Προς το περιεχόμενο

Οι 9ης γενιάς επεξεργαστές Core της Intel ενδέχεται να κυκλοφορήσουν την 1η Οκτωβρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Που το διάβασες αυτό; Το speculative  execution έχει να κάνει με το branch prediction και όχι με το hyper threading. Εξάλλου το ht έφυγε από τον i7 και πήγε στον i9 και δεν κοπηκε, όπως λες.

Σωστά,το διόρθωσα. Το tlbleed εκμεταλλεύεται το smt.Διάβασε και αυτό

https://www.theregister.co.uk/2018/06/20/openbsd_disables_intels_hyperthreading/

Ο i9 πιθανώς να έχει κάποιο (ακριβό) workaround.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, nhzt είπε

Ξαναδιάβασέ το... δεν είπα ότι τιμές ήταν στον Θεό, είπα οι τιμές ήταν οκ.

Απλά δεν μπορώ αυτή την γκρίνια καθε λίγο για το αίμα που έπινε η Intel .Εσένα μπορεί να σ ενδιαφέρει, αλλά κάποιους άλλους δεν τους ενδιαφέρει.

Για τις τιμές των gpu της AMD που είναι στον Θεό δεν μιλάει κανένας, η Intel μας πείραξε.

Πάντως για τις τιμές των GPU φταίνε οι retailers που εκμεταλλεύτηκαν το mining παραλήρημα. Οι amd χονδρική δεν ανέβασε τιμές από τι έχω διαβάσει. Διορθωστε με αν κάνω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη λετε για τις gpu επειδη εχω nvidia να πω οτι οι drivers της ειναι για το αναθεμα. Η amd κανει εξαιρετικη δουλεια εδω. Η φταινε και τα windows 10. 

Χωρις timer tool αρκετες nvidia καρτες εχουν θεμα με τα fps στα windows 10 εκδοση 1709 και μετα. Στις amd δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Αλλα φταιμε και εμεις οι καταναλωτες που πεφτουμε με τα μουτρα σε intel nvidia και κανουν οτι θελουν χρονια τωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, roybatty είπε

Σωστά,το διόρθωσα. Το tlbleed εκμεταλλεύεται το smt.Διάβασε και αυτό

https://www.theregister.co.uk/2018/06/20/openbsd_disables_intels_hyperthreading/

Ο i9 πιθανώς να έχει κάποιο (ακριβό) workaround.

Δεν μου φαίνεται επιβεβαιωμένο πάντως. Έχεις κάποιο άλλο link που να έχει επιβεβαιωθεί; Αμφιβάλλω πάντως ότι η intel το έχει καν λάβει υπόψιν. Δηλαδή και να ισχυει, πιθανότατα το αγνόησε όπως είχε κάνει και με το Spectre. Για άλλους λόγους έβαλε το ht στον i9.

Δηλαδή εν ολίγοις, συμφωνώ ότι πιθανότατα υπάρχει το security issue, διαφωνώ όμως ότι η Intel το έλαβε υπόψιν. Πιθανοτατα και να μην προλάβαινε, αλλά πιστεύω ότι το αγνόησε 

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Επειδη λετε για τις gpu επειδη εχω nvidia να πω οτι οι drivers της ειναι για το αναθεμα. Η amd κανει εξαιρετικη δουλεια εδω. Η φταινε και τα windows 10. 

Χωρις timer tool αρκετες nvidia καρτες εχουν θεμα με τα fps στα windows 10 εκδοση 1709 και μετα. Στις amd δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Αλλα φταιμε και εμεις οι καταναλωτες που πεφτουμε με τα μουτρα σε intel nvidia και κανουν οτι θελουν χρονια τωρα. 

