Προς το περιεχόμενο

Ανεργία ή αεργία τελικά;


G.bar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/8/2018 στις 9:22 ΠΜ, GenesisX είπε

Ισχύουν και τα δύο, υπάρχουν άνεργοι... και "άνεργοι".

Γνωρίζω  αρκετό κόσμο που έχει επαναπαυτεί στις παροχές γονιών και στα ήδη υπάρχοντα χρήματα. Κάθε φορά που βγαίνω έξω με παρέες ανέργων και εκπλήσομαι από τα χρήματα τα οποία ξοδεύουν ή βλέπω στο fb να κάνουν συνεχώς ταξίδια/διακοπές... και πιο κάτω να ποστάρουν κατηγορώντας τους κακούς αμερικάνους και την Ε.Ε.

Εγώ παρόλο που έχω έναν αξιόλογο μισθό για τα δεδομένα της εποχής είμαι πολύ πιο προσεκτικός στο τι ξοδεύω. Θέλω ότι αγοράζω, να αξίζει τα χρήματά του. Είναι διαφορετικά όταν κερδίζεις τα χρήματα, τα προσέχεις περισσότερο και δεν τα θεωρείς δεδομένα. Γενικά πολλά πράγματα στην εποχή μας τα θεωρούμε δεδομένα, ενώ παλιότερα θεωρούνταν πολυτέλεια...

Μια τα ίδια , έχω κ εγώ γνωστούς που απλά βαριούνται ή έχουν βολευτεί. 
Εγώ δοκίμασα να αφοσιωθώ στη σχολή μου πέρσι μιας κ είχα μαζέψει λεφτά που δούλευα και μπορούσα να καλύψω τα έξοδα μου για τη χρονιά και το μετάνιωσα.  Με βοήθησε βέβαια γιατι δεν είμαι του διαβάσματος και αν είμαι κουρασμένος απ τη δουλειά δεν παίζει να παρακολουθήσω καν αλλα ... τα έτοιμα τελειώνουν. Οπότε πριν τελειώσουμε για καλοκαίρι άρχισα να ψάχνω για δουλειά πάλι. Μέσα σε 2 εβδομάδες πέρασα άπειρα δοκιμαστικά. Απο super market , βενζινάδικα , ότι μπορείς να φανταστείς. Ορισμένες περιπτώσεις ήταν φόλες του τύπου να μην πληρώνουν για 2 κ 3 μήνες απότι έμαθα ή να σε θέλουν με σπαστό ωράριο (μισές ώρες 12-4  και μισές τα ξημερώματα  ) αλλα υπήρχαν και ποιο ανθρώπινες καταστάσεις πχ στα super market , απλή δουλειά , χωρίς ιδιαίτερη κούραση και στα συγκεκριμένα πληρώνουν κανονικά. 
Μου έκατσε και μπήκα με σύμβαση κάπου αλλα και πάλι μου έσκασαν σε μια εβδομάδα 3-4 τηλεφωνήματα να με καλέσουν για δουλειά (αφού είχα περάσει δοκιμαστικά) οπότε τι να λέμε τώρα... και λέω σε φίλους να πάνε και ακούω ένα σκασμό δικαιολογίες. Ναι δεν είναι δουλειές για ζωή αλλα μέχρι να βγάλεις τη σχολή σου ή να βρεις κάτι καλύτερο γιατι να μην κάνεις κάτι?
Απορώ δηλαδή γιατι ξέρω κ άτομα που δεν έχουν ούτε για καφέ και πάλι κάθονται και μιζεριάζουν αντί να πάνε να δουλέψουν 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πήρε ο άλλος τρία πτυχία με το σπαθί του και τον χρόνο που διέθεσε ανώτατα - ανωτέρα πτυχία για να δουλέψει ένα πρότζεκτ τριων μηνών για 1000 ευρώ. Όσοι είμαστε σχετικά της ίδιας γενιάς καταλαβαίνετε ότι είχαμε και έχουμε στόχους και φιλοδοξίες και η κρίση μας χαντακώνει. Τη δεκ '70 έκαναν από μόνοι τους ανοίγματα και αρκετοί πέτυχαν να κάνουν δουλειά, σπίτι κτλπ χωρίς βοηθήματα από γονείς. Σήμερα αυτό δεν υφίσταται.. εδώ δεν έχουμε να φάμε, ένα στρώμα να κοιμηθούμε και η γκόμενα/γκόμενος σκέφτεται να πάει διακοπές

