Προς το περιεχόμενο

Σπασμένος τραπεζίτης


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Απόψε έφαγα ένα παστέλι, το οποίο κατάφερε να μου κόψει κομμάτι από σφραγισμένο τραπεζίτη. Το δόντι είναι ακέραιο, το κομμάτι είναι το πίσω αριστερό μέρος του δοντιού. Το σφράγισμα έμεινε επάνω, δεν πονάει καθόλου, απλά ακουμπάω την γλώσσα το νιώθω κοφτερό. Αύριο προφανώς και θα πάω σε οδοντίατρο, όμως ήθελα να ρωτήσω ΑΝ κάποιος έχει εμπειρία, τι να περιμένω από πλευράς κόστους και διόρθωσης.

Είχα τους τελευταίους μήνες ενόχληση, όταν έτρωγα πονούσε, επειδή μάλλον η ζημιά είχε φτάσει το νεύρο. Το δόντι είναι σφραγισμένο 11 χρόνια και ήθελα να πάω να το δω από Σεπτέμβρη αλλά από ότι φαίνεται, αναγκάστηκα να πάω τώρα.

Oh well :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Dinos_12345 said:

Καλησπέρα!

Απόψε έφαγα ένα παστέλι, το οποίο κατάφερε να μου κόψει κομμάτι από σφραγισμένο τραπεζίτη. Το δόντι είναι ακέραιο, το κομμάτι είναι το πίσω αριστερό μέρος του δοντιού. Το σφράγισμα έμεινε επάνω, δεν πονάει καθόλου, απλά ακουμπάω την γλώσσα το νιώθω κοφτερό. Αύριο προφανώς και θα πάω σε οδοντίατρο, όμως ήθελα να ρωτήσω ΑΝ κάποιος έχει εμπειρία, τι να περιμένω από πλευράς κόστους και διόρθωσης.

Είχα τους τελευταίους μήνες ενόχληση, όταν έτρωγα πονούσε, επειδή μάλλον η ζημιά είχε φτάσει το νεύρο. Το δόντι είναι σφραγισμένο 11 χρόνια και ήθελα να πάω να το δω από Σεπτέμβρη αλλά από ότι φαίνεται, αναγκάστηκα να πάω τώρα.

Oh well :(

δεν υπαρχει standard κοστος γιατι μπορει να ειναι πολλα.μπορει.να θελει απλα νεο σφραγισμα μπορει επειδη σε ποναει να θελει απονευρωση μπορει απλα.να εσπασες ενα μικρο κομματι και για αυτο το νιωθεις παραξενα αλλα μπορει επειδη λες οτι σε ποναει να εχει σπασει/ραγισει το δοντι καθετα μεχρι χαμηλα και εκει να ειναι πιο δυσκολο να φτιαχτει.

αν εχει χαλασει το σφραγισμα μονο μικρο κοστος αλλα επειδη λες οτι σε ποναει.αν πχ θελει απονευρωση πας πανω απο 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν υπαρχει standard κοστος γιατι μπορει να ειναι πολλα.μπορει.να θελει απλα νεο σφραγισμα μπορει επειδη σε ποναει να θελει απονευρωση μπορει απλα.να εσπασες ενα μικρο κομματι και για αυτο το νιωθεις παραξενα αλλα μπορει επειδη λες οτι σε ποναει να εχει σπασει/ραγισει το δοντι καθετα μεχρι χαμηλα και εκει να ειναι πιο δυσκολο να φτιαχτει.

αν εχει χαλασει το σφραγισμα μονο μικρο κοστος αλλα επειδη λες οτι σε ποναει.αν πχ θελει απονευρωση πας πανω απο 100

Η οδοντίατρος που βρήκα σήμερα, μου τρόχισε το σπάσιμο λίγο, για να μην πεθάνω στον πόνο που έκοβε και μου είπε από Δευτέρα. Δευτέρα επίσης ανοίγουν και όλοι οι άλλοι γιατροί στην πόλη μου. Παίζει μου είπε να θέλει και απονεύρωση αλλά παίζει και όχι. Ελπίζω να μην θέλει γιατί δεν είμαστε για τέτοια τώρα. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τεριδονα  δουλευε πισω απο το σπασιμο,και αδυνατισε περισοτερο το δοντι,οποτε με την πρωτη ευκαιρια εσπασε.δεν φταιει το παστελι,εκτος και αν ηταν απο τα λιντε....αν θελει η οδοντιατρος να βγαλει τα σπασμενα των διακοπων,ανετα συστηνει απονευρωση αλλα και θηκη.αλλα αν ειχες πονο και οχι ενοχλησεις και μαλιστα για μηνες,δεν την γλυτωνεις την απονευρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το σφράγισμα γίνει μεγάλο να βάλεις θήκη! Ακόμα το σωστό είναι και στο απονευρωμένο δόντι να μπαίνει θήκη!

Μία θήκη Μπορεί να ξεκινήσει και από 120 ευρώ! Συνήθως είναι κοντά στο 200άρι!!!

Η απονεύρωση 100ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 13/08/2018 at 20:57, Iamthagod said:

Τα κακα της ελλαδας να μην μπορεις να επισκεφθεις οδοντιατρο όντας ασφαλισμενος.

υπήρχαν οδοντίατροι στο ίκα και λογικα υπαρχουν ακομα.αλλα ποτε θα βρεις ραντεβου ειναι σχετικο.οπως και το αποτελεσμα.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

υπήρχαν οδοντίατροι στο ίκα και λογικα υπαρχουν ακομα.αλλα ποτε θα βρεις ραντεβου ειναι σχετικο.οπως και το αποτελεσμα.:P

Αυτο ειναι το προβλημα οτι το αποτελεσμα ειναι αμφιβολου ποιοτητας 😶 σε αντιθεση με το εξωτερικο που η στοματικη υγεια δε θεωρειται πολυτελεια των εχοντων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Prof_Chaos said:

τα σφραγίσματα πόσο κοστολογουνται 30-40€ ; Θα κάνω κι εγώ επισκεψη μάλλον σύντομα..

πανω κατω ναι.αν θυμαμαι καλα εισαι βορεια προαστια.υπαρχει ενας καλος απλα ισως ενα κλικ πιο ακριβος απο αλλους στα βριλησσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, poulinos είπε

πανω κατω ναι.αν θυμαμαι καλα εισαι βορεια προαστια.υπαρχει ενας καλος απλα ισως ενα κλικ πιο ακριβος απο αλλους στα βριλησσια.

Καλά θυμάσαι εχω μια στα Μελίσσια η οποία απο τιμές είναι νορμαλ αλλά οχι και φθηνή.

Περιμένω να ανοίξει αρχές Σεπτέμβρη για να κλείσω ραντεβού. Ευτυχώς που δεν εχω πόνο απλά μια ενόχληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έμεινε το σφράγισμα και δεν πονάει μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά να προσέχεις επειδή αν γίνει και άλλη ζημιά στο δόντι πολύ πιθανό να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...