Προς το περιεχόμενο

volotea πρόβλημα;


qwertyuiop2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά τι φάση η συγκεκριμένη εταιρεία;

Αναφέρει ότι μεταξύ 4 ημερών και 2,5 ωρών πριν την πτήση, μπορείς να κάνεις e-checkin και να εκτυπώσεις το μπορντιγκ σου.

Εγώ πάω να κάνω τσεκιν στις 2 μέρες ακριβώς πριν και μου βγάζει αυτό: ''Online check-in is no longer available for this flight. You can pick up your boarding pass at the airport check-in desk for no additional fee.'' 

Τι εννοεί ο ποιητής; Ότι δε θα πληρώσω τα 30 ευρώ που κανονικά κοστολογούν την έκδοση boarding; Αν ναι, γιατί το κάνουν αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 hours ago, qwertyuiop2 said:

Παιδιά τι φάση η συγκεκριμένη εταιρεία;

Αναφέρει ότι μεταξύ 4 ημερών και 2,5 ωρών πριν την πτήση, μπορείς να κάνεις e-checkin και να εκτυπώσεις το μπορντιγκ σου.

Εγώ πάω να κάνω τσεκιν στις 2 μέρες ακριβώς πριν και μου βγάζει αυτό: ''Online check-in is no longer available for this flight. You can pick up your boarding pass at the airport check-in desk for no additional fee.'' 

Τι εννοεί ο ποιητής; Ότι δε θα πληρώσω τα 30 ευρώ που κανονικά κοστολογούν την έκδοση boarding; Αν ναι, γιατί το κάνουν αυτό;

δεν ξερω για αυτην την εταιρεια αλλα ναι δεν πληρωνεις για να βγει το boarding pass.σε πολλες βγαινει απο τα αυτοματα μηχανηματα σε αλλες κανονικα στο γκισε(χωρις χρεωση)πχ pegasus.δηλαδη στα αυτοματα μηχανηματα δεν κανουν ολες οι εταιρειες check in

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, qwertyuiop2 said:

1 ώρα πριν την αναχώρηση να είμαι εκεί , ή παραπάνω; Δεν έχω αποσκευή, μόνο χειρός.

μια ωριτσα τουλαχιστον ειναι καλο να εισαι.αν ειναι πτηση με διαβατηριο ακομα παραπανω.αλλα γενικα προσπαθω να ειμαι πανω απο μια ωρα συνηθως και ας ξερω οτι θα κανω δεκα λεπτα.ποτε δεν ξερεις τι μπορει να τυχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται απο το αεροδρόμιο, την περίοδο και την ώρα πτήσης. 

https://support.volotea.com/customer/en/portal/articles/1211151-when-should-i-arrive-at-the-airport-

Αν ήταν χειμώνας σε μικρό αεροδρόμιο και σε περιεργη ώρα, μια χαρά προλαβαίνεις σε μια ώρα (και λιγοτερο), αλλά τώρα ειναι καλοκαιρι, full season, άπειρές πτήσεις, ουρες στον ελεγχο ασφαλείας και ουρες στο check in (ειδικά αν δεν λειτουργεί το online checkin). Αν είσαι και σε κανενα απομακρυμένο gate (συνηθες για τις φθηνές εταιρείες), αν δεν πάς τουλαχιστον 1,5 ωρα πριν, ειναι πιθανο να δεις το αεροπλανο να απογειώνεται, χωρίς εσενα μέσα. 

Επεξ/σία από isay
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Εξαρτάται απο το αεροδρόμιο, την περίοδο και την ώρα πτήσης. 

https://support.volotea.com/customer/en/portal/articles/1211151-when-should-i-arrive-at-the-airport-

Αν ήταν χειμώνας σε μικρό αεροδρόμιο και σε περιεργη ώρα, μια χαρά προλαβαίνεις σε μια ώρα (και λιγοτερο), αλλά τώρα ειναι καλοκαιρι, full season, άπειρές πτήσεις, ουρες στον ελεγχο ασφαλείας και ουρες στο check in (ειδικά αν δεν λειτουργεί το online checkin). Αν είσαι και σε κανενα απομακρυμένο gate (συνηθες για τις φθηνές εταιρείες), αν δεν πάς τουλαχιστον 1,5 ωρα πριν, ειναι πιθανο να δεις το αεροπλανο να απογειώνεται, χωρίς εσενα μέσα. 

Το εχω δει, ασχημη εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Παιδιά τι φάση η συγκεκριμένη εταιρεία;

Αναφέρει ότι μεταξύ 4 ημερών και 2,5 ωρών πριν την πτήση, μπορείς να κάνεις e-checkin και να εκτυπώσεις το μπορντιγκ σου.

Εγώ πάω να κάνω τσεκιν στις 2 μέρες ακριβώς πριν και μου βγάζει αυτό: ''Online check-in is no longer available for this flight. You can pick up your boarding pass at the airport check-in desk for no additional fee.'' 

Τι εννοεί ο ποιητής; Ότι δε θα πληρώσω τα 30 ευρώ που κανονικά κοστολογούν την έκδοση boarding; Αν ναι, γιατί το κάνουν αυτό;

24 ωρες πριν σε αφηνει η συγκεκριμενη εταιρεια για online check in. Βαλε ενα reminder και μπες και καντο. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά παιδιά μίλησα με το σαπόρτ... Λένε ότι δεν υπάρχει ονλαην τσεκ ιν γι' αυτή την πτήση καθόλου και ότι θα περιλαμβάνεται δωρεάν τσεκ ιν και βορδινγκ πας στο αεροδρόμιο. Ανοίγει 2 ώρες πριν και κλείνει 40 λεπτά πριν την απογείωση, οπότε θα πρέπει να είμαι εκεί το νωρίτερο 10:15, αφού πετάω 12:15.