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dorian είπε

το ότι με 20% ανεργία και δεν βρίσκεις εργαζόμενους για τις θέσεις που ως εργοδότης προσφέρεις δεν είναι επιβαρυντικό για τους εργαζόμενους αλλά δείχνει ότι παρόλη την ανεργία αυτά που προσφέρουν οι πιο πολλοί είναι άθλια ή σωστότερα  κάτω από το ελάχιστο που θα έκαναν κάποιο να εργαστεί. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο. Στο συγκεκριμένο πολιτικοοικονομικό σύστημα που έχουμε τώρα, όχι σε υποθετικά ή φανταστικά που θα ήθελε κανείς, οπου ζούμε όταν κάποιος προσφέρει εργασία και δεν βρίσκει κανένα σημαίνει ότι προσφέρει λιγότερα από όσα ζητάει η αγορά εργασίας, όπως ακριβώς αν κάποιος πουλάει ακριβότερα από τον ανταγωνιστή του και δεν τον προτιμάνε. Τι άλλο μπορεί να σημαίνει; Ας προσφέρει περισσότερα, τόσο απλό. Ο ελάχιστος μισθός είναι υποτίθεται για προστασία να μην υπάρχουν φαινόμενα εκμετάλλευσης ακριβώς απελπισμένων, ξέρετε μπορεί να δοθούν και παραπάνω δεν απαγορεύεται😁.  Επαναλαμβάνω τι άλλη λύση υπάρχει; Να διορισθούν καθηγητές να διδάσκουν "ηθική" της εργασίας και να εκπαιδεύουν τον πληθυσμό; Προγράμματα εκπαίδευσης στην "σωστή" εργασία του κράτους;  Να δημεύσει το κράτος τα ακίνητα χωράφια και άλλους προσόδους που τυχών έχουν έσοδα και τους επιτρέπει να ζουν; Να εισάγουμε ακόμα κάμποσες  εκατοντάδες χιλιάδες ακόμα πληθυσμό, έχει ήδη γίνει τα προηγούμενα 20 χρόνια περίπου. 

Ναι φίλε μου αυτό ακριβώς είναι που γράφει και ο φίλος που άνοιξε το θέμα . Αεργία και όχι ανεργία . 

Που είναι το δύσκολο που λες και εσυ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Που θες να καταληξεις;

Στο ότι για ένα παιδί 25 ετών στην Ελλάδα του 2018 που έχει τελειώσει τη Νο. 1 σχολή που υπάρχει, δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να πάει να κουβαλάει εργαλεία, να μάθει να περνάει καλώδια με ατσαλίνες και να βαράει 8 ώρες κομπρεσέρ και να μαζεύει μπάζα για 20-25 ευρώ τη μέρα

Δεν έχει να τον βοηθήσει πουθενά επαγγελματικά

1000 φορές να πουλάει μαγνητάκια σε τουρίστες ή να σερβίρει ποτά σε κάνα μπητσόμπαρο να παίρνει και το μάτι του ή και κάνα μεζέ :P

Εκτός αν προτείνεις να παρακάμψει τις σπουδές του και να κάνει καριέρα ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη, οπότε εκεί θα συμφωνήσω μαζί σου

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, AristidisZ said:

Στο ότι για ένα παιδί 25 ετών στην Ελλάδα του 2018 που έχει τελειώσει τη Νο. 1 σχολή που υπάρχει, δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να πάει να κουβαλάει εργαλεία, να μάθει να περνάει καλώδια με ατσαλίνες και να βαράει 8 ώρες κομπρεσέρ και να μαζεύει μπάζα για 20-25 ευρώ τη μέρα

Δεν έχει να τον βοηθήσει πουθενά επαγγελματικά

1000 φορές να πουλάει μαγνητάκια σε τουρίστες ή να σερβίρει ποτά σε κάνα μπητσόμπαρο να παίρνει και το μάτι του ή και κάνα μεζέ :P

Εκτός αν προτείνεις να παρακάμψει τις σπουδές του και να κάνει καριέρα ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη, οπότε εκεί θα συμφωνήσω μαζί σου

Εξηγησα το σκεπτικο μου ηδη, και στο πού πιστευω οτι μπορει να τον βοηθησει.

