Προς το περιεχόμενο

Ανεργία ή αεργία τελικά;


G.bar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρότι συμφωνώ εν μέρη με τα παραπάνω, η Ελλάδα δε παίζει σε μονοψήφια ανεργία όπως άλλες χώρες. 20% είναι εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό. Και έτσι όπως πάει η κατάσταση, θα χειροτερεύει. Κι επίσης ρε παιδιά ένας που δεν λιμοκτονεί, για πιο λόγο να πάει να χωθεί στον ιδιωτικό τομέα της Ελλάδας; Θα πρέπει να είναι τρελός στην ουσία.

Επεξ/σία από De@th L0rd
Τυπο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, G.bar είπε

 *"Η λέξη άεργος σημαίνει εκείνον που γενικά δεν έχει εργασία ή ασχολία ενώ η λέξη άνεργος προσδιορίζει εκείνον που αναζητεί εργασία αλλά δεν βρίσκει"

   Μου προκαλεί τεράστια εντυπωση τον τελευταίο καιρό ενα θέμα στην εργασία μιας φίλης.. Δουλευει στον ΟΠΑΠ υπευθυνη  και ψάχνουν απεγνωσμένα προσωπικό τον τελευταίο καιρο για κατάστημα στο Περιστέρι (play opap) με μοναδικό κριτηριο οι υποψήφιοι να είναι κάτοικοι Περιστερίου ή γύρω περιοχών και να έχουν μεταφορικό μέσο γιατι κάποιες βαρδιες τελειώνουν μετά τη λήξη των συγκοινωνιών. Δηλαδή στην ουσία ζητάνε κάποιον ανειδίκευτο άνω των 23 για μόνιμη απασχόληση, με βασικό μισθό 600 ευρω που με τα νυχτερινα φτανει 700+, σύν μπόνους κάποια endered κουπονια που δινουν, με αξιοπρεπέστατες συνθήκες εργασίας, και δεν βρίσκεται κανείς. Και σε κάποιους "γνωστούς" που απευθύνθηκε προσωπικά γνωρίζοντας οτι ψάχνουν δουλεια, έλαβε κάτι απαντήσεις τύπου "Μολις γυρίσω απο διακοπές θα το τσεκάρω" "Από Σεπτέμβρη θα το δούμε" "Ευχαριστώ ρε συ αλλα είμαι διακοπές τωρα...",  άλλος δεν ήθελε να κάνει βάρδιες γιατί παίζει σε ένα πρωτάθλημα 5χ5 ποδόσφαιρο. Εντάξει, συμφωνώ απόλυτα και δεκτά όλα αυτά αλλά οι θέσεις ανειδίκευτων διευθυντών με ελευθερο ωράριο είναι περιορισμένες παιδιά.. 
  Τελικά μήπως κάποιοι δεν αγχώνονται και τόσο για το θέμα της εργασία και αρκούνται στο "χαρτζιλίκι" ανεξαρτήτου ηλικίας;
 

Οποιος δεν εχει ενοικια λογαριασμους κλπ ειτε μικρος σε ηλικια ειτε μεγαλος δεν θα μπει στην διαδικασια να σκασει....  Εχω κι εγω φιλους πλεον που ειναι *επιλεκτικοι* στις δουλειες δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, G.bar είπε

  Τελικά μήπως κάποιοι δεν αγχώνονται και τόσο για το θέμα της εργασία και αρκούνται στο "χαρτζιλίκι" ανεξαρτήτου ηλικίας;

ΑΠλο,υπαρχουν οι ελληνες που εχουν αναγκη τη δουλεια και εχουν μαθει να δουλευουν σαν σκυλια 14 ωρες τη μερα και υπαρχουν και οι ελληναρες τεμπεληδες 30ριδες που μενουν ακομα με τη μαμα και το μπαμπα και εχουν τα εξοδα καλυμενα.Αυτοι ειναι που καθονται στις καφετεριες 2 ωρες τη μερα και αυτοι φταινε που μας εχει βγει το ονομα εξω οτι ειμαστε τεμπεληδες.

