Προς το περιεχόμενο

Παζάρια σε τιμές ~ Τραγελαφικές εμπειρίες με αγοραστές


Tantalord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!!🌤️

Βλέποντας ότι στο group βάση θέματος, μπορώ να προσφέρω κάτι και εγώ από τις εμπειρίες μου,είπα να αρχίσω να το εμπλουτίζω και να μοιραζόμαστε.☺️

Συνήθως το πρώτο πράγμα που συναντώ σε άτομα που κατά καιρούς έχουν ενδιαφερθεί για αγγελίες μου, είναι ότι θα αρχίσουν τα παζάρια.
(βλέπετε κάτι κοινό;)😅

Τίποτα κακό με αυτό,αλλά αν γνωρίζεις την αξία στο τί πουλάς πόσο κυκλοφορεί στην αγορά , και την ρεαλιστική άξια (που πάει γνώμονα στην εξέλιξη της τεχνολογίας + ίσως συναισθηματικά ~vintage πωλήσεις) δικαιούσε με σεβασμό να μείνεις στην τιμή που πουλάς(άντε και για μια μικρή υποχώρηση), καθώς πάνω από όλα σέβεσαι εσένα.

Τρείς εμπειρίες μου λοιπόν πρόσφατες κιόλας:
1) Σε πώληση vintage προιόντων σε ανάλογο site, έκανα την έρευνά μου στο ebay και στο google για αναζήτηση τιμών. Βρίσκεται ένα άτομο ενθουσιώσης όπως μου φάνηκε συλλέκτης, και κανονίζουμε για 2 πραγματα(ViewMaster reels συγκεκριμένα). Εδώ μπαίνουν κριτήρια συναισθηματικά όποτε περιπλέκεται λίγο. Συμφωνούμε λοιπόν στα 50€ (Τα προιόντα σπάνια και στο ebay 2-3 καταχωρήσεις με τιμές γύρω στο 70€-120€). Μου λέει πάρε με τηλέφωνο να κανονίσουμε συνάντηση. Καλώ λοιπόν το παλικάρι και μου λέει την επόμενη βδομάδα που θα είμαι εύκαιρος λόγω δουλείας. οκ τέλεια. Επικοινωνούμε στο τέλος της επόμενης εβδομάδας μου λέει θα λείπω διακόπές,κατά πάσα πιθανότητα την επόμενη Παρασκευή. οκ του λέω στα κρατάω. Περνάει η εβδομάδα και Παρασκευή μεσημέρι σκάει μύνημα "Γειά σου φίλε ο ταδε είμαι για τα πράγματα", του στέλνω ποτε θέλεις να κανονίσουμε στο 3ημερο, και μου λέει "40 μου τα αφήνεις". Του εξηγώ την αξία και ότι δίνω αρκετά χαμηλότερα από τον "ανταγωνισμό" και έκλεισε εκεί το θέμα. Υποθέτω ότι αν κάποιος είναι συλλέκτης και επιθυμεί κάτι σπάνιο δεν θα κάνει μανούρες για 10€ και ταχυδρομικά -1€ κτλ. Δεν ξέρω και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τις προθέσεις του,αλλά η συμπεριφορά ήταν ασεβής.

2) Σε πώληση αμαξιού(εδώ εμπλέκονται έμποροι που επικρατεί η "λογική του παραλόγου").Σε πώληση του τρακαρισμένου μου αμαξιού για ανταλλακτίκα ένας μου απαίτησε -400€ και με έβρισε τηλεφωνικά πιέζοντας καθόλι την διαρκεία,καθώς του έκοψα και 200€, επείδη δεν αποδέχομουν και δεν υπέκυπτα στα αιτήματά του(πλαγίως προσπαθώντας) (Τιμή που έδινα ήταν η χαμηλότερη σύμφωνα με τη ζημιά,+είχα δεί και κάποια ιδια χωρίς μηχανή στις παρόμοιες τιμές). Μιλησα με έναν γνωστό σε συνεργειο και έμαθα ότι γινεται χαμός με τα τρακαρισμένα καθώς τα αγοράζουν φθηνά και τα αποσυναρμολογούν πωλώντας ξεχωριστά μέρη με συνολικό κέρδος πάνω από 100%-140% στο σύνολο. Εδώ ισχύει αυτό που λέει ο λαός "Πάω να βγάλω και από τη μύγα ξύγκη" χαχαχα😛

