Προς το περιεχόμενο

σκυλος για μπανιο σε πλαζ


georgeγ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Getta Robo said:

Δεν απαγορευεται η παρουσια σκυλων και οικοσιτων κατοικιδιων στη παραλια, τηρωντας φυσικα καποια πραγματα, οπως να μην ενοχλεις τους αλλους, κατι που δεν εκανε ο συγκεκριμενος στη συγκεκριμενη περιπτωση.

Οι νομοι και τα παραδειγματα του τι ισχυει και τι οχι, ειναι συγκεντρωμενα εδω.

http://www.mybestfriend.gr/epitreponte-ta-skylia-stin-paralia-oles-i-diefkrinisis-pou-chriazese-apo-dikigoro/

Mιλαω για τον συγκεκριμενο που αναφερει ο ts -που τον βαζει στη θαλασσα, οταν τον βγαλει εξω τον αφηνει να τιναζεται πανω στον κοσμο κλπ-.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μ'αρεσει που ο παιχτης ουρλιαζει για την τηρηση των νομων και μετα σου λεει οτι αφου ο ιδιοκτητης ειναι σωστος τοτε μπορει και με το νομο να βαλει το σκυλο στη θαλασσα.

Και δε μιλαμε για καποιο νομο με ασαφειες,μιλαμε για ξεκαθαρο νομο που λεει οτι ο σκυλος δεν επιτρεπεται να μπει στο νερο σε οργανωμενη ή πολυσυχναστη παραλια.

Καθενας μαλλον βλεπει τους νομους οπως τον βολευει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, YourTrueLegend said:

Mιλαω για τον συγκεκριμενο που αναφερει ο ts.

Φαουλ ξεκαθαρα. Ειμαι κηδεμονας σκυλων και δεν ειναι συμπεριφορα αυτη.

Βεβαια απο την αλλη, οπως θετει σωστα και ο @billdanos, αν καλουσαμε την αστυνομια για καθε παραπτωμα, πχ παιδακια που κανουν ετσι την αναγκη τους στη παραλια, καμαρωμενοι γονεις που σβηνουν τα τσιγαρα τους στην αμμο, και μερακληδες νεοι που ξεφορτωνοντε τα σκουπιδια τους στον γυαλο, θα μπλοκαραν τα τηλεφωνικα κεντρα για 5 χρονια.

Το προβλημα ειναι πολυ γενικευμενο και φυσικα ευθυνοντε πολλοι. Και οχι μονο φυσικα οι κακοι κηδεμονες σκυλων, οπως ο συγκεκριμενος.

Αλλα οπως εχεις προσεξει, ουδεμια αναφορα απο διαφορους (δεν μιλαω για εσενα) ευσυνείδητους πολιτες, οταν συμβαινουν ολα τα παραπανω γυρω τους. Επιλεκτικη μνημη βλεπεις, λογικο οταν υπαρχουν ακομα κοινωνιες οπου τα σκυλια ειναι πραγματα, με χαμηλοτερη αξια και απο το πακετο των τσιγαρων τους.

Και εδω δυστυχως θα επαληθευσω τα λεγομενα του @billdanos που αναφερει προηγουμενως. Υπαρχουν παρα πολλοι βλαμμενοι, οπως του παραδειγματος με την απομακρυσμενη παραλια και για το μπανιο στη θαλασσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, talibanakos said:

Μ'αρεσει που ο παιχτης ουρλιαζει για την τηρηση των νομων και μετα σου λεει οτι αφου ο ιδιοκτητης ειναι σωστος τοτε μπορει και με το νομο να βαλει το σκυλο στη θαλασσα.

Και δε μιλαμε για καποιο νομο με ασαφειες,μιλαμε για ξεκαθαρο νομο που λεει οτι ο σκυλος δεν επιτρεπεται να μπει στο νερο σε οργανωμενη ή πολυσυχναστη παραλια.

Καθενας μαλλον βλεπει τους νομους οπως τον βολευει.

Γι'αυτό και πας απλά λίγο παραπέρα και είσαι μια χαρά και εσύ και τα νεύρα σου!

"Ο σκύλος μας μπορεί να μας ακολουθεί σε κάθε υπαίθριο κοινόχρηστο χώρο, άρα και στις παραλίες, οργανωμένες και μη, αρκεί να είναι πάντα συνοδευόμενος και να έχουμε μαζί το βιβλιάριο υγείας του για να αποδείξουμε ότι είναι εμβολιασμένος αν μας ζητηθεί".

Και ξαφνικά τώρα σκέφτηκα πόσα από τα παιδάκια στην παραλία δεν είναι εμβολιασμένα ή έχουν πλαστά βιβλιάρια για να φαίνεται πως είναι... 😛 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει να τινάζονται σκύλοι πάνω μου στην παραλία. Με δροσίζει. Πάω και πιο κοντά αν δω κανέναν να βγαίνει.

