Προς το περιεχόμενο

Merino t-shirts


flienky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προκειται να πάμε με παρέα διακοπές και θα ήθελα να μάθω αν καποιος ειχε εμπειρία με Merino t-shirts. Ουσιαστικά είναι ενας τύπος μπλούζας που δεν κρατάει τον ιδρώτα και τον αφήνει και εξατμίζεται. Μπορείς να το φορέσεις και καμια 10 ρια φορές χωρίς πλύσιμο. 

Μπορεί να προτείνει κανένας καμία μάρκα, κανένα μαγαζί για να τα αγοράσω, ή καθόλου εντυπώσεις;

 

Επεξ/σία από flienky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, flienky said:

Προκειται να πάμε με παρέα διακοπές και θα ήθελα να μάθω αν καποιος ειχε εμπειρία με Merino t-shirts. Ουσιαστικά είναι ενας τύπος μπλούζας που δεν κρατάει τον ιδρώτα και τον αφήνει και εξατμίζεται. Μπορείς να το φορέσεις και καμια 10 ρια φορές χωρίς πλύσιμο. 

Μπορεί να προτείνει κανένας καμία μάρκα, κανένα μαγαζί για να τα αγοράσω, ή καθόλου εντυπώσεις;

απο merino ξερω το merino wool που ειναι πολυ καλης ποιοτητας ζεστο κτλ οταν χρησιμοποιειται σε πολυ μεγαλη αναλογια σε ενα ρουχο.πχ merino wool socks.

εσυ μαλλον λες t shirt που ειναι merino wool και polyester.για ιδρωτα βουνα τρεξιμο κτλ οι περισσοτεροι φορουν dryfit.τωρα που το ψαξα λιγο παραπανω τα merino t shirt ειναι merino wool και polyester  αντι για απλο polyester που συνηθως ειναι τα dryfit.το dryfit για καθε μια εταιρεια μπορει να εχει και αλλο ονομα και εκτος απο πολυεστερα μπορει να εχει μεσα και αλλα "υφασματα" elastane,polyamide

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα dryfit επισης αν τα φορεσεις 10 φορες και ιδρωσεις αρκετα ηδη στις 2-3 φορες θα βρωμανε.εξαρτατε ποσο ιδρωνεις τη χρηση θα του κανεις κτλ.και στο merino θα εχεις το ιδιο θεμα.οσο και να απορροφα διωχνει τον ιδρωτα οσο και καλυτερο να ειναι που εχει λιγοτερο πολυεστερα οσο και καλη επεξεργασια να του εχει γινει 10 φορες ειναι πολλες.εκτος αν εννοεις το φοραω μια ωρα την ημερα και δεν ιδρωνω.αλλα αν το χρησιμοποιησεις σε εντονη ασκηση ξεχασε το το δεκαημερο.σε βουνο πχ καλοκαιρι το dryfit το επλενα καθε μερα

για τιμες και καταστηματα ειναι μεγαλη ιστορια.σε dryfit μπορεις να βρεις απο 5 ευρω μεχρι 50 60 ευρω.ασχετα.με το υλικο μπορει δυο μολουζες να εχουν το ιδιο υλικο αλλα η επεξεργασια να ειναι αλλη και  να εχει μεγαλη διαφορα.εχω ας τα ονομασουμε dryfit των 5 ευρω εχω και τον 50.εχω πληρωσει 5 ευρω για quechua που ειναι value for money εχω πληρωσει 50 ευρω για salewa που ειναι χαλια και εχω δωσει και τα καλυτερα 50 60 ευρω για marmot poy ειναι οτι καλυτερο εχω φορεσει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα δοκίμασει καποια t-shirt της icebreaker.

Σε σχεση με τα βαμβακερα ειναι πολυ καλύτερα. Δεν μπορεις να τα φορεσεις 10 φορες συνεχομενα και να μην βρωμας, αλλα 2-3 φορες σίγουρα.

Είναι πολυ λεπτο το υφασμα τους και μπορουν να φορεθουν χειμώνα/καλοκαίρι. Το χειμωνα ειναι πιο ζεστα απο βαμβακερα και το καλοκαιρι πιο δροσερα.

Το μονο αρνητικο για εμενα ειναι οτι σταδιακα αρχισαν να κανουν μικρες τρυπουλες, δεν ξερω εαν ηταν απο την χρηση ή απο σκορο.

Τα ειχα παρει απο εξωτερικό οποτε δεν ξερω εαν μπορειςωνα τα βρεις ελλαδα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 13/08/2018 at 07:26, kat kat said:

Ειχα δοκίμασει καποια t-shirt της icebreaker.

Σε σχεση με τα βαμβακερα ειναι πολυ καλύτερα. Δεν μπορεις να τα φορεσεις 10 φορες συνεχομενα και να μην βρωμας, αλλα 2-3 φορες σίγουρα.

Είναι πολυ λεπτο το υφασμα τους και μπορουν να φορεθουν χειμώνα/καλοκαίρι. Το χειμωνα ειναι πιο ζεστα απο βαμβακερα και το καλοκαιρι πιο δροσερα.

Το μονο αρνητικο για εμενα ειναι οτι σταδιακα αρχισαν να κανουν μικρες τρυπουλες, δεν ξερω εαν ηταν απο την χρηση ή απο σκορο.

Τα ειχα παρει απο εξωτερικό οποτε δεν ξερω εαν μπορειςωνα τα βρεις ελλαδα 

σε merino wool εχω καλτσες και δεν εχω δει φθορα.και σε οσα Dryfit εχω επισης δεν εχω δει ποτε τρυπες.σιγουρα δεν ειναι απο κατι αλλο? το μονο που εχω καταφερει ειναι να φοραω dryfit και να τριβεται πανω ιμαντας απο "σακιδιο" και σε εκεινο το σημειο εκανε φθορα στο ρουχο χωρις να το τρυπησει βεβαια. ολο και κατι θα υπαρχει πιστευω στην ελλαδα .αλλα και dryfit να παρει μια χαρα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...