3) Σε πώληση μέσω facebook έχω λάβει 5-6 μυνήματα για ένα tablet. Βρίσκεται λοιπόν ένα μικρός 16-17 ετών που προηγούταν και κανονιζούμε τιμή και συνάντηση. Βρισκόμαστε και ήρθε μαζί με τον πατέρα του. Άρχισε να το βλέπει ο μικρός και ξεκινάει ο πατέρας του να μου λέει "αυτός θέλει το tablet για να το μεταπουλήσει και να βγάλει" και κάτι ιστορίες μεταξύ τους 😮. "Μου λέει ο μικρός ότι έχει 10αρι" και αντε 45€ θα σου δώσω.😋 Με τα πολλά του εξηγησα ότι δεν το δίνω λιγότερο(είχα άτομα που αναμέναν και μου επέκρινε και τους άλλους ότι θέλουν να είναι τέλειο,"καλιο 5 και στο χέρι" κτλ) και πίεζε αυτός "χωρίς καλώδιο το έχεις κτλ", και τελικά το πήρε στην συμφωνημένη τιμή με τον πατέρα του να μου λέει "αυτός είναι εβραίος,όταν δίνει λεφτά τρέμουν τα χέρια του" και κάπως έτσι ήταν χαχαχα.🤣
Τι να πεις τώρα που έχει όνειρο να γίνει έμπορας αφού γνωρίζει την καπιταλιστική νοοτροπία. χαχαχα.


Αν σου έρθει ό άλλος με πρόθεση για παζάρι,είναι ασέβεια κατ'εμε να μην στο πεί πριν την συνάντηση,και αν έχεις συμφωνήσει κιόλας το ποσό,ξεφεύγει η υπόθεση. Έχω κόψει και χρήματα πολλές φορές σε πωλήσεις σε επι τοπου συναλλαγη,αλλά ανάλογα την περίπτωση,και όχι όταν σου λέει ο άλλος~θα βγάλω είμαι μεσάζωντας και πάει να βγάλει από εσενα άκομα παραπάνω.

Κατά καιρούς αν θυμηθώ έχω και άλλα "ομορφα" και αστεία χεχε. Αν αρχίσει στο thread το μοιρασμά θα γράψω και άλλα.😊

Επεξ/σία από Tantalord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα στο κλαμπ

Μιας και το θέμα του κλαμπ είναι για εμπειρίες αγοροπωλησιων μέσω φβ, ας αφήσω λοιπόν και εγώ την εμπειρία μου.  Πριν κανα 2μηνο πουλούσα ένα S4 μέσω φβ. Άπειρα μηνύματα με παζάρια να το αφήσω 50. Εντωμεταξύ το κινητό άριστο πραγματικά. Στο κουτί του, με τζάμι, προσεγμένο, καινούργια μπαταρία και μια ντουζίνα θήκες 😋.  Και κανονίζω με έναν πιτσιρικά γύρω στα 15-16 αυτός να το πάρει στα 70. Συνεννόηση μπαμ και έξω στο τσατ. Και την επόμενη ενώ ήμουν καθοδόν μες στον ηλεκτρικό για να τον βρώ μου στέλνει μήνυμα να του το αφήσω 66 (!!) γιατί θέλει να πάρει κάτι να φάει 😂🤘. Ρε μεγάλε του λέω άλλα είχαμε κανονίσει. Τι είναι αυτά τα πράγματα του λέω;; Εε να μου λέει δεν δουλεύω και άλλα τέτοια φίδια τέλος πάντων. Εν τέλει βρισκόμαστε και μου ζητούσε συγγνώμη για τα παζάρια απλά λέει δεν έχω και πολλά λεφτά. Το πρόβλημά μου του κάνω δεν είναι τα 4€ που μου ζητούσες να σου κόψω. Η πράξη είναι το θέμα. Τέλος πάντων του λέω το θέμα έληξε. Και τελικά του το εσμπρωξα 70

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φτιαξατε το κεφι και τα δυο παιδια με τις εμπειριες σας. ειδικα στο marketplace μπορει να λεμε προσοχη για τους αγοραστες, αλλα εκει που χρειαζεται να εχουμε τον νου μας ειναι ως πωλητες. Και με επιβεβαιωσατε και οι 2.