Μια φιλη ιταλιδα μου ελεγε οτι της φαινεται ανηκουστο να βλεπει τους ελληνες στις καφετεριες με τις ωρες.

2 ώρες πριν, UsualSuspect__ είπε

 Εγώ έχω κανα 3 χρόνια να πάω διακοπές. Από τα στοριζ κατάλαβα ένα πράγμα, υπάρχει κόσμος με πολύ, πολύ χρήμα εκεί έξω. Βέβαια αυτές οι τύπισσες δε δουλεύουν καν...

Αυτα ειναι ψευτικα,μη σε μπερδευουν.
Και η κουτση Μαρια ανεβαζει φωτο απο το  μπιτσομπαρο που εχει παρει με το ζορι ενα φρεντο και χορευει χωρις αυριο,αλλα μεχρι εκει.

Γενικα οπου βλεπετε μονο "διασκεδαση",παραλιες καφεδες και μπουκαλια δεν παιζει και πολυ χρημα,απλα δεν εχουν αλλα ενδιαφεροντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, talibanakos said:

ΑΠλο,υπαρχουν οι ελληνες που εχουν αναγκη τη δουλεια και εχουν μαθει να δουλευουν σαν σκυλια 14 ωρες τη μερα και υπαρχουν και οι ελληναρες τεμπεληδες 30ριδες που μενουν ακομα με τη μαμα και το μπαμπα και εχουν τα εξοδα καλυμενα.Αυτοι ειναι που καθονται στις καφετεριες 2 ωρες τη μερα και αυτοι φταινε που μας εχει βγει το ονομα εξω οτι ειμαστε τεμπεληδες.

Μια φιλη ιταλιδα μου ελεγε οτι της φαινεται ανηκουστο να βλεπει τους ελληνες στις καφετεριες με τις ωρες.

Αυτα ειναι ψευτικα,μη σε μπερδευουν.
Και η κουτση Μαρια ανεβαζει φωτο απο το  μπιτσομπαρο που εχει παρει με το ζορι ενα φρεντο και χορευει χωρις αυριο,αλλα μεχρι εκει.

Γενικα οπου βλεπετε μονο "διασκεδαση",παραλιες καφεδες και μπουκαλια δεν παιζει και πολυ χρημα,απλα δεν εχουν αλλα ενδιαφεροντα.

Έκανες λάθος quote :P

Εγώ δεν είπα ποτέ αυτό το πράγμα. Διόρθωσε το κάπως. 

 

 

 

Screenshot_12.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως είμαι υπέρ των ανθρωπων που δε δεχονται να ξεφτιλισουν το πτυχιο τους και κατ' επεκταση την επιστημη που σπουδασαν.

Αυτο ισχυει και για τις αμοιβες, δε μπορει να χρεωνεις επισκεψη στο ιατρειο σου 5 ή 10 ευρω.

Προτιμότερο το εξωτερικο.

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πρόσφατα έβαλα μια αγγελία σε τοπικό σαιτ για να έρθουν 2 ανθρωποι να με βοηθήσουν σε μια μετακόμιση. Έδινα 30 ευρώ για τις 3 ώρες που ήταν η δουλειά. Μέσα σε μια ημέρα, είχα 10 τηλέφωνα από νέα παιδιά και βρέθηκα σε πολύ δύσκολη θέση για να διαλέξω. 

Ειναι προφανές ότι πρόκειται για τυχαίο γεγονός. Προσωπικά ξέρω τουλάχιστον 20 ανθρώπους που θα διεκοπταν ακόμα και σεξ με την Αντριανα Λίμα (υπερβάλω προφανώς :- P) για τέτοια εργασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xgol είπε

Εγω παντως είμαι υπέρ των ανθρωπων που δε δεχονται να ξεφτιλισουν το πτυχιο τους και κατ' επεκταση την επιστημη που σπουδασαν.

Αυτο ισχυει και για τις αμοιβες, δε μπορει να χρεωνεις επισκεψη στο ιατρειο σου 5 ή 10 ευρω.

