Προς το περιεχόμενο

Ανεργία ή αεργία τελικά;


G.bar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδαμε περυσι και το Public (που πολλοι το προτειναν για τα σιγουρα χρηματα και το περιβαλλον εργασιας) τι ρολο βαραει.

Και αυτα παρακαλω απο μια απο τις μεγαλυτερες αλυσιδες στην χωρα με μεγαλα κερδη στον χωρο.

http://www.alfavita.gr/arthron/koinonia/kataggelia-kolafos-gia-ta-public-kalamatas-kai-patras-apolyseis-ekviasmoi-kai

https://www.thepressproject.gr/article/120590/Public-Ergazomenoi-dikaionontai-gia-aplirota-12ora-xronon-kai-i-eidisi-xanetai-stis-diafimiseis

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι

 ηρθαν εδω για να μας κλεψουν τις δουλειες μας.

 

Μπα ούτε καν. Προφανώς τους βολεύουν όσοι δεν ζητάνε ασφάλιση και είναι απόλυτα λογικό να το ξέρουν μόνο αλλοδαποί αφού μόνο αυτοί εργάζονταν σε τέτοιες εργασίες.

Μάλλον όμως δε το έθεσα σωστά. Το ύποπτο είναι το γιατί να μην κοινοποιηθει ώστε να μην υπάρχει καμία δικαιολογία. 

Επεξ/σία από gas7777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, UsualSuspect__ είπε

Έκανες λάθος quote :P

 

Για στοριζ δε μιλησες;Σωστο quote εκανα τοτε.

Τωρα αν αναφερεσαι σε στοριζ απο ατομα με 300κ+ followers θα σου πω οτι ναι με τοσους fs δεν χρειαζεται να δουλεψουν,αλλα και για να φτασουν εκει δεν χρειαζοταν παλι να δουλεψουν.

Απλα εγω ειχα στο μυαλο μου κατι γκομενιτσες με  10k followers που ανεβαζουν στοριζ οτι δηθεν ζουν τη ζωαρα,αλλα δεν εχουν ουτε wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xgol είπε

Εγω παντως είμαι υπέρ των ανθρωπων που δε δεχονται να ξεφτιλισουν το πτυχιο τους και κατ' επεκταση την επιστημη που σπουδασαν.

Αυτο ισχυει και για τις αμοιβες, δε μπορει να χρεωνεις επισκεψη στο ιατρειο σου 5 ή 10 ευρω.

Προτιμότερο το εξωτερικο.

Υπάρχουν γιατροί που χρεώνουν τόσο την επίσκεψη; Δεν μου έχει τύχει ποτέ και ούτε το έχω ακούσει. Τι ειδικότητες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, talibanakos said:

Για στοριζ δε μιλησες;Σωστο quote εκανα τοτε.

Τωρα αν αναφερεσαι σε στοριζ απο ατομα με 300κ+ followers θα σου πω οτι ναι με τοσους fs δεν χρειαζεται να δουλεψουν,αλλα και για να φτασουν εκει δεν χρειαζοταν παλι να δουλεψουν.

Απλα εγω ειχα στο μυαλο μου κατι γκομενιτσες με  10k followers που ανεβαζουν στοριζ οτι δηθεν ζουν τη ζωαρα,αλλα δεν εχουν ουτε wifi.

Όχι, δεν είπα αυτό. Αυτό το είπε άλλος. Εγώ σχολίασα κάτι άλλο.

Σχολίασα για τους χορηγούς που έχουν διάφορες απ τα stories που έγραψε κάποιος άλλος.

Απλά μπέρδεψες τα quote, κάτι έκανες και φαίνεται λες και το έγραψα εγώ :P 

 

Δες και τα σκρινσοτ. 

Το πρώτο είναι αυτό που έκανες quote.

Το 2ο είναι αυτός/η που το έγραψε κανονικά. 

 

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

Επεξ/σία από UsualSuspect__
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Lelouch είπε

Καλά εγώ που έφτιαξα ίνσταγκραμ φέτος και ακολουθώ διάφορα ρανδομ γκομενάκια, σχεδόν όλες πήγαν διακοπές Μύκονο 🤣 Εγώ έχω κανα 3 χρόνια να πάω διακοπές. Από τα στοριζ κατάλαβα ένα πράγμα, υπάρχει κόσμος με πολύ, πολύ χρήμα εκεί έξω. Βέβαια αυτές οι τύπισσες δε δουλεύουν καν...

