Προς το περιεχόμενο

Επιλογή cloud και απορίες για project


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Εξαρτάται ποιο από τα δύο έχει τις μεγαλύτερες ανάγκες. Μπορείς να κάνεις έναν συνδυασμό VPS και shared hosting αν το web app δεν έχει πολύ load. Οπότε να μην πληρώνεις κερατιάτικα για dedicated αν δεν το έχεις ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/7/2019 στις 3:02 ΜΜ, leonidas_fs είπε

Εγώ που θέλω να τρέχω ένα web app (php,is) αλλά ταυτόχρονα έχει και ένα exe, δηλαδή καλύτερα να παραμείνω σε dedicated? 

Εγω στην hentzer εχω 30 Servers.22 Dedicated και 8 Linux  VPS.
Σαν εταιρεία ειναι μακράν η καλύτερη.
οσον αφορα το Cloud που ζητας κανεις απλα σε εναν Dedicated Install το ESXI και εχεις οσα CLOUDS θες πανω σε ενα μηχανημα με 20 CPU ας πουμε και 256 Ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή είναι δεν λεω και εγώ είμαι φουλ ικανοποιημένος, απλά το κακό είναι το scalabilitty που της λείπει. Το cloud της είναι εντελώς baby και με τους dedicated έχεις πάντα το "αγχος" του να μην χαλάσει κατι, να παίρνεις τα backup σου εσυ, να ελέγχεις τα system resources, να κάνεις τα update κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το τεντώνουμε πολύ για απλά πράγματα..

1 VPS από το arubacloud με κάτι λιγότερο από 3€/μήνα...1 MySql Server μαζί με Apache server για σερβίρισμα Web και καθαρίζεις όμορφα και ωραία...ταχύτητες αστρονομικές και σε επίπεδο δικτύου και σε επίπεδο Server...(για τα λεφτά του) .. απλώς σωστό στήσιμο της/των βάσης/εων και αυτό είναι όλο.

Χρειάζεται τίποτα άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Απλά έχει πιει το koolaid με το cloud και ψάχνει δικαιολογία για να πάει εκεί. Δικά του τα λεφτά οπότε δικαίωμα του να κάνει ό,τι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, elorant είπε

Απλά έχει πιει το koolaid με το cloud και ψάχνει δικαιολογία για να πάει εκεί. Δικά του τα λεφτά οπότε δικαίωμα του να κάνει ό,τι θέλει.


Scalability my friend! Εαν εχεις πελάτες σε όλες τις ηπείρους, και θέλεις να είσαι όσο πιο secure γίνεται αναγκαστικά πας cloud! Να σου φέρω ενα real life παράδειγμα που έτυχε σε φίλο μου: Μετα απο ενα Windows update σταμάτησε να παίζει η εφαρμογή του (κάτι χάλασε στην .net και δεν έπαιζε). Μέχρι να βρει οτι ήταν αυτό, να κάνει revert το windows update και να παίξει του πήρε 4 ώρες. 

Εαν ήταν σε cloud, κάνει ενα restore σε χθεσινή ημερομηνία και μέσα σε 10 λεπτά το πολυ είσαι πάλι λειτουργικότατος!! 

Επεξ/σία από leonidas_fs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε


Scalability my friend! Εαν εχεις πελάτες σε όλες τις ηπείρους, και θέλεις να είσαι όσο πιο secure γίνεται αναγκαστικά πας cloud! Να σου φέρω ενα real life παράδειγμα που έτυχε σε φίλο μου: Μετα απο ενα Windows update σταμάτησε να παίζει η εφαρμογή του (κάτι χάλασε στην .net και δεν έπαιζε). Μέχρι να βρει οτι ήταν αυτό, να κάνει revert το windows update και να παίξει του πήρε 4 ώρες. 

Εαν ήταν σε cloud, κάνει ενα restore σε χθεσινή ημερομηνία και μέσα σε 10 λεπτά το πολυ είσαι πάλι λειτουργικότατος!! 

Μέχρι το επόμενο update που κάτι θα στραβωσει...

Αν είναι τόσο critical έχεις 2 identical installations και πρώτα δοκιμάζεις και μετά σπρώχνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, leonidas_fs είπε


Scalability my friend! Εαν εχεις πελάτες σε όλες τις ηπείρους, και θέλεις να είσαι όσο πιο secure γίνεται αναγκαστικά πας cloud! Να σου φέρω ενα real life παράδειγμα που έτυχε σε φίλο μου: Μετα απο ενα Windows update σταμάτησε να παίζει η εφαρμογή του (κάτι χάλασε στην .net και δεν έπαιζε). Μέχρι να βρει οτι ήταν αυτό, να κάνει revert το windows update και να παίξει του πήρε 4 ώρες. 