Προτιμότερο το εξωτερικο.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω,

Εργαζόμουν ως υπάλληλος ενώ παράλληλα κάνω και 2η 3η δουλειά με ομάδα στο τομέα των ΜΜΕ. Ως υπάλληλος έπαιρνα έναν βασικό κάπου στα 600-630 περίπου. Σε κάποια φάση τώρα που ψάχνομαι, είχα πέσει σε μια εταιρία (απάτη κατ εμέ), που είχε ως βασικό μισθό... 380€ !.. Εκεί της κάνω πλάκα.. της λέω , θα το σκεφτώ, γιατί ήδη περιμένω απάντηση από άλλη εταιρία για 1.500€ καθαρά.

Μερικοί εργοδότες είναι για γέλια. Κάποιοι βέβαια είναι κύριοι και δόξα τη θεά ευτυχώς που υπάρχουν και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο, ο ίδιος φεύγοντας μου έλεγε ότι ήμουν άψογος και φιλικότατος!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, xgol said:

Εγω παντως είμαι υπέρ των ανθρωπων που δε δεχονται να ξεφτιλισουν το πτυχιο τους και κατ' επεκταση την επιστημη που σπουδασαν.

Αυτο ισχυει και για τις αμοιβες, δε μπορει να χρεωνεις επισκεψη στο ιατρειο σου 5 ή 10 ευρω.

Προτιμότερο το εξωτερικο.

To θεμα ειναι πως συνηθως αυτοι που δεν "καταδεχονται" να δουλεψουν για μισθους που θεωρουν μικρους για την επαγγελματικη τους αξια, ειναι οι ιδιοι που δεν καταδεχονται να πανε ουτε στο εξωτερικο, παλι με αντιστοιχες δικαιολογιες τυπου, πώς να αφησω πισω την οικογενεια, πώς να αφησω πισω το σκυλι μου, πώς να αφησω πισω τη ζωη μου και τετοια... Γι'αυτο εγραψα οτι η κατασταση που εχει διαμορφωθει βοηθαει πολυ και τους αεργους, αυτους δηλαδη που δεν ψηνονται να στρωσουν κωλο αν δε βρουν στρωμενο κοκκινο χαλι.

Ενα αλλο χαρακτηριστικο, ειναι οτι αυτοι που λενε "μην πατε να δουλεψετε για βασικο μισθο, να σας εκμεταλλευεται το καθε λαμογιο, ο καθε βλαχος που την ειδε επιχειρηματιας, για να σας δινει ψωροδεκαρες ισα ισα να επιβιωνετε" κλπ, το εχουν διαχρονικα ως επιχειρημα...

Τι εννοω; Τωρα ο βασικος ειναι 500κατι μικτα.

Ελα που οι ιδιοι τα λεγανε αυτα και προ κρισης , οταν ο βασικος ηταν 800ρακι. Μπορω να σου βρω τετοια ατομα και μεσα στο συγκεκριμενο φορουμ ας πουμε, εχω ηδη στο μυαλο μου τουλαχιστον 3 τετοιους απο εδω μεσα... Οποτε, τελικα δεν ειναι μονο ο μισθος το θεμα...Ο μισθος ωστοσο αποτελει πολλες φορες την καλυτερη δικαιολογια για τον αεργο ή τον μιρλα.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο εργοδότης βρίσκει και κάνει. Αν προσφέρει άθλιες συνθήκες, λίγα χρήματα και ο κόσμος τρέχει να εργαστεί, σημαίνει ότι υπάρχει σοβαρή ανάγκη εργασίας και φυσικά τα περί αεργιας είναι μουφες. 

Οσο στην αγορά επικρατεί το "φύγε και υπάρχουν 200 σα κι εσενα που περιμένουν", η οι χιλιάδες περιπτώσεις 500 βιογραφικών για θέσεις σερβιτόρου, οι μισθοί θα είναι χαμηλοί. 

