Προς το περιεχόμενο

Οι 9ης γενιάς επεξεργαστές Core της Intel ενδέχεται να κυκλοφορήσουν την 1η Οκτωβρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μωρέ θέμα τύχης είναι, συμφωνώ και εγώ. Αλλά να είναι λίγες οι πιθανότητες θέλουμε 😛 :)

Παντως εγώ με τα ηλεκτρονικά είμαι τυχερός. Μια ζωή όλα με moddings (GPU core unclock, extreme o/c, extreme over voltage) και δεν είχα πρόβλημα :)

Μονο το delidding έχω φοβηθεί 😛

Αυτό δεν στο εγγυατε κανείς. Γενικά δεν σου εγγυατε κανένας ότι αν πας safe θα σου βγάλει χρόνια κάτι όπως και ότι αν το ξεσκίσεις θα το πάρεις στα χέρια. Έχω ξαδέρφο με 2500k δουλεύει συνέχεια 95 98 βαθμούς σε βαριά παιχνίδια ε 3 χρόνια δεν έχει νιώσει τίποτα. Όλα θέμα τύχης είναι σε τέτοια ηλεκτρονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αυτό δεν στο εγγυατε κανείς. Γενικά δεν σου εγγυατε κανένας ότι αν πας safe θα σου βγάλει χρόνια κάτι όπως και ότι αν το ξεσκίσεις θα το πάρεις στα χέρια. Έχω ξαδέρφο με 2500k δουλεύει συνέχεια 95 98 βαθμούς σε βαριά παιχνίδια ε 3 χρόνια δεν έχει νιώσει τίποτα. Όλα θέμα τύχης είναι σε τέτοια ηλεκτρονικά. 

 

Ετσι ειναι.. Εχω μηχανημα pentium d που δουλευει εδω και 2μιση χρονια στους 70-85 με μητρικη που ολοι οι πυκνωτες ειναι φουσκωμενοι και με μια 6800gt πανω που εχει idle 70~ και  85-90 οταν κουνας τον κερσορα και ακομα δουλευει ρολόι!😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Ετσι ειναι.. Εχω μηχανημα pentium d που δουλευει εδω και 2μιση χρονια στους 70-85 με μητρικη που ολοι οι πυκνωτες ειναι φουσκωμενοι και με μια 6800gt πανω που εχει idle 70~ και  85-90 οταν κουνας τον κερσορα και ακομα δουλευει ρολόι!😁

Τώρα που το λες, τελικά είχα μια περίπτωση με φθηνό τροφοδοτικό που έσκασε ένας μεγάλος πυκνωτής και γέμισε χαρτάκια από πίσω σαν να έριξα χαρτοπολεμο σε πάρτι :)

Μου το θυμισες με τους φουσκωμένους πυκνωτές.

12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αυτό δεν στο εγγυατε κανείς. Γενικά δεν σου εγγυατε κανένας ότι αν πας safe θα σου βγάλει χρόνια κάτι όπως και ότι αν το ξεσκίσεις θα το πάρεις στα χέρια. Έχω ξαδέρφο με 2500k δουλεύει συνέχεια 95 98 βαθμούς σε βαριά παιχνίδια ε 3 χρόνια δεν έχει νιώσει τίποτα. Όλα θέμα τύχης είναι σε τέτοια ηλεκτρονικά. 

Εννοώ ότι άμα ξέρεις ότι το α σκάει μια στις 10 και το β 3 στις 10, και θες να το παίξεις safe, πας στο α. Και φυσικά όλα είναι τύχη αλλά η τύχη επηρεάζεται από τις πιθανότητες 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

.

 

Εννοώ ότι άμα ξέρεις ότι το α σκάει μια στις 10 και το β 3 στις 10, και θες να το παίξεις safe, πας στο α. Και φυσικά όλα είναι τύχη αλλά η τύχη επηρεάζεται από τις πιθανότητες 😛

 

 

Ε ναι λογικο ειναι αυτο... Το θεμα ειναι να μην σε τρωει και ο κ@λος σου που λεμε...😀

Και το καλο με το μηχανημα που σας ειπα, ειναι οτι χθες το πηρα αποφαση μετα απο τοσο καιρο και του εβαλα  μια πιο χονδρη ψυκτρα ιντελ(πρωτα ειχε την πέτσα της ιντελ) με καλη παστουλα και αλλαξα την 6800gt με μια gt100 και ησυχασα...Σαλονάτο για 1080p ταινιουλα και ιντερνετ μια χαρα ειναι..(Και ησυχο πλεον..) Idle 48~ και φουλ 60+... Καλο ειναι να μην τα πιεζουμε τα γεροντακια...😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος εγω δεν τον βλεπω ακριβο τον i9-9900κ για αυτα που προσφερει σε σχεση με τον ανταγωνισμο , αν οντος θα ειναι στα 450 , γιατι τα 450 εξω ειναι 600 στην Ελλαδα , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, ZELOMOTH said:

Μην ανησυχεις, εχω βρει ηδη πολλους άλλο που εσυ δεν βλεπεις μπροστα σου.. Επισης, υπαρχουν και ανθρωποι που δεν καταλαβαινουν απο χιουμορ και γι αυτο τους φαινεται περιεργο και αγνωστο οταν το συναντουν...

Και ειπαμε, σε οποιον δεν αρεσει κατι που διαβαζει, απλα το προσπερνα και δεν κοιταει να βγαλει τα κομπλεξικα του..

Σχολιασα κατι επι του θεματος κι οχι εσενα.. Εσυ απλα αρεσκεσαι στο να σχολιαζεις τους αλλους μαλλον..