Επισης, δεν προτεινα να παει να κανει αυτη τη δουλεια, προτεινα ομως να το δει σαν option αυτος που δε βρισκει πουθενα αλλου δουλεια, απεναντι δηλ. στο σεναριο της μακροχρονιας ανεργιας.

Οποτε, εσενα η αντιπροταση σου, για εναν μακροχρονια ανεργο αποφοιτο ηλ. μηχανικο χωρις περαιτερω προσοντα (πλην πτυχιου), ειναι να πουλαει μαγνητακια σε τουριστες αντι πχ να παει ως βοηθος ηλεκτρολογου. Δεν συμφωνω, αλλα οκ, αποψεις ειναι αυτες.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Εξηγησα το σκεπτικο μου ηδη, και στο πού πιστευω οτι μπορει να τον βοηθησει.

 

Το σκεπτικό σου όμως είναι λάθος, γιατί όπως προείπα στην Ελλάδα του 2018 δεν πρόκειται να τον βοηθήσει πουθενά 

Η αντιπρότασή μου είναι να βρει μια δουλειά πιο ξεκούραστη, γιατί δεν έχει το παραμικρό όφελος με το να του βγαίνει η ψυχή κάθε μέρα

Τώρα αν εσύ θέλεις ντε και καλά να πιάσουμε το σενάριο ότι δεν υπάρχει ούτε άλλη μία δουλειά να κάνει και η μόνη που υπάρχει είναι του βοηθού ηλεκτρολόγου, οκ οκ δίκιο έχεις

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Ναι φίλε μου αυτό ακριβώς είναι που γράφει και ο φίλος που άνοιξε το θέμα . Αεργία και όχι ανεργία . 

Που είναι το δύσκολο που λες και εσυ ....

και τα δυο υπαρχουν αλλα το προβλημα στην χωρα της αρπαχτης ειναι οτι οι λεξεις "ικανοποιημενοι εργαζομενοι και ευχαριστημενοι πελατες" ειναι αγνωστες.

ολοι κοιτανε πως θα βγαλουν χρηματα οσο ταχυτερα πατωντας πανω στους εργαζομενους και τους πελατες τους

αυτο δεν ειναι βιωσιμο μακροπροθεσμα αλλα και τι εγινε? δηλωνεις πτωχευση και ανοιγεις αλλη εταιρεια και δε κουνιεται φυλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, odys03 είπε

Έκανα αυτή τη δουλειά για κανά τρίμηνο. 

Βρωμοδουλειά με όλη την σημασία της λέξης.

Πρώτον και πιο βασικό από όλα είναι σαν να κάπνιζα γύρω στα 10 πακέτα τσιγάρα. Έκανα μπάνιο έπλενα τα ρούχα και η τσιγαρίλα δεν έφευγε.

Δεύτερον υπήρχαν κάτι βρωμιάρηδες αλήτες λαμόγια που προσπαθούσαν όλη την ώρα να σε ξεγελάσουν, σου έδωσα το 20άρικο όχι σου έδωσα 50άρικο και περιμένω ρέστα ψέματα να παίξουν τσάμπα.

Δεν θέλω να απογοητεύσω κανένα, αλλά μόνο αν δεν έχεις κάτι καλύτερο.

 Βρώμικη δουλειά.

Δεν χρειαζόταν ιδιαίτερη ευφυια να προβλέψει κανείς ότι έτσι είναι τα δεδομένα. Kαι όμως την κάνουν για δεκαετίες δεκάδες οικογένειες στην Ελλάδα, γιατί; γιατί βεβαια παντελονιάζουν αρκετό χρήμα ως μικροιδιοκτήτες και καλά κάνουν. Αν όμως θέλουν υπάλληλο και μάλιστα με καλά ποιοτικά χαρακτηριστικά και επι μακρόν να μείνει στην δουλειά ας δώσουν παραπάνω χρήματα, σχετικά καλές συνθήκες, σίγουρα κάποια στιγμή κάποιος θα βρεθεί όχι να ζητάνε έμμεσα ότι πρέπει να συνεχιστεί η εξαθλίωση του πληθυσμού, ώστε απελπισμένοι να κάνουν τα πάντα. 