Όσοι μιλάνε για αεργιες είτε βρίσκονται /συνάμα στρέφονται σε/με περιβάλλον ευκαταστατων γόνων, είτε ζουν σε άλλη χωρα. 

Οσο για την αγγελία που αναφέρει ο ts έκανα μια ψαχτικη και δε βρήκα κάτι ανάλογο. Προφανώς απευθύνθηκαν από στόμα σε στόμα.

Ξερω 20 άτομα που θα παρακαλαγαν για κάτι τέτοιο. Πιστεύω ότι όλοι ξέρουν κόσμο που θα ήθελε να εργαστεί έτσι. Ας μη γενικεύουμε. 

Επεξ/σία από gas7777
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, G.bar είπε

  Και σε κάποιους "γνωστούς" που απευθύνθηκε προσωπικά γνωρίζοντας οτι ψάχνουν δουλεια,

Μα το αναφερει εξ αρχης οτι απευθυνθηκε σε γνωστους/φιλους πρωτα.

 

12 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Ο εργοδότης βρίσκει και κάνει. Αν προσφέρει άθλιες συνθήκες, λίγα χρήματα και ο κόσμος τρέχει να εργαστεί, σημαίνει ότι υπάρχει σοβαρή ανάγκη εργασίας και φυσικά τα περί αεργιας είναι μουφες. 

Οσο στην αγορά επικρατεί το "φύγε και υπάρχουν 200 σα κι εσενα που περιμένουν", η οι χιλιάδες περιπτώσεις 500 βιογραφικών για θέσεις σερβιτόρου, οι μισθοί θα είναι χαμηλοί. 

Όσοι μιλάνε για αεργιες είτε βρίσκονται /συνάμα στρέφονται σε/με περιβάλλον ευκαταστατων γόνων, είτε ζουν σε άλλη χωρα. 

Οσο για την αγγελία που αναφέρει ο ts έκανα μια ψαχτικη και δε βρήκα κάτι ανάλογο. Προφανώς απευθύνθηκαν από στόμα σε στόμα.

Ξερω 20 άτομα που θα παρακαλαγαν για κάτι τέτοιο. Πιστεύω ότι όλοι ξέρουν κόσμο που θα ήθελε να εργαστεί έτσι. Ας μη γενικεύουμε. 

Μα ετσι λειτουργουν οι περισσοτερες δουλειες σημερα και δεν ειναι μονο τι θα σου πει ο αλλος οταν κανεις αιτηση,το βλεπεις και ο ιδιος/α οταν εισαι σε μια δουλεια που το σκεφτεσαι 3 φορες αν θα φυγεις γιατι εισαι μετα με το σκεπτικο

-Να φυγω αλλα ποσο καιρο μετα θα κανω για να ξανα βρω(και αν) αλλη δουλεια?

-Θα ειναι καλυτερη ή χειροτερη απο αυτη που ειμαι τωρα?

Και ειδικα και αν χρωστας χρηματα για αγορα λογω δοσεων(πχ αμαξι)ή φυσικα το σπιτι στο ενοικιο(που οσο εισαι ανεργος για να βρεις αλλη δουλεια ποιος θα τα πληρωνει ολα αυτα)

Γιαυτο βλεπουμε και υπαρχουν ατομα που δουλευουν σε εταιρειες ακομα και αν τους εχουν απληρωτους,οσο κουλο και αν ακουγεται(γιατι εν μερη ειναι).

Ειδικα το καλοκαιρι με τις εποχικες δουλειες που κατα 90%(μην πω και παραπανω)ειναι μαυρα τα λεφτα εκει να δειτε τι ''ωραια''ωραρια που εχουν.

Για αυτους που δουλευουν σε ταβερνες και καφετεριες ανετα 12+ωρες,7 μερες την εβδομαδα....

Δεν νομιζω να ειναι καποιος πραγματικα υπερ της αεργιας αλλα οχι να ειμαστε και υπερ της εκμεταλλευσης.....

