100 posts για το κουτι.παιδια το κουτι ειναι ενα κουτι.

On 11/08/2018 at 14:59, cambo99 said:

Σύντομα θα πάω προς Fritz για powerlines , διότι τα tp link παρότι είναι ότι τελευταίο έχει βγάλει η εταιρία με έχουν κρεμάσει πολλές φορές και χρειάζεται να τα κάνω restarts 2-3 φορές το μήνα. Δεν ξέρω αν τα devolo που είχα πριν με καλομάθανε , αλλά τα tp links είναι για μένα κάπως υποβάθμιση! 

γενικως το καλο με τα tp link ειναι η τιμη τους.κατα τα αλλα δεν μπορουν να ανταγωνιστουν ευκολα τα fritz/devolo.αλλα και αλλες τελειως τιμες.

On 11/08/2018 at 19:17, nikgrav said:

Έχω ενα Tp-Link και μια κινεζιά. Η κινεζιά φυσάει.....

οτι μπορει να πετυχες σε μια καλη κινεζικη μαρκα δεν σημαινει κατι.μπορει και η χρηση που του κανεις να ειναι απλη.αλλα το κακο με τα κινεζικα ειναι οτι πολλες φορες δεν υπαρχει υποστηριξη δεν υπαρχει site δεν υπαρχει τιποτα.

On 10/08/2018 at 09:42, corove said:

Fritz! και Devolo τα πληρώνεις για κάποιο λόγο παραπάνω απο TP-link. Σε ένα σπίτι με τριφασική παροχή είναι δύσκολο να πετύχεις την ίδια φάση σε δύο ρευματοδότες που εσύ επέλεξες γιατί σε βολέυουν ώστε να δουλέψει το tp-link καθώς χρησιμοποιεί τον ενεργό αγωγό. Αντιθέτως τα Fritz! και Devolo θα δουλέψουν απλά σε χαμηλότερη ταχύτητα λόγω της χρήσης του ουδετέρου. Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν σε οικία με μονοφασική παροχή.

1.png

2.PNG

Q: Can TP-LINK powerline adapters work in different phases of three-phase circuit?

A: Yes, but its rate will be affected when crossing the phases. For three-phase four-line circuit, we suggest you use the topology below to get good performance.

 Η devolo οταν παιζει σε τριφασικο το λεει range+ ενω η avm mimo

On 10/08/2018 at 09:25, h0kus said:

Το πιο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό προσωπικά για εμένα είναι το Mesh Networking, αν βέβαια λειτουργεί βέβαια με τον ίδιο τρόπο όπως το Deco για παράδειγμα. Αντί να έχεις λοιπόν δύο διαφορετικά δίκτυα μέσα στο σπίτι, το ένα να προέρχεται από το repeater, με το Mesh ουσιαστικά δεν αποσυνδέεσαι ποτέ από το δίκτυο, αφού υπάρχει ένα και μόνο ασύρματο δίκτυο. Με άλλα λόγια παίρνεις Wi-Fi από το repeater με το ισχυρότερο σήμα χωρίς να αποσυνδέεσαι. 

Πολλά τα πλεονεκτήματα, ειδικά αν το σπίτι έχει περίεργους και πολλούς χώρους με αρκετά δωμάτια ή πολλούς τοίχους. 

δουευει.επαιζε απο την εκδοση 6 beta και πλεον βγηκε για καποια μοντελα η 7 οπου υποστηριζεται official.αν εχεις fritz!box κανεις ολες τις ρυθμισεις απο εκει μεσα και τις περναει αυτοματα στα repeater/access points/powerlines. αν εχεις Repeater dual band διαλεγει αυτοματα(μπορεις και Manual) για το πως θα παιξει το Link και πως θα παιξει προς τους clients.(ποιο radio θα κανει τι δηλαδη)μπορεις να το βαλεις να αλλαζει δυναμικα με βαση το φορτο ,μπορει να το εχεις να ειναι σταθερα το Link σε ενα band ή να παιζει σαν cross.οταν συνδεθει στα 2,4 ghz μια συσκευη να παιξει το Link στα 5 και αναποδα. παραπανω Info gia mesh και για τις επιλογες θα υπαρχουν σε  3-4  ημερες που θα ανεβασω το review για το 1260 που ειναι dual band.και τωρα μπορεις να το κανεις να εχουν ολα τα access point το ιδιο ssid και κωδικο απλα δεν ειναι ευκολο το roaming απο το ενα στο αλλο.ενω με το Mesh γινονται ολα πιο ευκολα.και βγαζει και η Devolo τα magic που θα ειναι mesh

On 10/08/2018 at 06:55, Med_ss_ said:

TP-Link εγγύηση 

value for money.nothing more nothing less.