προσωπικα εγω λογω της αρκετα μεγαλης πειρας μου στο μαρκετ (που έχω παρουσια απο την πρωτη μερα λειτουργιας του στην Ελλαδα αρχες νοεμβρη '17) τους εχω εκπαιδευμενους τους αγοραστες οπως λεγαμε και στον στρατο. μου μιλανε στον πληθυντικο, ερχονται, αγοραζουν χωρις παζαρια και λενε και ευχαριστω.

θελει χρονο κοπο τροπο και μεγαλη υπομονη η εκπαιδευση τους αλλα τα εχω καταφερει σε σημαντικο βαθμο.

αγοραστης στο facebook δεν ειμαι σχεδον ποτε. προτιμω το ινσομνια για ευνοητους λογους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, terenik είπε

μου φτιαξατε το κεφι και τα δυο παιδια με τις εμπειριες σας. ειδικα στο marketplace μπορει να λεμε προσοχη για τους αγοραστες, αλλα εκει που χρειαζεται να εχουμε τον νου μας ειναι ως πωλητες. Και με επιβεβαιωσατε και οι 2.

προσωπικα εγω λογω της αρκετα μεγαλης πειρας μου στο μαρκετ (που έχω παρουσια απο την πρωτη μερα λειτουργιας του στην Ελλαδα αρχες νοεμβρη '17) τους εχω εκπαιδευμενους τους αγοραστες οπως λεγαμε και στον στρατο. μου μιλανε στον πληθυντικο, ερχονται, αγοραζουν χωρις παζαρια και λενε και ευχαριστω.

θελει χρονο κοπο τροπο και μεγαλη υπομονη η εκπαιδευση τους αλλα τα εχω καταφερει σε σημαντικο βαθμο.

αγοραστης στο facebook δεν ειμαι σχεδον ποτε. προτιμω το ινσομνια για ευνοητους λογους.

Συμφωνώ απολύτως ειδικά στην τελευταία τοποθέτηση. Το θέμα είναι πως στο φβ μπορείς να σπρώξεις ένα προϊόν πολύ γρηγορότερα απ'ότι στο ινσομνια λόγω επισκεψιμότητας θα έλεγα. Βέβαια ακριβώς για αυτόν τον λόγο σκάει μύτη και όποιος να ναι και σε αρχίζει στα παζάρια. Βέβαια και σαν αγοραστής έχω δει κάτι αγγελίες άστα να πάνε. Μία τύπισσα ότι να ναι έδινε ας πούμε ένα Lumia 640 XL 250€. Δηλαδή χρειάζεται όση προσοχή χρειάζεται όταν είμαστε πωλητές άλλη τόση χρειάζεται και όταν είμαστε αγοραστές. Ειδικά από κει μέσα

Επεξ/σία από RX-8 Lover_GR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη χρησιμοποιώ το FB συχνά για αγγελίες,γιατί πουλάω πραγματα με ταχυτητα αστραπής μερικές φορές...εκεί θέλει υπομονή,διάκριση αλλά αξίζει για αποκόμιση εμπειριών.

Πάντα όταν βάζω αγγελια στο FB,παραθέτω και τις αξιολογήσεις μου στο insonmia.

Έιχα για πώληση ένα Laptop Chuwi με εγγύηση από Κοτσόβολο και σε κατάσταση καινούργιου.
Λοιπόν λάμβανα κλήσεις και προσφορές, για να το δώσω 120€ από 170€, με το συγκεκριμενο να πιεζει για αντικαταβολη για Κεφαλλονιά,να μου λέει,δήθεν το βλέπει 150€ να του κόψω μετά 20€, για να πάρει και ο φίλος του κάτι που θέρθει σπίτι μου,ικανοποιημένος,και αυτός με την τιμή .Του λέω χρειάζεται και ο αγοραστης ομως να είναι ικανποιημενος με την τιμη που πουλάει. Δεν σέβομαι τον εαυτο μου να σου κοψω 50€ (30%) για προιον με 1 χρονο εγγυηση που ήδη στο δίνω 80€ κάτω από οσο το αγόρασα.Βεβαια το θεωρόντας αστείο τηλεφωνικά.
Του λέω αντε με τα πολλά να σου κοψω τα 20€ αλλά βλέπεις κάνει 170€.
Στην αντικαταβολή μου έλεγε επιχειρημα,σιγα λεει βαζεις 5€ στην αντικαταβολή και μου το στελνεις,έρχεται σπίτι το πληρώνω,και παιρνεις τα λεφτά σου από ΕΛΤΑ.Επίσης μου λεεί τέλος του μήνα θα είναι Αθήνα και μπορέι να το παρει τότε χερι-χέρι....Καλά η αντικαταβολή στοιχίζει 5€ και 170€ το προιον ρε φίλε που θα το βάλω μέσα στην τιμή.χαχαχα
Του λεω με 150€ ας έρθει ο φίλος να το δει και να το πάρει...Μου λεεί δώσε διεύθυνση και θα επικοινωνήσει αυτός...Δεν ξαναπήρε ποτέ χχαχα😄
Δεν ήταν troll,μίλαγε σοβαρά και το ήθελε!!😮 Να δώ αν θα καλέσει 28 Σεπτέμβρη που είπε ότι θα έρθει Αθήνα.χαχα