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δε τίθεται θέμα γενίκευσης της αεργιας, η οποία υπάρχει μεν αλλά αφορά ανθρώπους που έχουν λύσει το βιοποριστικο τους πρόβλημα κάτι που φυσικά είναι μειοψηφία στην Ελλάδα και υπήρχε πάντα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές εγώ παρακολούθησα ένα ρεπορτάζ στις ειδήσεις σχετικό με εργοστάσια κομποστοποιήσης στην Πιερία. 

Το θέμα ήταν ότι οι εργοδότες ζητούσαν εποχικούς εργάτες για το εργοστάσιο οι οποίοι θα έπαιρναν κανονικά επίδομα αδείας, δώρο Χριστουγέννων κλπ (σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του εργοδότη) αλλά όπως έλεγαν υπήρχαν ακόμα κενές θέσεις. 

Επίσης, ακολουθώ ένα "γνωστό" πρόσωπο στο Facebook ο οποίος συνεχώς αναφέρεται στους μισθούς πείνας, στα αβάσταχτα ωράρια κλπ και υποστηρίζει ότι προτιμάει να περνάει τη μέρα με 2€ και να πεθάνει της πείνας πάρα να δουλέψει για τα κακά αφεντικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΡοφανως και οχι.Ουτως ή αλλως το αρχικο σχολιο παρα ηταν τυχαιο για να θεωρειται αντιπροσωπευτικο σε αυτο το πραγμα.

Εγω προσωπικα πιστευω οτι ο λογος που δεν βρηκαν οπως λενε ατομο ειναι γιατι μαλλον δεν το ειχαν κανει ευρεως γνωστο.

Γιατι αμφιβαλλω αν πολλοι πχ προτιμανε να δουλευουν delivery απο το να πηγαιναν σε αυτη την θεση.....

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

Προχθές εγώ παρακολούθησα ένα ρεπορτάζ στις ειδήσεις σχετικό με εργοστάσια κομποστοποιήσης στην Πιερία. 

Το θέμα ήταν ότι οι εργοδότες ζητούσαν εποχικούς εργάτες για το εργοστάσιο οι οποίοι θα έπαιρναν κανονικά επίδομα αδείας, δώρο Χριστουγέννων κλπ (σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του εργοδότη) αλλά όπως έλεγαν υπήρχαν ακόμα κενές θέσεις. 

Επίσης, ακολουθώ ένα "γνωστό" πρόσωπο στο Facebook ο οποίος συνεχώς αναφέρεται στους μισθούς πείνας, στα αβάσταχτα ωράρια κλπ και υποστηρίζει ότι προτιμάει να περνάει τη μέρα με 2€ και να πεθάνει της πείνας πάρα να δουλέψει για τα κακά αφεντικά. 

Μου μυρίζει παλιά περίπτωση που είχε γίνει γνωστή με τους νέους αγροτες που δεν έβρισκαν Έλληνες να τους μαζέψουν τα κεράσια και πήγαν μόνο ξένοι κτλ. Αποδείχθηκε ότι ο οαεδ ουδέποτε έβγαλε την αγγελία προς τα έξω και όσοι το ήξεραν ήταν στόμα με στόμα. Το ύποπτο ήταν ότι το ήξεραν τυχαία μόνο αλλοδαποί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Μου μυρίζει παλιά περίπτωση που είχε γίνει γνωστή με τους νέους αγροτες που δεν έβρισκαν Έλληνες να τους μαζέψουν τα κεράσια και πήγαν μόνο ξένοι κτλ. Αποδείχθηκε ότι ο οαεδ ουδέποτε έβγαλε την αγγελία προς τα έξω και όσοι το ήξεραν ήταν στόμα με στόμα. Το ύποπτο ήταν ότι το ήξεραν τυχαία μόνο αλλοδαποί. 

Ναι ηρθαν εδω για να μας κλεψουν τις δουλειες μας.
Πολυ υποπτο φιλε μου, τι αραγε να κρυβεται απο πισω;
Ποιος θελει το κακο της ασυληπτα μοναδικα ανωτερης φυλης μας, των υπερλαμπρων ΕΛ;
Διαδοστε πριν το κατεβασουν!!!111
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...