Δουλεύουν φίλε και η βίζιτα δουλειά είναι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alexandros7474 είπε

Δουλεύουν φίλε και η βίζιτα δουλειά είναι 

Αυτό που δεν αντιλαμβάνονται μερικοί ειναι οτι πλέον δεν ειναι μόνο οι αλλοδαπές που εκδίδονται. Εχουν μάθει κ οι δικές μας πλέον και από τα τουπε που είχαν δεκαετίες τωρα του δίνουν κ καταλαβαινει. Οχι μονο το γραμμα , ταχυδρομείο πάνε πλέον κ αρκετές σε σχεση κ παντρεμένες με παιδί. Πως έχει ο καιρός γυρίσματα πάντως, τόσα χρόνια θεωρούσαν τις ξένες πουτανες κ τωρα προκειμένου να λιγδωσει το αντερο κ να μη στερηθούν τα ψώνια τους κανουν τα παντα. Άτιμος ο βιοπορισμός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε σε αυτές τις περιπτώσεις οι γονείς κατά μεγαλύτερη πλειοψηφία ευθύνονται και όχι "τα παιδιά" ενα παιδί ειναι απλά ενα σφουγγάρι που οτι του ρίξεις πάνω θα απορροφήσει,

μεγάλη σημασία λοιπόν το πως μεγάλωσε κάποιος.

Από εκεί και περα είναι και θέμα αξιοπρέπειας, αλλά και "θέλω' του καθενός, εγω απο δικη μου επιλογή και το φερνω απλά ως παράδειγμα,απο πολυ μικρός πάντα ήθελα την ανεξαρτησία που σου δίνει η εργασία - αμοιβή και επειδη είχα πολλά "θέλω"  κοίταζα να τα καλύπτω με δική μου πρωτοβουλία τα καλοκαίρια κυρίως, αν ηθελα να κανω διακοπές θα μπορουσα με το αντίστοιχο μικρο μεν αλλα καθημερινό χαρτζιλίκι, αλλα παντα κοιτούσα να εξασφαλίσω την ανεξαρτησία μου και μετα οτι χρόνος υπηρχε μέσα στην μέρα να κανω και διακοπαρες μου όπως εγω τις ήθελα.

Δύσκολα λοιπον θα ριξω την ευθύνη στον 22χρονο που έχει μείνει 15χρονος επειδή η μαμά τον κυνηγάει απο πισω να του βαλει χρήματα στην κολωτσεπη, και να τον ταΐσει στις 2 το μεσημερι που ξύπνησε .. καφε φτιαξτου ρε μανα.. μόλις ξύπνησε το παιδί,και εχει και γυμναστήριο στις 5.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/8/2018 στις 9:01 ΠΜ, G.bar είπε

 *"Η λέξη άεργος σημαίνει εκείνον που γενικά δεν έχει εργασία ή ασχολία ενώ η λέξη άνεργος προσδιορίζει εκείνον που αναζητεί εργασία αλλά δεν βρίσκει"

   Μου προκαλεί τεράστια εντυπωση τον τελευταίο καιρό ενα θέμα στην εργασία μιας φίλης.. Δουλευει στον ΟΠΑΠ υπευθυνη  και ψάχνουν απεγνωσμένα προσωπικό τον τελευταίο καιρο για κατάστημα στο Περιστέρι (play opap) με μοναδικό κριτηριο οι υποψήφιοι να είναι κάτοικοι Περιστερίου ή γύρω περιοχών και να έχουν μεταφορικό μέσο γιατι κάποιες βαρδιες τελειώνουν μετά τη λήξη των συγκοινωνιών. Δηλαδή στην ουσία ζητάνε κάποιον ανειδίκευτο άνω των 23 για μόνιμη απασχόληση, με βασικό μισθό 600 ευρω που με τα νυχτερινα φτανει 700+, σύν μπόνους κάποια endered κουπονια που δινουν, με αξιοπρεπέστατες συνθήκες εργασίας, και δεν βρίσκεται κανείς. Και σε κάποιους "γνωστούς" που απευθύνθηκε προσωπικά γνωρίζοντας οτι ψάχνουν δουλεια, έλαβε κάτι απαντήσεις τύπου "Μολις γυρίσω απο διακοπές θα το τσεκάρω" "Από Σεπτέμβρη θα το δούμε" "Ευχαριστώ ρε συ αλλα είμαι διακοπές τωρα...",  άλλος δεν ήθελε να κάνει βάρδιες γιατί παίζει σε ένα πρωτάθλημα 5χ5 ποδόσφαιρο. Εντάξει, συμφωνώ απόλυτα και δεκτά όλα αυτά αλλά οι θέσεις ανειδίκευτων διευθυντών με ελευθερο ωράριο είναι περιορισμένες παιδιά.. 
  Τελικά μήπως κάποιοι δεν αγχώνονται και τόσο για το θέμα της εργασία και αρκούνται στο "χαρτζιλίκι" ανεξαρτήτου ηλικίας;
 