Εγώ είμαι χρόνια χωρίς GPU, λόγω κονσόλας και επειδή το pc το έχω για development. Αλλά θυμάμαι παλιά που είχα πάρει μια radeon, είχα βλαστιμησει. Τότε νομίζω δεν την είχε αγοράσει ακόμη την ati η amd. Και ξέρεις τοτε της είχε βγει το όνομα ότι οι drivers ήταν χάλια. Και αυτό δεν φεύγει εύκολα. Πάντως τον τελευταίο καιρό ακούω καλά λόγια. Οπότε φαντάζομαι ότι έχει λήξει το ζήτημα με τους drivers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ZELOMOTH said:

Γιατι σε καθε θεμα θα πρεπει να υπαρχουν ατομα που νομιζουν οτι ειναι κριτέςτων πάντων?

Παίδες δεν ειστε Θεοί, κόψτε το.

Δεύτερο χωρατό, είσαι ακράτητος. Το μόνο που μένει είναι να βρεις κάποιον να γελάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, guy_threepwood είπε

Δεύτερο χωρατό, είσαι ασυγκράτητος. Το μόνο που μένει είναι να βρεις κάποιον να γελάσει. 

Fixed 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν μου φαίνεται επιβεβαιωμένο πάντως. Έχεις κάποιο άλλο link που να έχει επιβεβαιωθεί; Αμφιβάλλω πάντως ότι η intel το έχει καν λάβει υπόψιν. Δηλαδή και να ισχυει, πιθανότατα το αγνόησε όπως είχε κάνει και με το Spectre. Για άλλους λόγους έβαλε το ht στον i9.

Δηλαδή εν ολίγοις, συμφωνώ ότι πιθανότατα υπάρχει το security issue, διαφωνώ όμως ότι η Intel το έλαβε υπόψιν. Πιθανοτατα και να μην προλάβαινε, αλλά πιστεύω ότι το αγνόησε

Το vulnerability στο hyperthreading είναι επιβεβαιωμένο:

https://www.vusec.net/projects/tlbleed/

Εγώ πάλι νομίζω πως αντί να κάθεται να ακούει γκρίνιες για έλλειψη ασφάλειας έκοψε έναν από τους λόγους.Είναι το πιο εύκολο που μπορούσε να κάνει στο συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο.Για ποιο λόγο το άφησε στον i9 δεν ξέρω,αν διάβασες κάτι σχετικό βάλε ένα link.Σε κάθε περίπτωση,όταν κυκλοφορήσουν οι επεξεργαστές θα το μάθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Κοίτα υπάρχουν και προγραμματιστικές δυσκολίες. Δεν είναι εύκολο να κάνεις τα πάντα να τρέχουν παράλληλα. Αναγκάστηκα κάποια αλγόριθμοι και κάποιες διαδικασίες περιμένουν αποτελέσματα από προηγούμενες πραξεις.

Ούτε μπορείς να κάνεις συνέχεια το παραμικρο optimize για πολλά cores. Μην συγκρίνεις generic CPUs με τις gpus που τα task που εχουν είναι κατάλληλα για χιλιάδες threads.

Αναγκαστικά πάντα θα θες και single core performance. Έτσι και αλλιώς το καλό single core performance σου αυξάνει και το multicore. 

Εχεις απολυτο δικιο . WIndows και Intel κρατησαν τον μυθο που εγινε πραγματικοτητα,οσο μπορουσαν. Δεν ειναι κακο να παμε μπροστα παντως και να ''ξεπερασουμε τις δυσκολιες" .  Παμε τωρα για 32/64 και οποιο προγραμμα/παιχνιδι/λειτουργικο   θελει ας μεινει στο μονοπυρηνο .. Σαν τις IGPU  τις Intel !!! 6-7 χρονια το ιδιο κυκλωμα αλλη συχνοτητα ! "Θα περναγε το θερμικο οριο και δεν χωραγε στο die  " ελεγε και δεν εβαζε δυναμη !! Και στην πρωτη apu 2200G 90 euro  ΠΟΥΦ !! Εβαλε και η ιδια AMD apu  μετα  . Και τελικα  "κάποια αλγόριθμοι και κάποιες διαδικασίες ΠΟΥ περιμέναν  αποτελέσματα από προηγούμενες πραξεις ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΞΕ-περιμεναν !  Kαι παμε ξανα απο την αρχη ,και οταν ξεχασαμε αυτα που διαβασαμε αναγκαστηκαμε και  φτιαξαμε καινουργια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, roybatty είπε