Επεξ/σία από Dorian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, AristidisZ said:

Το σκεπτικό σου όμως είναι λάθος, γιατί όπως προείπα στην Ελλάδα του 2018 δεν πρόκειται να τον βοηθήσει πουθενά 

Η αντιπρότασή μου είναι να βρει μια δουλειά πιο ξεκούραστη, γιατί δεν έχει το παραμικρό όφελος με το να του βγαίνει η ψυχή κάθε μέρα

Ε, διαφωνουμε. Εγω θεωρω οτι αν φαει πχ 1 χρονο (αντι να ειναι ανεργος, ή να μοιραζει μαγνητακια) να δει πώς δουλευει ο κυκλος στον οποιο φιλοδοξει να εργαστει αργοτερα ως μηχανικος, ειναι υπερ του. Δεν εννοω την ατσαλινα, αλλα πχ γνωριζεις εργολαβους, γνωριζεις ιδιοκτητες, γνωριζεις προμηθευτες, βλεπεις μελετες στην πραξη, βλεπεις τι παιζει με πληρωμες, βλεπεις πως κινειται το παζαρι. Για μενα, αυτα ειναι πολυ πιο χρησιμες εμπειριες απο το να λες hi στις τουριστριες.

Στην τελικη, ακομα και η ατσαλινα, μπορει να περασει στα πλαισια του "μαθε τεχνη κι αστηνα", ακριβως επειδη ειμαστε στην Ελλαδα του '18. Το μαγνητακι οχι.

Το σκεπτικο παραμενει ενα: Απο τη στιγμη που μιλαμε για ανεργο, ας αφησουμε στην μπαντα τον τιτλο και ας δουμε πως μπορει να εκμεταλλευτει καποιος το χρονο της ανεργιας του στο να αποκτησει ενα background γυρω απο το αντικειμενο του. Οσο συνυπολογιζουμε τις σουπερ ντουπερ σπουδες (ανευ αντικρυσματος) τοσο ο αμανες μενει ψηλα και η αποσταση απο την πραγματικοτητα μεγαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε
 

το ότι με 20% ανεργία και δεν βρίσκεις εργαζόμενους για τις θέσεις που ως εργοδότης προσφέρεις δεν είναι επιβαρυντικό για τους εργαζόμενους αλλά δείχνει ότι παρόλη την ανεργία αυτά που προσφέρουν οι πιο πολλοί είναι άθλια ή σωστότερα  κάτω από το ελάχιστο που θα έκαναν κάποιο να εργαστεί

 

19 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

 Ναι φίλε μου αυτό ακριβώς είναι που γράφει και ο φίλος που άνοιξε το θέμα . Αεργία και όχι ανεργία . 

Που είναι το δύσκολο που λες και εσυ ....

Οκ μοναδικός ορισμός αεργίας παγκοσμίως, είναι το ότι απόφοιτοι Η/Μ δεν πάνε να δουλέψουν λάντζα οικοδομή και μάλιστα με τις χάλια συνθήκες που δίνουν τα αφεντικά ασυζητητί. Να υπήρχε έστω έλλειψη σε αυτούς τους τομείς, αρα και σχετικά καλές αμοιβές, όπως σε κάποιες πλούσιες δυτικές χώρες να πω έστω. Λες και δεν υπάρχει υπερπροσφορά εργασίας και για αυτές τις θέσεις  που θα έπρεπε να εργάζονται πιο αξιοπρεπώς και να προστατεύεται η εργασία τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/8/2018 στις 9:01 ΠΜ, G.bar είπε

 *"Η λέξη άεργος σημαίνει εκείνον που γενικά δεν έχει εργασία ή ασχολία ενώ η λέξη άνεργος προσδιορίζει εκείνον που αναζητεί εργασία αλλά δεν βρίσκει"