Από όσο ξέρω ζούμε σε σχετικά ελεύθερη οικονομία όπου οι τιμές και οι μισθοί διαμορφώνονται από την προσφορά και τη ζήτηση. Αφού λοιπόν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για την εργασία που προσφέρει η φίλη σου με τις δεδομένες παροχές σημαίνει πως αυτά που προσφέρει δεν ανταποκρίνονται στην αγορά. Είναι ακριβώς το ίδιο με το να πουλάς σε υπερβολικές τιμές ένα προϊόν ή το εργοστάσιό σου να παράγει μη ανταγωνιστικά προϊόντα και να κλείνει και να βγαίνεις να αναρωτιέσαι μα γιατί δεν αγοράζουν από εμένα. Οπότε αφού δεν βρίσκει εργαζόμενο η ορθή λύση είναι να προσφέρει περισσότερο μισθό ή/και παροχές και σταδιακά κάποια στιγμή σίγουρα κάποιος θα δελεαστεί και βρεθεί. Η "λυση" που προτείνεις δεν κατάλαβα ποια είναι; ότι είναι υποχρεωμένοι οι εργαζόμενοι να πάνε για ηθικούς λόγους ανεξάρτητα συνθηκών χωρίς να ελέγξουν το συμφέρον τους; ή να συνεχιστεί η εξαθλίωση της εργασίας ώστε να πολλαπλασιαστούν οι απελπισμένοι; 

12 ώρες πριν, YourTrueLegend είπε

, δεν καταδεχονται entry level εργασιες στις οποιες θα φανε σκ@το, ακομα κι αν οι θεσεις αυτες συγκεντρωνουν πιθανοτητες να τους κατοχυρωσουν στο μελλον. Πχ ενας ηλεκτρολογος μηχανικος , αν βρει δουλεια βοηθος ηλεκτρολογου (βρισκει ευκολα αν θελει) δεν προκειται να καταδεχτει να παει, ασχετως αν στις οικοδομες θα δει και θα μαθει πραγματα που αργοτερα ενδεχεται να του εξασφαλισουν δουλεια στο αντικειμενο του.

Ένας που έβγαλε πολυτεχνείο ηλεκτρολόγος μηχανικός από τις μεγαλύτερες σε βάσεις και απαιτήσεις και σε ευφυια σχολές, θα κατοχυρωθεί κάνοντας τον βοηθό ηλεκτρολόγου οικοδομών; Μάλλον θα πετάξει τις σπουδές του και η επένδυση σε χρήματα των γονιών του και προσωπική προσπάθεια θα πάει τζάμπα. Δουλειά που κάνουν συνήθως απόφοιτοι τεχνικών λυκείων όπου έχοντας λίγο δουλέψει εκεί δεν ξέρουν να γράψουν οι πιο πολλοί το όνομά τους. Δεν είναι κακό αυτό αφού εργάζονται ως τεχνίτες με αξιοπρέπεια. Πραγματικά όλοι εσείς τι δουλειά κάνετε; 

Επεξ/σία από Dorian
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα λογια μου ερχεσαι... Ακριβως οτι περιεγραψα κι εγω. Ψηλα ο αμανες σε εποχες που δε δινουν τετοια περιθωρια.

Eπιπλεον δεν ειπα να κανει καριερα βοηθου ηλεκτρολογου... Οταν δεν βρισκει να δουλεψει πουθενα, μπορει να ξεκινησει απο κατι που ειναι σχετικο με αυτο που σπουδασε, το οποιο μπορει να τον βοηθησει μελλοντικα καθως του δινει γνωση γυρω απο το αντικειμενο του. Πανω απ'ολα βεβαια του δινει πειρα του πώς ειναι να εργαζεσαι, πώς δουλευει ο χωρος γενικα, τι παιζει με πληρωμες απο εργολαβους κλπ κλπ, πραγματα που θα βρει μπροστα του αν καποια στιγμη πιασει δουλεια στο αντικειμενο του, αρα σιγουρα δεν ειναι και τοσο αχρηστη εμπειρια οσο υπαινισεσαι.