Το vulnerability στο hyperthreading είναι επιβεβαιωμένο:

https://www.vusec.net/projects/tlbleed/

Εγώ πάλι νομίζω πως αντί να κάθεται να ακούει γκρίνιες για έλλειψη ασφάλειας έκοψε έναν από τους λόγους.Είναι το πιο εύκολο που μπορούσε να κάνει στο συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο.Για ποιο λόγο το άφησε στον i9 δεν ξέρω,αν διάβασες κάτι σχετικό βάλε ένα link.Σε κάθε περίπτωση,όταν κυκλοφορήσουν οι επεξεργαστές θα το μάθουμε.

Τελεια, άλλο ένα security flaw.

Τώρα για το άλλο που λες, αν δεις την διαβάθμιση των χαρακτηριστικών, φαίνεται σαν το λογικό που έγινε αυτή η κατανομή. Αλλιώς θα έπρεπε να πάει σε παραπάνω cores ο 9900k για να ξεχωρίσει.

Μένει φυσικά να δούμε τι πει τους επόμενους μήνες, αν θα έχουμε πάλι ένα "σκάνδαλο" ότι αγνόησε ένα πρόβλημα ή όντως στον i9 έχει βάλει κάποια λύση.

 

6 λεπτά πριν, busellatos είπε

Εχεις απολυτο δικιο . WIndows και Intel κρατησαν τον μυθο που εγινε πραγματικοτητα,οσο μπορουσαν. Δεν ειναι κακο να παμε μπροστα παντως και να ''ξεπερασουμε τις δυσκολιες" .  Παμε τωρα για 32/64 και οποιο προγραμμα/παιχνιδι/λειτουργικο   θελει ας μεινει στο μονοπυρηνο .. Σαν τις IGPU  τις Intel !!! 6-7 χρονια το ιδιο κυκλωμα αλλη συχνοτητα ! "Θα περναγε το θερμικο οριο και δεν χωραγε στο die  " ελεγε και δεν εβαζε δυναμη !! Και στην πρωτη apu 2200G 90 euro  ΠΟΥΦ !! Εβαλε και η ιδια AMD apu  μετα  . Και τελικα  "κάποια αλγόριθμοι και κάποιες διαδικασίες ΠΟΥ περιμέναν  αποτελέσματα από προηγούμενες πραξεις ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΞΕ-περιμεναν !  Kαι παμε ξανα απο την αρχη ,και οταν ξεχασαμε αυτα που διαβασαμε αναγκαστηκαμε και  φτιαξαμε καινουργια. 

Αυτά που σου είπα δεν είναι μύθος που έφτιαξε.καποια εταιρεία. Τα ξέρω σαν developer. Δεν είναι όλοι οι αλγόριθμοι και όλα τα είδη πρόγραμματων για multithreading. Ούτε είναι ίδιο το κόστος ανάπτυξης μιας multithreaded εφαρμογής με μια που είναι single thread. Αν ήσουν προγραμματιστής και είχες ασχοληθεί θα το ήξερες γιατί θα το είχες.διαβασει πάμπολλες φορές και θα το είχες διαπιστώσει και ο ίδιος.

Αυτό όμως που μπορώ να σου πω είναι το εξής:

βγαίνουν συνεχώς νέα εργαλεία για να κάνουν το multi threading development λιγότερο πονοκέφαλο και λιγότερο ακριβό.  Και επίσης όλο και περισσότεροι devs θα το παίρνουν απόφαση να πάνε σε multithreading.

Αλλά πάντα μα πάντα το single threaded θα υπάρχει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Arkin είπε

Επειδη λετε για τις gpu επειδη εχω nvidia να πω οτι οι drivers της ειναι για το αναθεμα. Η amd κανει εξαιρετικη δουλεια εδω. Η φταινε και τα windows 10. 