Πιλ, τέλειο το βίντεο του 12χρονου σιχαματακίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@billdanos Μπορει να μας ακολουθησει,απλα δε μπορει να μπει μαζι μας στο νερο εαν εχει κοσμο η παραλια,οργανωμενη ή μη.

Αυτο ειναι κατι πολυ απλο αλλα για πολλους ειναι δυσνοητο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billdanos είπε

 Δεν μπορείς σε μια παραλία γεμάτη με κόσμο, να αποφασίσεις να παίξεις ρακέτες... 

Κρυφτείτε μάγκες... μετά τις τελευταίες επιτυχίες του Τσιτσιπά θα τη δουν όλοι οι παραλίες Τσιτσιπάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, talibanakos said:

Μ'αρεσει που ο παιχτης ουρλιαζει για την τηρηση των νομων και μετα σου λεει οτι αφου ο ιδιοκτητης ειναι σωστος τοτε μπορει και με το νομο να βαλει το σκυλο στη θαλασσα.

Και δε μιλαμε για καποιο νομο με ασαφειες,μιλαμε για ξεκαθαρο νομο που λεει οτι ο σκυλος δεν επιτρεπεται να μπει στο νερο σε οργανωμενη ή πολυσυχναστη παραλια.

Καθενας μαλλον βλεπει τους νομους οπως τον βολευει.

Προφανως σου κανει εντυπωση γιατι ακομα δεν εχεις αντιληφθει τι γραφουν αυτοι με τους οποιους ηρθες να διαφωνησεις. Η ακομα χειροτερα δεν ξερεις τι λεει ο νομος, γιαυτο σου φαινεται περιεργο που λεω σωστο τον ιδιοκητητη... Νταξει, εδω μπερδευεις το κολυμπι με τον περιπατο στην ακτογραμμη, δε θα περιμενα να αντιληφθεις τα υπολοιπα,

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TriLoBiTe είπε

Κρυφτείτε μάγκες... μετά τις τελευταίες επιτυχίες του Τσιτσιπά θα τη δουν όλοι οι παραλίες Τσιτσιπάδες.

Την εχουν δει ηδη.

Τις προαλλες ηρθε πανω μας ενα μπαλακι,ηρθε ο @ρχιδ@κης να το παρει και του ζητησα συγγνωμη.

"Ναι ναι" μου λεει.Ακουσε κατι γ@μιδι@ οπως εφευγε αλλα δε γυρισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, McNerd said:

Εμένα μου αρέσει να τινάζονται σκύλοι πάνω μου στην παραλία. Με δροσίζει. Πάω και πιο κοντά αν δω κανέναν να βγαίνει.

Πιλ, τέλειο το βίντεο του 12χρονου σιχαματακίου.

Όχι δεν πρέπει να τινάζεται ο σκύλος πάνω σε άλλο κόσμο, όπως και δεν πρέπει να τινάζεαι η άμμος ενός που τρέχει στην παραλία πάνω στους υπόλοιπους...

Just now, talibanakos said:

@billdanos Μπορει να μας ακολουθησει,απλα δε μπορει να μπει μαζι μας στο νερο εαν εχει κοσμο η παραλια,οργανωμενη ή μη.

Αυτο ειναι κατι πολυ απλο αλλα για πολλους ειναι δυσνοητο..

Προφανώς! Αν όμως πάω σε μια παραλία που θα είμαι εντελώς μόνος και μετά έρθεις εσύ και με βρεις να παίζω με το σκύλο μου μέσα στο νερό, οφείλεις να δείξεις κι εσύ τη σχετική κατανόηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, MariaPr είπε

Με την λογική αυτή ωμός θα πρέπει να απαγορευτούν παντού σε λεωφορεία τρένα αεροπλάνα στους δρόμους στα πάρκα γιατί παντού μπορεί να υπάρχει κάποιος που έχει φοβία δεν είδα κάπου να αναφέρει ότι το σκυλί ήταν άγριο η γάβγιζε η έτρεχε χωρίς λουρί στην παράλια για να πω ναι έχει δίκιο

Δεν μιλάω για το συγκεκριμένο, δεν ήμουν εκεί για να ξέρω. Αλλά το θέμα δεν είναι τι απαγορεύεται και τι όχι. Δεν ξέρω καν αν απαγορεύεται σήμερα να μπεις με σκύλο σε λεωφορείο μετρό ή αν μπορείς με φίμωτρο κλπ. Εγώ δεν το κάνω, ούτε και θα το κάνω ποτέ. Αυτό που ξέρω είναι πως  δεν είναι σωστό να έχεις σκύλο και ειδικά μεγαλόσωμους, χωρίς σωστό περιορισμό (δλδ να νοιώθει ασφαλές κάποιος με βασική φοβία), σε πολυσύχναστους δημόσιους χώρους, καθώς αυτό μπορεί να προκαλέσει μέχρι και επεισόδια πανικού σε αρκετούς ανθρώπους, και σίγουρα δεν βοηθάει αυτό τα ζώα. Στα @@ μου γι αυτόν που απλά δεν του αρέσουν τα σκυλιά, ή νομίζει πως θα κολλήσει 300 ασθένειες, αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα ούτε εσύ, ούτε ο σκύλος σου να προκαλεί σε τέτοιες στρεσογόνες για τους πάσχοντες καταστάσεις (που δεν είναι λίγοι, εξού και το πρόβλημα) επειδή  δεν βολεύεται η υπαρξιακή σου φιλοσοφία. 

