Προς το περιεχόμενο

Ανακαινιση Κουζινας


alexandrak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να κανω ανακαινιση τη κουζινα μου... και να αλλαξω λίγο διαρρύθμιση, συσκευες, επιπλα...

Από που να αρχίσω, πως ποιος θα μου το σχεδιασει...

Καποιες καλές συστάσεις για μαραγκούς ή ότι αλλο χρειαστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα περισσότερα καταστήματα με έπιπλα κουζίνας μπορούν να στο σχεδιάσουν. 

Μπορείς επίσης να μιλήσεις και με κάποια τεχνική εταιρεία που ασχολείται με ανακαινίσεις. 

Ο σκέτος μαραγκός είναι λίγο ρίσκο και συνήθως δε δίνει σχέδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα δινει σχεδια κ 3d προβολες αν ειναι σωστος μαστορας κ επαγγελματιας ο μαραγκος... συζητα με 4-5-10 φιλους να τους ρωτησεις για τον μαραγκο τους. αλλοι ειναι ευχαριστημενοι αλλοι οχι. προσωπικα απο τον μαραγκο επειδη ειμαστε οικογενειακως ευχαριστημενοι, τον εχουμε προτεινει σε φιλους που εψαχναν για ανακαινιση της κουζινας κ βγηκαν κ αυτοι ευχαριστημενοι. Απολυτα.

 

Τιπ: μην τσιγγουνευτεις καποια λεφτα παραπανω αν καποιος μαραγκος σου πουν εγγυημενα οτι ειναι καλος.

Εχει τυχει εκει που ειχα προτεινει τον μαραγκο, ταυτοχρονα να φτιαχνει κ ενα αλλο δωματιο ο φιλος και ειχε κεραμοσκεπη... εκανε λοιπον αναζητηση στο ιντερνετ κ βαση κριτικων που βρηκε σε ενα site (doyleutaras? δεν θυμαμαι καν ποιο μου ειχε πει) καλεσε ενα μαστορα... εκτος του οτι ηταν ετοιμο να πεσει το ραμποτε(αν το λεω καλα), ειχε κενα στις ενωσεις και και και, οταν τον φωναξε να το διορθωσει του ειπε του φιλου "και να ερθω, παλι την ιδια δουλεια θα κανω..." οποτε τον "σχολασε" και συνεχισε την επισκευη της χαλιας κατασκευης με τον μαραγκο που του ειχα προτεινει κ του το εκανε αψογο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα από περιέργεια σε κατάστημα leroy merlin για κουζινα,μου έκαναν σχέδιο κτλπ όπως την ήθελα και μου είπαν 1800€ τελική τιμή (μου φάνηκαν πολλά γ αυτά που ζηταγα)

 

Πήγα το σχέδιο στον μαραγκό μου,και ακριβώς τα ίδια και μου την έκανε με 1300€ :)

 

Οπότε αν έχεις κανένα καλό μάστορα,πηγαινε κάνε σχέδιο πως την θέλεις, να σου κάνει μια καλή τιμή και τέλος :)

Επεξ/σία από stelios18120
Χαχαχαχα υπήρχε πλεονασμός και διορθώθηκε :p
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kallair είπε

οπως σου τονισε κ ο στελιος χωρις πλεονασμο, ο μαστορας... πρεπει να ειναι καλος! χαχαχαχα

Xαχαχα σωστός 

Δεν το είχα προσέξει,κόλλησε το μυαλό μου 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι πρέπει να προσέξω για κατασκευη νεας κουζίνας; Εχω πάρει προσφορές απο μαγαζια με κουζινες απο εργοστασια του εξωτερικου και ελληνικα με τιμες απο 3.000 με κακη ποιοτητα εως 10.000€ κατι γερμανικες. Τωρα ειμαι σε φαση να ρωτησω και μαραγκους. Σε πορτακια τι υλικο ειναι καλο; Σε παγκο;

 

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Τι πρέπει να προσέξω για κατασκευη νεας κουζίνας; Εχω πάρει προσφορές απο μαγαζια με κουζινες απο εργοστασια του εξωτερικου και ελληνικα με τιμες απο 3.000 με κακη ποιοτητα εως 10.000€ κατι γερμανικες. Τωρα ειμαι σε φαση να ρωτησω και μαραγκους. Σε πορτακια τι υλικο ειναι καλο; Σε παγκο;

αστα... ψαχνω και εγω εδω και 3 μήνες. δυστυχως κάτω απο 6κ δεν έχω ακούσει ακομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Τι πρέπει να προσέξω για κατασκευη νεας κουζίνας; Εχω πάρει προσφορές απο μαγαζια με κουζινες απο εργοστασια του εξωτερικου και ελληνικα με τιμες απο 3.000 με κακη ποιοτητα εως 10.000€ κατι γερμανικες. Τωρα ειμαι σε φαση να ρωτησω και μαραγκους. Σε πορτακια τι υλικο ειναι καλο; Σε παγκο;

