Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός σε Firefox


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε κάποιος που το έχει κάνει.Θέλω να φτοιάξω λογαριασμό στο Firefox και να συγχρονίσω τα bookmarks μεταξύ σταθερού και laptop.

Πως επιλέγω να μου περάσει τα bookmark του σταθερού στο laptop και όχι το ανάποδο; Υπάρχει επιλογή από ποια συσκευή σε ποιά θα γίνει η διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σου απαντησω ontopic αλλα θα σου δωσω μια αλλη λυση γιατί δεν μου πολυαρεσουν τα αλογιστα clouding. 

Μπορεις να κάνεις export τα bookmarks απο τον ένα υπολογιστη και να τα κάνεις import στον αλλο. Ετσι σιγουρα δε θα γινει μπερδεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βολεύει αυτή η μέθοδο που περιέγραψες.Καθε φορά που θα προσθέτει ή αφαιρεί bookmark θα πρέπει να κάνει export και import.

 

On topic.Θα σου πω για τον chrome και μάλλον η μέθοδος είναι ίδια και στον Firefox.Κρατα ένα export από το λαπτοπ μετά συγχρονισε του σταθερού υπολογιστή με τον λογαριασμό Firefox και έπειτα στο λαπτοπ περνά τον Firefox λογαριασμό.Ετσι θα συγχρονιστεί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, isay είπε

Δεν θα σου απαντησω ontopic αλλα θα σου δωσω μια αλλη λυση γιατί δεν μου πολυαρεσουν τα αλογιστα clouding. 

Μπορεις να κάνεις export τα bookmarks απο τον ένα υπολογιστη και να τα κάνεις import στον αλλο. Ετσι σιγουρα δε θα γινει μπερδεμα

Τo αρχείο bookmark είναι της τάξης των 15ΜΒ.Όχι φαινομενικά μεγάλο αλλά έχει πάρα πολλές διευθύνσεις με αποτέλεσμα όταν πάω να κάνω το import ο υπολογιστής φαίνεται οτι κολλάει.Το άφησα μια φορά να δω τι θα κάνει και μετά από ένα τέταρτο τα είχε περάσει.Δυστυχώς δεν είναι λύση αυτή για μένα.Απλά θέλω αυτά τα 4-5 νεα bookmark που βάζω στο ένα pc να τα περνάω αυτόματα και στο laptop.

11 ώρες πριν, jokerakias είπε

Δεν βολεύει αυτή η μέθοδο που περιέγραψες.Καθε φορά που θα προσθέτει ή αφαιρεί bookmark θα πρέπει να κάνει export και import.

On topic.Θα σου πω για τον chrome και μάλλον η μέθοδος είναι ίδια και στον Firefox.Κρατα ένα export από το λαπτοπ μετά συγχρονισε του σταθερού υπολογιστή με τον λογαριασμό Firefox και έπειτα στο λαπτοπ περνά τον Firefox λογαριασμό.Ετσι θα συγχρονιστεί... 

Όταν λες έτσι θα συγχρονιστεί τι ακριβώς εννοείς; Ποιος θα πάρει τα bookmark ποιανού; Το laptop τα bookmark του σταθερού ή το ανάποδο; Γιατί εγώ θέλω το 1ο όχι το 2ο.Πως το διακρίνω/επιλέγω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι ξαναλέω ότι στον chrome -πιθανολογώ ότι γίνεται το ίδιο με Firefox- στον υπολογιστή που θα συγχρονισεις πρώτο τις bookmarks θα συγχρονιστούν και οι υπόλοιποι αλλά για να είσαι σίγουρος τραβά ένα export και στα δυο και δοκίμαζε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρησιμοποιούσα άλλο το firefox sync και είπα να διαγράψω τον αποθηκευμένο κωδικό και όνομα χρήστη για τον λογαριασμό firefox μέσα από τις ρυθμίσεις απορρήτου και ασφάλειας.

Μετά μου εμφανιζόταν ένα εικονίδιο θαυμαστικού στο μενού του firefox ότι δεν έχω ολοκληρώσει την διαδικασία sync. Πάτησα στο εικονίδιο και είχε την επιλογή για διαγραφή του λογαριασμού μου στο firefox sync (firefox account). Όπως κάθε λογικός άνθρωπος θα περίμενε διαγραφή των δεδομένων στον server του firefox για το sync. E, λοιπόν κάνοντας κλικ την επιλογή, μου διέγραψε τα πάντα στον firefox στον υπολογιστή μου, από σελιδοδείκτες και κωδικούς μέχρι όλα τα πρόσθετα μου. Ευτυχώς υπάρχει λειτουργία επαναφοράς των σελιδοδεικτών σε προηγούμενη ημερομηνία... ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...