Χωρις timer tool αρκετες nvidia καρτες εχουν θεμα με τα fps στα windows 10 εκδοση 1709 και μετα. Στις amd δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Αλλα φταιμε και εμεις οι καταναλωτες που πεφτουμε με τα μουτρα σε intel nvidia και κανουν οτι θελουν χρονια τωρα. 

xaxaxa σαν amd fun boy εχω χαλασει περιπου 4,5 χιλιαδες ευρω που πηγαν στον βροντο απο amd και δυστηχως η intel ειναι μονοδρομος και η nvidia γιατι οταν χαλασα για μια hd4650 1gb και μου εμεινε στο χερι μια εβδομαδα αργοτερα οταν πηρα μια w9000 και μου εμεινε στο χερι στο εξαμηνο ας μην πω για phenom & FX γιατι οπως ειπα θελω μια μερα να γυρισω ξανα σε αμδ αλλα ειναι η μοναδικη εταιρια που μου εχουν μεινει στο χερι 3 laptop με amd επεξεργαστες 4 καρτες γραφικων και 9 επεξεργαστες (βασικα 8 και κατι ο ενας δουλευει αλλα οταν παει να παιξει εστω και hd ταινια τα παιζει) ευτηχως που εκανα μεταβαση σε dell και apple και απο desktop asus μονο intel extreme edition, οσο για windows 10 δεν εχω κανει αναβαθμισει ακομη εχω τα 7

Επεξ/σία από weros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν μου φαίνεται επιβεβαιωμένο πάντως. Έχεις κάποιο άλλο link που να έχει επιβεβαιωθεί; Αμφιβάλλω πάντως ότι η intel το έχει καν λάβει υπόψιν. Δηλαδή και να ισχυει, πιθανότατα το αγνόησε όπως είχε κάνει και με το Spectre. Για άλλους λόγους έβαλε το ht στον i9.

Δηλαδή εν ολίγοις, συμφωνώ ότι πιθανότατα υπάρχει το security issue, διαφωνώ όμως ότι η Intel το έλαβε υπόψιν. Πιθανοτατα και να μην προλάβαινε, αλλά πιστεύω ότι το αγνόησε 

Εγώ είμαι χρόνια χωρίς GPU, λόγω κονσόλας και επειδή το pc το έχω για development. Αλλά θυμάμαι παλιά που είχα πάρει μια radeon, είχα βλαστιμησει. Τότε νομίζω δεν την είχε αγοράσει ακόμη την ati η amd. Και ξέρεις τοτε της είχε βγει το όνομα ότι οι drivers ήταν χάλια. Και αυτό δεν φεύγει εύκολα. Πάντως τον τελευταίο καιρό ακούω καλά λόγια. Οπότε φαντάζομαι ότι έχει λήξει το ζήτημα με τους drivers. 

Έχει πολλά χρόνια εκείνο το θέμα. Πριν το 2010. Με τα Windows 10 κυρίως οι drivers της AMD συνεργάζονται πολύ καλύτερα από αυτούς της Nvidia η οποία έχει να βγάλει σοβαρό driver κάτι χρόνια. 

7 λεπτά πριν, weros είπε

xaxaxa σαν amd fun boy εχω χαλασει περιπου 4,5 χιλιαδες ευρω που πηγαν στον βροντο απο amd και δυστηχως η intel ειναι μονοδρομος και η nvidia γιατι οταν χαλασα για μια hd4650 1gb και μου εμεινε στο χερι μια εβδομαδα αργοτερα οταν πηρα μια w9000 και μου εμεινε στο χερι στο εξαμηνο ας μην πω για phenom & FX γιατι οπως ειπα θελω μια μερα να γυρισω ξανα σε αμδ αλλα ειναι η μοναδικη εταιρια που μου εχουν μεινει στο χερι 3 laptop με amd επεξεργαστες 4 καρτες γραφικων και 9 επεξεργαστες (βασικα 8 και κατι ο ενας δουλευει αλλα οταν παει να παιξει εστω και hd ταινια τα παιζει) ευτηχως που εκανα μεταβαση σε dell και apple και απο desktop asus μονο intel extreme edition, οσο για windows 10 δεν εχω κανει αναβαθμισει ακομη εχω τα 7