δεν υπαρχει καλο και κακο. Υπαρχει τι σ'αρεσει αισθητικα και τι σηκωνει η τσεπη σου. Αλλους τους βολευει το κοριαν στον παγκο, αλλοι θελουν γρανιτη, αλλοι χαλαζια. Εγω πχ εβαλα χαλαζια, και δε το χω μετανιωσει, αλλα φθηνο δε το λες. Τιποτα απο αυτα δεν ειναι "φτηνο". Φτηνο ειναι laminate η βακελιτης, που κατα βαση ειναι mdf με κολλημενη επανω την αντιστοιχη επιφανεια. Αλλα απο αντοχη, γαμησε τα. Και μετα εχεις ειδικες περιπτωσεις, απο ξυλο μεχρι γυαλι και μπετο.

Το αυτο και στις πορτες. Αν θες "μοντερνα" λακκα, τοτε mdf θα ειναι. Σε πιο κλασσικα σχεδια εχεις επιλογη, μασιφ ξυλο (πιο ακριβο) η mdf.

Φτηνη κουζινα με κοντρα πλακε πλαισια δε θα βρεις. Ολες οι φθηνες - μεσαιες, τα πλαισια ειναι , you guessed it, mdf

Και αφου τελειωσεις μ'αυτα πας στους μηχανισμους και τα αξεσουαρ, οπου οσο πιο πολλα δινεις τοσο περισσοτερους παπαδες κανεις. Σε καμια περιπτωση ο μαραγκος δε μπορει να αναπαραγει μηχανισμους απο ακριβη κουζινα, οτι κυκλοφορει στο εμποριο θα βαλει, ουτε μπορει να κατασκευασει αξεσουαρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, fredd0 είπε

δεν υπαρχει καλο και κακο. Υπαρχει τι σ'αρεσει αισθητικα και τι σηκωνει η τσεπη σου. Αλλους τους βολευει το κοριαν στον παγκο, αλλοι θελουν γρανιτη, αλλοι χαλαζια. Εγω πχ εβαλα χαλαζια, και δε το χω μετανιωσει, αλλα φθηνο δε το λες. Τιποτα απο αυτα δεν ειναι "φτηνο". Φτηνο ειναι laminate η βακελιτης, που κατα βαση ειναι mdf με κολλημενη επανω την αντιστοιχη επιφανεια. Αλλα απο αντοχη, γαμησε τα. Και μετα εχεις ειδικες περιπτωσεις, απο ξυλο μεχρι γυαλι και μπετο.

Το αυτο και στις πορτες. Αν θες "μοντερνα" λακκα, τοτε mdf θα ειναι. Σε πιο κλασσικα σχεδια εχεις επιλογη, μασιφ ξυλο (πιο ακριβο) η mdf.

Φτηνη κουζινα με κοντρα πλακε πλαισια δε θα βρεις. Ολες οι φθηνες - μεσαιες, τα πλαισια ειναι , you guessed it, mdf

Και αφου τελειωσεις μ'αυτα πας στους μηχανισμους και τα αξεσουαρ, οπου οσο πιο πολλα δινεις τοσο περισσοτερους παπαδες κανεις. Σε καμια περιπτωση ο μαραγκος δε μπορει να αναπαραγει μηχανισμους απο ακριβη κουζινα, οτι κυκλοφορει στο εμποριο θα βαλει, ουτε μπορει να κατασκευασει αξεσουαρ.

Για χαλαζία απευθύνθηκες καπου αλλου; Η τιμη των 10.000 παντως ηταν με απλο παγκο. 

Οταν λες για πλαισια εννοείς τα κουτια; Οσες εχω δει παντως ειναι με κοντρα πλακε και αυτη που εχω.

Οσο για μηχανισμους κτλ δεν υπαρχουν στο εμποριο αξιολογοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Για χαλαζία απευθύνθηκες καπου αλλου; Η τιμη των 10.000 παντως ηταν με απλο παγκο. 

Οταν λες για πλαισια εννοείς τα κουτια; Οσες εχω δει παντως ειναι με κοντρα πλακε και αυτη που εχω.

Οσο για μηχανισμους κτλ δεν υπαρχουν στο εμποριο αξιολογοι;

οχι,στον κατασκευαστη της κουζινας μου, ηρθαν ολα απο εξωτερικο πακεταρισμενα, μετρημενα κλπ. Αλλα κοστιζε απο 250 εως 500 ευρω το μετρο.Που δεν ειναι λιγα λεφτα. Υπαρχουν φυσικα και μαρμαραδες κλπ, αλλα μη νομιζεις οτι εχουν καμια τεραστια διαφορα στην τιμη

Τα κουτια, ναι. Φτηνες κουζινες εχουν mdf η μοριοσανιδα, κοντρα πλακε σπανια.

