Προς το περιεχόμενο

Αυτά είναι τα smartphones που προσφέρουν την καλύτερη εμπειρία "YouTube"


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χάρη σε μία νέα πρωτοβουλία του YouTube, οι χρήστες μπορούν να γνωρίζουν τα κινητά τηλέφωνα που προσφέρουν την καλύτερη εμπειρία παρακολούθησης βίντεο στην δημοφιλή υπηρεσία.

Μέσω της ιστοσελίδας YouTube Device Report οι χρήστες μπορούν να πληροφορηθούν για τα “Signature Devices” δηλαδή τις συσκευές που μπορούν να προσφέρουν την καλύτερη στην κλάση τους εμπειρία συνδυάζοντας επόμενης γενιάς τεχνολογίες, υψηλή απόδοση στην αναπαραγωγή βίντεο (υψηλό frame rate), δυνατότητα 4K decoding, και αξιοπιστία.

Με μία Signature Device, οι χρήστες μπορούν να απολαμβάνουν ζωντανά βίντεο HDR, καθηλωτικά βίντεο 360° καθώς και ταχύτατους χρόνους φόρτωσης, και όλα τα παραπάνω χρησιμοποιώντας όσο το δυνατόν λιγότερο bandwidth (με την υποστήριξη νέας γενιάς video codecs).

1.png.96b79246d3fd9d1d17c97eb2890f1a83.png

Στην ιστοσελίδα YouTube Device Report, η Google αναφέρει κορυφαίες συσκευές –συνολικά είναι δεκαοκτώ- μεταξύ των οποίων βρίσκονται το Galaxy Note9, το Galaxy S9 και το S9+, το OnePlus 6, το Google Pixel 2, LG V30, HTC U12+ κ.ά. Η ομάδα του YouTube ισχυρίζεται ότι κάθε συσκευή δοκιμάζεται διεξοδικά και πως συνεργάζεται στενά με OEMs για να προσφέρει την καλύτερη δυνατή ποιότητα και απόδοση κατά το streaming των videos στο YouTube. Όπως είναι φανερό, απουσιάζουν από την λίστα συσκευές iPhone ωστόσο αυτό συμβαίνει διότι τα handsets της Apple δεν υποστηρίζουν τον video codec της Google, VP9.

  • Samsung Galaxy Note9
  • Samsung Galaxy S9
  • Samsung Galaxy S9+
  • Samsung Galaxy Note8
  • Samsung Galaxy S8
  • Samsung Galaxy S8+
  • OnePlus 6
  • Xiaomi Mi 8
  • Xiaomi Mi Mix 2S
  • Sony Xperia XZ2
  • Sony Xperia XZ2 Premium
  • Sony Xperia XZ2 Compact
  • Huawei Mate 10 Pro
  • Google Pixel 2
  • Google Pixel 2 XL
  • Nokia 8 Sirocco
  • LG V30
  • HTC U12+

GSMArena


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'ελευθερο' λογισμικο της Google πλεον εχει αρχισει να μας υποδεικνυει και το κινητο που πρεπει να παρουμε. Εχει αρχισει να μου τη δινει ασχημα, και δεν μπορω να βρω καποια εναλλακτική λυση σε smartphone os  (come on, iphone is not a solution)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που ειναι Singature divices τι εγινε?Κερδιζω κατι που εχω μια απο αυτες? Δεν μας χεζεις ρε Νταλαρα λεω εγω...Ολα για την διαφιμηση και εμεις μην χασουμε να το ανεβασουμε εδω μην δεν το δει κανεις και δεν παρει χαμπαρι αν η συσκευη του ειναι SUPER DUPER SIGNATURE DEVICE OFFIAL BY UTUBE!!11!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dudadidos είπε

Το 'ελευθερο' λογισμικο της Google πλεον εχει αρχισει να μας υποδεικνυει και το κινητο που πρεπει να παρουμε. Εχει αρχισει να μου τη δινει ασχημα, και δεν μπορω να βρω καποια εναλλακτική λυση σε smartphone os  (come on, iphone is not a solution)

Ποσο μα ποσο μου λείπουν τα windows phones και ας λεει ο καθενας οτι θελει για εφαρμογες κτλ. Ισως τα πιο τιμια smartphones...

  • Like 13
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, efo355 είπε

Δηλαδή το mi max 2 που έχω με 6.5 ιντσες δεν προσφέρει καλή εμπειρία youtube και προσφέρουν όλα αυτά... Μάλιστα....


Αυτό ακριβώς το σχόλιο ήμουν έτοιμος να γράψω και για το δικό μου mi max 2 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dudadidos είπε

Το 'ελευθερο' λογισμικο της Google πλεον εχει αρχισει να μας υποδεικνυει και το κινητο που πρεπει να παρουμε. Εχει αρχισει να μου τη δινει ασχημα, και δεν μπορω να βρω καποια εναλλακτική λυση σε smartphone os  (come on, iphone is not a solution)

Όχι, δεν σου υποδεικνύει τίποτε η λίστα, φίλε μου.. Ούτε η Google, ούτε τίποτε. 

Προφανώς και παίζει θέμα διαφήμισης από πίσω αλλά και πάλι δεν μπορούμε να απαρνηθούμε ότι τα συγκεκριμένα μοντέλα έχουν κάποια χαρακτηριστικά μέσω των οποίων αναρριχήθηκαν σε αυτήν την λίστα. 

Είναι φανερό πως οι συσκευές αυτές έχουν υψηλότερη τιμή γιατί έχουν και "καλύτερα" χαρακτηριστικά και στην προκειμένη περίπτωση χαρίζουν μια πιο ευχάριστη εμπειρία παρακολούθησης βίντεο σε σχέση με κάποια μεσαίας κατηγορίας μοντέλα. 

Οθόνη (με ό,τι περιβάλλει αυτή, όπως χρωματικές επιδόσεις, ανάλυση κλπ) και ήχος - σου λένε κάτι αυτές οι λέξεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, petran91 είπε


Αυτό ακριβώς το σχόλιο ήμουν έτοιμος να γράψω και για το δικό μου mi max 2 :P

 

47 λεπτά πριν, efo355 είπε

Δηλαδή το mi max 2 που έχω με 6.5 ιντσες δεν προσφέρει καλή εμπειρία youtube και προσφέρουν όλα αυτά... Μάλιστα....

Ή η οθόνη δεν θα είναι αρκετά καλή είτε σε θέμα απόδοσης χρωμάτων είτε διότι δεν υποστηρίζει HDR ή θα τα βρίσκει λίγο σκούρα με το VP9 decoding.

Επεξ/σία από Cell_7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να διαβάσω την είδηση ήμουν ευτυχισμένος, νόμιζα ότι ήταν όλα καλά όταν έβλεπα youtube. Που να ήξερα ο δόλιος. Μετά διάβασα τον τίτλο και να πω την αλήθεια τρόμαξα... μέχρι να βρω το galaxy s8 στην λίστα, πέρασε όλη η τεχνολογική ζωή μου μπροστά από την lcd μου. Το βρήκα όμως και να πω την αλήθεια βλέπω video στο youtube με άλλη ματιά πλέον. Τα χρώματα είναι πιο ζωντανά, η κίνηση καλύτερη, οι διαφημίσεις που πετάει ανά 3 δευτερόλεπτα λιγότερο σπαστικές. Παρά τρίχα γλίτωσα νομίζω, δεν θα ξανά αφήσω χρονιά να περάσει χωρίς να αλλάξω κινητό και φυσικά μόνο ναυαρχίδες 

  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...