Ένας άλλος με παιρνει τηλ...
Μου λέει "Πουλάς ένα Huawei" του λέω "Όχι Chuwi laptop εχω".
Μου λέει "Τι μάρκα είναι η Chuwi, ένα με 18 μηνες χρήσης δεν είναι;" του λέω "Όχι Chuwi,εταιρεία με ταβλετ και laptop απο Κινα,με 12 μήνες εγγύηση,μηπως είδες άλλη αγγελια;...
Τσαντίζεται και μου λέει μα καλά που το βρήκα το τηλέφωνο σου;
Του λέω αλλο laptop είδες μου λες,ξέρω γώ;
Καλά καλά μου λεεί αυτό ναι είδα τώρα στην αγγελία,τι χαρακτηριστικά έχει;
Του λέω για αυτο που πουλάω ή για το Huawei;
..και παλαβώσε (lol)
Μα καλά δεν μπορούσε να δεί τι αγγελία είδε και πηρε τηλ χαχα😄

Σε ρωτανε και όλα τα χαρακτηριστικά στην πορεία,ενω είναι γραμμένα αναλυτικότατα,με αίσθηση ότι κάτι θέλουν άλλο να μάθουν...μεχρι να σου κάνουν το παζάρι χαχα

Με άλλον κανόνισα 6:30,του έδωσα διευθυνση να έρθει σπιτι να το δει....Του στέλνω 6:45 αν θα έρθει,απαντάει 7:30 ότι κατι επείγον έτυχε...οκ λέω ενδιαφέρεσαι να το δείς αύριο ή τις επόμενες μέρες.....Δεν ξαναπάντησε ποτε. χαχαχαχ😄

Πακιστανοί να στέλνουν για άλλο προιον καινουργιο, 40€ κουτάτο αχρησιμοποιητο με ζελατίνες ---> 20€ σε απλό μύνημα χωρις παραπάνω μυνήματα ----> Καμία απάντηση εγώ τώρα χαχαχαχα😄

Τελικά είδε ένα μέλος στό insomnia στο FB το Laptop επικοινωνησε - Ήρθε την επόμενη - του έκοψα και 20€ και όλα εντιμα,σωστά,με αμοιβαίο σεβασμό και ευγένεια και απο τους 2.😊
 

14 ώρες πριν, terenik είπε

μου φτιαξατε το κεφι και τα δυο παιδια με τις εμπειριες σας. ειδικα στο marketplace μπορει να λεμε προσοχη για τους αγοραστες, αλλα εκει που χρειαζεται να εχουμε τον νου μας ειναι ως πωλητες. Και με επιβεβαιωσατε και οι 2.

προσωπικα εγω λογω της αρκετα μεγαλης πειρας μου στο μαρκετ (που έχω παρουσια απο την πρωτη μερα λειτουργιας του στην Ελλαδα αρχες νοεμβρη '17) τους εχω εκπαιδευμενους τους αγοραστες οπως λεγαμε και στον στρατο. μου μιλανε στον πληθυντικο, ερχονται, αγοραζουν χωρις παζαρια και λενε και ευχαριστω.

θελει χρονο κοπο τροπο και μεγαλη υπομονη η εκπαιδευση τους αλλα τα εχω καταφερει σε σημαντικο βαθμο.

αγοραστης στο facebook δεν ειμαι σχεδον ποτε. προτιμω το ινσομνια για ευνοητους λογους.