   Μου προκαλεί τεράστια εντυπωση τον τελευταίο καιρό ενα θέμα στην εργασία μιας φίλης.. Δουλευει στον ΟΠΑΠ υπευθυνη  και ψάχνουν απεγνωσμένα προσωπικό τον τελευταίο καιρο για κατάστημα στο Περιστέρι (play opap) με μοναδικό κριτηριο οι υποψήφιοι να είναι κάτοικοι Περιστερίου ή γύρω περιοχών και να έχουν μεταφορικό μέσο γιατι κάποιες βαρδιες τελειώνουν μετά τη λήξη των συγκοινωνιών. Δηλαδή στην ουσία ζητάνε κάποιον ανειδίκευτο άνω των 23 για μόνιμη απασχόληση, με βασικό μισθό 600 ευρω που με τα νυχτερινα φτανει 700+, σύν μπόνους κάποια endered κουπονια που δινουν, με αξιοπρεπέστατες συνθήκες εργασίας, και δεν βρίσκεται κανείς. Και σε κάποιους "γνωστούς" που απευθύνθηκε προσωπικά γνωρίζοντας οτι ψάχνουν δουλεια, έλαβε κάτι απαντήσεις τύπου "Μολις γυρίσω απο διακοπές θα το τσεκάρω" "Από Σεπτέμβρη θα το δούμε" "Ευχαριστώ ρε συ αλλα είμαι διακοπές τωρα...",  άλλος δεν ήθελε να κάνει βάρδιες γιατί παίζει σε ένα πρωτάθλημα 5χ5 ποδόσφαιρο. Εντάξει, συμφωνώ απόλυτα και δεκτά όλα αυτά αλλά οι θέσεις ανειδίκευτων διευθυντών με ελευθερο ωράριο είναι περιορισμένες παιδιά.. 
  Τελικά μήπως κάποιοι δεν αγχώνονται και τόσο για το θέμα της εργασία και αρκούνται στο "χαρτζιλίκι" ανεξαρτήτου ηλικίας;
 

και εγώ στην θέση τους δεν θα πήγαινα... 

 

Βενζίνες ταλαιπωρία για 600 ευρώ όταν το μέσο ενοίκιο είναι 300 συνετότατα χωρίς πολυτέλειες κτλ  μια σύνδεση στο internet 20-30 ευρώ και η ΔΕΗ άνετα 30-45 κάθε μήνα... βάλε κοινόχρηστα κτλ 

 

και όλα αυτά απο τον ΟΠΑΠ τον ρουφιάνο των λιγότερο ευφυών που εισπράττει κυριολεκτικά εκατομμύρια για αέρα κοπανιστό και δίνει τέτοιους μισθούς ....

 

Στην Ελλάδα αυτό που δεν έχουν καταλάβει πολλοί (ή καλύτερα κάνουν τον Κινέζο απο μιζέρια και τσιγκουνιά) είναι πως άλλο βασικός μισθός άλλο standard/συνηθισμένος/μέσος μισθός 

 

Οι άλλες χώρες όταν βγάζουν απόφαση για βασικό μισθό το κάνουν για να ορίσουν την ελάχιστη αποζημίωση που μπορεί να εισπράξει κάποιος για εργασία και συνήθως ΑΝ την πάρει κάποιος (και δεν πάρει μεγαλύτερη δηλαδή) θα είναι για δουλίτσες της πλάκας να μοιράζει φυλλάδια εφημερίδες κτλ menial task jobs με άλλα λόγια...

 

Εδώ στην Ελλάδα ο βασικός μισθός είναι ο κανονικός μισθός του ιδιωτικού τομέα θα πρέπει να είσαι έμπειρος διευθυντής με μεταπτυχιακά για να πάρεις θέση που πληρώνει πιο πάνω απο βασικό... Με εξαίρεση τις αρπαχτές το καλοκαίρι σαν γκαρσόνι κτλ αν έχεις τα κονέ ή εισαι σε τουριστική περιοχή. 

 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, TopicStrarter said:

Εδώ στην Ελλάδα ο βασικός μισθός είναι ο κανονικός μισθός του ιδιωτικού τομέα . 

Απεχει αρκετα απο την πραγματικοτητα αυτο.

Εκτος αν ιδιωτικο τομεα αναφερεσαι μονο στις δουλειες τυπου πωλητη/τηλεφωνητη/ντελιβερα και αντιστοιχες που οντως πληρωνονταν, πληρωνονται θα πληρωνονται εις τους αιωνες των αιωνων τον βασικο μισθο (πλην εξαιρεσεων).

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Εδώ στην Ελλάδα ο βασικός μισθός είναι ο κανονικός μισθός του ιδιωτικού τομέα θα πρέπει να είσαι έμπειρος διευθυντής με μεταπτυχιακά για να πάρεις θέση που πληρώνει πιο πάνω απο βασικό... Με εξαίρεση τις αρπαχτές το καλοκαίρι σαν γκαρσόνι κτλ αν έχεις τα κονέ ή εισαι σε τουριστική περιοχή. 

Θες να μας το εξηγησεις λιγο αυτο;Βαλε και μερικα νουμερα αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...