On 10/08/2018 at 07:23, Retromaniac said:

Εγώ πήρα αυτό το κορυφαίο plc της tp-link

https://www.skroutz.gr/s/8757491/TP-LINK-TL-PA9020PKIT-v1.html

Είναι και αυτό mimo 2x2, κάνει 4 ταυτόχρονα connections και έχει bandwidth 80 mhz από 20, το κάθε κανάλι.

Συνδέεται σε αρκετά μέτρα απόσταση σε διαφορετικά δωμάτια με 900bits όταν ένα tplink 500ρι μου έβγαζε μόνο 80!

Επάνω έχω συνδέσει δύο gigabit.switches σε κάθε μεριά.

Αν θέλετε να το κάνετε και wifi repeater απλα συνδεστε πάνω του κάτι τέτοιο. Έχει 2 Ethernet οπότε πιθανών να μην χρειαστείτε switch.

Το καλό είναι ότι είναι pass through.

Παίζει απροβληματιστα εδώ και ένα χρόνο.

που και που κοιτα και για Firmware update. πολυ μεγαλη διαφορα το 80 απο το 900.παραξενο. ακομα και αν το ενα δεν παιζει με 3 αγωγους  ρευματος παρα ειναι μεγαλη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, poulinos είπε

που και που κοιτα και για Firmware update. πολυ μεγαλη διαφορα το 80 απο το 900.παραξενο. ακομα και αν το ενα δεν παιζει με 3 αγωγους  ρευματος παρα ειναι μεγαλη διαφορα.

Με τα firmware έχω τρέλα, κοιτάω συνέχεια να έχω παντού το τελευταίο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/08/2018 at 22:23, aris1986 said:

Σαν να μας ηρθε απο το 1998 ειναι!

Το κουτι!

οπως εγραψα και στον αλλον πετα το κουτι και κρατα το Hardware.μακαρι να εκαναν αλλοι εξοπλισμοι αυτα που κανει

On 09/08/2018 at 22:56, Misokatsu64 said:

Στην αρχη αγνοουσα τα Fritz, αλλα μετα απο καιρο πηρα το 7490. Μπορει ο σχεδιασμος τους να φαινεται κατι απο 90’s αλλα στο hardware οντως ειναι σκυλια! Οσον αφορα για τα Tp link που αναφερθηκαν παραπανω θα ελεγα οτι ειναι μονο σπασιμο νευρων, εχοντας δοκιμασει μεχρι το 2600. 

γενικως και ελλαδα ειναι αρκετα αγνωστα γιατι δεν τα φερνουν πολλοι και β.λογω τιμης.πολλα fritz ειναι απο καποτε που τα εδινε η hol αν θυμαμαι καλα.

On 10/08/2018 at 00:11, denz said:

Γερμανία που έμενα, με unitymedia πάροχο και mrouter fritz!box κλείδωνα στα 123Mbps ακατέβατα.

η μιση γερμανια παιζει να εχει fritz και devolo

On 10/08/2018 at 06:49, TechnoState said:

....pouline, το ξέρω. Αν κ κάνω δουλειά μου με άλλη εταιρία, γιατί απλά έτυχε κ δεν το επέλεξα εγώ.... παντού διαβάζω τα καλύτερα για τα προϊόντα της fritz.

  Φυσικά κ όταν θα έρθει η ώρα για αντικατάσταση εξοπλισμού θα λειφθουν σοβαρά υπόψιν οι αναλυτικοί, κατατοπιστικότατοι οδηγοί/reviews σου

απλα η τιμη ποναει για ελληνικα δεδομενα.

21 minutes ago, Retromaniac said:

Με τα firmware έχω τρέλα, κοιτάω συνέχεια να έχω παντού το τελευταίο...