@terenik κάποια προιοντά απο FB, κυρίως βιβλία, βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές 2€-5€ που καινουργια τα βρίσκεις με 12€ και πάνω.
Έψαχνα ένα έκτος κυκλοφορίας (20+ ετών), και το πήρα με 8€ σε κατασταση καινούργιου.
Βέβαια έβαλα αγγελια ζήτησης σε group,και εμφανιστηκε ένα αξιοπρεπές άτομο από Ροδο με αποστολη 13€,αλλά είχα λίγη υπομονή και ανανέωσα την αγγελία.😊

7 ώρες πριν, RX-8 Lover_GR είπε

Συμφωνώ απολύτως ειδικά στην τελευταία τοποθέτηση. Το θέμα είναι πως στο φβ μπορείς να σπρώξεις ένα προϊόν πολύ γρηγορότερα απ'ότι στο ινσομνια λόγω επισκεψιμότητας θα έλεγα. Βέβαια ακριβώς για αυτόν τον λόγο σκάει μύτη και όποιος να ναι και σε αρχίζει στα παζάρια. Βέβαια και σαν αγοραστής έχω δει κάτι αγγελίες άστα να πάνε. Μία τύπισσα ότι να ναι έδινε ας πούμε ένα Lumia 640 XL 250€. Δηλαδή χρειάζεται όση προσοχή χρειάζεται όταν είμαστε πωλητές άλλη τόση χρειάζεται και όταν είμαστε αγοραστές. Ειδικά από κει μέσα

Έχω βάλει και αγγελία στο FB,tablet Bitmore,στα 20€...να τρελαίνεται το inbox στα μυνήματα,επειδη ήταν σε 20+ group.
Κανόνισα το έδωσα,και να έχουν βρεθεί άτομα να περιμένουν να μην το δώσω,με έναν να μου δίνει 25€ κιόλας χαχα

Επεξ/σία από Tantalord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

πουλαγα στο marketplace μια τηλεοραση 32" samsung fhd led στα 150€ σαν καινουρια. ευκαιρια δεν την λες αλλα επειδη γνωριζα οτι δεν ειναι απο αυτες που τις εχουν ανοιξει 45 μαστορες ειπα οτι αυτη ειναι μια τιμια τιμη 100 ευρω κατω απο την αγορα της προ τριετιας (250€).

εμφανιστηκε ενας κυριος αναψε τσιγαρακι, στρογγυλοκαθισε και μουπε οτι βρηκε στο γιουσουρουμ στον πειραια μια ιδια samsung 30€... και το λεω γιουσουρουμ και οχι παζαρι γιατι δεν αναφεροταν στο νομιμο κυριακατικο παζαρι αλλα στο παζαρι των ρακοσυλλεκτων που πουλανε τις τηλεορασεις που βρισκουν... στα σκουπιδια.

δεν θα πλατιασω. ιδρωκοπησα να τον διωξω ειχε την απαιτηση να την αγορασει στο 1/3 της τιμης που πουλουσα. αυτος ο τυπος δυο μηνες μετα μου ξαναρθε για μια turbox, αυτος με θυμοταν εγω οχι , τον θυμηθηκα οταν μουπε παλι τις ιδιες ιστοριες απο το γιουσουρουμ.  δεν ξερω αν ο ανθρωπος εχει καποιο προβλημα. αν εχει, σεβαστο. ομως προτιμησα να τον μπλοκαρω για να μην ξαναδει στην ζωη του αγγελιες μου και γλιτωσω απο ασκοπες επισκεψεις.