Τωρα το αν νιωθει τοσο ευφιης επειδη μπηκε & εβγαλε πολυτεχνειο και επειδη το πολυτεχνειο εχει μεγαλη βαση και επειδη αυτοι του πολυτεχνειου ειναι πιο εξυπνοι απο τους ΙΕΚτζηδες, δεν ειναι αμεση συναρτηση με τον παραγοντα εργασια. Εκτος αν οταν εισηχθη στη σχολη υπεγραψε καποιο χαρτι για επαγγελματικη αποκατασταση με την αποφοιτηση. Ας μεινει λοιπον ανεργος-αεργος λογω ευφυιας, ή ας παει στο εξωτερικο αν η ελληνικη αγορα εργασιας δεν πληροι τις... απαιτησεις του.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε δίκιο , ε τι σπουδάσατε ; τζάμπα τόσα λεφτά φάγατε εις βάρος των δικών σας και για να βγάζετε γούστα στη φοιτητοζωή ; 

Να πάτε να σας δίνουν 540€ μισθό ;  Εσείς είστε για Ceo στη Microsoft και την apple απευθείας ... τι είστε ; σαν τον Ωνάση και τον Βασιλάκη τον πόρτα (Bill Gate) που τα βρήκαν όοοολα στρωμένα στα πόδια τους  ; 

Καθίστε εκεί να πίνετε καφεδάκι και να λέτε έχει ανεργία ... γεμάτες οι καφετέριες της Ημαθίας και οι παραλίες της Κατερίνης με νέους και άδεια τα εργοστάσια ροδάκινων και φρούτων στη περιοχή  ... τι θα κάτσω να σκάσω στο εργοστάσιο για 15-20€ ; θα τα δώσει ο μπαμπάς και ο παππούς ...  και θα πάω παραλία να δω κανα πισινό , θα πιω τη μπυρίτσα και ξανά πίσω , δε σχολιάζω για τα δε κορτσούδια της εποχής .... 😷

 

 

 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, terry308 είπε

Έχετε δίκιο , ε τι σπουδάσατε ; τζάμπα τόσα λεφτά φάγατε εις βάρος των δικών σας και για να βγάζετε γούστα στη φοιτητοζωή ; 

Να πάτε να σας δίνουν 540€ μισθό ;  Εσείς είστε για Ceo στη Microsoft και την apple απευθείας ... τι είστε ; σαν τον Ωνάση και τον Βασιλάκη τον πόρτα (Bill Gate) που τα βρήκαν όοοολα στρωμένα στα πόδια τους  ; 

Καθίστε εκεί να πίνετε καφεδάκι και να λέτε έχει ανεργία ... γεμάτες οι καφετέριες της Ημαθίας και οι παραλίες της Κατερίνης με νέους και άδεια τα εργοστάσια ροδάκινων και φρούτων στη περιοχή  ... τι θα κάτσω να σκάσω στο εργοστάσιο για 15-20€ ; θα τα δώσει ο μπαμπάς και ο παππούς ...  και θα πάω παραλία να δω [καμιά κωλάρα] , θα πιω τη μπυρίτσα και ξανά πίσω 

Μια διόρθωση μόνο..

γιατί κακά τα ψέματα .. "πισινούς" στην Ημαθία δύσκολα βρίσκεις.. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MoviemakerGr είπε

Μια διόρθωση μόνο..

γιατί κακά τα ψέματα .. "πισινούς" στην Ημαθία δύσκολα βρίσκεις.. :P

Με μαγιό ναι συμφωνώ ... έχει και πισίνες όμως .... Αλλά αν θες γειτονικών κρατών όντως πρέπει να πας Κατερίνη ... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MoviemakerGr είπε

Ξέρετε σε αυτές τις περιπτώσεις οι γονείς κατά μεγαλύτερη πλειοψηφία ευθύνονται και όχι "τα παιδιά" ενα παιδί ειναι απλά ενα σφουγγάρι που οτι του ρίξεις πάνω θα απορροφήσει,

μεγάλη σημασία λοιπόν το πως μεγάλωσε κάποιος.

Από εκεί και περα είναι και θέμα αξιοπρέπειας, αλλά και "θέλω' του καθενός, εγω απο δικη μου επιλογή και το φερνω απλά ως παράδειγμα,απο πολυ μικρός πάντα ήθελα την ανεξαρτησία που σου δίνει η εργασία - αμοιβή και επειδη είχα πολλά "θέλω"  κοίταζα να τα καλύπτω με δική μου πρωτοβουλία τα καλοκαίρια κυρίως, αν ηθελα να κανω διακοπές θα μπορουσα με το αντίστοιχο μικρο μεν αλλα καθημερινό χαρτζιλίκι, αλλα παντα κοιτούσα να εξασφαλίσω την ανεξαρτησία μου και μετα οτι χρόνος υπηρχε μέσα στην μέρα να κανω και διακοπαρες μου όπως εγω τις ήθελα.