Για μηχανισμους ξερω οτι βασικα κυκλοφορουν ελληνικες και ιταλικες κοπιες καλων μηχανισμων, original καλους μηχανισμους αφενως δε βρισκεις, αφετερου δε συμφερουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2019 στις 3:16 ΜΜ, fredd0 είπε

οχι,στον κατασκευαστη της κουζινας μου, ηρθαν ολα απο εξωτερικο πακεταρισμενα, μετρημενα κλπ. Αλλα κοστιζε απο 250 εως 500 ευρω το μετρο.Που δεν ειναι λιγα λεφτα. Υπαρχουν φυσικα και μαρμαραδες κλπ, αλλα μη νομιζεις οτι εχουν καμια τεραστια διαφορα στην τιμη

 Τα κουτια, ναι. Φτηνες κουζινες εχουν mdf η μοριοσανιδα, κοντρα πλακε σπανια.

Για μηχανισμους ξερω οτι βασικα κυκλοφορουν ελληνικες και ιταλικες κοπιες καλων μηχανισμων, original καλους μηχανισμους αφενως δε βρισκεις, αφετερου δε συμφερουν

Οποτε θεωρεις απο εργοστάσιο ειναι πιο ποιοτικη σε σχεση απο μαραγκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/8/2018 στις 12:39 ΜΜ, alexandrak είπε

Θελω να κανω ανακαινιση τη κουζινα μου... και να αλλαξω λίγο διαρρύθμιση, συσκευες, επιπλα...

Από που να αρχίσω, πως ποιος θα μου το σχεδιασει...

Καποιες καλές συστάσεις για μαραγκούς ή ότι αλλο χρειαστω.

Παντως επειδή αυτη είναι η δουλειά μου όταν  ακουω ειδικα για κουζίνα απο ikea/leroy κτλ απλα "γελαω", οχι ως προς την ποιοτητα, το design κτλ αλλα επειδη η κουζίνα ειδικά ειναι ενα έπιπλο εντελως custom made.. Δεν ειναι μια ντουλαπα που την μονταρες και την εβαλες σε εναν από τους 4 τοίχους του δωματιου και ολα οκ.. 

Μια τοποθέτηση θα χρειαστει μια μέρα και μάλιστα θα χρειαστει στο τελος ισως να γινουν κάποια έξτρα πραγματα για να κρυφτουν/διορθωθουν οι ατέλειες. Και όλα αυτά εχοντας πάρει μετρα πριν για τον συγκεκριμένο χώρο.. Η γωνία του τοιχου, τα στραβωματα των τοιχων κτλ ειναι πράγματα που παιζουν βασικο ρολο στην τοποθέτηση μιας κουζίνας που μάλιστα ελέγχονται στην αρχη κατα την μέτρηση του χωρου κτλ 

Επισης υπάρχουν πολλα που μπορουν να ανεβασουν το κόστος, απο τους μηχανισμους μεχρι το υλικο που θα χρησιμοποιηθει σε παγκο, πορτακια κτλ.. Εχει πάγκο με 25ε/μετρο και παγκο με 50ε/μετρο, εχει πορτακι μελαμινης, mdf, βακελιτη, ακρυλικο κτλ.. Εχει κρυφες χειρολαβές gola, χερουλακι που κάνει 0.50 λεπτά και αλλο που κάνει 15ε το ένα. Υπαρχει αυτοματος ηλεκτρικός μηχανανισμος  αναδίπλωμενης πορτας που μονο αυτος κάνει 300ε..οποτε σχετικα ταβανι δεν υπάρχει.. 

Υπάρχουν σοβαρα μαγαζια που ασχολούνται μόνο με κουζινα και σίγουρα μπορούν να σου βγάλουν σχεδια κτλ, επίσης (εδω είναι η διαφορα με τον μαραγκο της γειτονιάς) παρακολουθουν τις τασεις, την τεχνολογια των νεων μηχανισμών και αξεσουαρ οποτε αν η τσέπη σου το αντέχει το αποτέλεσμα δεν θα εχει να ζηλέψει τιποτα απο μια ιταλικη/γερμανική.. 

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξέρει κάποιος πόσο θα μπορούσε να κοστίζει ένα ντουλάπι για φούρνο άνω πάγκου σαν αυτό ; Από πάνω κι από κάτω ντουλάπια και στη μέση η εσοχή για τον φούρνο. Με ανάλογο υλικό όμως για να μην καίγεται από τη θερμοκρασία

ntfo.jpg

Επεξ/σία από 19741965
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...