μπορει να μου πειτε οτι ο ανθρωπος ειναι φτωχος και ψαχνοταν. δεκτο. και γω ομως δεν τρεχω να κανω test drive σε mercedes τη στιγμη που σκεφτομαι να αλλαξω λαδια στο daewoo μου. εχω μια καποια σχετικη αυτογνωσια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το εξής στους αγοραστές του marketplace, γράφεις στην αγγελία ότι η τιμή είναι ακατέβατη και ότι δεν θες παζάρια. Παρόλα αυτά σου στέλνουν μηνύματα του τύπου "μεγάλε σου δίνω τόσα (συνήθως μιλάμε για την μισή τιμή) και αν θες". Έχουν και μπόλικο θράσσος δηλαδή. Τι παίζει ξέρει κανείς;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στους πονηριδηδες που πουλαω κατι 100 ευρω και μου το ζητανε 50 τους στελνω ενα μηνυμα και τους ενημερωνω οτι μολις πουληθηκε και το εδωσα 10. δεν υπαρχει αλλη λυση εκτος απο το δουλεμα. οταν δεν σεβεται, θα υποστει την συνεπεια. αυτο που αναφερεις οτι γραφεις τελικη τιμη, θα σου πω οτι το 98% δεν διαβαζει την περιγραφη, μονο τον τιτλο. μπαινουν απο κινητο και δεν ξερουν οτι αν σκρολαρουν με το δαχτυλακι, θα διαβασουν περιγραφη. προσωπικα εχω καταργησει τις περιγραφες και γραφω αυτο που θελω να πω στον τιτλο και ας με περιοριζουν στους 100 χαρακτηρες. βεβαια υπαρχουν και οι μεσαζοντες που στο ζητανε 50 για να το πουλησουν εκεινοι 100. αυτους τους ξεπερνας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terenik είπε

στους πονηριδηδες που πουλαω κατι 100 ευρω και μου το ζητανε 50 τους στελνω ενα μηνυμα και τους ενημερωνω οτι μολις πουληθηκε και το εδωσα 10. δεν υπαρχει αλλη λυση εκτος απο το δουλεμα. οταν δεν σεβεται, θα υποστει την συνεπεια. αυτο που αναφερεις οτι γραφεις τελικη τιμη, θα σου πω οτι το 98% δεν διαβαζει την περιγραφη, μονο τον τιτλο. μπαινουν απο κινητο και δεν ξερουν οτι αν σκρολαρουν με το δαχτυλακι, θα διαβασουν περιγραφη. προσωπικα εχω καταργησει τις περιγραφες και γραφω αυτο που θελω να πω στον τιτλο και ας με περιοριζουν στους 100 χαρακτηρες. βεβαια υπαρχουν και οι μεσαζοντες που στο ζητανε 50 για να το πουλησουν εκεινοι 100. αυτους τους ξεπερνας. 

Αυτό που είπες ότι πουλήθηκε στα 10€ είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει. Θα το υιοθετήσω. Επιπλέον κάτι άλλο που είναι τέρμα σπαστικό είναι που επίσης ξεκαθαρίζεις ότι δεν σε ενδιαφέρουν ανταλλαγές και σχεδόν πάντα θα σου πουν να το ανταλλάξεις με χαζομάρα. Αλλά προφανώς εντάσσονται και αυτοί σε αυτούς που πες που απλά διαβάζουν τίτλο και τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι κανα δυο πολυ σπαστικοι. υπαρχει ενας που οτι πουλησω στο marketplace κινητο, τηλεοραση, ψυγειο, το κορμι μου κλπ θα με ρωτησει αν τα ανταλασσω με τα ρολογια του. του ειχα πει ευγενικα 5 φορες οτι δεν εχω φορεσει ρολοι στην ζωη μου. στο τελος αναγκαστηκα να τον μπλοκαρω να μην ξαναδει αγγελια μου. και αλλα τετοια κουφα επισης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα σας πω μια αστεία ιστορία.... 

Ήταν κάποτε στην χώρα των insomniac ένας καλός άνθρωπος που ήθελε να πουλήσει ένα αψεγάδιαστο Xiaomi κινητό. Ζελατίνα στην οθόνη, extra εγγύηση και ελληνικής αντιπροσωπείας. Ζήταγε 140€ και είχε δώσει το κινητό του για τους πιθανούς αγοραστές. Έρχεται ένα SMS, από κάποιον "εξυπνάκια", μεσάζοντα έμπορο κάνεις δεν ξέρει.... Και κάνει προσφορά στα 130€...Συμφωνει ο άνθρωπος και αναμένει να κανονίσουν.... Πέρναγαν οι μέρες όμως και δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα.... Μετα απο καιρό αλλάζει την τιμή στα 120€.

Βρεθηκαν πολλοί μνηστήρες αλλά του έρχεται πάλι sms από τον μικρό τυπα (insogul από εδώ και πέρα). 