Τέλος, ειμαι και  Ατρομητος και λιγο Ολυμπιακος..( Ευχαριστω Retroman..)

Συγνωμη απο τα παιδια στο thread που εχω άσχετο διαλογο ενδιαμεσα αλλα τυχαινουν και περιεργα-οι..😋😋😋

 

https://el.m.wiktionary.org/wiki/ακράτητος

Ένα άλλο επιτυχημένο χιούμορ σου; Πολύ γελάσαμε το λογοπαίγνιο σου, σταματημό δεν έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MTX είπε

παντος εγω δεν τον βλεπω ακριβο τον i9-9900κ για αυτα που προσφερει σε σχεση με τον ανταγωνισμο , αν οντος θα ειναι στα 450 , γιατι τα 450 εξω ειναι 600 στην Ελλαδα , 

Ουτε εξω ειναι 450. Αυτη ειναι η τιμη χωρις φπα και για 1000 κομματια χονδρικη.

Γυρω στα 500 ευρω θα ειναι, ισως λιγο παραπανω

12 ώρες πριν, hondakkias31 είπε

 

Με 320 κ επιτελους η and να καταφερει ν ανεβασει ρολογια κ IPC πολυ κοντα στην ιντελ σε γενια-γενια κ οχι πισω μια-δυο γενιες εκει θα δουμε πραγματικα καλες τιμες πχ 2600 απο αμαζον παιζει κοντα 155 ευρω θα μας χαλουσε πχ ο 9700κ στα 220-250?

 

320 δεν παιζει. Και εσυ να εκανες κουμαντο στην intel δεν θα το εκανες αυτο.

Ο 2600 ειναι 6-core οποτε συγκριση πρεπει να κανεις με τον i5. Στο αμαζον τον 2600 τον βρισκω 161 ευρω που με τα μεταφορικα θα παει πανω απο 170. Στα 170 ειναι και το φθηνοτερο κομματι στο σκρουτζ. Και πρεπει να υπολογισεις και οτι οι μητρικες για amd οπως εχω παρατηρησει ειναι και λιγο πιο ακριβες απο τις αντιστοιχες για intel. Και ειναι και πιο επιλεκτικες στις RAM με τις οποιες συνεργαζονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Πάντως για τις τιμές των GPU φταίνε οι retailers που εκμεταλλεύτηκαν το mining παραλήρημα. Οι amd χονδρική δεν ανέβασε τιμές από τι έχω διαβάσει. Διορθωστε με αν κάνω λαθος.

Επι της ουσίας... αν η AMD γίνει Intel στις GPU, που θα γίνει, ελάτε να δούμε τις τιμές. Το θέμα αγαπητέ είναι ότι μερικοί χάριν της τιμής, ξεχνάνε επιδόσεις και τεχνολογία και το αντίθετο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετα τους intel prescott pentium 4 που ηταν βραστηρες πηγαμε σε amd athlon 64 που η διάφορα ήταν μέρα με την νύχτα. Και εκεί που λέγαμε τελείωσε η intel απλα τελιωσε η AMD. Τωρα νομίζω πρέπει να γίνει το μεγάλο μπαμ ..   - Περασα απο i7 920 - i7 3930k και τωρα εχω i7 8700k.

(εχω και ενα fx 8320)   Αλλα αν οι amd threadripper 2 κανουν αυτα που υποσχονται παμε ξανα σε AMD επιτελους.. Καλη οι intel αλλα πολυ ακριβοι

Επεξ/σία από forteg2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, forteg2005 είπε

Αλλα αν οι amd threadripper 2 κανουν αυτα που υποσχονται παμε ξανα σε AMD επιτελους.. Καλη οι intel αλλα πολυ ακριβη

Δεν νομίζω να μην τα κάνουν.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγείες μας!

 

Αναφορά σε κείμενο

According to the research team behind the L1TF/Foreshadow flaws, only Intel CPUs are affected.

Αναφορά σε κείμενο

According to Intel, applying Intel microcode updates and OS patches for CVE-2018-3615, CVE-2018-3620, and CVE-2018-3646 should mitigate L1TF/Foreshadow attacks in full.

 

Η Intel φάινεται να είναι εδώ και καιρό ενημερωμένη. Ελπίζω -αν και δύσκολα- αυτή τη φορά η νέα σειρά να μην φέρει αυτές τις νέες ευπάθειες.

Επεξ/σία από Cuore_Sportivo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/8/2018 στις 1:25 ΠΜ, ZELOMOTH είπε

Μην ανησυχεις, εχω βρει ηδη πολλους άλλο που εσυ δεν βλεπεις μπροστα σου.. Επισης, υπαρχουν και ανθρωποι που δεν καταλαβαινουν απο χιουμορ και γι αυτο τους φαινεται περιεργο και αγνωστο οταν το συναντουν...

Και ειπαμε, σε οποιον δεν αρεσει κατι που διαβαζει, απλα το προσπερνα και δεν κοιταει να βγαλει τα κομπλεξικα του..

Σχολιασα κατι επι του θεματος κι οχι εσενα.. Εσυ απλα αρεσκεσαι στο να σχολιαζεις τους αλλους μαλλον..

Τέλος, ειμαι και  Ατρομητος και λιγο Ολυμπιακος..( Ευχαριστω Retroman..)

Συγνωμη απο τα παιδια στο thread που εχω άσχετο διαλογο ενδιαμεσα αλλα τυχαινουν και περιεργα-οι..😋😋😋

Πολύ κόμπλεξ στο forum γενικά φίλε. Κυκλοφορούν πολλά φρούτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...