Προς το περιεχόμενο

Επιλογή cloud και απορίες για project


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Θέλω να φτιάξω ένα πρόγραμμα, σαν πελατολόγιο on steroids, για ένα φίλο μου που έχει γραφείο και αρχίζει να πελαγώνει με την διαχείριση των πελατών του.

Θέλω να κάνω ένα web app, το οποίο σκέφτομαι να το βάλω σε AWS, στο οποίο θα μπορώ να κάνω λογαριασμό για κάθε άτομο που το χρησιμοποιεί. Δεν έχω δουλέψει ποτέ με cloud, θα το κάνω for fun και αν βγει όπως το νομίζω, θα δω πως θα το προχωρήσω.

Αρχικά σκέφτηκα να κάνω κάτι local, που θα μπορώ να το κάνω εγκατάσταση σε διάφορα PC και να παίζει με local database που να βγάζει σε csv αν πρέπει να γίνει backup ή import, κάπου αλλού. Αυτό όμως δεν θα μπορείς να το δεις από κινητό, οπότε, δεν μου κάνει. Επιπλέον, η ενημέρωση του είναι δύσκολη, οπότε web.

Τι πρέπει να προσέξω με το AWS; Το free πακέτο, είναι αρκετό για να υποστηρίξει πχ 50 άτομα που θέλουν να κάνουν request ο καθένας σε δική του database; Μήπως είναι καλύτερο να έχω μια database που να έχει όλους τους πελάτες μαζί και να επιστρέφει μόνο αυτούς του χρήστη που έχει κάνει log in; 

Ευχαριστώ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχεις μια database για ολους, μια στραβη να γινει, τον ηπιαν ολοι. Το σωστο θα ηταν ενα vm για τον καθενα, ή docker ο καθενας μονος του αλλα εκει ισως χρειαστεις server που να μπορει να σηκωσει πολλα μαζι. Δεν ειναι ευκολο εγχειρημα το να εχεις πολλους clients κατω απο μια στεγη. Υπαρχουν πολλα σεναρια που πρεπει να προσεξεις /υπολογισεις. 

Ps δεν ειμαι sysadmin, και εγω ειμαι στην αναζητηση μιας παρομοιας λυσης και παιζει πολυ το σεναριο one droplet per client αλλα αυτο που με πονοκεφαλιαζει ειναι το versioning του app per client.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια database θα έχεις την οποία θα παίρνεις backup δυο-τρεις φορές την ημέρα, ή ακόμα καλύτερα θα την κάνεις mirror σε άλλο server. Όσο για το AWS δεν υπάρχει λόγος να πας ειδικά εκεί, πέρα από το free tier που προσφέρουν. Σε γενικές γραμμές το AWS είναι πιο ακριβό από ένα vps σε hosting provider.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάλλον με βλέπω με VPS για αρχή, αν και το AWS θα είναι καλό skill να το μάθω όπως και να έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To AWS ως ένα σύνολο web services είναι

α) μάλλον το πιο ώριμο που υπάρχει

β) σχετικά ακριβό

γ) IMHO έχει νόημα αν όντως χρησιμοποιείς τα services του

Aν απλά το θες για να τρέχεις EC2 instances τότε υπάρχουν καλύτερες/φτηνότερες επιλογές.

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Το επαναφέρω μιας και είμαι σε αντίστοιχη αναζήτησή, τι γνώμη έχετε για cloud provides? Στην παρούσα φάση είμαι στην Hetzner, και είμαι ευχαριστημένος απλά όσο να’ναι θέλω να δοκιμάσω και cloud!

Επειδή θέλω αναγκαστικά windows, & MySQL το έχετε να προτείνετε; Σκέφτηκα και Azure αλλά είδα βγαίνει πιο ακριβό απ’οτι το AWS!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν με το cloud εννοείς τους μεγάλους τύπου AWS, Azure, Google κλπ, άποψη μου είναι ότι πληρώνεις τα διπλά και τα τριπλά για features που 9 στις 10 φορές δεν τα χρειάζεσαι.

Μιλώντας για Hetzner, προσφέρουν SQL Server instances?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η hetzner δυστυχώς στο κομμάτι του cloud είναι σε πολύ πρώιμα στάδια! Έχει λίγο καιρό που προσφέρουν cloud, όποτε είναι πολύ baby ακόμα, μόνο VPS δίνουν.

Στο θέμα dedicated server όμως σκίζει! Προσωπικά έκανα δοκιμή το latency ανάμεσα στους μεγάλους του χώρου + hetzner από Ελλάδα, και η hetzner έχει το πιο λίγο! 

 

Απλα είναι καλή φάση το cloud...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και στα VPS έχουν πολύ καλές προσφορές. Κοίταζα τις προάλλες i7 με 64GB RAM κάπου €40/μήνα. Απλά δεν προσφέρουν SQL Server που για μένα είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όχι ρε συ, τι Azure και πράσινα άλογα. Γεμάτος ο τόπος hosters που προσφέρουν .net λύσεις υπάρχουν. Σιγά μην πάω στο Azure να πληρώνω τα τριπλά.

Το cloud είναι για όσους έχουν μηνιαία κόστη δεκάδων χιλιάδων ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Για πες καμία λύση μπας και βγάλουμε καμία άκρη! Η αλήθεια είναι οτι την δύναμη που έχουν oi dedicated servers δύσκολα να την βρείς σε VPS και αν την βρείς, θα την πληρώσεις ακριβά! 

ΥΓ: Κοίτα και το LightSail απο AWS. Είναι αρκετά καλό!

Επεξ/σία από leonidas_fs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άλλη η χρήση του dedicated κι άλλη του VPS. VPS παίρνεις αν θες να τρέχεις κάποιο πρόγραμμα. Ο dedicated είναι για web server.

Τώρα για προτάσεις τι να σου πω, υπάρχουν χιλιάδες. Προσωπικά παίρνω bare metal από cherryservers.

VPS από kamatera, vps9, somee.

Και για shared hosting σε μικρά projectάκια που έχω παίρνω accuwebhosting, ionos, hostspicy και appharbor.

Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει και διάφορα άλλα, αλλά τελικά έχω καταλήξει σε αυτά. Δεν λέω ότι είναι τα καλύτερα, απλά με έχουν βολέψει και βαριέμαι πλέον να ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...