Ο καλός άνθρωπος εκνευρίστηκε με το θράσος, την αναξιόπιστα και την έλλειψη σεβασμού του insogul.... Tου απάντησε με SMS..... Εδώ τελειώνει η ιστορία απρόσμενα γιατί το insogul απείλησε και μαλλον μπλόκαρε τον καλό πολίτη της χώρας των insomniac χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πλακα οταν τα λες περιφραστικα φιλε μου τανταλορντ. Δυστυχως αυτου του τυπου οι συμπεριφορες δεν αξιολογουνται στο συστημα αξιολογησεως των μελων. λεμε οτι ειμαστε μια κοινοτητα με τιμια και ηθικα μελη αλλα μπουμπουκια υπαρχουν παντου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2018 στις 1:04 ΠΜ, terenik είπε

Εχει πλακα οταν τα λες περιφραστικα φιλε μου τανταλορντ. Δυστυχως αυτου του τυπου οι συμπεριφορες δεν αξιολογουνται στο συστημα αξιολογησεως των μελων. λεμε οτι ειμαστε μια κοινοτητα με τιμια και ηθικα μελη αλλα μπουμπουκια υπαρχουν παντου. 

Έλεος... Κάνω πλάκα γιατί μού σπάσανε τα νεύρα, και μόνο έτσι αντιμετωπιζετε.... Έλαβα προσφορές από 70€ έως 100€ από πολλούς.... Αν δεις τι έδινα.... Στην καλύτερη τιμή της αγοράς, καινούργιο Note 5....Εγω ξέρω οποίος θέλει κάτι και είναι πραγματική προσφορά, δεν πάει να κόψει 10€ ακόμα και 20€-30€....ασέβεια, εγωκεντρισμος, αναξιοπρέπεια,απανθρωπες και ελεινες συμπεριφορές.... Μετα τους φταίει η κοινωνία αντί να κοιταχτουν στον καθρέπτη.... Απληστία. 

Τα λέω χύμα γιατί έλαβα μυνήματα από 20+ άτομα λόγω εξαιρετικού προϊόντος και ολοι ζήτησαν καλύτερη τιμή.... Μέχρι και ραντεβού πήγα να το δώσω και η κοπελιά δεν εμφανίστηκε χωρίς να σηκώσει τηλέφωνο και να ενημερώσει. Δόξα το Θεό είμαι άνθρωπος και τα παίρνω ελαφρά. 

Μετά τους έλεγα ότι πουλήθηκε 60€ και ότι το χάρισα σε συγγενή χαχαχα... Αμάν ποια!!!! 

Επεξ/σία από Tantalord
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλως σας βρηκα και εγω και χρονια πολλα κιολας. Μπουμπουκια υπαρχουν παντου. Ημουν απο πολυ παλια μελος στο insomnia δεν θυμαμαι καν τι εγινε ο λογαριασμος μπορει και να ειχε διαγραφει και το 2016 ξαναεκανα εγγραφη. Θα σας πω το πιο αστειο που μου εχει τυχει σε πωληση εδω. 

Πουλαγα ενα κινητο τελειο σε τιμη 20€ κατω απο τον "ανταγωνισμο"(γυρω στα 220 αν θυμαμαι καλα) . Μου στελνει μηνυμα ενας με καλες κριτικες κιολας  και μου λεει φιλε μου τα εχεις ολα ενδιαφερομαι. Φυσικα του λεω να συναντηθουμε . Ξεκιναω απο το σπιτι μου συναντιομαστε καπου στο Π.φαληρο. περιμενα κανα 45λεπτο ..ερχεται τρεχωντας. Βλεπει το κινητο μου λεει φιλε ειναι πολυ καλο θα το παρω. Συνεχιζει φυσικα να το κοιταει και μου πεταει το ανεκδιηγητο..Φιλε σου δινω τωρα 100 το παιρνω και σου φερνω τα υπολοιπα σε μια εβδομαδα. Εκει δεν αντεξα και αρχισα να γελαω λεγωντας του οτι 1η φορα μου τυχαινει αυτο....και πεταει αμεσως ...φιλε 150 τοτε αφου δεν μπορεις να περιμενεις...ε εκει παιρνω το κινητο και χαιρετησα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μια ερωτησουλα θελω να κανω ετσι για να ξεδωσω...

ποιος εχει σειρα προτεραιοτητας σε μια αγγελια;

αυτος που εστειλε πρωτος και ειπε "θαρθω σε 3 μερες να το παρω;"

η αυτος που εστειλε τελευταιος και ειπε "στειλε διευθυνση τηλεφωνο και ερχομαι ή αριθμο λογαριασμου και καταθετω;". 

θελω γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...