Εαν ήταν σε cloud, κάνει ενα restore σε χθεσινή ημερομηνία και μέσα σε 10 λεπτά το πολυ είσαι πάλι λειτουργικότατος!! 

Τίποτα από αυτά που έχεις περιγράψει δεν εμπίπτουν στο scalability.

Ο φίλος σου ήταν χαζός που πήγε και εγκατέστησε update σε live server χωρίς πρώτα να τον έχει δοκιμάσει σε testing περιβάλλον. Και ξέρεις, backup προσφέρουν όλοι οι providers. Και κάθε πέντε λεπτά μπορείς να παίρνεις, αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για τα resources. Μην κάνουμε τώρα λες και μέχρι να έρθει το AWS ζούσαμε στις σπηλιές.

Εν κατακλείδι, πας στο cloud για τους λάθος λόγους. Όπως είπα και πριν δικά σου είναι τα λεφτά και δικαίωμα σου πως θα τα ξοδεύεις. Αλλά μην προσπαθείς να μας πείσεις ότι το έχεις κι ανάγκη γιατί δεν το έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα προφανώς και πριν ο cloud δεν ζούσαμε σε σπηλιές, απλά στητν δική μου περίπτωση θεωρώ οτι είναι πιο ωστό να μεταβώ σε cloud απ'οτι σε dedicated στην Hetzner! Αυτο δεν πάει να πει οτι η Hetzner είναι χάλια προς θεού, απλά το cloud προσφέρει πολλές ευκολίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε clοud πας κυρίως για IaaS.

Έχεις φερειπείν ένα web app που το traffic του αλλάζει δραματικά ανάλογα τη μέρα της εβδομάδας (μέρα του μήνα, ώρα της μέρας κλπ) και θες να κάνεις scale up/down δυναμικά (μέσω k8s πχ).

Ένας άλλος λόγος είναι γιατί θες robust unmanaged infrastructure με load balancers, security groups κλπ και δεν έχεις τη δυνατότητα ή τη διάθεση να συντηρείς inhouse devops ή/και servers.

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον είσαι ιδιώτης, το AWS είναι πανάκριβο, όπως ειπώθηκε. Το να ξεκινάς να κάνεις develop με το infrastructure scalability in mind είναι ξεκάθαρο premature optimisation και κλασσική περίπτωση YAGNI, εκτός αν το κόστος δεν είναι (ούτε πρόκειται να γίνει άμεσα) πρόβλημα και γράφεις microservices κάνοντας χρήση αρκετών στοιχείων του οικοσυστήματος (πχ, για AWS, EKS, EC2 Instances, ELBs, Security Groups, IAM, SES/SNS κλπ).

Επεξ/σία από t(o.ot)
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, t(o.ot) είπε

Σε clοud πας κυρίως για IaaS.

Έχεις φερειπείν ένα web app που το traffic του αλλάζει δραματικά ανάλογα τη μέρα της εβδομάδας (μέρα του μήνα, ώρα της μέρας κλπ) και θες να κάνεις scale up/down δυναμικά (μέσω k8s πχ).

Σωστά. Εάν δουλεύεις το Amazon σαν απλά VPS χωρίς να κάνεις scale down όταν δεν χρειάζεσαι τους πόρους θα κοστίσει ο κούκος αηδόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μια χώρα που ακούς 7/10 φορές:

1.Τι να τους κάνεις τους δυο λογαριασμούς Admin; Ένας φτάνει

2.Τι να το κάνεις το MFA; Έχω βάλει 15 ψηφία κωδικό

3.Τι να το κάνεις το Integration με το Identity σύστημα μας; Ας έχουν δυο κωδικούς

4.Τι να το κάνεις το αγορασμένο Backup Software; Αφού με το free κάνουμε τη δουλειά μας

5.Τι να το κάνεις το DR; Αφού σε 5-6 ώρες άντε 2-3 μέρες θα τα ξαναφτιάξουμε

6.Ένα Instance φτάνει , τι θα το κάναμε το High Availability ; Αφού έχουμε Virtual Machines

7.Τι να το κάνω το DDoS , εμάς θα κάνουν Target;

8.Τι να το κάνεις το Audit που έχει περάσει ο provider; Δε μας αφορά.