+1. ευτυχως σιγα σιγα ολο και περισσοτερες εταιρειες βαζουν αυτοματο Update. επισης ενα καλο με τα fritz.λογω mesh βρισκει ολες τις συσκευες και αυτοματα firmware για ολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κακό με τα fritz powerlines είναι ότι τα πιο πολλά δεν έχουν passthrough για πρίζα. Εγώ πχ που θέλω και powerlines με wifi mesh και passthrough σε όλα δεν μπορώ να βρω κάποιο Kit δυστυχώς. Αντίθετα προς devolo μεριά σχεδόν όλα βγαίνουν passthrough πλέον. Τα magic τα είδα και εγώ και τα περιμένω, γιατί λογικά θα κάνουν ... παπάδες!

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, cambo99 said:

Το κακό με τα fritz powerlines είναι ότι τα πιο πολλά δεν έχουν passthrough πρίζα. Εγώ πχ που θέλω και powerlines με wifi mesh και passthrough σε όλα δεν μπορώ να βρω κάποιο Kit δυστυχώς. Αντίθετα προς devolo μεριά σχεδόν όλα βγαίνουν passthrough πλέον. Τα magic τα είδα και εγώ και τα περιμένω, γιατί λογικά θα κάνουν ... παπάδες!

τα καλα μοντελα της fritz πχ 1260Ε wlan set το ενα κομματι τους δεν ειναι Passthrough(συνηθως δεν ειναι το wifi) .εχουν Passthrough και στα 2 κομματια αλλα στα μοντελα που δεν ειναι wifi.Οτι ειναι wifi δυστυχως δεν ειναι passtrough στην avm .κακο αυτο. Απο την αλλη σε δοκιμη που ειχα κανει πανω σε πολυπριζο χανεις αλλα οχι τοσο πολυ.εξαρτατε παντα τι εχει το πολυπριζο πανω απο συσκευες.οποτε αν δεν σε νοιαζει να χασεις λιγο δεν ειναι θεμα.Ναι τα devolo Magic θα κανουν και mesh οποτε θα ειναι καλη λυση. το καλο με τα Magic ειναι οτι θα ειναι 2400mbps. ολες σιγα σιγα οι εταιρειες πανε στα 2000+ για Powerline>τωρα ποσο θα παιζει στην πραξη δεν ξερω.η avm δεν εχει βγαλει κατι ακομα σε 2000 και μου φαινεται παραξενο.το πιο μεγαλο ειναι το 1260e που ειναι με 1200mbps.ελπιζω να βγαλουν και 2000Mbps και να το κανουν Passthrough επιτελους και στα 2 κομματια του οχι μονο στο ενα. Το mesh ειναι καλη λυση ειδικα για καποιον που δεν το εχει απο δικτυακα αλλα τα πληρωνεις και πιο ακριβα. Απλα αν καποιος ξερει λιγα πραγματα δεν θα εχει προβλημα να τα κανει setup και ας μην ειναι Mesh. Θα εχει μερικα μειονεκτηματα σε σχεση με τα mesh αλλα εξαρτατε τι θελει και ποσα λεφτα θελει να δωσει.Το κακο ειναι οτι ολα ειναι πολυ ακριβα(fritz/devolo) .Και τα devolo magic να δω ποσο θα κανουν.Eιδα πακετο των τριων οτι θα βγει.Eδω τα 1200mbps τους devolo-dlan-1200-wifi-ac-starter-kit και κανουν 150 ευρω αυτα που ειναι 2200mbps ,mesh και 3 τεμαχια τα κοβω κανα 250 για πλακα μην πω και 300αρι.

28.09.2018 θα βγουν.

επισης το Mesh στα fritz αξιζει αν εχεις και fritz!box για να μπορεις να βλεπεις τα παντα και να τα διαχειριζεσαι ολα απο εκει μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, saltjon said:

Εαν ήταν και Passthrough θα ήταν τέλειο όπως και το rewiew που έκανες.

σε 2 3 ημερες θα ανεβει και το review για το 1260e που ειναι passthrough το ενα κομματι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα σας,

Επειδη δεν βρήκα κάτι άλλο , ξέρει καποιος να μου πει αν και πως γίνετε αλλαγη της γλώσσας στην γερμανική εκδοση του 1240?

Παρέλαβα σήμερα , αλλά δεν έχει κάτι στο menu για αλλαγη γλώσσας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...