Ηλίθια εταιρεία, παλιά που την είχα ξαναπάρει σε 3 πτήσεις (Αθήνα - Μυτιλήνη και Αθήνα - Μπάρι / Μπάρι - Αθήνα) πήγε πολύ καλύτερα από τη ryanair και όχι πολύ χειρότερα από aegean, μου είχε αρέσει πάρα πολύ.

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Τελικά παιδιά μίλησα με το σαπόρτ... Λένε ότι δεν υπάρχει ονλαην τσεκ ιν γι' αυτή την πτήση καθόλου και ότι θα περιλαμβάνεται δωρεάν τσεκ ιν και βορδινγκ πας στο αεροδρόμιο. Ανοίγει 2 ώρες πριν και κλείνει 40 λεπτά πριν την απογείωση, οπότε θα πρέπει να είμαι εκεί το νωρίτερο 10:15, αφού πετάω 12:15.

Ηλίθια εταιρεία, παλιά που την είχα ξαναπάρει σε 3 πτήσεις (Αθήνα - Μυτιλήνη και Αθήνα - Μπάρι / Μπάρι - Αθήνα) πήγε πολύ καλύτερα από τη ryanair και όχι πολύ χειρότερα από aegean, μου είχε αρέσει πάρα πολύ.

Και γιατι ειναι τοσο κακο αυτο; Ειλικρινης ερωτηση, δεν καταλαβαινω τι κακο εχει. Ετσι και αλλιως θα πας στο αεροδρομιο για να πεταξεις, νομιζω οτι σε γλιτωνουν και απο την διαδικασια του e-check in (ενταξει χαζο πραγμα, 5 λεπτα δουλεια, αλλα ανθρωποι ειμαστε ολοι παντα μπορει κατι να ξεχασουμε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, orck είπε

Και γιατι ειναι τοσο κακο αυτο; Ειλικρινης ερωτηση, δεν καταλαβαινω τι κακο εχει. Ετσι και αλλιως θα πας στο αεροδρομιο για να πεταξεις, νομιζω οτι σε γλιτωνουν και απο την διαδικασια του e-check in (ενταξει χαζο πραγμα, 5 λεπτα δουλεια, αλλα ανθρωποι ειμαστε ολοι παντα μπορει κατι να ξεχασουμε)

Γιατί έχω κάνει περίπου 100 πτήσεις την τελευταία 3ετία (κυρίως Αθήνα - Επαρχία) και δεν έχω κάνει ΟΥΤΕ μία φορά φυσικό τσεκ-ιν.

Πρέπει να είσαι και πολύ νωρίτερα, τώρα βγαίνω από τα νερά μου. Ξέρω απέξω τα δρομολόγια προαστιακού και τρένου ώστε να είμαι στο αεροδρόμιο μισή ώρα πριν πετάξω. Τώρα ξαφνικά εμφανίζεται το ενδεχόμενο να ΜΗΝ πετάξω, πχ να βγω υπεράριθμος. Ή να έχει καμιά ουρά 850 ατόμων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Γιατί έχω κάνει περίπου 100 πτήσεις την τελευταία 3ετία (κυρίως Αθήνα - Επαρχία) και δεν έχω κάνει ΟΥΤΕ μία φορά φυσικό τσεκ-ιν.

Πρέπει να είσαι και πολύ νωρίτερα, τώρα βγαίνω από τα νερά μου. Ξέρω απέξω τα δρομολόγια προαστιακού και τρένου ώστε να είμαι στο αεροδρόμιο μισή ώρα πριν πετάξω. Τώρα ξαφνικά εμφανίζεται το ενδεχόμενο να ΜΗΝ πετάξω, πχ να βγω υπεράριθμος. Ή να έχει καμιά ουρά 850 ατόμων.

Δεν εχω κανει ποτε φυσικο checkin για να πω την αληθεια. Υπεραριθμος θα βγει μονο εαν αργησεις να εμφανιστεις στο αεροδρομιο, ετσι δεν ειναι;

Πρεπει να στειλεις γραπτη διαμαρτυρια προς την εταιρια που να τους εξηγεις οτι με αυτο υποβαθμιζουν κατα πολυ τις υπηρεσιες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να βγω νομότυπα υπεράριθμος πρέπει να ΜΗΝ κλείσει το check-in, να πάω να κάνω και τελικά να μου πουν "αχ, σοζ δικέ μου, δε χωράς". 

Αλλιώς, αν πχ έχει 500 άτομα ουρά, το 1:20 ανοιχτού τσεκ ιν φυσικά δε φτάνει, και θα αποκλειστώ "νομότυπα" από την πτήση, χωρίς να βγω υπεράριθμος.

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω κανει αρκετες πτησεις, κανενα προβλημα με αυτην την εταιρεια. Ισα ισα ειναι απο της καλυτερες, σε τιμες μαζι με ryanair. Εξυπηρετηση μια χαρα. Εγινα και μελος για προσφορες. Τα δωρα που δινει αυτη η εταιρεια, δεν τα δινει καμια αλλη.

Εσυ τωρα τι εχεις παθει ή κατα ποσο ευσταθουν οσα λες ουτε που ξερω. Για πτησεις εξωτερικου ειναι μια χαρα. Χτυπατε αφοβα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Overbooked μηδαμινές γιατί παίζει και αποζημίωση, αλλά το μισάωρο που θα φάει για να κάνει το check in είναι σίγουρα  σπαστικό. Την εταιρεία την χρησιμοποιήσα μια φορά για Ηράκλειο και όλα ήταν τέλεια μάλιστα μπορούσες να κάνεις και check in on line 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...