9.Δηλαδή πρέπει να πληρώνω κάθε μήνα; 

10.Και τα στοιχεία μου δηλαδή θα τα διαβάζει ο provider;

11.Ήθελα να πάω στο Cloud αλλά δεν έχω γραμμές,οπότε τα έχω OnPremise (ντόιιινγκ)

12. Τι να το κάνω το monitoring , έβαλα λίγο παραπάνω μνήμη, φτάνει.

13. Δε μας νοιάζει τι λέει ο κατασκευαστής, μας νοιάζει τι λέει ο εγκαταστάτης, και σιγά μη ξέρει ο άσχετος που έστειλε ο κατασκευαστής ! (ντοιιιινγγκκκκκ!!!)

Αυτά τα ακούω κάθε μέρα.

Ρωτάω και εγώ:

Τι να το κάνεις το Cloud;

Πάνε στον πιο φθηνό hoster και θα σε εκτιμήσουν όλοι.Σιγά μην ξέρουν τι διαφορά. 

Για να μην αναφέρω πόσες και πόσες υπηρεσίες Mission Critical κρέμονται από μια κλωστή αλλά δε βαριέσαι;

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, άλλα μάλλον δεν καταλάβατε ότι δεν είμαι ιδιώτης και δεν έχω ένα web app που έχει ελάχιστη κίνηση. Το web app μου είναι μια paid εφαρμογή που αυτή την στιγμή μου φέρνει τζίρο από συνδρομές γύρω στα 100Κ τον χρόνο. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, θέλω να το κάνω όσο πιο secure γίνεται. 

Επέλεξα το AWS καθαρά και μόνο διότι, είναι πιο οικονομικό από Google Cloud & Azure. Στην παρούσα φάση εχω ενα VPS & Aurora RDS και λειτουργεί μια χαρά! Με τον καιρό, θα δω πως θα κινηθώ και εαν εξίζει να αλλάξω το VPS σε κάτι άλλο τύπου serverless!

Εαν έχετε κάποια πρόταση, είμαι ανοιχτός να την ακούσω!

Επεξ/σία από leonidas_fs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Σε μια χώρα που ακούς 7/10 φορές:

1.Τι να τους κάνεις τους δυο λογαριασμούς Admin; Ένας φτάνει

2.Τι να το κάνεις το MFA; Έχω βάλει 15 ψηφία κωδικό

3.Τι να το κάνεις το Integration με το Identity σύστημα μας; Ας έχουν δυο κωδικούς

4.Τι να το κάνεις το αγορασμένο Backup Software; Αφού με το free κάνουμε τη δουλειά μας

5.Τι να το κάνεις το DR; Αφού σε 5-6 ώρες άντε 2-3 μέρες θα τα ξαναφτιάξουμε

6.Ένα Instance φτάνει , τι θα το κάναμε το High Availability ; Αφού έχουμε Virtual Machines

7.Τι να το κάνω το DDoS , εμάς θα κάνουν Target;

8.Τι να το κάνεις το Audit που έχει περάσει ο provider; Δε μας αφορά.

9.Δηλαδή πρέπει να πληρώνω κάθε μήνα; 

10.Και τα στοιχεία μου δηλαδή θα τα διαβάζει ο provider;

11.Ήθελα να πάω στο Cloud αλλά δεν έχω γραμμές,οπότε τα έχω OnPremise (ντόιιινγκ)

12. Τι να το κάνω το monitoring , έβαλα λίγο παραπάνω μνήμη, φτάνει.

13. Δε μας νοιάζει τι λέει ο κατασκευαστής, μας νοιάζει τι λέει ο εγκαταστάτης, και σιγά μη ξέρει ο άσχετος που έστειλε ο κατασκευαστής ! (ντοιιιινγγκκκκκ!!!)

Αυτά τα ακούω κάθε μέρα.

Ρωτάω και εγώ:

Τι να το κάνεις το Cloud;

Πάνε στον πιο φθηνό hoster και θα σε εκτιμήσουν όλοι.Σιγά μην ξέρουν τι διαφορά. 

Για να μην αναφέρω πόσες και πόσες υπηρεσίες Mission Critical κρέμονται από μια κλωστή αλλά δε βαριέσαι;

Έτσι ακριβώς είναι αδερφέ. Γι αυτό θα πάμε όλοι στο Azure να σωθούμε, να πάρεις κι εσύ το bonus σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...