Παλιότερα υπήρχε θέμα όπως γράφεις όχι πια. Χωρίς timer tool και κάποια άλλα κόλπα στα Windows 10 με Nvidia κάρτα δεν παίζεις σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έχει πολλά χρόνια εκείνο το θέμα. Πριν το 2010. Με τα Windows 10 κυρίως οι drivers της AMD συνεργάζονται πολύ καλύτερα από αυτούς της Nvidia η οποία έχει να βγάλει σοβαρό driver κάτι χρόνια. 

Παλιότερα υπήρχε θέμα όπως γράφεις όχι πια. Χωρίς timer tool και κάποια άλλα κόλπα στα Windows 10 με Nvidia κάρτα δεν παίζεις σήμερα. 

μακαρι μολις βγει η ddr5 θα κανω ξανα ενα ξεκινημα με αμδ αλλα ελπιζω να πιασει τοπο και οχι να μεινει στο χερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, weros είπε

μακαρι μολις βγει η ddr5 θα κανω ξανα ενα ξεκινημα με αμδ αλλα ελπιζω να πιασει τοπο και οχι να μεινει στο χερι

Το να πάρεις στο χέρι γρήγορα οτιδήποτε ηλεκτρικό gadzet είναι θέμα τύχης πιστεύω. Ξέρω κόσμο με AMD που παίζουν χρόνια άνετα όπως και σε Nvidia. Και εγώ θέλω να βγάλει καλές κάρτες η AMD να δούμε λίγο ανταγωνισμό όπως στα cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Το να πάρεις στο χέρι γρήγορα οτιδήποτε ηλεκτρικό gadzet είναι θέμα τύχης πιστεύω. Ξέρω κόσμο με AMD που παίζουν χρόνια άνετα όπως και σε Nvidia. Και εγώ θέλω να βγάλει καλές κάρτες η AMD να δούμε λίγο ανταγωνισμό όπως στα cpu. 

Μωρέ θέμα τύχης είναι, συμφωνώ και εγώ. Αλλά να είναι λίγες οι πιθανότητες θέλουμε 😛 :)

Παντως εγώ με τα ηλεκτρονικά είμαι τυχερός. Μια ζωή όλα με moddings (GPU core unclock, extreme o/c, extreme over voltage) και δεν είχα πρόβλημα :)

Μονο το delidding έχω φοβηθεί 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, guy_threepwood είπε

Δεύτερο χωρατό, είσαι ακράτητος. Το μόνο που μένει είναι να βρεις κάποιον να γελάσει. 

 

Μην ανησυχεις, εχω βρει ηδη πολλους άλλο που εσυ δεν βλεπεις μπροστα σου.. Επισης, υπαρχουν και ανθρωποι που δεν καταλαβαινουν απο χιουμορ και γι αυτο τους φαινεται περιεργο και αγνωστο οταν το συναντουν...

Και ειπαμε, σε οποιον δεν αρεσει κατι που διαβαζει, απλα το προσπερνα και δεν κοιταει να βγαλει τα κομπλεξικα του..

Σχολιασα κατι επι του θεματος κι οχι εσενα.. Εσυ απλα αρεσκεσαι στο να σχολιαζεις τους αλλους μαλλον..

Τέλος, ειμαι και  Ατρομητος και λιγο Ολυμπιακος..( Ευχαριστω Retroman..)

Συγνωμη απο τα παιδια στο thread που εχω άσχετο διαλογο ενδιαμεσα αλλα τυχαινουν και περιεργα-οι..😋😋😋

Επεξ/σία από ZELOMOTH
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...