Δύσκολα λοιπον θα ριξω την ευθύνη στον 22χρονο που έχει μείνει 15χρονος επειδή η μαμά τον κυνηγάει απο πισω να του βαλει χρήματα στην κολωτσεπη, και να τον ταΐσει στις 2 το μεσημερι που ξύπνησε .. καφε φτιαξτου ρε μανα.. μόλις ξύπνησε το παιδί,και εχει και γυμναστήριο στις 5.. :P

Φίλε η ευθύνη δεν μεταβιβάζεται . Είναι βασική αρχή της ζωής .ολοι Ελληνίδα μάνα έχουμε . Άλλοι εινια φυγόπονοι και ρεμπεσκέδες και άλλοι εργατικοί και φιλόδοξοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dorian είπε

Από όσο ξέρω ζούμε σε σχετικά ελεύθερη οικονομία όπου οι τιμές και οι μισθοί διαμορφώνονται από την προσφορά και τη ζήτηση. Αφού λοιπόν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για την εργασία που προσφέρει η φίλη σου με τις δεδομένες παροχές σημαίνει πως αυτά που προσφέρει δεν ανταποκρίνονται στην αγορά. Είναι ακριβώς το ίδιο με το να πουλάς σε υπερβολικές τιμές ένα προϊόν ή το εργοστάσιό σου να παράγει μη ανταγωνιστικά προϊόντα και να κλείνει και να βγαίνεις να αναρωτιέσαι μα γιατί δεν αγοράζουν από εμένα. Οπότε αφού δεν βρίσκει εργαζόμενο η ορθή λύση είναι να προσφέρει περισσότερο μισθό ή/και παροχές και σταδιακά κάποια στιγμή σίγουρα κάποιος θα δελεαστεί και βρεθεί. Η "λυση" που προτείνεις δεν κατάλαβα ποια είναι; ότι είναι υποχρεωμένοι οι εργαζόμενοι να πάνε για ηθικούς λόγους ανεξάρτητα συνθηκών χωρίς να ελέγξουν το συμφέρον τους; ή να συνεχιστεί η εξαθλίωση της εργασίας ώστε να πολλαπλασιαστούν οι απελπισμένοι; 

Ένας που έβγαλε πολυτεχνείο ηλεκτρολόγος μηχανικός από τις μεγαλύτερες σε βάσεις και απαιτήσεις και σε ευφυια σχολές, θα κατοχυρωθεί κάνοντας τον βοηθό ηλεκτρολόγου οικοδομών; Μάλλον θα πετάξει τις σπουδές του και η επένδυση σε χρήματα των γονιών του και προσωπική προσπάθεια θα πάει τζάμπα. Δουλειά που κάνουν συνήθως απόφοιτοι τεχνικών λυκείων όπου έχοντας λίγο δουλέψει εκεί δεν ξέρουν να γράψουν οι πιο πολλοί το όνομά τους. Δεν είναι κακό αυτό αφού εργάζονται ως τεχνίτες με αξιοπρέπεια. Πραγματικά όλοι εσείς τι δουλειά κάνετε; 

Φυσικά και δεν μίλησα για υποχρέωση κάποιου να παει για δουλεια για ηθικούς η άλλους κοινωνικα επιτακτικούς λόγους... Εγω απλά ανέφερα το αρχικό παράδειγμα γιατι μου έκανε φοβερή εντύπωση γνωρίζοντας τις συνθήκες εργασίας, που κατα τη γνώμη μου είναι εξαιρετικές για το είδος της δουλειάς παντα, γνωρίζοντας οτι είναι 5ημερη εργασία με ασφάλιση, δωρα, 700 ευρω βασικό μισθο πανω κάτω (ανάλογα τις 18:00-02:00 βάρδιες που θα κάνεις) σύν εξτρα μπονους αν πιάσεις κάποιους στόχους. Θεωρώ οτι για κάποιον  ανειδίκευτο  άνω των 21, (λογω νομοθεσίας), χωρίς προυπηρεσίες κτλ, ειναι αξιοπρεπέστατη εργασία. Τώρα απο εκεί και πέρα κάποιος που διαμαρτύρεται αρκετό καιρό οτι είναι άνεργος με προβλήματα, απλήρωτους λογαριασμους, ενοίκιο, αλλα όταν τον ενημερώνεις για τη θέση και σου λέει "ειμαι διακοπές τωρα, ας το δουμε μόλις γυρίσω απο Σεπτεμβρη"... ναι οκ, αν το συμφερον ειναι οι διακοπές, φυσικά και να συνεχίσει τις διακοπές του και υπομονη μέχρι τις εκλογές για μια 6μηνη σύμβαση Υ.Ε. στο δημόσιο.

Επεξ/σία από G.bar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...