Η εισαγωγή των σκύλων στην καθημερινότητα των άλλων πρέπει να γίνεται σιγά σιγά ώστε να υπάρχει χρόνος να αφομοιωθεί η αλλαγή. Άλλες πόλεις δεν ξύπνησαν ένα πρωί και είπαν σήμερα αγαπάμε τα ζώα και τα αφήνουμε ελεύθερα στο μετρό, παραλίες πάρκα. Έγινε σιγά σιγά. Πάρκα για σκύλους, παραλίες για σκύλους, εστιατόρια που μπορείς να πας με σκύλους. Το αντίθετο δλδ που προσπαθούν να κάνουν οι δήθεν "φιλόζωοι" εδώ, που σου λένε στην NY τα σκυλιά, γατιά, είναι ελεύθερα σε παραλίες, μετρό, εστιατόρια, και εγώ απαιτω να κάνουν ότι θέλουν ενώ  εσείς μισείτε τα ζώα. Δεν δουλεύει έτσι το πράγμα και σίγουρα δεν βοηθά τα ζώα. Αν δεν κάνεις τον άλλο να τα συνηθίσει απλά θα τους ρίξει φόλα, και αυτός που θα την πληρώσει τελικά θα είναι το ζώο, και εσύ θα μείνεις με τις επαναστάσεις και τους νόμους σου.  

Οι φιλόζωοι θα έπρεπε πρώτα να κράξουν αυτούς που κατεβαίνουν έτσι στις παραλίες με τους σκύλους αμολημένους, και μετά οι υπόλοιποι. Πρώτα πρέπει να αρχίσεις να φέρνεις τους ανθρώπους σε σωστή επαφή με τα ζωα, πράγμα που άρχισε να γίνεται τα τελευταία χρόνια καθώς ένα σημαντικό ποσοστό πλέον έχει κατοικίδια (όχι απλά ζώα), και μετά να αρχίσεις να τα "τρίφεις" στη μούρη του άλλου. Κάποιος που μεγάλωσε ρίχνοντας πέτρες στους γάτους, η χωρίς να έχει κατοικίδιο, δεν ξέρει και δεν μπορεί να κατανοήσει έτσι στα ξαφνικά τη δική σου φιλοσοφία. 

 

Έχω σκύλο (2 βασικά) που στην κυριολεξία δεν θέλει να πειράξει ούτε μύγα. Είναι αξιαγάπητος σε παιδιά και στο οποιοδήποτε (τουλάχιστο έτσι λένε). Παρ, όλα αυτά, πάντα με λουρί, άκρια άκρια, και στο max 1 μέτρο από μένα γιατί είναι 30 κιλά (όχι και υπερβολικά μεγαλόσωμος αλλά όχι και νάνος). Ξέρω και κατανοώ ότι σε κάποιον μπορεί να προκαλέσει πανικό,  έτσι απλά από την περιέργεια του να τον πλησιάσει, ή όταν θέλει να παίξει. Φόβο προκαλεί και στη θειά μου που η ίδια έχει 3 μικρόσωμους σκύλους - φοβάται μέχρι χεσμού τους μεγάλους.  Αν θέλει κάποιος να ρθει κοντά του να τον δεί, καλώς να ορίσει, θα τον βρει με τα πόδια στον αέρα και την κοιλιά να τον περιμένει,  αλλά όχι το αντίθετο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TriLoBiTe είπε

Ακόμα δεν έχεις δει τίποτα

Παιζεις με τις λεξεις!

 

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Όχι δεν πρέπει να τινάζεται ο σκύλος πάνω σε άλλο κόσμο, όπως και δεν πρέπει να τινάζεαι η άμμος ενός που τρέχει στην παραλία πάνω στους υπόλοιπους...

Προφανώς! Αν όμως πάω σε μια παραλία που θα είμαι εντελώς μόνος και μετά έρθεις εσύ και με βρεις να παίζω με το σκύλο μου μέσα στο νερό, οφείλεις να δείξεις κι εσύ τη σχετική κατανόηση.

Για να δειξει ο αλλος κατανοηση πρεπει να  εχει νουμοσυνη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...